2025 03 31 TST SONY MDR M1 1

Monitorovací sluchátka od profi divize elektronického giganta SONY jsou ve studiích oblíbeným standardem. Jedním z posledních přírůstků je model MDR-M1, uzavřená variace na téma otevřených MDR-MV1. Jednoduchá vzhledem, ale zaměřená na stejný cíl – skutečně frekvenčně, tonálně i dynamicky věrnou reprodukci, kterou nahrávací a vysílací profesionálové potřebují.

Že MDR-M1 patří do světa účelných nástrojů, to je patrné z jejich fyzického pojetí. Mušle jsou plastové, stejně jako hlavní nosná konstrukce, týlní most i náušníky jsou však potažené na nošení příjemnou umělou kůží a všechno drží na hlavě pohodlně, bez vrzání a křupání (to pokud byste se plastu z toho důvodu báli).

Oválný tvar náušníků střední velikosti (ne že by v nich pro ucho bylo málo místa, leč jsou „útulné“) k hlavně dobře přiléhá (a s nízkou váhou 216 gramů je příliš necítíte) přes měkké náušníky a též díky uzavřené konstrukci velmi solidně izoluje od okolí. Signálový kabel velmi ohebné konstrukce od nich vchází jediným 3,5 mm jackem s šroubovací pojistkou na levém kanálu. V balení dostanete dva různé kabely – 1,5 a 2,5 m dlouhý pro každou příležitost.

2025 03 31 TST SONY MDR M1 3

Protože jde o praktické zařízení, rozlišovací nápisy na hlavovém mostě jsou ve výrazně modrém (levý) a červeném (pravý) oválu, stejně jako je modrý proužek na mušli pod slovem „Professional“, abyste věděli, s čím máte tu čest.

Uvnitř kmitá širokopásmový kulatý dynamický reproduktor s průměrem standardních 4 cm, výrobce neupřesňuje jeho konstrukční řešení ani technické parametry s výjimkou frekvenčního rozsahu 5 – 80 000 Hz, citlivosti 102 dB / mW a impedance 50 ohm při 1 kHz. Sluchátka nicméně mají zvládnout příkon až 1,5 Wattu, což o něčem svědčí.

2025 03 31 TST SONY MDR M1 4

Poslech se primárně konal na Apogee Groove a Bluesound NODE (Gen 4), ale krátce jsme zkoušeli i nijak nemodifikovaný výstup z notebooku – co do výkonu nejsou MDR-M1 nikterak náročné, zdá se, i když čím lépe je nakrmíte, tím jejich potenciál roste. Porovnávali jsme s redakčními Focal Clear, okrajově také se STAX SR-009S a SR-L700 MK2.

Když svými prsty rozhýbal Rob Wasserman struny basy v „Ballad of the Runaway Horse“ („Duets“ | 1988 | UMG Recordings | 0001115971225), museli jsme smeknout – za tuhle cenu představují MDR-M1 neskutečnou kvalitu tónu a kontroly. Dovolují velkému nástroji broukat, naznačí jeho rozložitost a rezonující, vřelou podstatu, přitom však drží ohraničení v naprosto konkrétní sféře, takže instrument působí velmi napjatým a pevným dojmem. Je to prostě „opravdový“ bas, trochu studiový díky onomu akcentu na utaženou, řízenou reprodukci, ale skvělý. Mnohá mnohem, mnohem dražší sluchátka se nechytají – tohle je věru monitorovací nástroj, kde slyšíte, co se děje a jak se to děje.

2025 03 31 TST SONY MDR M1 2

„Stay on Your Knees“ z eponymní nahrávky Jesse Marchanta (2014 | No Other Records | NOT01) ukázala na rychlé, svěží, energické a výrazné, přitom přehledně čisté a nevytržené střední pásmo, kde hlas má spoustu prostoru, razance a veškeré nástroje zase autentický odpich. Opět se pohybujeme v monitorovém světě, ale totálně neúnavném, tak nezkreslený a urovnaný je. MDR-M1 dokonce chvílemi působí jako mikroskop ze sféry výrazně dražších zařízení, analytičnost však není vulgární. Pravda, na stranu druhou, sluchátka vám, potažmo vašemu systému a nahrávkám ani nic neodpustí, netají ostřejší sykavky nebo třeba limity sluchátkového výstupu. To je nakonec jejich podstata, jíž se drží za ty peníze přímo fantasticky.

Ačkoliv k výškám v „Jubilee Street“ Nicka Cavea („Push the Sky Away“ | 2012 | Bad Seeds | BS001CD) rozhodně MDR-M1 nepřistupují v žádných rukavičkách, pronikavé, jasné a znělé činely a další kovové zvuky netrpí odrazující řezavostí nebo únavností. Naopak můžete hrát i hlasitěji, švih a říz je realisticky dávkovaný, navíc k vám dolehnou spousty, ale spousty detailů. Jak to v SONY dělají, že s takovým laděním nejsou sluchátka agresivní, to těžko říct – rozhodně se jim to daří. Budete-li přes MDR-M1 poslouchat horší, nabroušenější nahrávku, tak se o tom na druhou stranu taktéž poctivě dozvíte.

2025 03 31 TST SONY MDR M1 10

Co si vás podmaní ze všeho nejvíc, to není skvělé rozlišení, ale bezprostřednost a výbušná dynamičnost. MDR-M1 neohromují obřími objemy zvuku, ale dostala nás tím, jak živě a přítomně zněla kytara Vicente Amiga ve flamencovém kousku „Puente de los Orfebres“ („Memoria de los Sentidos“ | 2017 | SONY | 886446085975). Amigo hraje intenzivně a razantně, SONY to bez problémů udrží a zprostředkují, zvuk je křupavý, rázný, má impakt a i když mnohá sluchátka poskytnou větší pocit objemu a to není nehezké, MDR-M1 zase vytáhnou ten vnitřní oheň a jiskru, což je prostě super. Razance strun je věru „jako když střelí“.

Díky své excelentní transparentnosti a otevřenosti vás SONY vpustí pěkně do hloubky nahrávky „All My Friends“ (Amos Lee | 2005 | Blue Note | 00724359735054). Přednes je intenzivní a přímý, servíruje informace rychle a s velikou lehkostí. Jistě, dražší a dobře udělaná audiofilská sluchátka vás zavedou ještě k nuancím, nechají vás pomazlit s předlouhými dozvuky a rozkryjí i těch posledních 5%, nicméně průzračná a jasná charakteristika MDR-M1 odvede svou práci koncertním (vlastně reálně studiovým, že?) stylem „teď a tady je hudba“ a že tam není nejzazší nuance, na to za 6 tisíc korun sotva pomyslíte. Zdálo se nám, že zrovna tady měly lehoulince, opravdu o kousíček navrch středy, což nicméně ve finále není vyvážení nezdravé.

2025 03 31 TST SONY MDR M1 8

V čem mohou mít uzavřená sluchátka jisté meze a MDR-M1 nejsou výjimkou, to je pocit šířky scény, vlastně asi i celkových proporcí. Pokud by vám to vadilo, stačí sáhnout po MDR-MV1… Nicméně stereobáze „Fragt“ jazzových seveřanů Svaneborg Kardyb („Over Tage“ | 2023 | Gondwana Records | 395068) sice měla ohraničení šířky a hloubky „v hlavě“, separace zvuků však je výtečná, dokonce vnímáte propagaci předozadní osy a lokalizace i podél ní. Všechno je pevně zakotvené, opravdu poctivě monitorové.

Podle ladné temnější „Que Sera Sera“ (Pixies | „You’re So Impatient“ | 2024 | Warner Music | 4099964058789) bychom jistě nezařadili MDR-M1 do hloučku muzikálních sluchátek, ale musíme říct, že to ani nejsou „stroje na zvuk“. Sluchátka ukazují hudbu v realistické, celistvé podobě, krásně uspořádanou, otevřenou a čistou jako slovo boží, se (skoro) všemi klady i zápory, prostě v esenciální podstatě a přitom propracovanou, jak je to u monitorů potřeba. Aby zněla muzika takhle energicky, vyváženě, jasně a konkrétně, to budete potřebovat v „běžném hi-fi“ o hodně víc peněz.

2025 03 31 TST SONY MDR M1 7

Poslední větou jsme vlastně jednoduše shrnuli celou podstatu sluchátek SONY MDR-M1. Jistě, mají trochu plastovou a účelnou konstrukci, to je ale tak jediné, co k nim můžete říct a ani to za danou cenovku není nic špatného. Jinak jde o pohodlné, výtečně izolující, snadno rozehratelná sluchátka, která vynikají čistotou, rychlostí, výbušností a průbojností, stejně jako detailem a energičností bez nějaké snahy o ladění, líbivost či cokoliv jiného. Ukazují nahrávku, hrají hudbu a fungují za šest tisícovek naprosto excelentně. I proto jsme nakonec testovaný vzorek nevrátily a už pěkných pár týdnů je součástí naší výbavy…

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo pomocí systému miniDSP E.A.R.S. – nejedná se o referenční měřící hlavu, disponuje však kalibrovanými mikrofony s profily pro různé typy sluchátek. Měření probíhá v programu R.E.W. s aplikovanou kalibrací pro mikrofony vždy v pěti cyklech na každém kanále pro ověření těsnosti náušníků / nástavců, každé měření probíhá v mírně jiné poloze pro nalezení té optimální a to při akustickém tlaku 84 dB @ 300 Hz u velkých sluchátek a 94 dB @ 300 Hz u in-ear sluchátek. Zobrazené křivky jsou ty nejlepší.

Níže naleznete dvě sady měření frekvenční odezvy – první nemá aplikovanou žádnou korekci. Graf se může zdát obtížně čitelný a neintuitivní, ale žádná sluchátka na rozdíl od reprosoustav neměří vyrovnaně a ani by zvuk takových nebyl příjemný. Doporučujeme porovnávat s výsledky nejnovějších výzkumů a tvarem preferenční křivky Harman Research 2018. Pro snazší interpretaci grafu je k dispozici také verze s aplikovanou kompenzací – tady by se dalo říct, že čím vyrovnanější odpověď, tím lépe.

Pro základní orientaci jsou k dispozici měření Focal Clear, beyerdynamic DT1990 Pro, Koss BT330i, Koss Porta Pro CZ nebo Sennheiser IE 8.

2025 03 31 TST SONY MDR M1 m1

Frekvenční odezva – bez aplikované kompenzace

Rozdíly mezi kanály zejména v basové oblasti jsou způsobený mírným únikem energie kolem mušle (menší mušle, větší umělé ucho a široká měřící hlava). Realistická je zelená křivka. 

2025 03 31 TST SONY MDR M1 m2

Frekvenční odezva – s aplikovanou kompenzací

2025 03 31 TST SONY MDR M1 m3

Zkreslení – levý kanál

2025 03 31 TST SONY MDR M1 m4

Zkreslení – pravý kanál

Kč 6 200,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pohodlí a izolace

+ mimořádně lákavá cena

+ zvuk z jiného světa v rámci dané kategorie – v „hi-fi“ podobně přijde klidně na dvoj- trojnásobek

+ čisté, pevné, super transparentní, a přitom ne studené

+ jadrná, utažená výbušnost a rychlost

ZÁPORY

- oproti „běžným hi-fi sluchátkům“ určitě jednodušší zevnějšek

- s říznějším systémem / nahrávkou trochu odhalují sykavky

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Altei | www.altei.cz 

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Integrale

Perfect Sound Group

RDacoustic EVO-3 antirezonanční podložky

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB)
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax) [2]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
SONY MDR-M1 [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
Dirac Live [2]
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista