Město Raleigh v Severní Karolíně na východním pobřeží Spojených států je domovem jednoho ze známých amerických výrobců hi-fi techniky – Cary Audio. Jejich výrobní program elektroniky je celkem široký, sahá od all-in-one řešení až po digitální zdroje, integrované i dělené zesilovače a jeho poznávacím znamením jsou dominantně (ač ne všudypřítomně) elektronky. Na jejich bázi je postavený také model SLI-80HS, kde písmena značí Heritage Series, tedy velmi tradiční formu.
V praxi je to vidět hned na první dobrou, protože za nizoučkým čelním panelem s ovládacími prvky se tyčí tři transformátory a čtyři elektronky na každý kanál. I když nemusí – v rámci příplatkové výbavy to všechno můžete zakrýt kovovou klecí, industriální kovovost pak zase změkčit bočními dřevěnými panely. Ty jsou ve stejném dekoru jako reprosoustavy Klipch z řady Heritage, což, zdá se, je oblíbené párování.
Největší, kousek vlevo od středu posazeným prvkem je vpředu ovládání hlasitosti, vedle něj je otočný volič vstupů a ještě kousek dál vlevo spínací páčka, přejedete-li pohledem doprava, najdete ovládání vyvážení kanálů a ještě jednu páčku – ta odpojuje reproduktorové výstupy a naopak aktivuje 6,3 mm sluchátkový jack, nacházející se hned vedle.
Konektorové pole vzadu je úhledné, srovnané do jedné dlouhé řady a rozčleněné na pravý a levý blok kolem centrální napájecí zásuvky. Jsou tu pouze tři linkové vstupy v cinchové podobě, doprovázené na každém kanálu vlastním subwooferovým výstupem. A pak už jen u obou krajů pár reproterminálů, u nichž opět formou páčky volíte 4 nebo 8 ohmovou impedanci svých reprosoustav, což je u elektronkových zesilovačů běžné řešení.
Na vodorovné ploše nahoře jsou krom již zmíněných transformátorů a elektronek také další dvě páčky. Těmi se zase mění provozní režim lamp mezi triodovým (měkčím, košatějším, harmoničtějším) a ultralineárním (kontrolovanější, neutrálnější, výbušnější).
SLI-80HS pracuje primárně ve třídě A/B v push-pull zapojení, v základu dostanete výkonové elektronky KT88 a 6922 jako vstupní buffer spolu s 6SN7 pro otáčení fáze, můžete si však jak je u takových typů zesilovačů zvykem hrát a měnit částečně výkon, hodně pak charakter pomocí výměny za jiné modely / výrobce. V testovaném kousku poskytoval zesilovač 40 Wattů na kanál v triodovém a 80 Wattů v ultralineárním režimu.
Vstupní impedance je poctivých 100 000 ohm, odstup signálu a šumu 82 dB, zesilovač pracuje od 19 do 23 000 Hz (+/- 0,5 dB).
Zejména díky transformátorům váží nějakých 19 kg při šířce 43 cm, hloubce 40,6 cm a výšce 17,8 cm.
Poslech probíhal v hlavní sestavě ve společnosti Métronome DSC a proti Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160 MR, hrálo se na KEF Blade One Meta přes mix kabelů KrautWire Super Symetric Gold, Nordost Valhalla 2, Nordost Heimdall 2 a VYDA Laboratories ORION.
Jako první jsme do sluchátkového výstupu zapojili redakční Focal Clear a získali jasný, čistý, bohatý, plný a neagresivní, neřezavý zvuk. Kontrola a jistota přednesu nám říká, že sluchátka nejsou u SLI-80 HS jen do počtu, což je fajn.
Basa Roba Wassermana v duetu s Jennifer Warnes „Ballad of the Runaway Horse“ („Duets“ | 1988 | UMG Recordings | 00011105971225) měla už v triodovém zapojení překvapivě dost síly a pevnou, zřetelnou formu, je tu „elektronkově“ požehnaně objemu, prostě klasická šťavnatost a vřelost, stejně jako pružnost. Je to sice modulovaný, nicméně už dospěle konkrétní zvuk, zábavně a barevně brumlající a broukající. Brnknutí do struny rozezní zjevně velkou, teple rezonující masu dřeva, zesilovač umí spodkům dát velmi laskavou podobu a přitom udržet separaci, stejně jako pocit jistoty.
Hlas Jesse Marchanta, ale i akustické nástroje ve „Stay on Your Knees“ („Jesse Marchant“ | 2014 | No Other Records | NOT01) též vykazovaly charakteristiky, které si spojujeme s elektronkovostí – lehce teplejší vyvážení, mocné proporce, hebký, přesto konkrétní styl. Také tu bylo něco překvapivého, protože SLI-80HS má dost subjektivní síly, sebejistoty a ačkoliv tu umocňuje ultralineární zapojení, je dostupná i v líbeznějším triodovém režimu. Cary Audio rozhodně hraje víc na krásu, než strohou faktičnost, ve své úrovni ovšem zvládá udržet dojem realističnosti takříkajíc „na úrovni“, ať už jde o pocit otevřenosti nebo detailnost.
Vysoké frekvence v „Jubilee Street“ Nicka Cavea („Push the Sky Away“ | 2012 | Bad Seeds | BS001CD) byly klidnější, respektive triody mají hebký a klidný zvuk, zatímco ultralineární režim je světlejší a jasnější, byť stále hlavně uvolněný. Definice je dobrá, plně adekvátní cenové relaci, zejména díky tomu, že hebkost tu neznamená měkkost – naopak, přednes je stále pevný a konkrétní, což nemění ani sladší a teplejší vyvážení. Na elektronkovou konstrukci umí jít Cary Audio rozhodně poctivě „k věci“ a s dobrým rozlišením.
40 Wattů se na papíře nezdá jako nějaké velké číslo (ono ani 80 v ultralineárním zapojení), přesto vykazuje Cary Audio dost síly a hlavně umí velmi slušně reagovat na výbušnou hru Vicenta Amiga a jeho kytary ve flamencové „Puente de los Orfebres“ („Memoria de los Sentidos“ | 2017 | SONY | 886446085975). Líbilo se nám, že drnkání strun i práce prstů na dřevěném těle kytary zaznívá svižně, ale hlavně robustně, sytě a důrazně. Řekněme, že rychlost je střední (což rozhodně není špatné), ale pocit těla a váhy je skvělý. Obecně pak dynamika vyznívá s poddajnou jistotou.
Lampy v sobě mají také jakési kouzlo, které i bez tlaku na nuance a mikrodetaily dává pocit snadné, samozřejmé čitelnosti. Zesilovač „All My Friends“ z eponymní nahrávky Amose Lee (2005 | Blue Note | 00724359735054) rozvinul s jakousi elegantní jemností, přesto do fajnové čitelnost a takové ne expresivní, jaksi uvolněné, ale ne povolené formy. Je tu cítit charakteristická elektronka, ne že ne, není to takový ten absolutně inertní, neutrální, naprosto civilní zvuk – SLI-80HS má svůj styl a charakter, podařilo se ho ovšem vyladit do krásy a kypré barevnosti. Množství informací je pak zcela v pohodě, Cary Audio patří jednoduše od vyšší třídy.
Další celkem „elektronkovou“ charakteristikou je nestíněná prostorová scéna – „Fragt“ dua Svaneborg Kardyb („Over Tage“ | 2023 | Gondwana Records | 395068) ukázala oba nástroje jako velké, posazené jistě a přesto uvolněně organicky, je to do jisté míry elektronková zvukomalba, ale snadno čitelná, jasná a dýchající. SLI-80HS nevytváří monitorový hologram, má v sobě však kontrolu a jistotu prémiového hi-fi se vším všudy.
Do rytmické „Que Sera Sera“ (Pixies | „You’re So Impatient“ | 2024 | Warner Music | 4099964058789) vnesl zesilovač rozhodně velmi muzikální charakter, nesený bohatým basovým základem, houpavou melodičností a krásnou harmoničností. Cary Audio má dar udělat vlastně z čehokoliv barevný poslechový zážitek. Je znát, že triodový režim akcentuje spíše vřelost a poddajnost, zatímco ultralineární forma zase konkrétnost, utuží kontury a přiblíží zvuk formální konkrétnosti, i když to není tak „krásné“.
Integrovaný zesilovač Cary Audio SLI-80HS je aktuální interpretací velmi klasické podoby hi-fi z dob zlatého věku, kdy se hrálo na krásu zážitku a ne na nějaké měřené hodnoty nebo něco takového. Možná má trochu limitovanou konektivitu, ale jinak – přijmete-li jeho vřelý, bohatý, barevný a sytě elektronkový charakter, který má ovšem jistotu a dynamičnost docela dost nad očekávání, vzbuzovaná takovým konceptem – jde o muzikálně hrající, zábavný, naprosto nekonfliktní, uši hladící zařízení pro skutečnou radost z poslechu vlastně jakékoliv hudby.
Kč 159 990,-
Kč 8 990,- - příplatek za dřevěné bočnice
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-integrovane/6083-cary-audio-sli-80hs#sigProId2ba3e2a7b9
--- --- --- --- ---
KLADY
+ poctivě vyrobený klasický elektronkový zesilovač
+ rozhodně dost síly (zejména v ultralinear režimu)
+ solidní sluchátkový výstup
+ příjemný, bujný, silný zvuk
+ krátká doba stabilizace a zahřívání (na elektronky)
ZÁPORY
- do jisté míry limitovaná konektivita
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: High-End Audio Studio | www.highend.cz