Anglický Exposure vyrábí hi-fi už od roku 1974 a dodnes se drží přesvědčení, že není třeba nejmodernějších výdobytků, ale že zásadní je držet se „opravdového hi-fi“, tedy takového, které vydrží dlouhou dobu a navíc vás nepřijde na žádné nesmyslné peníze, přičemž jeho poslech bude zábavný. Budiž, to svým způsobem docela dobře odpovídá takzvané „britské škole“. Exposure tak vyrábí své produkty v pragmaticky jednoduchých skříních a vlastně je docela těžké odlišit jednu řadu od druhé. To platí i pro druhou nejvyšší modelovou sérii 3010.
V té najdete jak integrovaný zesilovač, tak zesilovač dělný a to s možností volby monobloků nebo praktičtější stereofonní podoby koncového stupně. Jako volitelný doplněk je možné objednat vestavenou desku s modulem D/A převodníku či MM nebo MC předzesilovače.
Exposure 3010S2D Pre Amplifier
Předzesilovač je pojatý v jednoznačném, přesto naprosto jednoduchém designovém duchu Exposure – čelní panel má zaoblené rohy, to je ale jediný zdobný prvek na celém přístroji. Jsou tu dva dostatečně bytelné otočné prvky, jeden pro výběr vstupu, druhý pro regulaci hlasitosti, je tu „oko“ přijímače pokynů infračerveného dálkového ovládání a je tu jednoduché spínací tlačítko.
Zbytek skříně je klasický „černý box“, při pohledu zezadu se otevře pohled na běžnou napájecí zásuvku a dvě srovnané řádky cinchových konektorů dobré kvality.
Je tu pětice běžných linkových analogových vstupů, z nichž jeden lze proměnit s přídavnými obvody na phono (od toho je na zadní straně, byť poněkud neprakticky na druhé straně, i zemnící kolík), je tu pásková smyčka a je tu – chvályhodně – dokonce dvojice pre-out výstupů, takže bi-amping nebo třeba ozvučení další zóny jsou pohodlné.
3010S2D Pre Amplifier je proporcemi naprosto standradní komponent – šířka 44 cm, hloubka 30 cm a výška 9 cm spadají do kategorie běžného hi-fi, stejně tak hmotnost 5 kg.
Exposure se chlubí zakázkovým naddimenzovaným toroidním transformátorem i zakázkovými kondenzátory v napájecím zdroji. Vstupy se přepínají relátky, na výstupu je pak diskrétně konstruovaný modul s tranzistory pracujícími v čisté třídě A.
Výrobce udává u svého předzesilovače pracovní frekvenční rozsah 20 – 20 000 Hz (+/- 0,25 dB), odstup signálu a šumu solidních 100 dB (váženo křivkou A), celkové harmonické zkreslení pod 0,008% (při plné hlasitosti a v celém výše udávaném pracovním rozsahu).
Exposure 3010S2 Stereo Power Amplifier
Pokud jsme řekli, že předzesilovač je vizuálně velmi jednoduchý, tak logický partner, koncový stereofonní stupeň 3010S2 je úplně minimalistický – má stejný vzhled, čelní panel je ale osazený je spínacím tlačítkem. Dokonce i rozměry skříně jsou identické vyjma výšky 11,5 cm. Samozřejmě je výraznější i váha, koncák ale i tak váží jen 12 kg.
Zadní strana je také naprosto jednoduše pojatá – napájecí zásuvka je logický standard, vstup signálu zajišťuje jediný pár cinchů a výstup čtyři páry zásuvek pro banánky (což je mimochodem také typicky britský detail). Nejsou nijak přepínatelné, jde o úlitbu těm, kteří věří přínosům bi-wiringového zapojení.
Uvnitř si zesilovač bere energii opět ze zakázkového toroidu, podpořeného v napájecím zdroji zakázkovými kondenzátory. Když nicméně zesilovači nahlédnete pod kapotu, objevíte až neuvěřitelně jednoduchou konstrukci, odpovídající vlastně vzhledu vnějšku. Toroid je oddělený od signálových obvodů hmotou chladiče, na tom jsou dva pár výstupních tranzistorů, k nim je na desce plošných spojů čtveřice velkých kondenzátorů a to je tak trošku všechno.
Výstupní výkon je 110 Wattů do 8 ohm na kanál, ale má dosahovat až k hodnotě 2x 225 Wattů do 4 ohm, zesilovač pracuje v rozsahu 20 – 20 000 Hz (+/- 0,5 dB) a to s celkovým harmonickým zkreslením pod 0,015% (plný výkon na 1 kHz). Odstup signálu a šumu má být lepší než 100 dB (opět při plném výkonu) a separace kanálů lepší než 60 dB v celém frekvenčním rozsahu.
Dělený zesilovač jsme poslouchali v showroomu dovozce, ošetřené komplexně akustikou od Sonitus Acoustics a to ve společnosti reprosoustav Fyne Audio F703 nebo KEF Reference 1, poslouchalo se z Accuphase DP-430 a napájelo z GMG Power Harmonic Hammer 3000P. Propojeno bylo kabeláží Nordost Tyr 2 a Frey 2, porovnávat jsme mohli s mnoha modely od Exposure (3010S2D, 5010 Pre / Power,…), ale i s Burmester 035 / 911 MK3. Zesilovače využívaly také příslušenství typu QRT Sort Kones nebo zemnění QKore.
Navzdory svému jednoduchému pojetí nabízí elektronika Exposure takový bohatý, expanzivní zvukový projev, který snadno a ochotně plní poslechový prostor. Když přijde na hluboké tóny v „Let it rain“ Patricie Barber („The Dali CD Vol. 1“ | 2006 | Dali | 2006023), projeví se kulatý, možná o něco jemnější zvukový styl řady 3010. Dělený zesilovač se nesnaží vás bombardovat basovými výbuchy, jednotlivé zvuky jsou jako kulatá, laskavá, měkká a sladká políbení. Cítíte, jak se hýbe vzduch a jak hudba dýchá, není to nicméně těžkopádné, byť lehce hutnější to rozhodně je. Kontury a oddělení tónů nejsou tak přesné jako u moderních nabušených komponentů, mnohem spíše tu basový základ uvolněně (ale dostatečně čitelně) pluje.
Ve střední pásmu pak ale přednes děleného zesilovače citelně rozkvetl co do informativnosti, v „Penny from Heaven“ od Doris Day („Diamond voices of the fifties“ | 2015 | STS Digital | STS-6111140) zněl hlas s důstojným rozlišením (byť opět ne s moderní analytičností, ale s takovým tím nenásilným britským šarmem), na výraznějších sykavkách se tu a tam Exposure občas přiblíží až k hraně expresivní reprodukce, celkově mají ale středy pěkné, barevné kouzlo a lákavou sametovost.
Cinkotu činelů ve „Spinning Wheel“ od Blood, Sweat & Tears („Blu-spec CD – Feel the Difference“ | 2009 | SONY | SICP 20048-9) měl odvážný objem i solidní důraznost, není to opět takový ten analyticky rozkreslený tikot nejmenších nuancí, ale pěkně energický, kovově přirozeně znělý tón, který neotráví ani při vyšší hlasitosti a přitom už má pevnost a konkrétnost. V tonalitě nicméně cítíte, že Exposure má vlastní charakteristiku.
Pokud se střední tříd od Exposure může něčím chlubit, pak bezprostředností, s jakou umí dodat výkon, respektive kontrolovat na výkon náročné dynamické momenty. Živou „Danse Macabre“ Camille Saint-Saënse („Crystal Cable Arabesque“ | 2009 | Crystal Cable | CC 200901) dokázal Exposure podat s pocitem bohatosti, nadýchanosti a „dynamického pohybu“. Není to taková ta napnutá, utažená dynamika, ale trochu starosvětský, robustní a mohutný zvuk. Nemusíte se ale bát, že by se jen líně přeléval, je cítit solidní dynamická rezerva a zesilovač řady 3010S2 reprodukci „nedusí“.
Dvořákova „Symfonie č. 8 v G-dur op. 88“ v podání RSO Berlin („pure music ONE“ | 2008 | AUDIO | 03-08) ukázala na pěkně otevřený, lehce hřejivý zvukový charakter Exposure, v němž není prostor pro akcent na detaily, není tu techničnost, naopak vše směřuje k chce se říci „britské verzi přirozenosti“ – cítíte, že reprodukce je dostatečně, ale ne technicistně kontrolovaná, je tu uvolněná, příjemná, tak nějak samozřejmě uhlazená zvuková charakteristika, kde nejsou patrné ty nejjemnější nuance, nicméně – obdobně jako na živém koncertě – hudba dává celkový smysl a je dobře čitelná a zřetelná.
Exposure udržel prostor nahrávky „Quiet Corners and Empty Spaces“ od The Jayhawks („AUDIOphile Pearls Vol. 17“ | 2016 | AUDIO | 06-16) v pohodě pod kontrolou, šířka byla pěkná, hlas zpěváka dobře ukotvený v prostředku, nástroje měly dost prostoru a daly se dobře lokalizovat. Není to holografická reprodukce, není technicky brilantní, ale opět má v sobě „něco“ a je celkově přehledná bez nutnosti soustředění.
Když pak přijde na pohodovou houpavou hudbu jako je „Flight of the Cosmic Hippo“ Bély Flecka („Extended Dynamic Experience 4“ | 2015 | STS Digital | STS-6111145), Exposure se velmi statečně pouští do těch zdůrazněných basových tónů, dává jim potřebnou váhu a autoritu, stejně tak ale vnímáte nenucenost, s jakou se hudba vlní a plyne. Exposure se dobře poslouchá, neunavuje, vlastně až trochu hladí a nabízí přátelskou, šťavnatou a snadno stravitelnou hudební krmi.
Dělený zesilovač z prostředka nabídky britských Exposure má oproti dnešní konkurenci dvě nevýhody – jednak jednoduchý, trochu obyčejný vzhled a jednak vyšší cenu, která sice reflektuje fakt, že přístroje vyrábí malá firma v Anglii a ne gigant v Číně, ale to na nutnosti otevřít peněženku pěkně dokořán nic nemění. Jinak jsou předzesilovač 3010S2D Pre Amplifier a koncový stupeň 3010SE Stereo Power Amplifier pěkně, přátelsky, vlastně až muzikálně hrající přístroje, které nezapírají svou vlastní zvukovou charakteristiku, ale ta má naštěstí tu „správnou britskou kultivovanost“, že to vlastně nevadí. Pokud máte rádi energický zvuk, který přitom nenásilně plyne, má mohutný bas a prostě se tak nějak příjemně pohupuje a proplujete s ním snadno a nenáročně svými nahrávkami, pak jste u Exposure správně.
Kč 37 990,- - 3010S2D Pre Amplifier
Kč 40 990,- - 3010S2 Stereo Power Amplifier
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-vykonove/2753-exposure-3010s2d-pre-amplifier-3010s2-stereo-power-amplifier#sigProIdf39cc0616c
--- --- --- --- ---
KLADY
+ slušná celková čistota
+ pocit síly a mohutnosti
+ dvě sady výstupů na předzesilovači = snadný bi-amping
+ jednoduché, leč odolné provedení
ZÁPORY
- cena za set je vysoká (ale je to ruční výroba v Anglii)
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz