2016 03 07 TST KEF Reference 1 1

Stále ještě relativně čerstvá řada Reference od britské firmy KEF poměrně radikálně změnila jak vizuální, tak technický koncept svých předchůdců, kteří byli na trhu velmi dlouhou dobu. Nová série se tak skládá ze dvou relativně velkých sloupků a jednoho stojanového modelu, který však svými rozměry patří také k těm robustnějším.

Design řady Reference je technicistně moderní, stylový a čistý, nese se v duchu čistých pravých úhlů a ostrých hran, které ale díky tlumícím materiálem oddělené čelní desce v hliníkovém provedení a opravdu luxusní dýze nepůsobí nijak chladně - možná by se hodilo slovo futuristický. Jak už jsme naznačili, stojanový model Reference 1 patří mezi velké modely a štíhlý dedikovaný stojan (tradičně vybavený vodováhou v zadní části) jejich rozměry ještě podtrhuje. Vlastně se šířkou a hloubkou neliší od podlahových sourozenců s číslem 3. Přes 18 kg těžká ozvučnice z robustních MDF panelů zabere prostor 44 x 20,5 x 43 cm (v x š x h). Ještě jednou je třeba říct, že její zpracování je skutečně krásné.

2016 03 07 TST KEF Reference 1 2

Čelní deska je poměrně tenká, měniče jsou v ní uchyceny za ozdobnými rámečky, soustředný Uni-Q reproduktor je také ponořen do mělkého zvukovodu, zatímco woofer používá elegantní řešení bez viditelného zavěšení. Zadní straně dominuje pásek z tvrdého plastiku, v němž je vyústění bassreflexu; nátrubek je tak jako u větších modelů šroubovací, takže v závislosti na poslechových preferencích nebo akustice místnosti lze zvolit model s delší nebo kratší trubicí, což ovlivňuje basovou odezvu - jak v rychlosti, tak v konkrétnosti, tak v objemu a je to až překvapivě slyšitelný rozdíl. Pod bassreflexem jsou nádherné robustní křídlové reproterminály v bi-wiringové konfiguraci a bez viditelných propojek. KEF nabízí elegantní a bezpečné řešení, kdy jsou propojky skryty v zadním panelu a terminály se tak spojují a rozpojují pomocí dvojice otočných knoflíků. Jedinou nevýhodou tohoto řešení je na první pohled neodhadnutelný stav spojení, takže je lepší při přepojování kabelů zjistit, zda nehrozí efektní ohňostroj v případě bi-amp zapojení se spojenými terminály.

2016 03 07 TST KEF Reference 1 3

Čistě esteticky jsou Reference 1 vlastně "výsekem" části ozvučnice vyšších modelů.

Reprosoustavy mají třípásmovou koncepci, koncentrický středo- a vysokotónový Uni-Q měnič nejnovější generace, která odstartovala v modelu LS-50, doplňuje basový reproduktor. Stavebním materiálem všech tří membrán je hliník, reproduktory pochází z vývoje a výroby KEF. Černě lakovaný basový měnič používá mělkou kónickou membránu o průměru 16,5 cm, středy vyzařuje membrána o průměru 12,5 cm se zpevňujícími "vlnkami"; ve středu Uni-Q, za hradbou "mandarinkových" rozptylek (jde o tenké hliníkové plátky, usměrňující disperzi zvuku), se skrývá klasická kovová kopulka o průměru 2,5 cm.

Pracovní frekvenční rozsah závisí na použitém bassreflexovém nátrubku - s krátkým nátrubkem pracují KEF Reference 1 v rozsahu 40 - 45 000 Hz a s dlouhým dokážou jít ještě o 3 Hz níž. Zúžíme-li toleranci na -3 dB, rozsah činí 45 - 35 000 Hz, což je ale na regálové reprosoustavy stále velmi solidní hodnota. Dělící frekvence jsou nastaveny na 350, respektive 2 800 Hz. Reference 1 nejsou kupodivu příliš citlivé, 85 dB / 2,83 V / m je spíše průměrná hodnota. Charakteristická impedance 8 Ohm přiznává v dokumentaci pokles na 3,2 Ohm.

2016 03 07 TST KEF Reference 1 4

KEF Reference 1 jsme poslouchali v poslechových prostorách dovozce na sestavě T+A PA 3000 HV / T+A MP 3000 HV s napájecím systémem IsoTek EVO3 Sigmas / IsoTek Elite a propojovacími kabely Atlas Mavros a Atlas Hyper. Pro srovnání byly k dispozici i reprosoustavy KEF Reference 3 a Tannoy Mercury 7.4.

Našlapaná basová linka v úvodu "Another One Bites the Dust" od Queen ("Greatest Hits" | FLAC | 24 - 88,2) byla neuvěřitelná, jen o maličko méně plná než u modelu Reference 3, dokonce ale sevřenější, pevnější a intenzivnější, bas byl hutný, pevný a houpavý, rytmicky perfektní a prodchnutý energií, s fantastiky dospělou definicí a doslova explodující v záplavách energie s jedním každým tónem. Objemově bylo basu tak akorát, možná o dýchnutí více, ale tak, že to v reálném prostoru nebylo ani pořádně poznat. Bas byl také výjimečně přesný a rychlý, konkrétní a přitom šťavnatý.

2016 03 07 TST KEF Reference 1 5

Vokál Sary K. ve "Whiter Shade of Pale" ("What Matters" | FLAC | 24 - 96) byl úžasně zaostřený, perfektně lokalizovaný doprostřed místnosti a konkrétní, blízký a jasný. Co bylo ale nejparádnější, to byl pocit, že hlas vibruje životem, je kousek od mikrofonu a přináší s sebou i odrazy z nahrávacího prostoru, je slyšet jak se zpěvačka maličko při zpívání pohybuje. Nádherně prokreslený hlas byl plný barev, byl fantasticky konkrétní, čistý a celá reprodukce byla prvotřídně transparentní. Okřídlený popis "jako živé" to ale skutečně vystihuje úplně nejlépe. Tolik vzduchu, tolik přirozenosti, jemnosti, něhy a takové bohatství tónů. A hlavně - taková bezprostřednost! Měnič Uni-Q má výjimečně realistické podání.

2016 03 07 TST KEF Reference 1 6

Úvodní vteřiny skladby "Wichita Lineman" od Barb Jungr (FLAC | 24 - 44,1) jsou plné cinkotu tenoučkých kovových perkusí. Je udivující, kam až to za pár let vývoje koncept Uni-Q dotáhl - od poněkud cinkavého, ostřejšího měniče až sem, do inkarnace v Reference 1, kde tyto nejvyšší frekvence byly úžasně, doslova úchvatně bohaté, komplexní, tak čisté, jasné, znělé a přitom lehoučké a jemňoučké jako pírko. Rozlišení tweeteru je fascinující, jeden maličký kousek chřestícího kovu je precizně oddělený od druhého, každý má vlastní dozvuk a i když k dokonalosti tu schází trochu hmotnosti (jinými slovy jde přednes o kousíček směrem k éteričnosti), vynahrazuje to znělost, dlouhý, čistý, přesvědčivý kovově rezonující charakter a hlavně skvělá čitelnost a čistota.

2016 03 07 TST KEF Reference 1 7

KEF Reference 1 jsou relativně objemné, přesto pro nás rozhodně bylo překvapením (a to pozitivním), jak se vypořádal s dynamikou velkého orchestru v Musorgského "Velké bráně kyjevské" (FLAC | 16 - 44,1). Tak hutný, plný a hlavně velký, celou místnost vyplňující zvuk jsme se neodvážili ani předpokládat a ve středně velké poslechovce nebyl rozdíl mezi Reference 1 a Reference 3 zase tak dramatický, což slouží menším z nich jako velká pochvala. Dokonce snad i díky kompaktnějšímu zvukovému podání s větším pocitem konkrétnosti byl poslech Reference 1 autentičtější. Ani velký buben v závěru skladby měniče nerozhodil a nepřetížil, hudba proudila jako by nic, v plné síle a se zdánlivě nevyčerpatelnou energií. Nechybí ani pořádný důraz, reprosoustavy udržují přehledný obraz a každou linku. Snad oproti větším modelům schází něco fyzického tlaku, pokud nesedíte relativně blízko, ačkoliv díky kompaktnosti a sebejistému přednesu to vlastně nevadí.

2016 03 07 TST KEF Reference 1 8

Sbor v Händelově "Aleluja" z "Mesiáše" (FLAC | 24 - 88,2) byl, v krátkosti řečeno, excelentní. Díky opravdu vynikajícímu rozlišení jsme měli pocit, že se sboristé seřadili kousek za reprosoustavami, že jich tam je spousta a že žádný z hlasů se neztrácí mezi jinými. Precizní artikulace a velmi snadná srozumitelnost působí jako ta nejlehčí, nejsamozřejmější věc na světě, panuje tu harmonie s orchestrem a vše je tak jednoduché na vnímání, tak přirozené. Můžete hrát jakkoliv nahlas a lehkost a čitelnost zůstává nedotčená, nástrojové linky jsou precizně oddělené a přitom vše jasně zapadá do výjimečně transparentního a zároveň propojeného celku.

2016 03 07 TST KEF Reference 1 9

Podání zvukové scény je díky výbornému Uni-Q prostě skvělé. Díky tomuto měniči umí Reference 1 v podstatě zmizet z poslechového prostoru a nechat hudbu všude kolem sebe. Prostor ve "Where or When" Diany Krall ("Quiet Nights" | FLAC | 24 - 96) byl až neuvěřitelný. Široký daleko za hranice ozvučnic, hluboký a propojený vzduchem ve všech směrech. Zdálo se, že se jednoduše rozlije po celém poslechovém prostoru, že do něj vrhne s holografickou precizností to, co bylo sejmuto mikrofony při nahrávání. Nástroje mají perfektní lokalizaci, vše je kontrolované a tak relaxované. Za dané peníze nelze než chválit, chválit a chválit, protože dokonale čitelný, obklopující prostor vás vtáhne doslova doprostřed hudby. Kolem nástrojů je spousta prostoru a vše je pevné a konkrétní.

KEF Reference 1 nejsou jen exaktní a přesné, ale zároveň excelentně muzikální. Když došlo na melancholii v "Diamonds" od Aanonymous Band ("Feelings" | FLAC | 24 - 48), atmosféra byla skutečně úžasná. Velmi transparentní přednes a živá dynamika nechávají vyniknout jak krásně přehlednou zvukovou scénu, tak charakter nástrojů i naléhavý zpěv. KEF mají možná lehoučce posunutý charakter směrem k barevnosti, k líbivosti, jsou však pohodové, laskavé, vrcholně klidné a neúnavné.

2016 03 07 TST KEF Reference 1 10

Regálové reprosoustavy KEF Reference 1 nesou své označení zcela právem. Pomiňme "detaily" jako nádherné zpracování a povedený design, na těchto faktorech ne každému musí nutně záležet. Tím důležitým je ale jejich zvuk - přednes je transparentní, konkrétní, čistý, živě dynamický, úžasně rozlišený a s prostorem, který je neodolatelný a obklopující. KEF Reference 1 jsou pro menší a střední prostory úchvatné i svou schopností "uhrát" cokoliv od nejnižších poslechových hladin až po velmi hlasité, koncertní úrovně. Nerozehrávají se snadno, budete potřebovat hodně výkonu a hodně proudu, ale to se tak trochu v téhle úrovni nabízí samo sebou, že bude použita odpovídající elektronika. Pokud se chcete nechat unést nádherným, muzikálním a dospělým zvukem, vyzkoušejte určitě i KEF Reference 1 - stojí za to!

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce mezi tweeterem a středotónovým měničem, v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 25 metrů čtverečních. Prostor je nadstandardně zatlumen rozsáhlými akustickými úpravami, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 80 Hz a výše, v pásmu 10 – 80 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro v pěti cyklech (kvůli rušení z exteriéru), vybrána byla střední křivka. Všechna měření probíhala na poslechové sestavě s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

2016 03 07 TST KEF Reference 1 m1

Naměřená frekvenční charakteristika ukazuje, že basovým spektrem ani regálový model řady Reference nešetří. Nástup v plné síle na slibovaných 45 Hz se skutečně dostavuje, pásmo od této hodnoty až do 100 Hz je dokonce o něco silnější a proto subjektivně plnější a důraznější. Na úrovni přechodu středního a spodního pásma je citelný propad, který pocitově podtrhuje onu basovou plnost, Uni-Q pak ale funguje velmi se solidní vyrovnaností.

2016 03 07 TST KEF Reference 1 m2

Deklarovaná osmiohmová impedance neodpovídá naměřeným hodnotám, podle nich by Reference 1 měly rozhodně být označeny jako čtyřohmové. Přiznaný propad někam k hranici 3 Ohmů je ale realistický. Křivka je pak hladká a čistá a pokud máte slušnou elektroniku, odpovídající kvalitativnímu standardu třídy Reference 1, pak by neměl nastat žádný problém.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

Kč 209 980,- - reprosoustavy

Kč 199 980,- - reprosoustavy - matné provedení

Kč 41 980,- - stojany

--- --- --- --- ---

KLADY

+ prvotřídní zpracování

+ moderní šik design

+ v malých a středních prostorách až překvapivě silné basy

+ vysloveně fantastický prostor

+ perfektní rozlišení a zostření

+ dynamika daleko nad očekávané poměry kompaktních ozvučnic

ZÁPORY

- potřebují skutečně hodně energický zesilovač

--- --- --- --- --- 

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista