Německý výrobce T+A (alias Theory + Application, čili volně přeloženo aplikovaná teorie) byl založen na východě Vestfálska v roce 1978 a od té doby napíná své síly na vývoj a výrobu hi-fi techniky s akcentem na vědecké poznatky, logiku a racionalitu. S tou dnes vyrábí jak zesilovače klasického až ortodoxního střihu, tak třeba moderní CD přehrávače v kombinaci s DACy a streamery. Nemalou součástí firemního katalogu je ale i široká škála reprosoustav - celkem třináct modelů je uspořádáno do plných šesti sérií.
Druhá nejvyšší řada Talis je na světě plných 20 let a dnes nabízí jeden model regálový a jeden model sloupový, oba konstruované se stejným základním přístupem. To prakticky znamená hliníkové ozvučnice a péči věnovanou také estetické složce zážitku, takže nikde není ani stopy po šroubech nebo ostrých hranách. Ozvučnice obou provedení jsou směrem dozadu zakulacené, efektivně tak potlačují vznik vnitřního stojatého vlnění.
Talis S 300 pak patří mezi středně velké sloupky - s výškou 105 cm, šířkou jen 21 cm a hloubkou 28 cm váží poctivých 33 kg, za což mohou fortelné hliníkové profily. Ty jsou samozřejmě mimořádně tuhé, takže uvnitř není potřeba žádných složitých vzpěr. Vnitřek skříně vlastně není ani nijak moc tlumený, je tu jen čtveřice dvouvrstvých (bitumen a pěna) tlumících plátů na bočních stěnách. Vnitřní prostor ozvučnice je tak jedním velikým prostorem, z nějž vedou dlouhé plastové bassreflexové nátrubky. Středotónový reproduktor je netypicky uzavřen ve "zvonu" vlastní pracovní komory, tu - ač samozřejmě mnohem kompaktnější - má i reproduktor vysokotónový.
Talis S 300 jsou koncipováno jako třípásmové, osazené jsou pak čtyřmi měniči, protože basová sekce je zdvojená. Stříbřité kónusy basových měničů mají průměr 17 cm, cívka pak 5 cm a závěs je zdvojený pro vysokou zatížitelnost. Reproduktor je vsazený do mírného zvukovodu. Podobný, byť menší, je i středotónový reproduktor, posazený mírně netypicky na samotný vrchol skříně - jeho membrána má průměr 12 cm. Posledním je pak opět stříbřitá kopulka reproduktoru vysokotónového, vsazená do oválného zvukovodu pro optimalizaci vyzařovací charakteristiky. Pro bezpečnost přes ni pak vedou dvě klenutá žebra. Všechny reproduktory by měly být výsledkem vnitrofiremního vývoje na míru právě řadě Talis.
Podobně eliptický tvar jako zvukovod mají i oba bassreflexové výdechy na zadní straně, kde jim společnost dělá už jen čtveřice křídlových reproterminálů.
O konkrétních technologiích nebo součástkách se nicméně firma příliš nerozpovídává. Dozvíte se jen tolik, že třípásmová výhybka má přechodové body na úrovních 250 a 2 200 Hz, že celkový frekvenční rozsah (ač bez udané tolerance) dosahuje 25 - 35 000 Hz, že jmenovitá impedance činí 4 ohmy nebo že charakteristická citlivost (ačkoliv i zde bez uvedení podmínek) činí mírně nadstandardních 87 dB.
T+A Talis S 300 jsme poslouchali v prezentační poslechové místnosti dovozce, kde reprosoustavaám dělala společnost primárně sestava T+A MP 3100 HV / T+A PA 3100 HV, ale také T+A MP 2500 R a T+A PA 2500 R. Vše bylo propojeno kabeláží Oehlbach a T+A, porovnávalo se s Bowers&Wilkins 804 D3 nebo Sonus Faber Olympica II.
Přestože Talis S 300 nejsou úplně malé, rozhodně se nedají počítat mezi kdovíjak obrovské reprosoustavy, stejně jako lze jejich basové měniče stěží označit za opravdu velké. I proto dozajista překvapí, jak hluboko, jak sebejistě, jak pevně a jak šťavnatě se pouští do hlubokých tónů. Vezměte třeba mocný bas ve "Way Down Deep" Jennifer Warnes ("The Hunter" | 1992 | Private | 1005-82089-2) - je nádherně poddajný, netechnický a přesto už brilantně čitelný, je ho v objemu naprostý dostatek, aniž by přetékal. Nemáte prakticky šanci reprosoustavy zahltit takovým tónem, který by nezpracovaly. Je to šťavnatý bas s notnou, fyzicky citelnou váhou, bas, který dokáže zatřást podlahou a přesto je hlavně přirozeně pružný, prezentovaný s klidem a jistotou. Je to bas neinvazivní a přesto samozřejmý.
Vyznění vokálu Eleanor McEvoy v její "Leaves Me Wondering" ("System Solution" | 2019 | Nordost) bylo také výtečně přirozené, vlastně až skromně nepředvádějící se - čistota je dvěma slovy plně dostačující, je taková, že nemáte pocit, že musíte něco řešit, zpěv přirozeně vystupuje do popředí, oddělený, konkrétní a snadno čitelný. Zvuk, pokud už má nějakou vlastní charakteristiku, je snad lehoulince jemnější, klidnější, i díky tomu ale vyznívá mimořádně nenásilně a kultivovaně, ve standardu už opravdu dospělého, autentického high-endu. Talis S 300 si nenárokují žádnou syrovou autenticitu, takový ten studiově přímočarý zvuk "až na kost" a přesto nabízí bohatý, sytý přednes bez tvrdosti, nechávající detaily vyplout s důstojností a v množství naprosto odpovídajícím čtvrtmilionové třídě.
Fascinujícím způsobem "normální", rozuměj drahý čtenáři tedy přirozený a přesný, je také styl, jímž Talis S 300 prezentují nejvyšší frekvence. Vysokofrekvenční cinkot v "Sex Without Bodies" od Dave´s True Story ("AUDIO Digital Masters I" | 2010 | AUDIO | 01-10) byl ukázněný, čistý a nepřehnaný, ač plně dostačující v objemu. Cinkání je hladké, uměřené a precizně oddělné, přitom se nicméně netlačí kupředu, je prosté ostrosti nebo technicistní tvrdosti i při vyšších hlasitostech a naopak si zachovává lehkost a čitelnost i při hlasitostech až nočně šeptavých. Ani přímočařejší a ostřejší nahrávky vás tak neotráví, ale zároveň nepřijdete o žádný detail - je to velmi dobře vyvážená reprodukce bez manýrismu a efektů.
Talis S 300 nejsou z ranku takových těch prvoplánově výbušných a okatě dynamických, ale přesto cítíte, že - zejména jsou-li tedy řízeny přesnou a autoritativní elektronikou - jdou za signálem snadno, s lehkostí a bez předvádění. Na silou překypujících dynamických špičkách Guettovy "Love is gone" ("Focal CD No. 8" | 2009 | Focal | 509999680442) byl zvuk snad ne tak nadupadný, jak moderní styl káže, ale po chvíli si zvyknete na to, jak přirozeně působí přesnost a neefektnost. Reprosoustavy vlastně s klidem a nadhledem respektují dynamiku přicházejícího signálu a dokážou stejně sebejistě zahrát tišší pasáž i mocný výbuch.
Přednes Talis S 300 je každopádně tak nějak netechnický, snad i hladký a neanalytický a přesto třeba v "A Rose for Me" od The Soundscapers ("FIM Super Sounds! III" | 2006 | FIM | FIM XR24 073) snadno slyšíte jednotlivé instrumenty, oddělené a organizované. Reprosoustavy "stíhají", mají otevřený, svižný a kontrolovaný zvuk, který je nekomplikovaně přehledný a snadno v něm vyniknou textury jednotlivých nástrojů i doznívání tónů, nerozmazané a slyšitelné. Je to takový ten druh přirozené, autentické čitelnosti a detailnosti.
Hudební scéna v "Innocence" od Hoff Ensemble ("Polarity" | 2018 | 2L | 2L-145-SABD) nebyla kdovíjak obrovská, ani tady se T+A nijak nepředvádí - pravolevé ukotvení nástrojů, jejich ohraničení, proporce; všechno je naprosto uměřené, tak nějak organicky spojité a úplně "normální". Zvukový obraz drží pohromadě a má hlavu a patu prakticky v jakémkoliv realistickém poslechovém natočení.
Na technicky limitované "That Man" od Caro Emerald ("Deleted Scenes from the Cutting Room Floor" | 2010 | Grandmono | 88697776142) bylo jasně patrné, že přes svou zjevnou věrnost jsou Talis S 300 překvapivě tolerantní k zvukové nekvalitě a nechají vás užít si pulsující rytmus (ačkoliv ne zběsilý), vášeň a plnokrevnost (ač bez předstírání a zdůrazňování) a jako celek má hudba prostě šmrnc, jakkoliv vnímáte dynamickou plochost nebo tu a tam jadrnější sykavku. Vnímáte je, ale dohromady nepřekáží zábavnému zážitku.
Středně velké hliníkové sloupky Talis S 300 nás rozhodně překvapily - často fungují takováto řešení spíše jako luxusní ozdoby moderních interiérů, nežli jako nekompromisní high-endové nástroje pro opravdu věrnou reprodukci zvuku. T+A nicméně věrni své pověsti nabízí i u vlastně skladných a tak trochu designově koncipovaných reprosoustav frekvenční vyrovnanost s nástupem od až neuvěřitelně nízkých frekvencí, nabízí tonální nezabarvenost a přirozenost, nabízí snadno vnímatelné podání plasticity hudební scény a vůbec organizovaný, ale nepřidušený hudební zážitek, který má pěknou živost, ač jí okatě nepumpuje do prostoru. Je to prostě dospělá, kultivovaná high-endová reprosoustava, kladoucí důraz na přirozenou autentičnost.
MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE + WATERFALL
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 20 metrů čtverečních, s aplikovanými na míru postavenými a spočítanými akustickými prvky a běžnou plochou závěsů, koberců a sedačky.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Na křivce frekvenční odpovědi je vidět, že Talis S 300 skutečně zahrají plnohodnotně už od 28 Hz a reálně uslyšíte i deklarovaných 25 Hz (propad na 48 Hz je zjevným produktem příliš malého prostoru), drží se pak v reálném světě vlastně v excelentně vyrovnaných mezích. 30 - 20 000 Hz se v klidu vejde do ideálu +/- 3 dB, jen s malým akcentem ve středním rozsahu. Je nicméně patrné, že tu nejsou žádné propady, žádné nectnosti, je to zjevně perfekcionisticky navržená reprosoustava, která funguje jak má v přímé ose i pod úhlem. Reálně nelze Talis S 300 co do naměřených hodnot nic vyčítat ani při jejich vysoké ceně.
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Na impedanční křivce je vidět, že výrobce se snažil její průběh kompenzovat a tak jsou tu jen naznačeny první peaky, čímž lze spíše jen odhadnout, že bassreflex má naladění na 30 Hz. Talis S 300 jsou poctivě deklarované jako 4 ohmové, možná si na 100 a 500 Hz sáhnou i o kousíček pod tuto hodnotu. Důležité nicméně je, že křivka je zcela prostá nějakých prudkých změn, diskontinuit nebo jiných artefaktů, které by vypovídaly buď o vnitřních rezonancích, vibracích kabinetu nebo třeba stojatém vlnění. Zřejmě poměrně komplexní frekvenční výhybka se pak projevuje také na průběhu křivky elektrické fáze, nicméně ani zde není nic, co by neměla adekvátní elektronika v této cenové relaci zvládnout. Celkově budou Talis S 300 poměrně nekonfliktními partnery.
Waterfall
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ ✓]
Kč 257 000,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/2366-t-a-talis-s-300#sigProIdf00869b265
--- --- --- --- ---
KLADY
+ moderní šik vzhled
+ překvapivě přirozené tonální vyvážení
+ na kompaktní ozvučnici hluboký a jistý bas
+ měkká poddajnost a netechničnost reprodukce
+ notná dávka energie, kterou dokážou předat
ZÁPORY
- nic, je to technicky brilantní reprosoustava
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Altei | www.altei.cz