Jméno kyperské společnosti Aries Cerat odkazuje na beraní rohy a vývoji originálních audio produktů pod touto značkou se Stavros Danos věnuje od roku 2010. Jak sám říká, jeho cílem bylo realizovat své netypické nápady a „zahodit běžné konstruktérské příručky“. Nejvíce zábavy zažívá prý Stavros při návrhu hornových reprosoustav, přesto z původně účelových vývojových prototypů elektroniky poskládal ucelený řetězec D/A převodníků, předzesilovačů a koncových stupňů. Jedním z nejdostupnějších produktů v nabídce je DAC Heléne, ovšem nevypadá na to ani cenou, ani fyzickým pojetím.
Heléne spadá do nejnižší řady Prestige (nad ní jsou ještě Reference, Signature, Limited Edition a Legend). Což ale neznamená, že by tím utrpěla charakteristická masivnost šasi. To má velmi netypické pojetí – zakulacené boky, dvoudílný tlustý horní panel s větracími otvory, frézovanými do podoby beraní hlavy a nápisů, tlustý skleněný čelní panel, za nímž je relativně menší, ale dobře čitelný displej, případně i kulatý přepínač vstupů v levém horním rohu, všechno je originální a typické právě pro Aries Cerat.
Heléne nepoužívá nějaké okatě luxusní materiály nebo designové kudrlinky, je to vlastně de facto docela účelně pojaté zařízení s místy industriálním feelingem, byť má poctivou pevnost a tlusté stěny, což vlastně představuje materiálově nezpochybnitelnou hodnotu. Tak jak zepředu vidíte vlastně reálně pouze označení aktivního vstupu (někdy s dovětkem CLK, ale o tom později), tak zezadu spatříte na velikánské ploše vlastně jen tři vstupy. Koaxiální, AES/EBU a USB pro spojení s počítačem. Dále je tu jen napájecí zásuvka s velkou vypínací kolébkou a pochopitelně analogové výstupy – jak RCA, tak XLR.
Zajímavé jsou tři velké páčky, dvě u každého výstupu a jedna mezi vstupy a napájecí zásuvkou. Ty u výstupů slouží k volitelnému omezení úrovně signálu o 6 dB, pokud by to bylo vhodné zrovna pro vaši sestavu. To samé platí i u třetí páčky – jestliže to v právě vaší konfiguraci dává smysl, můžete manipulovat s uzemněním, což by mohlo mít vliv například na zemní smyčky, brum a podobné chování.
Ačkoliv je reálně jediným dostupným ovládacím prvkem volič vstupů, můžete s trochou trpělivosti otevřít horní kryt a pomocí praktického potenciometru a displeje manipulovat s předpětím elektronek, čímž se reálně mírně ladí výstupní charakteristika. Není to nic, bez čeho byste nemohli žít, nicméně rozdíl není jen symbolický a rozsah působí od „pevnosti a vyrovnanosti“ až po „bohatost a sytost“, kdybychom to měli nějak zjednodušeně popsat.
V masivním šasi s půlmetrovou šířkou, 43 cm hloubkou a 16,5 cm výškou (nemluvě o váze 40 kg) se každopádně skrývají docela originální řešení, které nabádají k myšlenkám, zdali si svůj život pan Danos přeci jen nedělá rád dost komplikovaným. Stačí sundat vrchní kryt a budete přemýšlet, kolik součástek a jak komplikovaně poskládaných tu je.
Začneme napájecím zdrojem. K tomu je zde docela velký toroidní transformátor, vlastní integrovaný napájecí filtr a banka s osmi kondenzátory po 56 000 uF. Napájecí zdroj je řízen usměrňovacími elektronkovými prvky GZ34 s trojitou filtrací.
Zásadní je samozřejmě vlastní převod digitálních informací na analogové. K tomu si v Aries Cerat zvolili mírně neortodoxní řešení – Heléne pracuje jako bit-perfect s reálně nulovým zpracováním dat (ve smyslu oversamplingu, upsamplingu, různorodých volitelných digitálních filtrů atd.). Samotný proces má na starosti matice odporových polí na bázi Analog Devices AD1865N-K v proudovém režimu. Na každém kanálu pracuje paralelně osm takových. Časová a celkové ovládání je definované proprietárním řešením od Aries Cerat.
Systém Super Clock dodává časové a synchronizační informace, je převzatý z vyššího modelu Kassandra. Všechny tři vstupy podléhají dvojitému přečasování. Ale nechcete-li, můžete snadno toto časování vypnout a spolehnout se jen na data ze zdroje – rozdíl je mírně slyšet, takže můžete experimentovat.
Převod proudu na napětí probíhá za pomoci zakázkových transformátorů s velkými jádry ze slitiny niklu a železa. Samotný signálový výstup má podobu malého triodového zesilovače s elektronkami E280F, tím je logické, že i tady najdete další zakázkové transformátory.
Značně komplexní stavba má snad jediný limit – tím je omezení na rozlišení 24 bit / 384 kHz (což je samozřejmě platné jen u USB vstupu, ostatní dva mají své standardní, formou definované limity). Žádné DSD apod. Dozvíte se ještě o výstupní úrovni 10 V a impedanci 50 ohm.
Heléne jsme měli možnost poslouchat spolu s reprosoustavami Clarisys Audio Studio Plus a kompletním řetězci Aries Cerat v showroomu dovozce. Hrálo se na modelech Impera Reference II, Yanus Essentia 40 i prototypech Yanus (něco mezi Essentia a Quintessence), Pachanko Constellation Reference, Ediscreation LPS, Helepolis Diretta Target, LAN kabelech AAI Maestoso a ostatní kabeláží Pi Audio Ultimate a Signature či filtraci Sroll Quantum. Dále pak ale i na dalších místech, krom hlavní sestavy s Métronome DSC, Norma Revo SC-2 LN a Norma Revo PA 160 MR přes KEF Blade One Meta to bylo kupříkladu i na Riviera Labs Levante a XAVIAN Medea a dalších. O podrobnostech redakční sestavy se dozvíte více v pravém sloupci -->.
Co nás zaujalo, to byl fakt, že muzika se line doslova z nitra Heléne – aniž byste pouštěli zesilovač, signál je vyzařován na super tichoučké úrovni ze samotných stavebních součástek převodníku, ne na nepodobné úrovni jako třeba u přenosek. Při poslechu pochopitelně neslyšíte nic, co by vás rušilo, ale je to prostě další důkaz celkové svébytnosti Aries Cerat.
Koncertní křídlo pod rukama Simone Dinnerstein se v Bachově largu z „Koncertu č. 5, BWV 1056“ („Cabasse La Collection“ | 2011 | SONY | 88691918262) spouští do překvapivých hloubek, Heléne mu dodá velmi šťavnatou formu a houpavý důraz, navíc v opravdu pěkně velkém formátu. Cítíte váhu velikého nástroje, jeho rezonující tělo a každé stisknutí klávesy, dopad kladívka a rezonance struny v těle zaznívá se štědrou barevností. Přitom přístroj zvládá rozklíčovat dynamický kontrast basů i odstíny jednotlivých tónů nenásilně, jemně a organicky, přesto dostatečně konkrétně. Hlavní je však pocit fyzické váhy a plnosti plus elektronkový dotek.
Na to, že se hlas Julie London v „People who are born in May“ („Diamond Voices of the Fifties“ | 2015 | nahráno 1950 | Columbia | STS-6111140) nese z poloviny minulého století, tak zní díky péči při remasteru skutečně hezky a vlastně křišťálově čistě, když to systém dovolí. Heléne k němu nepřistupuje s monitorově analytickou precizností, spíše mu dává velké proporce a kouzelnou, hebkou měkkost, z jejíž barevné vstřícnosti prýští pocit „lidskosti“. Hedvábný zevnějšek nicméně stojí na dobrém rozlišení, snadné srozumitelnosti a harmonicky sytém, přesto zřetelném základu. Jakkoliv si Heléne jde zvukově mírně vlastní cestou, má rozhodně prémiové kvality i z „formálního“ pohledu.
Vibrafon Garyho Burtona, činely Roye Haynese, ale vlastně i nejvyšší polohy Methenyho kytary v „Like Minds“ ze stejnojmenného alba (2003 | nahráno 1998 | Concord | SACD-1029-6) patří k (z našeho subjektivního pohledu) nejlíbezněji a nejkrásněji nahraným výškám mezi jazzovými nahrávkami. Ladění Aries Cerat jim lehce zjemní zvonivost a kovový říz, zachová však pocit znělosti a lehkosti. I tady je zvuk velkoformátový jako IMAX, navíc lze charakter a utaženost docela dost ovlivnit pomocí ladění úrovně bias. Výšky otáčením potenciometru měknou a jihnou či tvrdnou a rozsvěcují se na povel. Každopádně ani zde na vás muzika nijak netlačí, ačkoliv detail a čitelnost jsou velmi uvolněně samozřejmé a adekvátní vyšší lize.
Bachova „Tokáta a fuga v d moll, BWV 565“ je na nahrávce „Stereo Test Record“ (2014 | abc records | 97887884817979) uvozena mocným úderem zvonu a na dostatečně dimenzovaném systému se tlakem varhanních píšťal rozklepávají prkna v podlaze. Heléne rozhodně umí zprostředkovat pocit váhy – mocné, fyzické a syté, přitom má však stále jakousi lampovou eleganci, nejen plnost. Je to mocná síla, ovšem v rukavičkách, s noblesní uvolněností. Varhany tak dýchají zhluboka, ve velkém objemu, ale nezpůsobují orkán, spíše příjemnou přímořskou brízu. Síly a důrazu si ale užijete hlavně díky nadstandardnímu pocitu velikosti.
Známé kytarové vybrnkávání v „Dust in the Wind“ (Kansas | „Feel the Difference: Blu-spec CD“ | 2009 | SONY | SICP 20048-9) nepůsobilo nějak snaživě, super holograficky nebo řekněme monitorově. Heléne má ve své (nebo „svém“?) DNA přirozenou organičnost, kterou umí zprostředkovat jen harmonický zvuk elektronek – je to kombinace snadné čitelnosti, uvolněnosti, jakéhosi „lidského doteku“. Přesto je to čisťoučká, kontrolovaná reprodukce, které nechybí zřetelnost ani textura. Hudba je prostě jen servírovaná v libozvučném, tučném, plnobarevném formátu, s jistotou a schopností definovat všechno v nahrávka s lehkostí a muzikálností.
Prostor „Down by the Riverside“ jazzového bubeníka Joe Farnswortha („Accuphase Special Sound Selection 6“ | 2021 | nahráno 2019 | Accuphase | SCD-6) byl skutečně nadstandardně velký. To patří do kouzla Heléne, ta bohatost nejen barevná, ale i vzdušná a široká, hluboká, je to kyprý, měkký, velkoprostorový obraz hudební scény. Lokalizace zvuků se nezdá být technicistně zaostřená, vyplývá samovolně, přesto má všechno své místo tak nějak úplně v klídečku. Zvuk se kolem vás line, díky své velikosti snadno a dobře přehledný. Je znát, že jde o vysokou úroveň hi-fi techniky, byť s vlastním výrazem a přístupem.
Tím by se vlastně dala vystihnout i hra orchestru Utrechtsch Studenten Concert v Gershwinově „An American in Paris“ („Dynamic Experience Classics“ | 2014 | STS | STS-6111139). Váha, síla, šťavnatost a barevnost vám dají pocítit hudbu s každým jejím nádechem a zhoupnutím, muzika proudí s olejovitou vazkostí a prosycená harmoničností, příjemně poklidně a v krásně prostorovém, otevřeném obraze. Atmosféra a zážitek tu dlí rozhodně nad techničností nebo snahou o dokonalou techniku, tím víc však Heléne umí podtrhnout emotivní stránku věci a promlouvá k vám vlastní řečí, která však hladí uši.
Aries Cerat je odvážně „jiná“ firma a Heléne neméně „odlišný“ D/A převodník. Budete-li ho posuzovat podle počtu a variability vstupů, možností nastavení nebo něčeho takového, tak proti mnohým jiným působí vlastně jednoduše. Ale stejně jako mu výrobce nadělil monumentální tělo a velmi komplikovanou a eklektickou vnitřní stavbu, tak mu dal do vínku i originální zvukový výraz. Přímo z něj čiší elektronkovost, ale kdesi za ní pracuje i čistota, jasnost a konkrétnost polovodičů, což z výsledného mixu dělá originální zážitek, který účinně potlačuje pocit technické reprodukovanosti a naopak vyzdvihuje barvu, vnitřní energii a muzikální harmoničnost. Heléne jistě není přístrojem pro každého, pokud však hledáte něco neobvyklého, jiného, něco, co přemění „studená“ strojová data na hedvábný proud vřelé a krásné hudby, pak Heléne může rozhodně být cesta pro vás a rádi Heléne dáváme osobní doporučení.
Kč 352 000,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/da-prevodniky-dac/6105-aries-cerat-helene#sigProId3d87a47369
FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/da-prevodniky-dac/6105-aries-cerat-helene#sigProIdd2f2a07a77
--- --- --- --- ---
KLADY
+ svébytná a zajímavá cesta „jinam“
+ možnost úpravy výsledné charakteristiky laděním bias
+ rozhodně muzikální, plnokrevný, štědrý a bohatý zvuk
+ váha a robustnost
+ krásný, veliký prostor
ZÁPORY
- někomu nemusí 3 vstupy stačit
- limitované maximální zpracovávané rozlišení (jakkoliv to není nijak kritické)
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Mecca High-End | www.mecca-highend.cz