Anglický Naim platí za jednoho z průkopníků prudce se kupředu deroucího streamování hudby - ostatně byl to právě Naim, který jako první obohatil trh o "pořádný" streamer. Od té doby samozřejmě po síti proteklo mnoho dat a streaming je dnes naprosto běžnou součástí našich životů. Přesto, zdá se, Naim zůstává neochvějný ve své snaze vyvíjet a nabízet high-endové streamery. Firemní nabídce kraluje model ND 555.
Na první pohled je ND 555 typický Naim - černé hliníkové tělo, čelní panel rozdělený do tří segmentů, charakteristické broušení povrchu, neméně nezaměnitelné klenuté logo se zelným podsvícením nebo kulatá gelová tlačítka se stejným barevným základem; celek si prostě nespletete. Čelnímu panelu přístroje dominuje veliký 5" barevný displej s krásně jemnou kresbou, ale ono na tom vlastně nesejde, protože celé ovládání se stejně odehrává v pěkně propracované, stabilní aplikaci pro mobilní zařízení. I proto asi příliš neošoupete ona čtyři zmíněná ovládací tlačítka. Využívat ale možná budete USB port při připojení datových pamětí, který je k dispozici u levého okraje čelního panelu.
Přejedete-li pohledem na zadní stranu vlastně nijak dramaticky velkého (43,2 x 8,7 x 31,4 cm) a těžkého (12,25 kg) přístroje, objevíte poměrně velkou sadu konektorů. Napájení řeší dvojice velkých konektorů s mnoha piny, které pasují do externího zdroje 555 PS DR (nebo dvou, protože tak jako prakticky u všech svých modelů i tady Naim nabízí možnost upgradu).
Vstup signálu zajišťuje ethernetový konektor nebo dvojice Wi-Fi antén, alternativně pak ale můžete využít i Bluetooth (s další vlastní anténou), další USB pro připojení datové paměti nebo čtveřici digitálních vstupů (2x optiku, 1x koax a 1x BNC - přes poslední dva lze "protlačit" PCM 24 / 192 a DSD64), takže ND 555 poslouží dobře i jako převodník. Využít lze ale také digitální výstup ve formě BNC.
Zpracovaný signál pak v analogové podobě vystupuje z přístroje ve dvou formách - buď klasickými cinchovými konektory nebo charakteristickým firemním "pětikolíkem", neboli DIN konektorem. U výstupu si můžete ještě šoupátkem zvolit standardní nebo plovoucí zemnění.
Po síti můžete data streamovat buď z úložišť (WAV, FLAC, ALAC, MP3... až 24 / 384 nebo DSD128) přes protokoly AirPlay, Chromecast nebo UPnP, ND 555 zvládá ale i skvělé rozhraní Roon nebo služby TIDAL a Spotify. Samozřejmostí je i bezbřehá nabídka internetových rádií.
Uvnitř pak najdete poctivou konstrukci - všechno je řádně stíněno, byť velký díl práce udělá už samotné oddělení napájení do samostatné krabice. Digitální část se systémem LVDS (Low Voltage Differential Signalling - řešení, které odstraňuje šum ze signálu) je ukrytá ve Faradayově kleci pro optimální stínění. V analogové části se nachází celkem třináct oddělených napájecích zdrojů s firemními diskrétními regulátory, které dodávají energii pro každou část obvodového řešení. Desky plošných spojů jsou uložené na masivních mosazných základnách a odpružené, aby se minimalizoval vliv vibrací.
Zpracovávaná data jsou nejprve "prohnána" přes 40ti bitový digitální signálový procesor SHARC, kde jsou převzorkována a dále poslána do čipu Burr Brown PCM1704. Toto řešení je už tradičním ve streamujících komponentech britské značky.
Streamer ND555 se zdrojem PS 555 DR jsme měli možnost poslouchat v kopřivnickém Amarock Studiu, kde mu společnost dělal systém napájený přes Accuphase PS-530 a lištu Nordost Qb8 s příslušenstvím QRT, kabely Nordost Valhalla 2 a zesilovač Pass Labs XP-30 s koncovým stupněm Pass X350.8. Poslouchalo se přes Avior II od Rockport Technologies. Poslechové prostředí bylo ošetřeno ještě rezonátory ASI, lineárním napájecím zdrojem pro příslušenství Nordost QPoint a řešeními QRT Qx2, Qx4 nebo QKore. Ke srovnání byl třeba Métronome Le DAC či Métronome DSC1, ale třeba i přehrávače Métronome Le PLAYER 2S.
Hluboké tóny rezonujících a zblízka nahraných ťuknutí na dřevěný korpus kytary v "Let it rain" Patricie Barber ("The Dali CD Vol. 1" | 2006 | Dali | 2006023) nesou ty typické charakteristiky "firemního zvuku" jihoanglické značky. Je tu taková ta mohutná, hutná temnota vřelého, měkkého basu, lehce dominantního, ale přesto decentně anglického. Cítíte dotek sametové hladkosti, kterou se streamer vyjadřuje, ale s hedvábnou samozřejmostí jsou to tóny artikulované a konkrétní, mají dobrou definici kontur a suverénní oddělení. Jsou také nádherně šťavnaté a bohaté, jsou velké a mručivé, dýchající a kulatě poddajné. Kultivovaný způsob, kterým streamer zachází s basovou složkou kombinuje bezproblémovou čitelnost a klidností a pocitem plnosti, vlastně až jisté luxusnosti.
Ani navazujícímu vokálnímu pásmu podobná charakteristika není cizí, vokál Doris Day v "Penny from heaven" ("Diamond Voices from the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) zněl s až romantickou sladkostí, krásně velký a přátelský, až tělesně hmotný a přítomný, ač bez takové té expresivní tvrdosti, která se v této staré (byť skvostně zrekonstruované) nahrávce občas na sykavkách objeví. Přesto ND 555 umí zprostředkovat ten dojem nadechnutí, ten tlak a puls, kdy se zpěvačka do svého výkonu opřed - v tu chvíli úplně cítíte narůstající energii a přirozenou dominanci vokálu a to aniž by ztratil onu elegantní uvolněnost. ND 555 se nesnaží zaimponovat mikrodetailní analýzou, ale hlavně přirozenou nenásilností projevu.
Hladkost a sladkost pak pokračuje též v nejvyšším frekvenčním pásmu, kde cinkot činelů ve "Spinning Wheel" od Blood, Sweat & Tears ("Blu-spec CD - Feel the difference" | 2009 | SONY | SICP 20048-9) byl velmi kultivovaný a spíše jemnější, ale přesto zůstával každý tón jasně a zřetelně čistý, s dobře a nenásilně definovanými obrysy i texturou. Ani výšky se nesnaží nabídnout nějaký mimořádně analytický vjem jednoho každého detailu, ale zní organicky, s přirozenou integrací do zbytku pásma, uvolněně a samozřejmě, jak se na opravdový high end sluší a patří.
Živá "Danse Macabre" Camille Saint-Saënse ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC 200901) těží ze známé schopnosti elektroniky Naim "prodat" dynamiku nahrávek - je to velmi důstojný, elegantní a velký zvuk, pulsující, vznosně se houpající, masitý a mohutný. Umí zprostředkovat dýchající eleganci velkého hudebního tělesa, umí "šťouchnout" v momentech dynamických špiček a umí vzbudit dojem celkové plnotučné živosti. Není to taková ta moderní, napružená, nutkavá dynamičnost, ale s nadhledem prezentovaná mocnost a energičnost.
Ač ND 555 ve svém projevu netlačí kupředu ty nejjemnější nuance, když se zaposloucháte do Dvořákovy "Symfonie č. 8 v G-dur op. 88" v podání RSO Berlin ("pure music ONE" | 2008 | AUDIO | 03-08), v hladkém a nekonfliktním celku se všechno přirozeně vrství, nic není zapadlé, nic není načančaně předsazené a celková čitelnost a srozumitelnost reprodukce je výtečná. Je tu vzduch, jednotlivé nástrojové sekce jsou samozřejmě oddělené a i drobné zvuky v pozadí jsou tu slyšitelné a dosažitelné, byť méně exponované, než je zvykem. Vnímáte ale už i atmosféru, ambientní zvuky a pocit vzduchu kolem orchestru, pocit propojené skutečnosti, která se před vámi přesvědčivě otevírá.
Také prostor v nahrávce "Quiet Corners and Empty Spaces" od The Jayhawks ("AUDIOphile Pearls Vol. 17" | 2016 | AUDIO | 06-16) je velice samozřejmě a nenásilně vyplývající, jako kdyby se hudba prostě rozlévala do okolí z pevně definovaného středu scény. Je tu spousta vzduchu a proporce jsou nadstandardní, takže máte pocit zřetelného místa a volnosti mezi jednotlivými nástroji, což podtrhuje jak jejich kontury, tak jejich lokalizaci v prostoru. Je to pěkně přehledný, dýchající zvuk, nechávající vyniknout hudbu bez přitahování pozornosti k technické stránce věci.
Pusťte si mohutnou a měkce valivou "Flight of the cosmis hippo" Bély Flecka ("Extended Dynamic Experience 4" | 2015 | STS Digital | STS-6111145) a Naim vám dá pocítit hluboké tóny i skrze podlahu, má sílu, má mohutnost a skvěle vystihuje tu táhlou vláčnost, tu sytost nejhlubších basových tónů, jejich vrznutí je přímo fyzické a přitom zvuk neinklinuje k přehnané těžkosti, je prostě jen tučný a mocný. Hudba pak plyne, má šťávu a suverénní autoritu, díky níž je hudební zážitek přirozeně muzikální, neupoutávající pozornost na žádnou jednotlivost, ale na organický celek.
Od komponentů mimořádné cenové úrovně - kam streamer ND 555 s externím zdrojem PS 555 DR rozhodně patří - očekáváme jaksi podvědomě jakousi show, jakýsi strhující, mimořádný projev, který by měla snad až změnit život. Ale jak ukazuje právě Naim se svým top modelem, ono to není potřeba - stačí, když přístroj bude působit "normálně" a přesně to se ND 555 daří. Jeho ovládací rozhraní je stejně srozumitelné a jednoduché, jako u lifestylových přístrojů (v dobrém slova smyslu) a tudíž pochopitelné i pro uživatele bez hlubšího vztahu ke světu počítačů. Jeho možnosti stran formátů a rozlišení vychází z reálného světa a co je reálně dostupné k poslouchání, to si přehrajete. No a nakonec je tu jeho zvuk, který splňuje přísné standardy high-endu, aniž by ale upoutával pozornost na technologickou stránku reprodukce, aniž by se snažil nabídnout nejvíce dynamiky, nejvíce detailů nebo největší prostor - nabízí ale sladký a zábavný mix toho všeho, který ústí v poslechový dojem, v němž dominuje hudba jako taková, v němž není místo pro něco nepříjemné a kde zůstává jen organický, plnotučný a živý zážitek. Jako komponent už je ND 555 s 555 PS DR mimořádně drahý, ale také - nutno říct - mimořádně zábavný a muzikální.
Kč 429 990,- - ND 555
Kč 229 990,- - PS 555 DR (napájecí zdroj)
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/streamery/2335-naim-nd-555-ps-555-dr#sigProId2c8196ce81
--- --- --- --- ---
KLADY
+ snadnost ovládání
+ muzikálnost a bohatost
+ výtečná dynamika
+ celková plynulost
+ zábavnost bez omezování žánrem nebo formátem
ZÁPORY
- cenovka začíná být velmi prémiová
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Amarock Studio | www.amarockstudio.cz
DOVOZCE: Horn | www.horn.eu