V jihozápadní Francii leží město Toulouse a pár kilometrů po dálnici severovýchodním směrem od něj sídlí v nenápadné moderní budově dvojjediný high-endový výrobce Métronome / Kalista. První jmenovaný brand se soustředí na řekněme atraktivnější cenu (jakkoliv je to velmi relativní) při zachování maximalistického konceptu, ruční výroby a používání lokálních zdrojů - všechno co najdete v komponentech Métronome pochází výhradně z Evropy, drtivá většina dokonce skutečně z blízkého okolí Toulouse.
Nejnovějším počinem značky je pak model Le DAC (což ve francouzštině znamená jednoduše "ten DAC"), komponent, který si klade na poměry značky mimořádně ambiciózní cíl - díky menším výrobním maržím a větším výrobním objemům stlačit cenovku na úroveň přijatelnou i mimo bohaté trhy. A faktem je, že Le DAC nevybočuje na rozdíl třeba od výrobků Kalista z realistických high-endových mezí.
Le DAC je vlastně designově velmi jednoduchou záležitostí - čelo tvoří 10 mm tlustý hliníkový panel rozdělený opticky na tři segmenty, vlastně jediným prvkem krom vygravírovaného modelového označení je tu veliký obdélník s displejem a dvěma tlačítky, kterými volíte aktivní vstup. Koneckonců, nic dalšího na ovládání na převodníku stejně není.
Přístroj je poměrně dost velký a navíc na D/A převodník i pěkně těžký - při šířce 42,5 cm, výšce 13 cm a hloubce 41,5 cm váží 12 kg. Váha se rozkládá na třech nožkách s magneticky přichyceným hrotem (takže když nechcete přístroj na hrotech, stačí je snadno "odloupnout") - vpředu jsou dvě, vzadu jedna.
Samotné tělo přístroje je vlastně z jednoduše působícího 2 mm kovového panelu, pěkně opracovaného a rozhodně dostatečně rigidního. Na rozdíl od vyšších firemních modelů, sázejících i na vnější luxus, je Le DAC řekněme ekonomicky a pragmaticky zkonstruovaný.
Zadní panel nabízí pohled na veškerou konektivitu, kterou byste si mohli od převodníku přát - je tu napájecí zásuvka s velkým vypínačem (nějaké stand-by v Métronome neřeší), je tu analogový výstup v podobě jednoho páru nesymetrických RCA a jednoho páru symetrických XLR a je tu samozřejmě velká škála digitálních vstupů. Jsou tu dva koaxiální, dva optické a dva AES/EBU vstupy, to vše doplněné o USB port pro připojení počítačů.
Relativní účelnost vnějšího provedení jde ruku v ruce s účelným návrhem prostoru vnějšího - ten musí být účelný už proto, že obsahuje mimořádné množství součástek. Základem je napájecí zdroj s čtveřicí zapouzdřených toroidních transformátorů a rovnou osmdesátkou (!) filtračních kondenzátorů, přičemž do jednotlivých částí komponentu vede rovnou desítka nezávislých regulovaných napájecích zdrojů.
Nicméně na celém návrhu plošného spoje je vidět, že návrhu byla věnována péče a čas - signálové cesty jsou krátké, na osazených součástkách se nešetřilo - navíc všechny součástky jsou ručně pájeny na spoj přímo v Métronome během devítihodinové pracovní směny (a celý převodník trvá složit plné čtyři dny). Celá konstrukce nakonec stojí na čipu AK4493, který pracuje ve stereofonním režimu - možná si říkáte, že v takhle vysoko posazeném přístroji většina firem používá minimálně jeden čip na kanál, občas i dva, nicméně v Métronome dělají převodníky již přes tři dekády a sází spíše na již zmíněný mimořádně naddimenzovaný napájecí zdroj.
Díky osazenému čipu podporuje Le DAC u PCM signálu rozlišení až 24 bit / 192 kHz (u USB 32 / 384) a u DSD signálu vzorkovací frekvenci až 22,5 MHz. Vnitřní zpracování signálu ale probíhá v 32 bitové hloubce se vzorkovací frekvencí 384 kHz. Analogová výstupní část je osazena čtveřicí operačních zesilovačů, které pracují v čisté třídě A a obvodové řešení je kompletně dual mono. Na výstupu je netypicky vysoké napětí 3 V a to na symetrických i nesymetrických výstupech.
Výrobce u převodníku udává mimořádné technické parametry - jde hlavně o vnitřní dynamický rozsah 175 dB a hodnotu THD+N na úrovni -140 dB. Na analogovém výstupu udává Métronome frekvenční rozsah 10 - 20 000 Hz s tolerancí pouhých +/- 0,1 dB a dynamický rozsah 123 dB - i to jsou ale naprosto excelentní hodnoty.
Métronome Le DAC jsme mohli poslouchat jak v redakčních sestavách, tak v poslechové místnosti dovozce (tam dělal společnost třeba Naim ND555 nebo různým dalším zařízením, hrálo se převážně přes Rockport Atria II a další stabilní součásti sestavy, které najdete třeba v recenzi zmíněných Rockport). V redakčních prostorách hrál s OPPO UDP-205, Norma Revo IPA-140 a Harbeth Monitor 30, případně s Grandinote Shinai, Cambridge CXC a Fischer&Fischer SN-70, stejně jako s Emotiva XSP-1 / XPA-DR2 a KEF LS50 podpořenými GoldenEar SuperSub X. Srovnávali jsme ale třeba také s D/A převodníkem v Diablo 120 od Gryphon. O konkrétních použitých kabelech, filtrech a dalším příslušenství se dozvíte více v pravém sloupci -->.
Zvuk komponentů Métronome (a Kalista pak ještě dvakrát tolik) lze popsat jako odvážný - ve velikosti, v barevnosti i v emotivnosti. Nu a Le DAC přes poměrně diametrálně odlišnou cenovku vlastně není jiný. Dokázal vládnout mocnému basu ve "Way down deep" Jennifer Warnes ("The Hunter" | 1992 | Private | 1005-82089-2), nechal vyniknout ve velkém měřítku jeho měkkou charakteristiku a zároveň i váhu a objem. I skrze kompaktní reprosoustavy se prodere nezvykle hluboké a tělesně hmatatelné zamručení, vnímáte tu temnou váhu, která se do vás s každým tónem opírá a přitom má hluboká basová linka výtečnou, samozřejmou definici a mnohoznačnost poloh, obé vyniká bez pocitu tlačení na pilu. Bohatá, uvolněná a samozřejmá měkkost patří v kombinaci se šťavnatou barevností do sféry opravdového high-endu, až si říkáte, jak to konstruktér s jediným čipem dokázal.
V podobně dospělém duchu pak zněl též vokál Eleanor McEvoy v její "Leaves me wondering" ("System Solution" | 2019 | Nordost) - Le DAC do systémů vnesl nadhled a hlavně svou charakteristickou velikost, najednou je hudby všude plno, obtéká vás v nadživotním měřítku, vedle nějž ostatní působí jakoby až zbytečně opatrně. Zpěv přirozeně dominoval celému dění a neskrýval ani expresivní hrany, které bezprostřední a transparentní nahrávka má zejména na nejvyšších kmitočtech. Není to ale nic nepříjemného nebo vulgárního, prostě je to autenticky živá a syrová sykavka, tak jak je zaznamenaná na nahrávce. Čistota a detailnost jsou pak ze sféry, v níž už přestáváte hodnotit elektroniku a věnujete se jen a pouze hudbě.
Také výrazný cinkot v "Sex without bodies" od Dave´s True Story ("AUDIO Digital Masters I" | 2010 | AUDIO | 01-10) se rozhodně nedržel stranou, zvuk se nebojí vyniknout, je znělý, bohatý, veliký a jasný. Přitom ale Métronome neztrácí jakési pohodové, uvolněné a nenásilné kouzlo a přitom umí naservírovat rozlišení, které je poměrně citelně nad běžnou normou i v této vysoké cenové hladině. Detaily totiž nepůsobí nijak nuceně, vynikají samozřejmě a bezprostředně (snad je to celkově velmi "černým" signálovým pozadím) a cinkot se tak šíří s lehkostí a vzdušností.
Vysloveně úctyhodná je pak dynamika, respektive verva a neupejpavost, s jakou nechává Le DAC vyniknout maximum, které nahrávky nabízí - přitom tak ale činí s tím jihofrancouzsky uvolněným šarmem a nonšalancí, než s technicistním tahem na branku. Ale i tak Guettova elektronická "Love is gone" ("Focal CD No. 8" | 2009 | Focal | 509999680442) pulsuje jako o život, každý puls má sílu a za pocitem až fyzické přítomnosti stojí výtečná rytmika a také to, že sebevýraznější dynamický rozdíl Le DAC tak nějak "utáhne" bez toho, aby ztratil na plnosti nebo objemnosti. Je nicméně třeba říct, že nejde o takovou tu nabuzenou, našlapanou moderní dynamiku, je to spíše nelimitování signálu, než jeho povzbuzování.
Znamenitá je také celková čitelnost a přehlednost reprodukce; Le DAC podal textury a dozvuky nástrojů v "A rose for me" od The Soundscapers ("FIM Super Sounds! III" | 2006 | FIM | FIM XR24 073) s přirozenou bohatostí, s jakousi až okázalou jasností, kdy i jemné nuance prostě vyniknou do popředí, jsou zřetelné a ta spousta informací má hlavu a patu, vytváří hudební celek a neexhibuje. Vnímáte precizně oddělené jednotlivé struny, jejich brnknutí a plasticitu jednotlivých nástrojů a to v celkově hladkém, příjemně barevném a vlastně vstřícném, plném a jemném zvuku.
Co je pak obrovská deviza komponentů Métronome a Kalista, to je prostor, respektive šířka, hloubka a velikost hudební scéna, její roztažení až za hranice reprosoustav. Le DAC s lehkostí a obrovskou porcí vzduchu načrtl scénu v "Innocence" od Hoff Ensemble ("Polarity" | 2018 | 2L | 2L-145-SABD). Nástroje mají nejen až nadrealistické proporce, ale hlavně kolem sebe mají skutečně spoustu místa, takže vnímáte kde korpus nástroje začíná a kde končí, vnímáte, který hráč stál či seděl před nebo za kterým, vnímáte prostě skutečnou lokalizaci, kde Le DAC skvělou nahrávku plně zužitkuje.
Svůj high-endový rodokmen Le DAC nezapírá ani u horších nahrávek, jako je muzikálně skvělá, ale technicky průměrná "That man" od Caro Emerald ("Deleted scenes from the cutting room floor" | 2010 | Grandmono | 88697776142). Přes svůj rozhodně "hezky" laděný zvukový projev neustupuje převodník z autenticity hodné high-endové třídy a tedy vám naprosto jasně ukáže, kde leží hranice dynamiky i detailnosti a vnímáte v každé chvíli plochost nahrávky. Přesto ale dokáže Métronome zachovat muzikální jiskru a to příjemné, pohodové nadšení, které v hudbě sídlí, stejně jako dokáže reprodukci dát šmrnc a pohodovost, díky nimž si rytmicky odsýpající zážitek prostě užijete, bez ohledu na hlasitosti nebo jiné atributy. Hudba plyne, dýchá a žije, je prostá strohosti nebo únavnosti, zbytečného zdůrazňování limitů a získává si vás tím k oné žádoucí interakci, kdy zůstáváte jen vy a poslechový zážitek.
Navzdory tomu, že je Le DAC takovým "ekonomickým" řešením francouzských Métronome, tak se v jeho těle skrývá velký podíl nezaměnitelně muzikální a zábavné DNA tohoto výrobce. Je vidět, že přes tři dekády zkušeností s výrobou špičkových převodníků zanechaly nějakou tu stopu a je vlastně až k neuvěření, kolik dokáže Métronome vytěžit z jednoho jediného čipu D/A převodníku. Pokud tak hledáte skutečný high-endový D/A převodník, Le DAC už vás nechá nahlédnout do světa "velkých kluků", do toho opravdového high-endu, kde mizí hranice techniky a autentického zážitku. Je to přístroj nenápadný, který ale - přestože má svou jistou zvukovou signaturu, charakteristickou trochou vřelosti a mírně měkčím stylem reprodukce - o to více nechá vyznít hudbu samotnou, její obsah a to na velké, prosvětlené a mimořádně snadno vtahující scéně. Le DAC je prostředníkem k hudbě, je styčnou plochou, skrze níž se už naprosto bezprostředně můžete ponořit do hlubin svých oblíbených nahrávek a objevovat stále další, další a další, aniž by vás cokoliv brzdilo.
Kč 149 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/da-prevodniky-dac/2376-metronome-le-dac#sigProId02cbb1fbe7
--- --- --- --- ---
KLADY
+ podpora široké škály rozlišení
+ dobrá konektivita
+ dynamika
+ obrovské proporce hudební scény
+ prostor
+ celkově příjemný a přesto autentický zvuk
ZÁPORY
- bez možnosti volby digitálních filtrů a dalších vychytávek
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Amarock Studio | www.amarockstudio.cz