Nelson Pass za dlouhá desetiletí své činnosti vyryl do půdy historie dostatečně hlubokou brázdu, aby jeho ani jeho produkty nebylo třeba nějak zevrubněji představovat. Jeho aktuální zastávkou (už více než dvacetiletou) je firma nesoucí jeho vlastní jméno, známá především pro své mohutné koncové zesilovače. A i když svou vášeň a nadšení poslední roky Pass věnuje ještě "odbočce" hlavní firmy pod názvem FirstWatt, kde (doslova) ve vlastní kuchyni v Kalifornii navrhuje a staví zesilovače s nízkým výkonem, kde cítí možnost dosáhnout za relativně málo peněz velkolepých výsledků, občas přeci jen připraví něco i pro svou "velkou" firmu - jako poslední to je série zesilovačů X.8, inovující po dlouhá léta etablovanou řadu X.5.
Oproti níže postaveným modelům řady X.5 se všem zesilovačům X.8 dostalo nejen změn technologických, ale i designových. Ačkoliv zůstal mohutný, až extrémně tlustý čelní hliníkový panel, ač na bocích jsou stále robustní chladící žebra (byť ve změněném tvaru) a přednímu pohledu stále vévodí centrálně uložený kulatý "budík", působí nová série jakýmsi kouzlem designérova pera robustnějším, muskulaturnějším dojmem. I když, velikost byste patrně u nejvyššího páně Passova koncového stupně s pracovním režimem ve třídě A/B čekali - o kousek větší už jsou v jeho katalogu stroje čistě "áčkové" a ultimativní řada XS, rozložená i do vícero šasi.
Model X350.8 na vás zírá mohutným středovým okem, jak už bylo řečeno, to je obroubeno až nehezky tlustým hliníkovým rámečkem, který chtě nechtě přitahuje pohled na v hloubce oka uzavřenou stupnici a ručičku na ní. Pod ukazatelem je neméně mohutně provedené spínací tlačítko, na které opticky navazují dvě čistě pro vizuální účely vyfrézované linky.
Na straně zadní najdete dvě užitečná madla, mezi nimi pak sevřené konektorové pole - signálový vstup můžete využít jak v symetrické XLR podobě, tak v nesymetrické RCA verzi. Dole u paty přístroje je klasická napájecí zásuvka s kolébkovým vypínačem, zemnící kolík a dvojice maličkých reproterminálů, určených k příjmu 12V spínacích impulsů místo typického 3,5 mm jacku. Dva páry velmi mohutných reproterminálů se snadno utahují a pojmou libovolný typ kabelového zakončení.
Zesilovač je v dobrém slova smyslu naprosto jednoduchý, opticky nekomplikovaný, přitom ale působí jako vizuální dominanta - za to však dost možná mohou samotné rozměry 48 x 54 x 23 cm (š x h x v) a váha 66 kg.
Oproti minulé generaci pracují zesilovač X.8 hlouběji ve třídě A, takže třeba konkrétně X350.8 má výstupní výkon 350 Wattů na kanál, v čisté třídě A pracuje po prvních 18 Wattů, což bude pro běžně hlasitou reprodukci po většinu času stačit. Výkon zesilovači zajišťuje mohutný toroidní transformátor, který energii dodává velké baterii MOSFET tranzistorů v push-pull zapojení. Nelson Pass rád využívá hodně velkého počtu tranzistorů, aby každý z nich pracoval "pouze se zlomkem svých maximálně využitelných parametrů a nebyl tak pod tlakem", jak říká.
Na rozdíl od minulé generace přístroje série X.8 také využívají v každém modelu rozdílně nastavenou vstupní část (jiné napětí, proud,...). Nové jsou také napájecí zdroje, oproti minulé generaci zvětšené, přibylo také kondenzátorů. Vyšší je, logicky s ohledem na zmíněnou "hlubší práci ve třídě A", také klidový proud a produkované odpadní teplo.
Jak už bylo řečeno, tento stereofonní koncový stupeň dodává 350 Wattů na kanál do 8 Ohm (700 Wattů do 4 Ohm), nabízí slušný zisk 26 dB, frekvenční rozsah 1,5 - 100 000 Hz a při plném výkonu nepřekračuje zkreslení hranici 1%. I "žravým" reprosoustavám pak bude stačit maximální výstupní proud 35 A a napětí 104 V. Tlumící faktor 150 patří spíše k nepřekvapivě vysokým. Rychlost přeběhu výrobce udává s hodnotou 50 V / uS.
Koncový stupeň Pass Labs X350.8 jsme poslouchali v prostoru dovozce, kde mu společnost dělal CD přehrávač / předzesilovač Quad Artera Play, streamer Naim ND5 XS a konkurenci pak představoval koncový stupeň Quad Artera Stereo, poslouchalo se přes ATC SCM40, ke srovnání byly k dispozici QUAD ESL2805. Propojeno bylo výhradně různými kabely KrautWire.
X350.8 už má dostatečný výkon a je dostatečně hluboko ve třídě A, aby jeho basový projev byl skutečně impozantní. A je tomu tak - skrze ultra přesné ATC dokázal vytlačit kontrabas Charlieho Hadena v "Moonlight" ("Nocturne" | 2001 | Gitanes | 013 611-2) v plné hloubce, navíc s imponující vahou a hlavně kontrolou, kdy každý jeden tón byl jako broukající dřevěný projektil vystřelený z gumového praku. Každý zhoupnutí struny vyprovokovalo tón s nikoliv suše zaříznutými, ale přesto konkrétními, definovanými okraji. Excelentní pak ovšem byl "dřevěný" pocit z kontrabasu, jeho jemné rezonance, Pass má reprodukci v rukou a dokáže houpavá brouknutí servírovat také s velmi zřetelným impulsem, kterým byste zatloukli hřebík.
Přes veškerou svou sílu zůstává X350.8 kultivovaným partnerem, takže třeba vokál Vince Jonese v "This is the Woman" ("Moving Through Taboos" | 2004 | Universal | VJ 356N) byl vysloveně krásný - bohatý, lehký a čistý, velice znělý a přitom hladký, nejvíce jsme ale vnímali energii, kterou zesilovač do jeho reprodukce vkládal. Bylo cítit, že hlas je o krok před ostatními nástroji a zaznívá s klidem, v celkově velmi transparentním přednesu, zafixovaný přesně uprostřed scény a s reálnými proporcemi, ani velký, ani malý. Rychlý, energický přednes pak také přes monitorově přesné ATC protlačil i velmi jemné detaily, krátké nádechy, dokonce třeba i jemné prskání při hraní na trubku.
Už více než dospělé rozlišení nabídl Pass také u vykreslení činelů v "Question and Answer" Garyho Burtona ("Like Minds" | 2003 | Concord | SACD-1029-6). Tón začal jadrným, konkrétním a velmi rychlým dopadem paličky, kdy už slyšíte, jak se energie a vibrace začínají šířit celou plochou nástroje a pak postupně, lehce doznívají. Stejně tak u vibrafonu - tóny jsou znělé, ale nijak přehnané nebo zdobené, je to vlastně naprosto přiměřená reprodukce, kov je kov, už snadno poznáte i rozdíly mezi jednotlivými činely a odhadnete jejich velikost.
Hlavní nástroj ve Dvořákově "Klavírním triu op. 90" v podání Orbis Trio (2016 | Xavian | AS 743-2) už se pocitově svou dynamikou "vešel", Pass je už dostatečně suverénní, zvuk pevný a jistý, takže u klavíru cítíte dospělou dynamiku, sytý a pevný zvuk, stisk klávesy vybudí sílu, snadno poznáte rozdíl v razanci, s níž prsty klávesy tisknou, X350.8 pak má dostatečnou dynamickou a výkonovou rezervu, abyste mohli s klidným svědomím hrát i nahlas a stejně tak dokáže dynamiku "rozdýchat" už od relativně tichých poloh.
Přednes X350.8 je velice transparentní a zvuk pocitově velmi rychlý, v "Toujours" od Sabiny ("Collected_01" | 2015 | Naim | naimcd215) perfekcionisticky oddělit jednotlivé perkuse a tóny doslova vysoustružil, jejich okraje byly pevné a mezi nimi jednoznačné mezery. Stejně tak klubko chaotických zkreslených nástrojů i hlasu v druhé části skladby dokázal dostat pod kontrolu a už s příjemnou samozřejmostí rozprostřít do jednotlivých vrstev. Pass hraje rázně a autoritativně, tóny jsou jasně definované a konkrétní, rozvrstvené a můžete už zaslechnout i velmi jemné nuance, tu cinknutí, tam nádech či syknutí, vše přichází s klidem a jistotou precizní organizace.
Podání hudební scény v Ellingtonově "Warm Valley" ("Money Jungle" | 2002 | Blue Note | 7243 5 38227 2 9) bylo jasné, přehledné a díky celkové transparentnosti nenásilné. V pravolevém směru panovala naprostá přehlednost, mezi nástroji bylo spousta místa, stejně jako scéna samotná byla velmi široká, stejně tak už bylo cítit, že se tu otevírá i třetí rozměr a nástroje se rozestavují nejen zprava doleva, ale i zepředu dozadu. Díky vynikající kontrole pak nebyl sebemenší problém lokalizovat jednotlivé nástroje, sedí na svém místě jako přilepené.
V čem se ale posunula nová řada .8 od starších modelů asi nejvíc, to je kombinace o něco přesnější reprodukce s o znatelně muzikálnějším vyzněním. Ač tak třeba "Ashes to Ashes" od Faith No More ("The Very Best Definitive Ultimate Greatest Hits Collection" | 2009 | Rhino | 5186544012) nesla jasné známky dynamického ořezání či trochu zbytečně přiostřené kytary, Pass jí dokázal rozplést, uchopit jednotlivé nástrojové linky, dát jim mohutnost objemovou i energetickou, dát jim důraz, ale hlavně rytmus, rytmus a rytmus. Hudba letí kupředu, šlape, je úžasně dramatická a zábavná. Energie vás prostě vezme a ovládne, je to úžasná zábava a vlastně ani nevnímáte, že vám k tomu zesilovač říká, že nahrávka není nic moc.
Koncový stupeň Pass Labs X350.8 je už velmi dospělý, schopný uřídit jakkoliv složitou nahrávku i složité reprosoustavy. Je mohutný, krásně vyrobený a dostanete za své peníze pocit řádného kusu hmoty, jeho zvuk je potom transparentní, velmi rychlý, energický a důrazný, konkrétní a dynamický, takže pokud máte rádi rytmus, švih, drajv, kontrolu a chcete si užít velmi rychlou reprodukci plnou detailů, Pass Labs X350.8 je už tak dospělý a schopný tak komplexního projevu, že se dá nazvat jedním z nejdostupnějších zesilovačů, kde už v praxi pak nemáte potřebu řešit cokoliv dalšího a jakýkoliv další krůček vpřed stojí velmi, velmi citelné peníze navrch.
Kč 379 000,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ skvělá výrobní kvalita
+ mohutný, energický zvuk
+ nadřazená kontrola a hutnost
+ vřelý, příjemně měkký, klidný přednes
+ rozlišení
ZÁPORY
- vlastně v praxi nic, pokud se vám líbí jeho zvuk
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: KAS Audio | www.kasaudio.cz