"Zahořovací" disky už dnes dávno nejsou takovým hitem, jakým byly dekádu, dvě či tři nazpět. Přesto i dnes vznikají nahrávky, které by se takhle daly označit a nedávno s takovou přišel americký specialista na kabely Nordost, který ho ale nazývá "systémovým řešením" a dvojici kotoučků nabušil mnoha užitečnými tracky a hlavně - přidal k nim rozumného průvodce a tabulku v bookletu, kam si zapíšete přesné koordináty reprosoustav tak, jak je s pomocí disku seřídíte.
Když si domů přinesete nové reprosoustavy (ale vlastně i komponenty), je dobré po zapojení ověřit, že jste všechno zapojili správě. K tomu pomůžou první dva tracky, kterými ověříte, že levý kanál je vlevo a pravý vpravo, stejně jako to, že máte správně zapojenou fázi (to zjistíte poslechem nahrávky ve fázi a mimo fázi v druhém tracku).
Trochu praxe pak bude vyžadovat poslech růžového a bílého šumu v různých variacích, což vám zase pomůže zjistit jak se reprosoustavy chovají ve vaší akustice. Za použití šumových záznamů můžete zjistit třeba i to, zda se levý a pravý kanál chová stejně nebo zda není "roztržené" podání zvukové scény.
Tomu pak napomůžou i další stopy, na nichž jsou zvuky, které se pohybují - shora dolů, obráceně nebo také zleva doprava. Opět je to výtečný test toho, zda je váš systém schopný korektně pracovat s prostorem nahrávek.
Na prvním disku ale najdete také "odmašťovací" stopu - konkrétně smyčku syntetických tónů, které mají z úkol demagnetizovat kompletní audio systém.
Rozhodně nejzajímavější jsou ale špičkově provedené nahrávky, které disk uzavírají. Je tu výjimečně transparentně nahraný kopák, virbl, činel, tympán, elektrická basa a nakonec poněkud syrově a zblízka i piano. Jsou to nahrávky tak dobré, že jen z nich budete mít jasno, zda systém a jeho jednotlivé komponenty hrají realisticky - ostatně už od vydání disku je právě kvůli tomu nedílnou součástí každého redakčního poslechu.
K hodnocení pak pomůže i osm dalších nahrávek, tentokrát dobře vybraných a skvěle nahraných klasických hudebních a pokrývajících většinu hudebních žánrů. Závěrečná Bizetova "Carmen" je tu dokonce i v binaurální podobě, abyste si mohli zkusit schopnosti svých sluchátek.
Druhý disk je pak určený spíše pro nadšence a ty, kteří se rádi ve věcech pitvají - najdete tu totiž plynulý "průlet" frekvenčním spektrem, abyste zjistili, zda sestava hraje ve vaší místnosti všechny frekvence stejně nahlas (a tedy zda sedí do akustiky prostoru - přesněji kde všude budete mít problém), najdete tady i stopu s výhradně nízkofrekvenčními zvuky, stoupajícími o 1 Hz za vteřinu od 20 do 130 Hz - to pomůže s nastavením subwooferů nebo zjištěním toho, kde právě na těchto nejproblematičtějších frekvencích budete mít doma nedostatky.
Dále je tu celkem 67 tracků, z nichž každý obsahuje jeden kmitočet od 18 do 120 Hz, takže můžete zkusit při jeho (trochu otravném) přehrávání hýbat s pozicí reprosoustav a zjišťovat, zda náhodou někde "nehučí" a podobně. Užitečné při tom úplně nejpreciznějším konečném ladění pozice reprosoustav.
Závěrečná stopa je pak plná klasických bzučivě-syčivě-hučivých syntetických zvuků, určených k urychlení "zahoření" systémů.
Dvojice disků od Nordost není žádným esoterickým nástrojem, slibujícím zázraky, ale je to užitečně koncipovaná sada stop se zvuky, které vám pomohou (pravda, s nutností trochy poslechové praxe) skutečně přesně nastavit pozici reprosoustav v reálném prostoru, případně minimálně pomůže identifikovat problematické části frekvenčního spektra, tak jak ho slyšíte ve svém domácím prostředí. A jak známo, prvním krokem k nápravě problému je problém si přiznat - pro kohokoliv, kdo to tak s vyladěním své sestavy myslí vážně je Nordost System Solution Set-up & Tuning Disc užitečnou záležitostí.
Kč 990,-
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz