S ideou bezdrátových všesměrových systémů přišel Samsung již pár let nazad, ale systém, který se už tehdy jmenoval WAM (Wireless Audio Multiroom), sice docela dobře fungoval, ale nevypadal nijak zvlášť dobře a oproti konkurenci od SONOS či HEOS byl dosti mdlý. Vývoj ale šel kupředu a několik málo let (a třeba možná i akvizice Harman Group, kdo ví) stačilo na to, aby Samsung představil současnou generaci, která je o dost dál.
Aktuální modelové provedení nese název R1 WAM1500 (nebo WAM1501 pro bílou podobu), jedná se o moderně působící kompaktní válec, který se na horním konci maličko rozšiřuje. Krom horní plochy s dotykovými tlačítky a bytelné podstavy s gumovými protiskluzovými částmi je celé zařízení obehnané látkou pro maximální jednoduchost.
1,4 kg vážící reproduktor R1 WAM1500 není nijak velký - podstavu tvoří kruh o průměru 12,3 cm, do výšky narostl reproduktor jen na 23,4 cm. Uvnitř najdete dva reproduktory - vysokotónová kopulka o průměru 2,5 cm směřuje nahoru a její zvuk do všech stran rozvádí zvukovod, stejně jako u 8,8 cm širokého wooferu, který je ale naopak úplně dole a kónická membrána září směrem dolů.
Zmíněná dotyková plocha nahoře pak slouží k zapnutí (veprostřed), k regulaci hlasitosti (vpravo), k přepnutí režimu (vlevo) a k posunu mezi skladbami (to když přes ní přejedete prstem od kraje ke kraji). Zařízení jinak ovládáte pomocí aplikace - férové, jednoduše srozumitelné, rozumně rychlé a umožňující třeba včlenění do multiroom ozvučení nebo do stereo páru.
Zařízení podporuje přehrávání signálů s rozlišením až 24 bit / 192 kHz, přehraje formáty od MP3 po WAV, FLAC, ALAC či AIFF. Signál do R1 WAM1500 dostante buď po Wi-Fi, ale také přes Bluetooth.
Bezdrátové reproduktory R1 WAM1500 k nám dorazily jako pár, takže jsme je také tak používali, spárování do klasické stereo sestavy je v aplikaci otázkou minuty i pokud jste s ní doposud nestrávili ani chvilku. Srovnávali jsme třeba s Naim mu-so nebo Pioneer MRX-5.
Na to, jak malé reproduktory R1 jsou, nabízí poměrně férový pocit basového zátahu, ono přitlačení na vyšším basu je ale vlastní víceméně všem podobným aktivním lifestyle řešením a cílem je udělat zvuk velkým a hutnějším, než by mohl být při "rovném" vyladění. Linka kontrabasu v "Knowledge of good and evil" z alba "Chamber Music Society" Esperanzy Spalding samozřejmě byla zespodu zřetelně omezená, ale trochu váhy a na velikost a cenu férový pocit hutnosti tu je. Je to "tučný" bas, nadýchaný a efektně energický, byť ve všech ohledech poplatný cenové hladině.
Nejvíce zřetelné je pak rozhodně střední pásmo a vokál Sabiny Sciubba v "Night Train" z desky "Meet me in London" byl celkem pěkně podaný, neukřičený, vlastně i celkem solidně kultivovaný a rozhodně plnější, než jak je zvykem u audio techniky čtyřciferné kategorie. Hlas by možná mohl být více vystrčený kupředu, aby se na něj dalo snáze soustředit, ale má už svůj prostor a čistotu.
Stejně tak činely (a vlastně i vibrafon) v "Misery" od Dave´s True Story z desky "Unauthorized" by snad mohl mít větší proporce a být trochu více vepředu, ale přes tenkost je to slušně čitelná linka, na poměry podobně koncipovaných zařízení klidně, nekonfliktně pojatá a vlastně rozumně hladká. Navíc tu cinkání není potlačené a rozumnou porci znělosti dostanete.
Dynamicky jsou R1 WAM1500 "našlápnutější", než byste možná od jejich velikosti očekávali, ale to je práce DSP. Za danou cenu dostanete trochu na efekt a do energie přitlačený přednes, ale alespoň i nástroje v "Klarinetovém kvintetu v B moll op. 115" v podání Davida Aarona Carpentera a Berliner Philharmoniker mají nějaký ten šmrnc a důraz. Není to na velmi tiché, ani velmi hlasité hraní, ale ve středních úrovních zvuk funguje solidně.
Samsung R1 WAM1500 dokážou vykouzlit všesměrový zvuk, což ve stereo páru pomáhá vybudovat přesvědčivou iluzi pravolevého prostoru hudební scény. V "My Ship" Dee Dee Bridgewater bylo jasně znát, že v sólo verzi je R1 WAM1500 prostě téměř monofonní zdroj zvuku s jasným jediným bodem, z něhož hudba vychází (a hodí se tak třeba do kuchyně, pokojíčků nebo tam, kde je hezké mít hudbu a není třeba soustředěný poslech), ve stereo páru to ale prostě funguje. Dokonce bychom řekli, že podání prostoru svou plastičností patří mezi to lepší, co si můžete koupit dejme tomu až do 15 000,-.
Je znát, že R1 WAM1500 jsou koncipovány jako efektní lifestyle zdroj zvuku a proto asi není překvapením, že hudba moderního střihu jako je "Evil Eye" od Franz Ferdinand jim jde nejlépe. Reproduktory umí "zapumpovat" a umí celkem solidně uřídit divoký proud energie. Není to brilantní hi-fi, ale je to našlápnutý zvuk.
Poměrně elegantní a kompaktní Samsung R1 WAM1500 jsou v podobně jednoho reproduktoru dostupným lifestyle řešením s bezdrátovou konektivitou a nijak nevybočují ze standardů takového konceptu. Je to poměrně hezký, skladný, snadno ovladatelný a při běžné hlasitosti slušně hrající reproduktor s férově zpracovanou aplikací. Ne výjimečný, ale plnící solidní standard. Dáte-li ale do páru dva, získáte systém, který stále funguje podle popsaného, ale navíc nabízí "všesměrové" stereo, tedy velice pěkný obraz hudební scény. Sečteno a podtrženo, za méně než 10 000,- dostanete komfortní ozvučení, které sice nekráčí svým charakterem směrem k hi-fi hodnotám, ale v kontextu své ceny a určení funguje dobře.
Kč 4 999,- / kus
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/bezdratove-reproduktory/1558-samsung-r1-wam1500#sigProId237eed2a10
--- --- --- --- ---
KLADY
+ rozumná aplikace
+ kompaktní rozměry
+ s ohledem na lifestyle kategorii rozumně čistý a živý zvuk
ZÁPORY
- zvuk se snaží z malého rozměru vytlačit až moc velké proporce
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Samsung | www.samsung.cz