Rakousko je země, která proslula mnohem více hudbou, sladkostmi a ideálními podmínkami pro lyžování, než výrobou špičkových audio přístrojů, ale přesto u našich jižních sousedů nějakou tu značku najdete. Jednou z nich je i Crayon, malá firma z jihorakouského Štýrského Hradce, jejíž technickou duší tvoří konstruktér Roland Krammer. Dnes má značka v nabídce dva zesilovače, z nichž menší a mladší se jmenuje CIA-1.
Jde o stroj nevelký, kompaktní, designově naprosto jednoduchý a přesto koncipovaný tak, že vypadá v záplavně klasických pravoúhlých krabic přeci jen něčím trochu jinak. Je to zejména tím, že exkluzivně zpracované šasi je krom absolutně čistých linek také mimořádně nízké – včetně (celkem robustních) nožiček má na výšku jen 6 cm. Přístroj stojí na jinak vcelku běžném půdorysu 43,9 x 31,2 cm, přičemž váží 10,5 kg, o něco víc, než byste intuitivně čekali.
Vizuálně se pak zesilovač liší třeba i tím, že používá výrazné fonty a velké prvky, což tedy nutně není nepohodlné. Nejvýraznější je trojúhelníkový ovladač hlasitosti, který má poměrně hlasitý motorek, ale zároveň skvěle plynulý chod a při každém vypnutí se pomalu stočí do nulové pozice. Je to efektní.
Efektní je i blikání indikátorů vstupů při úvodní stabilizaci přístroje. Jsou čtyři a přepínat mezi vstupy lze pomocí velikého zapuštěného tlačítka, které je o něco menší variantou tlačítka spínacího.
Horní deska zesilovače s luxusně působícím vygravírovaným logem je vzadu na obou stranách perforovaná, je to ale jediný viditelný chladící prvek. Přesto má CIA-1 poměrně velký chladič, je ale v rámci estetiky namontovaný zespodu.
Na zadní panel se navzdory jeho minimálním rozměrům vešlo i něco konektorů. Jsou tu čtyři cinchové vstupy, ten první je pro gramofony, pokud si zakoupíte příplatkový modul. Tedy docela drahý, ale cenou téměř k výkonu i adekvátní modul. Jeho nastavování pak probíhá přes dlouhou řádku maličkých přepínačů, jejichž kombinaci musíte naladit podle návodu.
Další trojice vstupů má čistou linkovou podobu (u jednoho můžete nastavit pomocí přepínačů zisk -6 nebo 0 dB). Další dva páry cinchů jsou výstupní, jeden pár je regulovaný a druhý pár linkový. Variabilita připojení je tedy poměrně široká. Je tu ještě páčka, kterou můžete přepínat mezi režimem integrovaného zesilovače nebo mezi funkcí čistého koncového stupně.
Výstupní reproterminály mají běžnou podobu, i když jsou celkem blízko u sebe, takže na větší reprokabely to úplně není. Samozřejmě je tu pak běžná napájecí zásuvka s vypínací kolébkou.
Zajímavostí je, že výrobce umožňuje dokoupit sadu hrotů, kterými můžete doplnit nožičky přístroje pro minimalizaci mikrofoničnosti.
Vnitřní konstrukce je pak také mírně neobvyklá. Začíná to u napájecího zdroje, který má spínanou podobu. Vstup i výstup vysokofrekvenčního zdroje je prý důsledně oddělený, každý modul uvnitř zesilovače pak má prý velkou banku kondenzátorů.
Obvodové desky jsou šestivrstvé, navržené pro přenos signálu ve třech dimenzích s ohledem na minimalizaci signálových drah. Výstup zesilovače má můstkové zapojení, reprosoustavy jsou spojené s dvěma výkonovými moduly.
Regulaci hlasitosti zajišťuje běžný potenciometr ALPS, vstupy přepínají CMOS přepínače. Mezi vstupy je aplikované oddělení, které filtruje rušení na frekvencích mezi 1 a 300 MHz. Zásadní údaj, který výrobce udává, je výstupní výkon 78 Wattů na kanál do 8 ohm, respektive 105 Wattů do poloviční zátěže.
Udávaný frekvenční rozsah činí 25 – 80 000 Hz (+/- 0,5 dB), odstup signálu a šumu dosahuje standardní hodnoty 90 dB a rychlost přechodu je přes 25 V / uS.
Zajímavostí pak je, že zesilovač pro vás při zapínání i vypínání sehraje jistou show – kontrolky problikávají, relé cvakají, potenciometr se u vypínání stáčí zcela na ticho. Je to trochu efektní, ale neotřelé a máte minimálně pocit, že se něco děje a že stroj je zajímavý, aniž byste ho vlastně slyšeli.
Crayon CIA-1 jsme zkoušeli ve všech třech běžných redakčních sestavách a to s Emotiva ERC-4 a RME ADI-2 DAC FS na KEF LS50 Meta proti Emotiva XSP-1 / XPA-DR2 na kabelech ZenSati Authentica a Cable4 Superblack, zkoušeli jsme jej s Cambridge CXC a Teac NT-503 místo Cambridge CXA81 na Fischer&Fischer SN-70 s kabely Dynamique Audio Horizon 2 a zkoušeli jsme jej místo Kinki Studio EX-P7 / EX-B7 na Xavian Quarta, kde zdrojem byl Métronome DSC1 a OPPO UDP-205, přičemž se napájelo přes GMG Power Harmonic Hammer 3000P. Propojeno bylo kompletně přes Nordost Heimdall 2. Phono jsme zkoušeli v porovnání s Grandinote Celio na VPI Scout / Jelco SA-250 / Hana EH / VPI ADS. Více o jednotlivých sestavách viz pravý sloupec -->.
Nejprve všeobecné slovo o vestavěném phono modulu – funguje jak má, s většinou vestavěných modulů se nemůže měřit, je jednoznačně lepší a zvuk z něho je skutečně hezký. I tak je ale v kontextu takového zařízení skutečně drahý a bohužel jeho zvuk nelez oddělit od projevu samotného zesilovače. Fakticky ale pro poslech i s gramofonem rozhodně lepším, než jaký má redakce k dispozici, bude pořád zcela ve správném poměru, což je na vestavěný modul výtečný výsledek.
Překvapil nás – s ohledem na to, že jde o štíhlý a vlastně konzervativně středně výkonný zesilovač – způsob, jakým si CIA-1 poradí s basovou složkou. I ne úplně jednoduché velké Quarta zvládl v Bachově „Toccata BWV 565“ („Audiophile Test“ | 2008 | ABC Records | HD-150) poslat poměrně hluboko a ochotně, aniž by jejich basový měnič ztratil kontrolu. Zvuk je navíc tuhý a krásně šťavnatý, bas má až opulentní hustotu ve spodních oktávách, charakterem jde trochu do vřela a do „nadživotní“ plnosti, je to ale impresivní výsledek, zábavný a barevný. Informativnost je přiměřená třídě, ale i spodní tóny varhan mají prostě své kouzlo, cítíte, jak pumpují hektolitry vzduchu kolem vás, aniž by ale zvuk sklouzl k těžkosti nebo temnosti.
Také na vokálu Izumi Masuda v „May you have happiness“ („Golden Lips“ | 2009 | ABC Records | HD-121) bylo cítit inklinaci k plnokrevnějšímu, šťavnatějšímu projevu – jakkoliv byla ženskost hlasu zachována, byl tu vjem těla a robustnosti, takové pevné pružnosti, který zaujal. Zpěv ale zní s krásným nadhledem, s high-endovým klidem a jakousi celkovou elegancí, podpořenou vřelejším laděním. Pokud máte pocit, že takové hodnoty jsou neslučitelné s detailností a čistotou, CIA-1 vás přesvědčí o opaku; přestože má svůj lehounce teplejší charakter, tak čistota je výtečná a rozlišení tak nějak organicky „lidské“, plně adekvátní pořizovací cenovce.
Na švihu činelu s až agresivním záznamem v Davisově „So what“ („Live 8“ | 2015 | ABC Records | HD-207) bylo cítit tu tvrdost a ráznost kovu, ale ostrá hrana byla zklidněná a činel sám prostě čistý a jasný, aniž by to znamenalo do ucha bodající průraznost. Možná nejsou výšky tak expresivní jako nízké tóny a proto působí o špetku jemněji a klidněji, ale jsou nenuceně pěkné, hladké a opět tak nějak navzdory sladce hezkému vyladění velmi snadno čitelné, lehké a čisté. Zesilovač zcela zjevně akcentuje zážitek z muziky nad zážitkem ze zvuku.
Smršť sóla na bicí v „Jazz Variants“ od The O-Zone Percussion Group („Stereo Test Record“ | 2014 | ABC Records) byla vlastně opět parádně podaná, zesilovač má na své rozměry a udávané výkony energie dostatek (víc než to, popravdě) a umí tak nějak nenuceně každý úder pošťouchnout, plnost tu neznamená pomalost nebo těžkost a ta šťavnatost a objemnost je skvělá. I prudký úder do virblu má už velmi pěknou „okamžitost“, byť podanou bez hrubosti, bez suchosti. Dynamickou špičku má ale CIA-1 v reálných poslechových podmínkách pohodově pod kontrolou.
Pokud si potrpíte na vcelku moderní expresivní analytičnost zvuku, CIA-1 asi nebude úplně váš šálek kávy – přesto v „Jacob’s Dream“ od Alison Krauss („Hear the Difference“ | 2012 | ABC Records | HD-148a) slyšíte detaily už s žádoucí čistotou a nenuceností, celková čistota je velice dobrá a výměna zdroje signálu přinese slyšitelný vliv, takže zesilovač má dobrou transparentnost, ač zůstává svým charakterem také spolutvůrcem výsledného zážitku. Hraje tak trochu hladčeji, bez snahy vykreslit jasně i ten nejposlednější dozvuk, jde na to tak nějak nenuceně, uvolněně. Tak či tak, informativnost je prostě už velice dobrá a v dané ceně výtečně potěšující.
Jak už bylo řečeno, CIA-1 má reprodukci dobře pod kontrolou, takže i hudební scéna dobře „funguje“ – „Wasser Musik“ Georga Friedricha Händela („Live 8“ | 2015 | ABC Records | HD-207) byla rozprostřená organizovaně v pravolevém směru a měla i zřetelný předozadní prostor, celkově je přednes ne snad přímo expanzivní, ale už pěkně velký, bez zřetelného těžiště mezi reprosoustavami a hudební těleso už má pěkné proporce i lokalizaci.
V čem je ale CIA-1 opravdu kouzelný, to je způsob, jakým šťavnatě a plně (byť s mírným akcentem na spodní oktávy) nechává muziku prostě doplynout k vašim uším. Cohenova „In my secret life“ („Absolutely Bass Voice“ | 2016 | ABC Records | HD-177) byla tučná, ale ne těžká, plynulá, neuspěchaná a prezentovaná s velmi nadprůměrným objemem a váhou, s lehkým sametovým dotekem, ale ukázněně, čitelně a nekomplikovaně. Je to zvuk prostý mechaničnosti, snaživosti či jakékoliv konfliktnosti. Prostě hraje a hraje zábavně.
Integrovaný zesilovač CIA-1 není puristicky audiofilský nástroj, ale přesto má spoustu zajímavostí – pro někoho může být překážkou limitovaná konektivita (navíc bez digitálního rozměru), jinak je ale nutno říct, že malý, velmi pěkně zpracovaný přístroj má neobvyklou, ale pro uši příjemnou zvukovou charakteristiku, která se vyznačuje zejména celkovou plností a pocitem hmatatelné sytosti hudebního zážitku. Z ostatních úhlů pohledu pak CIA-1 prostě funguje a usměrňuje to krásné v hudbě tak, aby to zábavně dorazilo k vašim uším a mohli jste to hltat libovolně dlouho – v klidu ukočíruje i větší a složitější reprosoustavy, nemusíte se příliš starat o hudební žánr nebo nastavenou hlasitost a pokud máte rádi v hudbě vřelost a ochotnou hudebnost, pak jste na správné adrese. Přidejte výtečné, byť v proporcích dosti drahé phono a máte ucelený „skutečně analogový“ zdroj zvuku pro svou potěchu – a že potěšit opravdu umí.
Kč 74 200,- - zesilovač
Kč 21 200,- - phono modul
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-integrovane/2997-crayon-cia-1#sigProId25ababb76d
--- --- --- --- ---
KLADY
+ fortelné provedení
+ na tak maličký stroj famózní kontrola
+ příjemný, plný, barevný zvuk
+ celkově zábavný poslech bez starostí
ZÁPORY
- phono je výtečné, ale poměrově extrémně drahé
- konektivita je relativně limitovaná
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Thrill Audio | www.thrillaudio.eu