Anglická značka Exposure patří mezi poslední mohykány těch tradičních, malých a stále ještě nezávislých britských značek - elektronika pod touto značkou se vyrábí již od roku 1974 a sází bez výjimky na dlouhodobou spolehlivost, jednoduchost a účelnost v tom dobrém slova smyslu. Tedy na to, co ostrovní hi-fi techniku proslavilo napříč světem. Trochu problematická může být díky prakticky unifikovanému vzhledu všech komponentů snaha vyznat se v současných šesti výrobních řadách.
Pomohou k tomu čísla - kupříkladu prostřední série nese název 3010 a v praxi si můžete vybrat jen integrovaný nebo dělený zesilovač, kdy u koncáků existuje volba stereofonní a monofonní podoby.
Integrovaný zesilovač plně odpovídá duchu racionální účelnosti - čelní panel je čistý, jediným "zdobením" by snad mohly být zakulacené rohy. Jinak je tu jen spínací tlačítko, oko přijímače signálu dálkového ovládání a dva otočné prvky, jeden tradičně pro úpravu hlasitosti a druhý tradičně pro výběr vstupů.
Zbytek šasi se nese v duchu jednoduchého kvádru na nožičkách, který vede až dozadu, kde se ve vojensky přesném dvojstupu nachází konektory. Těch je pěkná řádka a jsou výhradně cinchové. Je tu šest linkových vstupů, příplatkovou kartou lze jeden z nich proměnit na phono vstup. Poslední vstup má zase "doprovodný" linkový výstup a tvoří páskovou smyčku. Další dva páry cinchů slouží jako pre-out výstupy, takže připojení subwooferů i koncových stupňů bude hračkou. Malé nezaplněné okénko při kraji šasi poslouží pro příplatkový modul D/A převodníku.
Pro reprosoustavy je tu - také ve velmi britském duchu - připravená zdvojená sada zdířek, určených výhradně banánkům.
Vnitřní konstrukce stojí na poměrně rozměrném toroidním transformátoru, který od citlivých signálových obvodů odstiňuje masivní blok chladiče. Napájecí zdroj využívá kaskódové konstrukce pro zlepšení provozní odolnosti. Výstupní část zesilovače je osazena rychlými bipolárními tranzistory a velkými filtračními kondenzátory.
Dík tomu dodává zesilovač už pěkně poctivých 110 Wattů na kanál ve třídě A/B do 8 ohm, pracuje v rozsahu 20 - 20 000 Hz v toleranci +/- 0,5 dB a to při celkovém harmonickém zkreslení pod 0,03% (1 kHz / 110 W), odstupu signálu a šumu přes 100 dB při plném výkonu a separaci kanálů přes 60 dB v celém frekvenčním rozsahu.
O poctivé anglické konstrukci svědčí hmotnost 12 kg při šířce 44 cm, hloubce 30 cm a výšce 11,5 cm.
Zesilovač Exposure 3010S2D Integrated jsme poslouchali v demonstračních prostorách dovozce, které jsou řádně vybavené - a to jak přístrojově, tak akusticky díky řešením Sonitus Acoustics. Poslouchali jsme přes napájecí filtr GMG Power Harmonic Hammer 3000P, přehrávač Accuphase DP-430 a reprosoustavy KEF Reference 1 a Tannoy F703. Propojeno bylo kabeláží Nordost Frey 2 a Tyr 2. Porovnávali jsme s dělenými řešeními Exposure 3010 Pre / Power a Exposure 5010 Pre / Power. K porovnání byl i referenční systém na bázi Burmester s předzesilovačem 035 a koncovým stupněm 911 MK3. Samozřejmě tu byla i řada příslušenství od Nordost – lišta Qb8, nožičky Sort Kones, zemnící řešení QKore a další.
Hluboké basové tóny v „Let it rain“ Patricie Barber („The Dali CD Vol. 1“ | 2006 | Dali | 2006023) byly prezentované s takovým tím britsky starosvětským uvolněným stylem, přesto tu bylo cítit na poměry integrovaných zesilovačů mocnou sílu a zátah, hutnost, váhu a přestože je to zvuk vespod lehce měkčí a s vřelejším nádechem, není neohrabaný nebo nekonkrétní. 3010S2D Integrated nabízí také hezky houpavou charakteristiku, velmi příjemnou na poslech a britsky decentní v tom, že i přes klidné vyznění je bas zřetelný a rozmanitý, aniž by bylo znát u zesilovače nějaké napětí.
Moc hezký byl zpěv Doris Day v „Penny from Heaven“ („Diamond Voices from the Fifties“ | 2015 | STS Digital | STS-6111140), jednak byl už velmi vkusně artikulovaný a srozumitelný a to včetně překvapivě suverénní prezentace takových těch jemných nádechů a dalších nuancí, jednak tu ale stále panuje ona jistá jemnost, laskavost a jakási „lidskost“, které vedou k dojmu nebývale příjemné přirozenosti, minimálně v kontextu integrovaného hi-fi komponentu.
Stejně tak nejvyšší frekvence, reprezentované kupříkladu cinkotem činelů ve „Spinning Wheel“ („Blu-spec CD – Feel the Difference“ | 2009 | SONY | SICP 20048-9) vzbuzují pocit naprosto dostatečného zastoupení co do objemu a zároveň jisté celkové klidnosti. Rozlišení není špatné, ale nesnaží se o analytickou exhibici, leckterý konkurent v této cenové kategorii působí na první poslech řízněji a jasněji. Na druhou stranu, 3010S2D Integrated dokáže nechat cinkot přirozeně, nenásilně vyvěrat a to v dostatečné, uspokojivé hloubce.
V čem pak zesilovač může hrdě stát v popředí pelotonu své cenové hladiny, to je dynamika. Nezaskočí ho totiž ani komplexnější nahrávka typu „Danse Macabre“ Camille Saint-Saënse („Crystal Cable Arabesque“ | 2009 | Crystal Cable | CC 200901), kdy je cítit, že elektronika má odkud brát energii, že se navzdory povětšinou klidnějšímu „proplouvání“ umí zhluboka nadechnout a vpustit do prostoru důraz, údernost a až fyzickou dynamickou špičku. Není to skálopevný, zařezávající přednes, ale je to pohodově šlapající hudba s jasnou dynamikou, které vyznívá příjemně, aniž by se předváděla.
Ona exhibicionismu-prostá reprodukce je vlastně fajn také při vnímání rozlišení skladeb. „Symfonie č. 8 v G-dur op. 88“ Antonína Dvořáka („pure music ONE“ | 2008 | AUDIO | 03-08) zněla s velmi vkusnou otevřeností a s pocitem fajnové přehlednosti. Zesilovač třeba ve smyčcové sekci neukáže jednotlivé nástroje, ale přesto už víte, že orchestr je složen z mnoha hráčů, kteří onu celistvou plochu utváří. Dobrá srozumitelnost jde ruku v ruce s až nečekanou pevností a jistotou, s takovou tou britskou přirozenou důstojností. Jednotlivé nástrojové linky jsou vedené s dobrou čistotou, transparentnost není špatná a vůbec je to rozlišení a čistota hodná velmi dobrého hi-fi.
Ve „Quiet Corners and the Empty Spaces“ od The Jayhawks („AUDIOphile Pearls Vol. 17“ | 2016 | AUDIO | 06-16) byla hudební scéna definovaná rozteční ozvučnic a jakoby lehce exponovaná, posazená směrem kupředu (že by snad tady se bralo jméno „Exposure“?), byť celkově působila lehce uvolněnějším dojmem, na jako precizně vyřezaný hologram. Hudba se spíše rozlévá a rozprostírá, než aby vyskočila, nicméně třeba vokál je dobře lokalizovaný, byť třeba vyšší firemní série ho dokázala dostat ještě o krok kupředu. Obecně je tu ale opět ona přirozená organizovanost, která nepůsobí technicky brilantně a přesto je všechno na svém místě.
Tenhle poměrně charakterizující dojem z poslechu jsme cítili i u „Flight of the Cosmic Hippo“ Bély Flecka („Extended Dynamic Experience 4“ | 2015 | STS Digital | STS-6111145) – basové zamručení působí velmi důstojně, má váhu, má sílu a má přitom i fajnově zřetelné kontury. Hudba plyne tak vzdálená od jakékoliv vulgárnosti nebo techničnosti jak jen to je možné, je to celkově urovnaný, britsky decentně muzikální zvuk, který se mimořádně snadno poslouchá.
Značka Exposure nabízí elektroniku podle starosvětského ostrovního receptu – velký toroid, poctivě dimenzované součástky a nic, co by ve zvuku „překáželo“. Možná, že vnější nenápadnost, až účelnost zpracování a designu nezapadá do dnešních mimořádně náročných škatulek, ale pokud preferujete nenásilnou, přirozenou hudebnost, pak jí umí 3010S2D Integrated rozdávat s chutí a nadhledem bez ohledu na vnější jednoduchost. Je to poctivé hi-fi vyšší třídy, všestranné a určené zvukově těm, kteří hledají muzikální zábavu napříč žánry.
Kč 59 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-integrovane/2577-exposure-3010s2d-integrated#sigProIdd578c00bec
--- --- --- --- ---
KLADY
+ starosvětsky přirozený zvuk
+ pocit solidní síly a bohatosti
+ slušný pocit dynamičnosti
ZÁPORY
- vzhled působí v dnešní době poněkud archaicky
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz