Severskou značku Primare dozajista netřeba přibližovat, švédská firma vyrábí audio elektroniku již od 80. let minulého století a vždy šlo o modely zaměřené nejen na zvuk, ale i na design, což v dané době nebylo rozhodně nejobvyklejší. Od poloviny let 90., kdy si firma ustálila svůj estetický rukopis, zůstává v křivkách a designových způsobech konzistentní, změny pak probíhají zejména uvnitř. Tak by se vlastně dala popsat i geneze (relativně) nové generace 35, navazující na řadu 300 a později 30, které se postaraly právě o ono zmíněné nalezení vizuální identity značky.
Primare v letošním roce představili také finální verzi platformy Prisma - multimediálního rozhraní, které osazenému přístroji otevírá moderní všestrannou digitální konektivitu včetně podpory multiroom instalací.
Primare CD35
CD přehrávač vyšší třídy od Primare má klasickou nekomplikovanou podobu, bezmála 11 kg vážící přístroj má v podstatě velmi klasické rozměry 43 x 38,5 x 10,6 cm (š x h x v) a sedí na trojici nožiček (s lichým počtem vzadu).
Čelo tvoří mírně oddělený hliníkový panel a je symetricky zorganizované, přímo uprostřed jsou dvířka mechaniky a za nimi klasický plastový šuplík, na černém pruhu kolem mechaniky se vlevo nachází ty úplně nejzákladnější ovládací prvky (a že tři maličká tlačítka skoro ani vidět není), vpravo je nevelký dvouřádkový displej, který se ale slušně čte.
Zadní část také není nijak komplikovaná - uprostřed nahoře je místo pro vložení modulu Prisma, vlevo dole pak analogové výstupy (symetrickými XLR i nesymetrickými RCA), vedle nich výstupy digitální (v klasické dvojkombinaci cinch + optika). Digitální vstupy musí obstarat modul Prisma.
Ovládat přístroj je možné pomocí RS232 rozhraní nebo čtyři 3,5 mm jacků - je tu vstup a výstup pro pokyny infračerveného ovládání a 12 V spouště. Pak už jen běžná napájecí zásuvka s kolébkovým spínačem.
Data přehrávač načítá mechanikou Teac CD 5020A-AT a předává do 32 bitového čipu ESS ES9028PRO. Ten disponuje čtyřmi paralelně zapojenými kanály pro levý i pravý kanál a dynamickým rozsahem 129 dB, což patří k tomu nejlepšímu na trhu. Výstupní analogová část je konstruovaná diskrétně a vybavená ručně párovanými FET tranzistory. Velkou váhu dává Primare také lineárnímu napájecímu zdroji.
Primare I35 Prisma
CD přehrávač jsme poslouchali v očekávané kombinaci s integrovaným zesilovačem I35, který ale tentokráte byl vybaven modulem Prisma s čtveřicí optických digitálních vstupů, s dvojicí koaxiálů, USB portem typu B a třeba také digitálním koaxiálním výstupem. Je tu i dvojice antén a dvojice ethernetových konektorů pro připojení do sítě, stejně jako USB typu B pro zasunutí disku se soubory. Prisma by vám skutečně měla stačit. D/A převod v tomto řešení má na starosti čip AK4497 s podporou prakticky všech formátů a rozlišení, co si jen můžete přát (až PCM do 24 / 192 a DSD256).
Zesilovač ctí prakticky identické designové postupy jako přehrávač, má i téměř identické rozměry (43 x 42 x 10,6 cm - s tím, že hloubku "natahují" hlavně přečuhující reproterminály), dokonce i váha 11 kg je stejná.
Čelnímu panelu dominuje dvojice ovladačů, levý pro výběr vstupů, pravý pro regulaci hlasitosti - spojuje je černá plocha, v níž jsou jen čtyři maličká ovládací tlačítka a nevelký, ale opět dobře čitelný displej.
Zadní panel krom již zmíněné konektivity má pětici analogových vstupů, dva v podobě symetrických XLR a tři v podobě nesmyetrických cinchů. RCA podobu zvolili v Primare i pro linkový analogový výstup a jeho regulovanou pre-out obdobu.
Chytré ovládání lze opět realizovat přes 12 V spoušť, přes externí čidlo infračerveného signálu nebo přes RS232 rozhraní.
Výstupní výkon je k dispozici na dvou párech pěkných a fortelných šroubovacích terminálů. Napájecí zásuvka je identická jako u přehrávače, tedy také vybavená kolébkovým spínačem.
Nízkou váhu zesilovače objasní pohled dovnitř - není tu žádný velký toroid, ale jen nevelké trafo s EI jádrem. Moduly D/A převodníku a Prisma jsou odstíněné přepážkou.
O dodávku výkonu se stará technologie UFPD 2 (tedy druhá generace) - jde o zkratku Ultra Fast Power Device. Jde o řešení zesilovače, pracujícího se spínaným zdrojem ve třídě D, byť v analogové doméně - je to trochu složité, ale sinusoida vstupního signálu je převedena na signál s pulsně-šířkovou modulací o vysoké frekvenci a poté zesílen a filtrován, aby na výstupu opět vznikla klasická sinusoida.
V Primare říkají, že hlavním zdrojem neblaze vnímaného zkreslení u třídy D je nedostatečně dobře udělaný demodulační filtr - konkrétně jeho nestabilita s měnící se impedancí reprosoustav. Jejich řešení aktivně pracuje se zpětnou vazbou a přizpůsobuje ji v každém okamžiku chování filtru, čímž se vše udržuje v ideálních podmínkách. Druhou částí je pak stabilizovaný napájecí zdroj, který potlačuje svým řešením jakékoliv harmonické pronikající ze sítě a má tak mít optimální tvar i frekvenci.
Zesilovač I35 Prisma umí dodat díky výše zmíněných řešením poctivých 150 Wattů do 8 ohm a dvojnásobných 300 Wattů do 4 ohm. Zesilovač má odstup signálu a šumu přes 100 dB, frekvenční odezvu 20 - 20 000 Hz nabízí v toleranci pouhých -0,2 dB a THD+N nepřekračuje hodnotu 0,05% (20 - 20 000 Hz, 10 W, 8 ohm).
Oba přístroje jsme měli možnost zkoumat v pražském studiu AVIT Smart. Poslouchalo se přes Monitor Audio Silver 500, Monitor Audio Gold 100 nebo Sonus faber Amati Futura či Bowers&Wilkins 802 D3. Porovnávat jsme mohli s Electrocompaniet EC 4.8 / AW180. Propojeno bylo kabeláží Cardas Clear Cygnus a různou kabeláží Acrolink.
V Rossiniho "Duetu pro cello a kontrabas" ("The Absolute Sound Reference" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) bylo hlubokých tónů dost, i u rozmáchlých Monitor Audio byla cítit kontrola hodná dané cenové kategorie - kontury velmi konkrétní a přitom zvuk neutažený, ale spíše dýchající, velký a bohatý. Primare má už opravdu slušnou sebejistotu, zabručení velkých nástrojů je dobře řízené a i na velkých Bowersech drží pevně a úderně. Není to ale efektní bas, není ani suchý, ani měkce vřelý, prostě tak akorát.
Střední pásmo je velmi solidně transparentní, opět hlavně díky celkové pevnosti a energičnosti je zpěv Doris Day v "Over the rainbow" ("Diamond Voices of the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) živý a průbojný, zároveň ani tady není žádné zabarvení a vokál vyznívá přirozeně. I jeho prokreslení má kulturu ze skutečného high-endového světa, je tu dost detailů a hlas si tak můžete opravdu vychutnat - je to takový nepřikrášlený, konkrétní způsob prezentace, má spíše tělo a důraz, než takovou tu lehounkou nadýchanost.
Energie neschází ani na nejvyšších frekvencích - cinkot perkusí ve Floexově "Prenatal Hunters" ("Extended Dynamic Experience 5" | 2017 | STS Digital | STS-6111158) byl jasný, znělý, všechno to chřestění a ťukání má své místo, dobrý timing a rozlišení umožňující zaslechnout i dlouhý dozvuk. Barvy kovu působí realisticky, všechno je opravdu energické, aniž by to ale nějak příliš tlačilo.
Dobré pak rozhodně je i to, že bez ohledu na připojené reprosoustavy dokázala elektronika Primare udržet kontrolu a protlačit dynamické špičky ve Stravinského "Ptákovi Ohnivákovi" ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139); dokonce i s vlastně nepoměrně drahými připojenými reprosoustavami bylo znát, že zesilovač drží kontrolu a živost i potichu a vlastně ani na druhé straně hlasitostního spektra neztrácí jistotu. Ze zvuku je cítit síla, aniž by sklouzávala k hřmotnosti.
Čitelnost "Pie Jesu" v čele se zpěvem Ellen van Zomeren ("Incredible Music Volume 4" | 2012 | STS Digital | STS-6111130) byla už skutečně high-endově samozřejmá, Primare ve svém silném a autoritativním přednesu dokáže rozkrýt i drobné informace, čistota je výtečná, zvuk jde do hloubky a tam kde má být, tam je akcent, všechno se zdá být dobře srovnané, aniž by to ovšem neslo stopy techničnosti.
Podobně pracuje elektronika i s podáním prostoru. V "Dream about you" ("STS Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) je všechno organizované, drží to sebejistě hloubku i šířku, je tu cítit pevnost a konkrétnost a za tím vším síla, která působí výraznější, než by papírových 150 Wattů napovídalo. Snad je to i celkovou svižností, každopádně to funguje.
Tam kde je potřeba drajv a razance, tam Primare také funguje excelentně, třeba v "Aeró Dynamik" od Kraftwerk ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149). Hudba má pulsující rytmus, z kterého čiší ta robustnost a mohutnost spodních oktáv, ale celkově si přednes vlastně na nic nehraje, nesnaží se být hezčí než hudba samá a zdá se, že nepřidává, neubírá - výsledný zážitek tak sice docela dost závisí na kvalitě nahrávky, ale tak to na druhou stranu má být.
Integrovaný zesilovač I35 a přehrávač kompaktních disků CD35 jsou vlastně klasickým high-endovým setem, který můžete do světa moderních nároků katapultovat díky rozhraní Prisma, díky kterému se otevřou cesty k patrně všem aktuálně použitelným formátům a rozlišením. V decentním, důvěryhodně zpracovaném těle tak získáte komponenty, díky kterým se nemusíte omezovat ve výběru fyzické (či virtuální) podoby svých hudebních souborů, nemusíte se ani bát, že by zesilovač za jakýchkoliv podmínek ztratil kontrolu nad připojenými reprosoustavami či že by se jako celý set komponenty nějak odchylovaly od spořádané neutrálnosti - nebýt toho, že reakce přehrávače jsou, dá-li se to tak říct, neuspěchané, Primare I35 a Primare CD35 s rozhraním Prisma jsou důstojný high-end pro ctitele neutrálnosti a kontrolovanosti.
Kč 124 990,- - I35 Prisma
Kč 89 990,- - CD35 Prisma
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-integrovane/1954-primare-i35-prisma-cd35#sigProId6ad675932e
--- --- --- --- ---
KLADY
+ sestava udrží drajv a pevnost
+ široká konektivita
+ solidně čistý a nestranný přednes
+ pěkné zpracování
ZÁPORY
- reakce CD35 jsou poněkud pomalé
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: AVIT Smart | www.avit-smart.cz
DOVOZCE: Voice Audio | www.voice-audio.cz