Britští Bowers&Wilkins už pár let tak trochu „hrají na jistotu“ i kvůli změnám ve vlastnictví legendární značky – přestože ale neuvedli žádnou zbrusu novou řadu, spoustu svých modelů „učesali“. Týká se to také základní šestistovkové řady, která dostala přídomek S2 Anniversary. Řada je početně relativně skromná, sestává ze tří základních modelů, kde prostředním je středně velká regálovka 606 S2 Anniversary, která už má ambice být nejen efektem domácího kina, jako menší 607 S2 Anniversary.
Přestože nejvýraznějším změnou ve výročním modelovém provedení je přítomnost nového šik provedení, zůstává v nabídce i klasická černá a bílá matná varianta, hodící se k čistě pravoúhlé ozvučnici. Ta patří mezi mírně větší, ale stále skladné – s výškou 34,5 cm, šířkou 19 cm a hloubkou 30 cm váží relativně skromných 6,9 kg.
Skříň je vyrobená z MDF profilů, čelní stěna je oddělená od zbytku skříně, oba v čelní stěně zasazené reproduktory mají kryté koše – středobas pomocí kroužku, sloužícího zároveň jako zvukovod, výškáč pak je krytý kovovou mřížkou.
Do zadní stěny je zasazený bytelný plastikový odlitek, který v horní části tvoří výdech bassreflexu typu Flowport (s typickými prohlubněmi pro zklidnění vzdušného proudění) a v dolní části je klasická vanička s dvěma páry reproduktorových terminálů.
Výškám je dedikovaný reproduktor s vlastní tlumenou trubicí vzadu (ta slouží jako pracovní komora). Hliníková membrána má klasický průměr 2,5 cm. Na výškáč navazuje 16,5 cm široký kónus membrány Continuum na velké gumové vlnce závěsu. Continuum je materiál vyvinutý přímo v Bowers&Wilkins jako náhrada za Kevlar – je v základu relativně blízký, ale lehčí a pevnější.
Další změnou oproti předchozí generaci modelu je obměna frekvenční výhybky. Výrobce neříká, co přesně se změnilo, ale jsou tu použity cívky na vzduchovém jádře či zakázkové kondenzátory v kombinaci s „konfekčními“ polypropylenovými modely. Dělící frekvenci výrobce nespecifikuje.
Ve specifikacích pak najdete frekvenční rozsah 52 – 28 000 Hz (+/- 3 dB), jmenovitou impedanci 8 ohm (byť hned vedle je přiznaný propad na úroveň 3,7 ohm) nebo charakteristickou citlivost 88 dB / 2,83 V / m.
B&W 606 S2 Anniversary jsme poslouchali v shorwoomu dovozce, kde se hrálo primárně na Denon DCD-A110 Anniversary a PMA-A110 Anniversary, ale také přes MCD600, C2700 a MC1.25KW od McIntosh. Kompletně bylo propojeno středními a vyššími řadami kabelů od InAkustik. K porovnání hrál zbytek série 600 Anniversary (603 S2 Anniversary a 607 S2 Anniversary), ale také původní modelová řada 603, 607 a 606.
I v hodně velké místnosti (na tak malé reprosoutsavy) a při jejich postavení v prostoru daleko od stěn bylo příjemné, že 606 S2 Anniversary nabídly relativně zřetelný a na regálovky slušně objemný bas. Díky poměrně rychlému přednesu také oddělení a struktura kontrabasu v „Upojenie“ Pata Methenyho („Upojenie“ | 2008 | Nonesuch | 7559-79909-8) vůbec nepůsobí špatně. Je to živý a agilní bas.
S celkovou energičností 606 S2 Anniversary rozhodně nepovolují ani ve středním pásmu. Už tak hodně živý záznam zpěvu Caroly v „So far so good“ („Runaway“ | 1984 | Polydor | 829298-2) tak zněl až vytaženým, akcentovaným dojmem, hodně, hodně energicky. Spolu s tím jde ruku v ruce i dobrý pocit otevřenosti, nicméně nahrávka sklouzne tu a tam až k tvrdosti – jakýkoliv limit nahrávky vynikne hodně snadno. Reprodukce brnká na analytickou notu, snaží se nabídnout co nejexpresivnější detaily, nicméně reprosoustavy jsou dobře čitelné v rámci své třídy nejen díky tomu zdůraznění.
Činel v „Caravan“ Dukea Ellingtona („Money Jungle“ | 2002 | Blue Note | 7423 5 38227 2 9) byly až agresivní, hodně dravé, hodně jasné, hodně energické. Zvuk je kontrolovaný, zařezávající, ale expresivní a jakoukoliv ostrost ještě zdůrazňující – vyhněte se tak ostře hrajícím zesilovačům. Útěchou budiž, že ve třídě mezi 10 – 15 tisíci korunami je takových zesilovačů menšina a naopak většině výšky trochu chybí, což Bowers&Wilkins svým charakterem napravuje. Chce to ale opatrnost, aby přímočarost nepřekročila rozumnou mez.
Velmi „akční“ přednes 606 S2 Anniversary spolu se slušným basovým základem (vzhledem k velikosti a kategorii) pomohl vyniknout i dynamické „Glem ikkje“ od Kari Bremnes („Detv i har“ | 2017 | Strange Ways | CD 15132-2) – relativně kompaktní reprosoustavy docela překvapí fyzicky citelným pulsem (byť možná doladěným až lehce na efekt), je to celkově zvuk živý až dravý, rytmus pěkně šlape a hudba má dynamický šmrnc nad očekávání z pohledu ceny i velikosti.
Mehldauova „Sabbath“ („Largo“ | 2002 | Nonesuch | 9362-48114-2) zněla výrazně analyticky, s exponovanými detaily a informacemi obecně – reprosoustavy nepřekračují dobrý standard své třídy, ale umí ho nabídnout tak výrazně, jasně a otevřeně, že máte pocit průniku hodně do hloubky. Zejména na středech a výškách je přehlednost opravdu dobrá.
Spolu s celkovou výrazností přednesu jde ruku v ruce i dobré podání hudební scény, protože reprosoustavy zvýrazňují právě tu část pásma, kde se nachází nejvíc informací, z nichž si rekonstruujeme prostorový dojem. „Summertime“ Briana Wilsona („Reimagining Gershwin“ | 2010 | Walt Disney | D000428902) byla poměrně velká a ani výraznější rozestup ozvučnic a větší poslechová vzdálenost kupodivu neznamenají, že by se scéna roztrhla. Lokalizace jednotlivých nástrojů byla vlastně výtečná a v kategorii „do dvaceti“ patří 606 S2 Anniversary v tomto ohledu mezi nejlepší.
Na popovou „The Blackest Lily“ od Corinne Bailey Rae („The Sea“ | 2010 | EMI | 5099960851123) fungoval charakter 606 S2 Anniversary znamenitě. Nahrávku „lehce pod dekou“ výraznější projev vyzdvihl a prosvítil, otevřel a zmírnil tak onu jistou odtažitost. Možná tu ta tam zvuk působil až lehce tvrdým dojmem, byl expresivní, ale zato energický a průbojný, měl švih a drajv a také zjevně hrál s chutí a ochotou.
Angličtí Bowers&Wilkins umí nabídnout solidní standardy – ještě aby ne, když patří k nejvýznamnějším, největším a technicky nejvybavenějším firmám z oboru audio techniky. Základní řada 600 je laděná maličko na efekt, ale zjevně to odpovídá všeobecné preferenci těch, kteří chtějí zábavný zvuk pro každou příležitost (tj. nejen pro hudbu, ale i to ostatní, co se v běžné domácnosti poslouchá – filmy, počítačové hry,…) a tam 606 S2 Anniversary rozhodně obstojí. Jsou hodně živé, jsou energické, díky výraznějšímu zvuku mohou být dobrým partnerem pro někdy přeci jen lehkou unylostí trpící levné zesilovače a všeobecně jsou fajn pro toho, kdo chce „zvuk na první dobrou“. Dejte si pozor, abyste je nespojili s příliš ostrým zesilovačem, jinak ale navzdory nezpochybnitelné míře efektnosti hrají zajímavě a chytlavě.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 35 metrů čtverečních, se zakázkovou akustikou a panely Vicoustic.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Na naměřené frekvenční odpovědi je vidět snaha o důraznost výšek i basů v přímé ose, výšky se pak ale podstatně zklidňují při natočení reprosoustav. Jejich umístění kolmo k zadní zdi se tak jeví jako optimální. Středy a basy jsou v takové poloze lehce dominantní, ale celkově v korektních proporcích. 606 S2 Anniversary nemají za cíl naladění striktně vyrovnané, podivný je také propad v úrovni 500 Hz. Naopak nástup kolem úrovně 50 Hz je na relativně kompaktní regálovky za férové peníze velmi solidní. Celkově ale nejsou 606 S2 Anniversary cílené na náročného audiofila, mají charakteristiku lehce „na efekt“.
Frekvenční odezva – basová část (červená) a středo-výšková část (černá)
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Impedance ukazuje naladění bassreflexu na cca 45 Hz, impedance se v důležitém rozsahu drží nad 5 ohmy, pouze u výšek klesá i kousek pod 4 ohmy – tam už je ale tak málo reálné energie, že by to nemělo vadit. Na 550 a 950 Hz jsou vidět stopy po rezonanci. Obě rezonance jsou patrné i na měření středobasu v blízkém poli a stojí za „zákmitem“ frekvenční odpovědi mezi 500 a 1 000 Hz. Elektrická fáze má poměrně standardní průběh, v pásmu nad 2 kHz pak nastává výkyv relativně hluboko do záporných hodnot. Celkově si zaslouží 606 S2 Anniversary spíše pečlivé spárování s co nejlepším zesilovačem.
CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ +/- ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]
Kč 18 790,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-regalove/3050-bowers-wilkins-606-s2-anniversary#sigProId5a8bee19d0
--- --- --- --- ---
KLADY
+ až expresivní množství energie
+ solidní rozlišení
+ živost a svižnost
ZÁPORY
- výšky mohou být až příliš výrazné
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz