Skotský Tannoy prošel pár let nazad lehce turbulentním obdobím, v němž ze své domácí základny nechal odejít poměrně dost zaměstnanců a přestože velká část se jich opět vrátila, tak pár z nich šlo vlastní cestou - a to je vlastně ve zkratce příběh toho, jak na svět přišla jedna z nejnovějších značek ve světě reprosoustav - Fyne Audio. Nejviditelnější je v jejich katalogu rozhodně střední řada F500, které kralují třípásmové sloupky F502.
Pokud máte pocit, že jste podobně koncipovaný model už někdy někde viděli, vraťte se k první větě tohoto článku. F502 jsou poměrně klasicky střižené sloupky s pravoúhlými kabinety z MDF, zjemněnými klenutým tvarem přední i zadní stěny. Snad je to díky opravdu pěkným přírodním materiálům na povrchu, snad je to kovovými prvky, ale ať to způsobuje co chce, tak F502 působí moderním a čistým dojmem.
Pohledu zepředu dominují dvě velká kola měničů, obroubená mohutnými úchyty košů, tenký hliníkový pásek obepínající spodek ozvučnice ji vizuálně svazuje s "mřížovým" a robustní základnou. Onen "zamřížovaný" prostor slouží jako výdech bassreflexového systému BassTrax, jehož otvor míří směrem dolů ze zdvojené vnitřní komory a jehož energie se do 360 stupňů rozlévá přes masivní "trn", směřující vzhůru. Je to řešení elegantní a umožňující mnohem méně řešit pozici reprosoustav v místnosti.
Zadní strana je díky tomu naprosto čistá, osazená jen v dolní části malým štítkem, na němž jsou dva páry reproterminálů.
Oba měniče, vsazené do 64 litrového kabinetu mají průměr tučných 20 cm, ten spodní slouží výhradně basům, ten horní středům a ve svém prostředku má vloženou trubici systému IsoFlare, skrývající kopulku tweeteru klasického průměru 2,5 cm. Středotónový i basový kónus jsou oba z kombinace různých vláken, kompresní tweeter má titanovou kopulku.
Výrobce udává u F502 dvou a půl pásmovou koncepci, byť výhybka prvního a druhého řádu má nastavené přechody na 250 a 1 700 Hz. Udávaná frekvenční odezva mezi 30 - 34 000 Hz (-6 dB "v typické místnosti") je působivá, citlivost 91 dB / 2,83 V / m patří mezi vyšší a jmenovitá impedance činí 8 ohm.
Ještě jsme nezmínili, že kabinety F502 přes své čisté tvary neskryjí svou robustnost - však s výškou 111,4 cm, šířkou 25 cm a hloubkou 38 cm váží poctivých 25,2 kg.
Fyne Audio F502 jsme poslouchali v akustickými prvky Sonitus pečlivě ošetřené místnosti dovozce - hrálo se na referenční systém Burmester 089 + Burmester 911 MK3, podpořený kabeláží Nordost Tyr 2 s jedním z napájecích kabelů ze série Frey. Uzemněno bylo pomocí Nordost QKore 6. Zkoušeli jsme ale i systém více "při zemi", tedy Creek Evolution 100A, Creek Evolution 100CD a Creek Evolution 100P. Srovnávali jsme s dalšími modely Fyne Audio - F303, F501, F502 nebo třeba F702, ale i dalšími - třeba modely z KEF série R (R3, R5, R7, R11, ...) atd.
Kontrabas Avishai Cohena v "Nu Nu" ("Continuo" | 2006 | Razdaz | RD 4603) byl mocný, ve své velikostní a cenové třídě vykouzlí F502 řádnou porci hlubokých tónů, reprosoustavy se nebojácně pouští do temných hloubek. Není to audiofilsky decentní bas se snahou o perfekcionistické konturování, nicméně ta lehkost a snaživost, ta energická svižnost, jednoduše drajv to bohatě vynahrazují. Bohatě doslova, protože basu je prostě dost - i díky tomu ale bude ideální spojit F502 s naddimenzovaným zesilovačem.
Hlasy zpěváků z The Singers Unlimited ve "Sweet Georgia Brown" ("Masterpieces" | 1994 | MPS | 523 521-2) byly taktéž velmi živé a energické. Ve své třídě zvládají F502 velmi pěkně rozlišit jednotlivé vokalisty a prezentovat jejich zpěv s dobrou srozumitelností - reprosoustavy nejsou analytickými monitory, nicméně hudba se žene kupředu, má velký objem i proporce, má švih a břink až koncertního typu. S tím nicméně souvisí i to, že Fyne Audio vám dají najevo tvrdost a jistou ostrost nahrávky - nicméně tah na branku limity nahrávky zdárně "přetlačí".
Na rozdíl od spodního a středního pásma se u cinkotu vibrafonu v "Children´s Song" Garyho Burtona ("Crystal Silence" | 2009 | ECM | 176 8057) nezdálo, že by byl nadstandardně objemný. Nicméně energie a až koncertní živost jsou rozhodně patrné i zde. Reprosoustavy dobře vystihují křehkost kovového tónu, ten zaznívá jasně a s až přeci jen hraniční tvrdostí, nicméně bez toho, že by ji zvuk překročil. Ačkoliv bychom se asi vyhnuli kombinování s tvrději znějící elektronikou.
V "Eden" Stéphane Pompaugnaca ("Hotel Costes Vol. 11" | 2008 | Pschent | WAG 384) vykouzlily reprosoustavy až pompézní množství zvuku. F502 si pak přímo libují v hlasitosti, přímo nabádají, abyste si užili koncertní zážitek a podporují to mocnou dávkou dynamiky, aniž by se ale ze zvuku stal jen zběsilý výbuch. Elektronická hudba ale řádně šlapala, schopnost stupňovat dynamiku dál, dál a dál je v kontextu cenové hladiny výjimečně působivá.
Ve "Feeling Yourself Disintegrate" od The Bad Plus ("For All I Care" | 2008 | Emarcy | 0602517821644) se dočkáte neuvěřitelného basového hromobití (minimálně v kontextu rozměrů), které ale nepřehluší férovou zřetelnost zbylých pásem. Příval zvuku je totiž dobře informativní, ačkoliv audiofilská analytičnost a delikátnost nejsou tak úplně v základní výbavě. Na druhou stranu ani závěrečná kakofonická pasáž reprosoustavy nerozhodí - alespoň ne za předpokladu, že dobře vyberete elektroniku.
Co pak funguje naopak naprosto automaticky, to je excelentní prostorovost - "Ruby, My Dear" Thelonia Monka a Johna Coltranea ("Monk with Coltrane" | 2010 | OJC Remasters | 0888072319899) byla mocná, velká, rozložitá, vysunutá dopředu a protažená do pozadí. Prostě veliká a dominantní, okupující celý prostor místnosti, nástroje měly snad až nadživotní rozměry a právě díky tomu máte pocit snadné orientace i dobré lokalizace. Navíc se nezdá, že by bylo nutné nějak extrémně laborovat s pozicí ozvučnic v místnosti.
Je fakt, že energický a razantní zvuk F502 umí upoutat pozornost. A navíc to třeba v "Murder Song (5, 4, 3, 2, 1)" od Aurory ("All My Deamons Greeting Me as a Friend" | 2016 | Decca | 0602547370778) bylo upoutání mnohem víc na hudbu samotnou, než na její technickou formu. Je to živelný, svižný, mocný zvuk, odspodu dominantní a bohatý, plnotučný a v divoké pasáži také řádně řízný, nijak zjemněný a zklidněný, naopak přímočaře rázný. Není to pohodově univerzální zvuk, ale zato má výrazný tah na branku.
Sloupky Fyne Audio F502 nabízí mocný bas, výtečný prostor, zajímavou estetiku a v dané ceně hlavně skvělou živost a koncertní výraznost. Potřebují k tomu ideálně spojení s naddimenzovanou elektronikou, aby vše drželo pohromadě tak pevně a konkrétně, jak by správně mělo a stejně tak potřebují posluchače, který ocení právě onu až jistou živelnost přednesu. Pokud je to ale váš šálek kávy, tak objem, velikost a dynamika patří rozhodně na špičku toho, co si za padesát tisíc můžete koupit.
MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE + WATERFALL
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose tweeteru a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 25 metrů čtverečních, nadstandardním zatlumením velkým množstvím absorpčních i difuzních prvků Sonitus Acoustic. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny co nejdále od stěn.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
F502 vykazují na naměřené frekvenční charakteristice zdůrazněné basové pásmo, ale třeba také schopnost zahrát od nějakých 40 Hz. Frekvenční odpověď je poněkud rozevlátá, ale to není u obdobně řešených reprosoustav nic tak úplně překvapivého. Překvapující je spíše velký přírůstek energie na basech a adekvátně veliký propad energie na výškách nad 12 kHz při měření pod úhlem. F502 jednoduše nejsou audiofilsky dokonale "rovnými" reprosoustavami, byť střední pásmo je rozumně prosté propadů a zdůraznění.
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
I křivka impedance je tak trochu divočejší. Jednak se nebojí padnout v basovém pásmu až mezi 3 a 4 ohmy, jednak nemá typicky bassreflexovou charakteristiku (ačkoliv lze vyvodit, že systém Fyne Audio je naladěný někam pod 40 Hz) a na 200 Hz je vidět záchvěv nějaké rezonance, byť v celkovém přednesu nebylo nic podobného znát. Připravte si nicméně co nejlepší zesilovač budete moci.
Waterfall
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ +/- ]
Kč 47 980,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/2227-fyne-audio-f502#sigProId513f7336e4
--- --- --- --- ---
KLADY
+ živý (až živelný) zvuk
+ hloubka a důraz basu
+ zábavně dynamické
+ prostor
ZÁPORY
- krom specifického charakteru asi nic zásadního
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz