Poněkud stagnující tradiční skotský výrobce Tannoy už dost dlouho hledá sám sebe a proto jej také před pár lety opustila skupina návrhářů a obchodníků, kteří se s takovou situací nechtěli smířit. A protože to shodou okolností byla ta skupina, která definovala tvář moderní podoby Tannoy, tak se jen tak lehce nevzdali a založili vlastní značku - Fyne Audio si pak během jen několika málo let stihla vydobýt pozici respektované alternativy právě k více než stoletému Tannoy.
Velkou měrou za to může dozajista i prostřední série F500. V jejím prostředku je kompaktní sloupek F501, který už od pohledu budí dojem, že jste něco takového prostě už někde viděli. Nejde jen o vzhled kabinetu s pravou dýhou jako takového, ten skutečně je tradiční, byť díky detailům jako je mírné vyklenutí přední stěny nebo pěkně zpracovaný podstavec s mřížováním a robustními nožkami působí moderně a příjemně hodnotně.
Ono déjà vu ale mnohem více stojí na estetice dvou měničů s kovovými, trochu technickými rámečky a hlavně na tom, že u toho horního vidíte koncentrickou konstrukci toho nezaměnitelně skotského stylu.
Obejděte ozvučnice kolem dokonale a celkový dojem čisté práce nebude porušený - i vzadu jsou vlastně jen u paty skříně dvě páry terminálů vyšší kvality s decentním popiskem a nic víc. Je to i tím, že bassreflex míří směrem dolů a je ukrytý za již zmíněnou mřížkou na podstavci. Když se skrz ni podíváte, uvidíte směrem vzhůru k nátrubku bassreflexu mířící trn, který pomáhá hladce rozprostřít energii hlubokých tónů do všech směrů.
Když to vezmeme od podlahy, basům se věnuje 15 cm membrána ze směsi různých vláken v klasickém kónickém tvaru. Tak jako středo-výškový reproduktor, i basák má závěs Fyneflute, což není nic jiného než pevná gumová vlnka s mnoha průřezy, které její chování výrazně zlepšují. Když už jsme u basů, uvnitř je ozvučnice rozdělená do dvou komor, ta spodní samozřejmě pak ústí do již zmíněného systému BassTrax.
Středům a basům je vyhrazena taktéž 15 cm membrána, materiálem i tvarem identická s tou basovou. Jen uprostřed ní není fázový nástavec, ale vložený zvukovod pro kopulku kompresního výškáče z titanu, která má průměr 2,5 cm. Tento koncentrický reproduktor nazývá výrobce IsoFlare.
Fyne Audio uvádí u F501 dvou a půl pásmovou koncepci s přechodovými frekvencemi na úrovni 250 a 1 700 Hz, frekvenční rozsah 36 - 34 000 Hz (-6 dB pro "typickou odezvu v místnosti") nebo třeba impedanci 8 ohm a citlivost 90 dB / 2,83 V / m. Trvalá zatížitelnost činí jen 75 Wattů, takže pozor na vysoké hlasitosti v kombinaci s hodně výkonnými zesilovači.
F501 má poměrně dost poctivou konstrukci, váží bezmála 19 kg při výšce 98,4 cm, šířce 20 cm a hloubce 32 cm.
Fyne Audio F501 jsme poslouchali v místnosti dovozce, která je pečlivě ošetřená akustickými panely Sonitus Acoustics a kde jsme měli k dispozici buď elektroniku Burmester 089 / Burmester 911 MK3 nebo Creek Evolution 100CD / Creek Evolution 100A, alternativně Creek Evolution 100P. Propojeno bylo přes kompletní řešení Nordost a QRT včetně systému Qkore, kabely pocházely z řady Tyr 2 nebo Frey. Porovnávat jsme mohli s dalšími modely Fyne Audio (F702, F500, F502, F303,...), tak třeba s KEF R3, KEF R7 nebo KEF R11 a Reference 5.
Přestože nejsou F501 žádné obří reprosoustavy, kontrabasu Avishai Cohena v "Nu Nu" ("Continuo" 2006 | Razdaz | RD 4603) bylo dost a byl energeticky odvážný, takže pokud máte rádi takový ten dojem až "kopajícího", soustředěného basu, který se nebojí ozvat, F501 jsou minimálně pro menší a střední prostory dostatečně výrazné. Budete možná mít pocit, že právě nejhlubší frekvence až trochu tlačí kupředu, ale není to nemístné zdůraznění. Špatná vzhledem k ceně není ani definice a pocit celkové konkrétnosti basů, byť rozmáchlý objem a živá, tuhá, pulsující energie tu hrají prim.
Pěkný objem a už zřetelný pocit těla měly vokály zpěváků z tělesa The Singers Unlimited v jejich "Sweet Georgia Brown" ("Masterpieces" | 1994 | MPS | 523 521-2). F501 jim dává také velmi solidní pocit tahu na branku, nešetří energií, spíše naopak až vybuchuje a snaží se o maximální živost. Rozhodně to není audiofilsky decentní, jemný přednes, spíše koncertní živost, snad až živelnost, která má slušnou kontrolu a přehlednost, ale právě atribut tryskající energie klade na první příčku svých hodnot.
Ani cinkot vibrafonu Garyho Burtona v "Children´s Song" ("Crystal Silence" | 2009 | ECM | 176 8057) se příliš nesnažil o nějakou uhlazenost, spíše o jasný, znělý a přítomný pocit, pocit energičnosti - a nutno říct, že úspěšně. Nejde o vulgárně cinkající pásmo nejvyšších tónů, ale rozhodně se prosazuje, je zřetelné a cinkot se neztratí, stejně jako vám dají F501 pocítit hranu velmi přímo sejmutého kovového tónu vibrafonu - ale ještě to není tak, abyste museli stáhnout v kritickém okamžiku hlasitost, jakkoliv "napřímo" to reprosoustavy podají.
Na elektronicky pulsující "Eden" Stéphane Pomapugnaca ("Hotel Costes Vol. 11" | 2008 | Pschent | WAG 384) bylo skvělé, s jakou chutí hrají F501 pěkně odspodu, jak "táhnou" a jak dynamicky působí - čím lepší elektroniku s převisem výstupního výkonu jim dáte, tím samozřejmější to bude (a že si F501 zaslouží dobře zapojit), navíc nejsou tak úplně stavěné na tichoučké noční ševelení, ale prostě vyzývají k vytvoření koncertní atmosféře i vyšší hlasitostí, kde se teprve naplno probudí. Pak má ale reprodukce drajv a sebejistotu (ale zase není to nekontrolovaně splašený hudební příval). Z relativně kompaktních rozměrů pak dokážou F501 vyzářit opravdu poctivou porci energie.
Fyne Audio se nesnaží být arbitrem provedení nahrávek, ani se nesnaží rozpracovat i ty nejjemnější nuance, mnohem více nabízí interpretaci energie a ducha hudby - ve "Feeling yourself disintegrate" od The Bad Plus ("For All I Care" | 2008 | Emarcy | 0602517821644) tak bylo patrné, že hudba je přehledná a čitelná naprosto adekvátně standardům třídy, nicméně pokud byste snad chtěli takové ty nejjemnější dozvuky činelů nebo perfektní konturování a doznívání kontrabasu, tak to není tak úplně základní stavební kámen charakteru F501. Přesto třeba vokál už umí oddělit a je slušně jasný a lehce znějící, abyste jej nemuseli "lovit". Možná je to i tím, že celý zvuk F501 je trošku "dopředu", takže nemáte pocit nedostatečného prokreslení nebo nutkavou potřebu hledat každé cinknutí.
V čem jsou - už díky svému konceptu koncentrické středo-výškové sekce - pak tyhle sloupky vysloveně excelentní, to je podání prostoru nahrávek s excelentním pocitem spojitosti, velikosti a vlastně i vzdušnosti. Třeba v "Ruby, My Dear" Thelonia Monka a Johna Coltranea ("Monk with Coltrane" | 2010 | OJC Remasters | 0888072319899) je cítit i moc pěkná hloubka s dobře lokalizovanými jednotlivými instrumenty, máte pocit, že před vámi je skutečně prostor se vším všudy. Nicméně F501 nejsou úplně nesměrové, takže je dobré si s jejich umístěním v konkrétní akustice trošku vyhrát.
Řízná "Murder Song (5, 4, 3, 2, 1)" od Aurory ("All my Deamons Greeting Me as a Friend" | 2016 | Decca | 0602547370778) byla pěkně plná, dramatická, efektně velká a tlačící se dopředu. Příval živelné energie a divokosti byl tím správným způsobem fascinující a dokonce i elektronické hluboké tóny už měly pěknou váhu, takže dokázaly pěkně zatřást podlahou (ačkoliv i tady bylo cítit, že oproti ideální vyrovnanosti je trochu více energie směrováno do nižších frekvencí). Pokud vás ale baví koncertní bezprostřednost a nevadí vám až syrové podání některých jadrnějších momentů, tak pulsující drajv F501 působí rozhodně zábavně.
Kompaktní sloupek Fyne Audio F501 je skvělým nástrojem pro ty, kteří mají rádi energii a živost, kterou se necháváme okouzlovat při živých vystoupeních - právě směrem k téhle bezprostřednosti ladění sloupků míří. Pěkná ozvučnice s kompaktním půdorysem se snadno "vejde", ale nenechte se zmást - vzhledem k odvážnému basovému rozsahu snadno zaplní i střední místnosti. Okouzlí vás pak prostorem nahrávek a pokud zvolíte správný zesilovač (tedy přeci jen s vyšším výkonem) a naladíte alespoň střední úroveň hlasitosti, kde to F501 šlape nejlépe, dostane se vám živého, zábavného zážitku s koncertní jiskrou a přímočarým tahem na branku.
MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE + WATERFALL
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose tweeteru a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 25 metrů čtverečních, nadstandardním zatlumením velkým množstvím absorpčních i difuzních prvků Sonitus Acoustic. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny co nejdále od stěn.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Jak je vidět, naměřená frekvenční křivka F501 je přeci jen "nakloněná" směrem k basům, kde trošku dominuje pásmo 50 - 100 Hz, naopak nejvyšší tóny od 2 kHz výše mají energie méně. Propad na 120 Hz je artefaktem poslechového prostoru a pravidelná zvlnění od 2 200 Hz výše zase působí jako vlastnost zvukovodu výškového reproduktoru. Nicméně zásadní střední pásmo, respektive práce středotónového reprodukotoru, je tu pěkně vyrovnané, s lehkým akcentem na vokální rozsah. V reálu se od sloupků dočkáte cca 40 Hz a celkem výrazný propad na výškách při měření pod úhlem ještě více nabádá k tomu, abyste F501 správně natočili. Celkově není výsledné měření žádný zázrak, výtečná naměřená vyrovnanost nicméně nikdy nebyla cílem ani u Tannoy a zjevně ani u Fyne Audio.
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Na naměřené impedanční křivce napovídá první sedlo o naladění bassreflexu někam ke 30 Hz. Impedance se sice propadá mezi 80 a 90 Hz až ke 3 ohm (takže onen přebytek výkonu u zesilovače, respektive celková stabilita je určitě žádoucí i vzhledem k tomu, že je dobré hrát spíše hlasitěji), jinak se ale drží v bezpečných vodách. Nejsou tu žádné náznaky rezonancí nebo jiného nežádoucího chování. Také elektrická fáze se drží v přijatelných mezích, ani mírný přesah do kladných a záporných hodnot ve středo-výškové oblasti nebude nic kritického. Celkově jsou F501 mírně náročnější, nicméně nijak kriticky.
Waterfall
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]
Kč 36 980,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/2365-fyne-audio-f501#sigProIdae35c74bd0
--- --- --- --- ---
KLADY
+ pěkné zpracování
+ hodně zvuku z kompaktního půdorysu
+ energie "od podlahy"
+ velmi pěkné podání prostoru nahrávek
+ celková bezprostřední živost
ZÁPORY
- mírná směrovost
- není jim vlastní úplně tichoučký poslech
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz