Česká značka GMG Power začala svou cestu do high-endu působivě odvážným krokem – mohutným, bytelným, výtečně funkčním a také mastně drahým napájecím filtrem Harmonic Hammer 3000P. Ten je vlastně „jen“ poctivě a maximalisticky pojatým a poskládaným filtračním komponentem, postaveným na osvědčených řešeních. To jejich nový produkt, filtr X-BLOCKER, jde na věc z trochu jiného úhlu a dokonce nabízí několik světových prvenství, což je pro malou českou firmu rozhodně pěkný úspěch.
Od prvního modelu pokročilo také estetické pojetí komponentu, který je propracovanější, výraznější a modernější. Absence vnitřního velkého toroidu také umožnila vtěsnat filtraci do kompaktnějšího šasi, řekněme do standardních komponentových rozměrů (v řeči čísel to znamená šířku 45 cm, hloubku 31 cm a výšku 12 cm). Už na pohled jsou použité materiálu opravdu pěkné, stejně jako jejich zpracování, neošizenou konstrukci dokládá také váha 19 kg.
Čelní panel modelu X-BLOCKER je z pěkně tlustého hliníkového profilu (ale to jsou koneckonců všechny stěny), hrany jsou úpravně zarovnané a sražené, samotné označení přístroje je usazeno v pečlivě vyfrézované prohlubni a X v názvu je podsvícené mléčně bílým světlem, aby indikovalo příchozí napětí. Filtr jinak nemá vůbec žádné spínání nebo vlastně jakékoliv prvky, které byste mohli ovládat – zapnete jej do zásuvky a pracuje.
Všimnete si, že na konstrukci nejsou vyjma zadní strany žádné přiznané šrouby, stejně jako velikého firemního loga na horním krytu a oceníte celkovou čistotu provedení. Když dojdete k zadnímu panelu, pocit organizované čistoty zůstává. Pěkně uprostřed je zapuštěná zásuvka typu C19 s 20A specifikací, po levici i pravici od ní je vždy po páru zásuvek, u každé jedné je definovaný maximální výstupní výkon 3 700 Wattů.
Nejde ale o ledasjaké zásuvky – jsou to Furutech zásuvky Schuko standardu s použitou NCF technologií. Písmena NCF značí Nano Crystal Formula a jde o nanokrystaly v kombinaci s keramikou a uhlíkovým práškem. Tento materiál má generovat záporné ionty a tím eliminovat vznik statického napětí a zadruhé mění terminální energii na infračervené záření. Přidané miniaturní částice keramiky a uhlíkový prášek slouží pro druhotné tlumení nežádoucího chování pomocí piezoelektrického efektu (tj. zjednodušeně změna krystalů v přítomnosti napětí nebo obráceně – vznik napětí při změně tvaru krystalů). Kombinace všeho řečeného je dle Furutechu ideálním materiálem po stránce mechanického i elektrického tlumení a odolnosti. V zásuvkách je pak použita „firemní“ Alpha měď vysoké čistoty s kryogenickým ošetřením nebo izolace nylonem se skelnými vlákny.
Ono zmiňované prvenství pak tkví v tom, že X-BLOCKER je prvním napájecím filtrem pro audio, který je koncipovaný jako jedna jediná deska plošných spojů, jakkoliv při pohledu dovnitř vidíte, že prostor je rozdělen do šesti nezávislých komor, dělených centimetrovými přepážkami. Každá zásuvka tak má svůj „pokojíček“, stejně jako filtrační část, zabírající zhruba celou přední polovinu přístroje. Cílem tohoto řešení je jednak perfektně odstínit jednotlivé kritické segmenty mezi sebou dle principu Farradayovy klece a jednak eliminovat přítomnost kabeláže, která může potenciálně sloužit jako anténa indukující vzduchem šířené záření.
Vnitřní konstrukce se nezdá být nijak složitá, ale je vidět mimořádná péče věnovaná návrhu i provedení, všechno má své místo, precizní zpracování i logiku. Deska plošných spojů má čtyři vrstvy, má mimořádně tlustou vrstvu mědi s několikavrstvým pokovením a následným potažním 24 karátovým zlatem. Výrobce říká, že už sama topologie bez součástek funguje jako filtr.
Řešení filtrace pak zahrnuje také tempestované filtry (tj. takové, které pracují s principem omezování elektromagnetického záření) – je to proto, aby se záření nešířilo uvnitř komponentu. Plně symetrická konstrukce filtru pak má za cíl zajistit ideální distribuci proudu s tím, že na všech výstupních zásuvkách je v jednom okamžiku proud s identickou fází.
Směrem ze sítě pracuje v X-BLOCKER sedmistupňová filtrace, mezi jednotlivými zásuvkami je filtr šestistupňový. V komponentu je také integrovaný filtr stejnosměrného napětí o schopnosti odfiltrovat až 3 V nebo ochrana proti bleskům a výbojům až do 100 000 A. Filtr pak nemá žádné jistící nebo spínací prvky, aby se zamezilo potenciálnímu vzniku dynamických ztrát. X-BLOCKER také bez zatížení nemá žádnou reálnou spotřebu, nebudete-li počítat odběr 2 mA pro svítící diodu.
Výsledkem všech výše shrnutých bodů je celkový nabízený výkon 4 700 Wattů, z toho 3 700 Wattů na jedné zásuvce, ale hlavně je to filtrace o síle 15 – 98 dB (v závislosti na frekvenci) v rozsahu od 1 kHz do 3 GHz.
Filtraci X-BLOCKER jsme mohli zkoušet v redakčním prostředí i v několik externích poslechovkách (pro možnost zhodnocení i na velmi drahé elektronice), v jedné z nich také s možností přímého srovnání s Harmonic Hammer 3000P. Jinak X-BLOCKER fungoval s Norma Revo IPA-140, OPPO UDP-205, Grandinote Shinai, Emotiva XSP-1, Emotiva XPA-DR2, Teac NT-503, Grandinote Celio nebo třeba Manley Absolute, Rega P8, Rega Brio, Focal Arche, Questyle CMA Twelve nebo Questyle CMA400i, případně Moon 680D, Moon 650D nebo Audio Analogue AAdac. O detailech základních redakčních sestav se můžete dočít v pravém sloupci -->.
Porovnávat jsme mohli v redakčním prostředí s IsoTek EVO3 Aquarius, IsoTek EVO3 Genesis One, IsoTek EVO3 Titan One, Furman AC-210 A E, IsoTek EVO3 Corvus či EVO3 Sirius nebo jsme porovnávali vliv s IsoTek EVO3 Syncro UNI. Jak v redakčních poslechovkách, tak v oněch dalších jsme pak porovnávali ale primárně hlavně „ze zdi“ vs. „z filtru“.
Pravidelné basové lince ve „Twist in my sobriety“ Tanity Tikaram („Ancient Heart“ | 2008 | Warner Music | 2564-69459-5) filtr přidal v každé sestavě sebevědomí a katapultoval ji „o třídu výš“ v čitelnosti. Je to, jako byste zvuk utáhli, trochu mu ubraly na objemu, ale zároveň hluboké tóny pečlivěji vyrýsovali. Basové pásmo ztratí trochu ze svého tlaku, na druhou stranu je strukturovanější, samozřejměji se oddělí kopák od basy (na „běžnějších“ sestavách je to efektní, neb bez filtrace oba nástroje prostě splývají) a co X-BLOCKER zvládá dobře, to je neomezit, nebo spíše většinou dokonce přidat na údernosti, kdy se vám najedou v hrudníku roztepe basový rytmus, aniž byste museli zvyšovat hlasitost. Velký Harmonic Hammer zachová bas plnější a ještě o slyšitelný kus artikulovanější, ale X-BLOCKER si vzhledem k poměrově nižší ceně vede opravdu výtečně.
Na „Somethin’ Stupid“ Franka Sinatry („My Way“ | 1997 | Reprise | 9362-46712-2) vynikl nádherně rozdíl podání vokálů s a bez filtrace. X-BLOCKER do každé sestavy vnese přesvědčivý krok kupředu v tom smyslu, že vytáhne střední pásmo z pozadí, zajistí významný posun v celkové transparentnosti, ale také najednou uslyšíte – opět bez nutnosti jakkoliv zvýšit hlasitost – jemnější detaily. Zvuk zeštíhlel, odlehčil se, je agilnější, svěžejší a zároveň jednoznačně přesnější, je cítit, jak snáze vnímáte hlubší a skrytější detaily, jak je reprodukce konkrétnější. Výkon X-BLOCKER opět nemá zase tak daleko k výkonům svého mohutnějšího a dražšího sourozence.
Čím jemnější tón, čím delikátnější detail, tím na něm lze pozorovat výkon filtrace napájení lépe. Činelová linka v „On her way“ Pat Metheny Group („Speaking of now“ | 2002 | Warner Bros | 9362 48025-2) získala opravdu přesvědčivě lepší definici, výrazně přesnější oddělení jednotlivých cinknutí a přitom naprosto jasně cítíte, že filtr nijak nezasahuje do charakteristiky systému – elektronika spíše jen jako kdyby měla vyklizené a pěkně umetené pole, aby mohla excelovat podle svých schopností. Když systém zapojíte přímo do zásuvky bez jakékoliv filtrace, je to oproti X-BLOCKERu dramatický rozdíl, reprodukce najednou šla jen po povrchu. Kdežto s filtrem získáte soustředěnější a citelně „kovovější“, tedy prokreslenější tóny, tóny kontrastnější a „rozsvícenější“ díky potlačení (bez porovnání ztěžka zaznamenatelného) šumu v pozadí. Právě na nejvyšších frekvencích byl nicméně opravdu dobře cítit rozdíl mezi Harmonic Hammer a X-BLOCKER, vyšší model je bez potíží slyšitelně účinnější.
Na úderně dynamických perkusích v „India with jazz“ („STS 40 Years Anniversary“ | 2020 | STS Digital | STS-6111195) nebyly při běžných poslechových úrovních patrné žádné „omezující“ limity dynamiky a ani výkonnější zesilovače s odběrem ke kilowattu nemají žádný problém. Navíc se zdá, že přínos konkrétnější a obecně kontrastnější reprodukce působí i jako subjektivní popostrčení živosti reprodukce, máte pocit výraznějších dynamických špiček i větší údernosti, stejně jako působivější živost zajistí struktura v hlubokých tónech, kde bez filtrace slyšíte jen stejnoměrný „hukot“.
Významný posun zajistil X-BLOCKER v čitelnosti, v tom, jak snadno se vnímá prokreslení nahrávek. Taková „My ship“ od Dee Dee Bridgewater („This is new“ | 2002 | Emarcy | 0602527040400) doslova rozkvetla a celkově byla daleko konkrétnější. Je to jako zapnout „HD režim“, takže hudba se usadí a najednou slyšíte snadno detaily, které jste nutně třeba na té které sestavě vlastně ještě neslyšeli. X-BLOCKER je opravdu účinný filtrační systém a i když opět třeba Harmonic Hammer nabízí v přímém porovnání ještě krůček dopředu, ta proměna, kterou filtr provede v přímém srovnání se zapojením „do zdi“ by se dala přepočítávat na jednotky radosti a intenzity zážitku – je to prostě zábavnější, bezprostřednější poslech.
Ne že by díky filtraci vznikl z „My romance“ Billa Evanse („Turn out the stars“ | 2009 | Nonesuch | 7559-79831-7) rázem holografický náhled na klubové pódium, ale celkově se zvuk „přiblíží“, nástroje vnímáte plastičtěji, exponovanější a lépe ohraničené, také konkrétněji lokalizované a to jak v pravolevé, tak předozadní ose. Souvisí to se zřetelnější prezentací detailů, stejně jako s celkově dospělejší reprodukcí, všechny aspekty dohromady pak způsobí, že poslech je košatější, vzdušnější a jednoznačně zřetelnější.
Zřetelnější a výraznější byla také „Heathen Child“ („Grinderman 2“ | 2009 | Mute | CDSTUMM299), jako kdyby muzikanti hudbu více prožili a přitom hráli přesněji a s větší chutí. Základní charakter hudby se nezmění, tam je měkčí, tam říznější, tam je detailnější, tam spíše celistvější, uvolněnější nebo rytmicky důrazná, hudba je právě taková, jak ji hraje váš systém, ale intenzivnější, silnější, zároveň ale i klidněji podaná, což je znát třeba na energičtější, ale méně řezavé kytaře. Všeobecně se hudba prostě lépe, snáze poslouchá za jakýchkoliv podmínek.
Na to, že X-BLOCKER je teprve druhým komerčním produktem značky GMG Power (ne že by se ty roky profesionálního věnování se filtrům pro jiné aplikace nepočítaly), nasazuje laťku vysoko i z pohledu celosvětově etablované konkurence. Vnější zpracování nemá chybu, konstrukční řešení jsou neotřelá, vnitřní propracovanost a poctivost konstrukce příkladná, žádný filtrační prvek není nesmyslný nebo postavený na dobré víře, za vše umí výrobce posadit racionální argument proč a jak. Limitujícím faktorem je rozhodně cena (ačkoliv malosériová prémiová kvalita prostě levně vyrobit nejde a u jakékoliv konkurence se v „ceně za zásuvku“ dostanete do obdobné, nezřídka i vyšší úrovně), která pasuje X-BLOCKER k vyšším sestavám nebo do rukou těch, kteří jsou skutečně odhodlaní. Druhým limitem je počet zásuvek a ačkoliv i tady je argumentace racionální (limit běžné šířky komponentu versus minimální potřebná vzdálenost mezi zásuvkami), může pouhá čtveřice vývodů být pro někoho málo. Pomineme-li ale toto, představuje X-BLOCKER působivě špičkový výrobek – krásně udělaný, technologicky překvapivě sofistikovaný, postavený na kvalitních komponentech a konkrétním, smysluplném know-how a hlavně, oč jde především, naprosto přesvědčivě slyšitelný v libovolné sestavě, kterou nechá zazářit a to někdy až tak jasně, že byste se nenadáli, co ve vašem systému vlastně vězí. Nezbývá než přát GMG Power s jejich mimořádně povedenými filtry zasloužené dobytí planety Hi-Fi.
Kč 149 000,- - cena v době recenze
Kč 185 000,- - cena od 1.1. 2021
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/prislusenstvi-a-doplnky/2616-gmg-power-x-blocker#sigProId3f4d855aef
--- --- --- --- ---
KLADY
+ luxusní zpracování
+ originální technické řešení
+ poctivá vnitřní konstrukce
+ slyšitelně funkční řešení, které není úplně daleko od vlajkového modelu
ZÁPORY
- limit čtyř zásuvek může být pro někoho překážkou
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: GMG Power | www.gmgpower.cz
PRODÁVÁ (SK): Audiofeel | www.audiofeel.sk