Jednou ze stálic nejen domácího (a setsakramentsky vybíravého) britského, ale rozhodně i celosvětového trhu s audio elektronikou je firma Naim Audio ze Salisbury poblíž jižního pobřeží Velké Británie. Ačkoliv dnes patří pod křídla francouzského gigantu Focal, svou filozofií se produkce značky od založení roku 1969 vlastně nijak výrazně nezměnila - ostatně zejména zesilovače Naim poznáte mimořádně jednoduše díky jejich typickému jednoduchému vzhledu nebo zelené barvě ovládacích prvků. To platí i pro třetí generaci top modelu mezi integrovanými zesilovači - modelu Supernait 3.
Ten navazuje téměř "bezešvě" na svého předchůdce s dvojkou na konci, nezaměnitelný je trojdílný čelní panel, kde v prostředním bloku zelenkavě svítí výseč kruhu s firemním logem, v levé části je dvojice velkých otočných ovladačů pro hlasitost a vyvážení kanálů a v pravém segmentu je v jednoduché lince vyrovnaná sedmička měkkých tlačítek pro volbu vstupu a funkci mute. Vedle nich je ještě 3,5 mm sluchátkový výstup.
Ani zadní panel nepřinese těm, kteří někdy už některý Naim viděli, žádné překvapení, pro ostatní výrobce jednotlivé bloky konektorů pečlivě oddělil natištěnou linkou a popisky. Je tu spínací zásuvka s kolébkovým vypínačem (jediným, který přístroj vypne, jinak zůstává permanentně v pod proudem), vedle jsou dva páry reproduktorových terminálů, opět typických pro Naim, jde totiž o otvory jen pro banánky.
Pod reproduktorovými výstupy je USB port pro případnou aktualizaci softwarového vybavení, šoupátko, proměňující jeden ze vstupů na A/V bypass, neboli vstup do koncového stupně a třetí přítomný prvek slouží pro připojení externího čidla pro signály dálkového ovládání.
Pak je tu řada konektorů - šest jich má formu DIN (jeden umožní připojení koncového stupně pro bi-amping, druhý připojení externího napájecího zdroje, což je typická firemní možnost upgradu sestavy, další pětikolíky pak pracují jako klasické linkové vstupy), doplňuje je šest párů cinchových konektorů. Čtyři páry mají podobu klasických analogových linkových vstupů, v aktuální generaci je novinkou vstup do přenoskového předzesilovače a nakonec je tu ještě regulovaný pre-out. Poslední dvojici konektorů spojuje můstek a jde o rozdělení předzesilovače a koncového stupně.
I vnitřní konstrukce je charakteristicky "naimovská" - vjemu dominuje masivní toroidní transformátor. Třetí generace nabízí firemní řešení 24 V napájecího zdroje DR (Discrete Regulation) pro obvody předzesilovače. Zajímavé je vidět, jak velkou péči věnují v Naim Audio omezení přenosu vibrací - ať už jde o samotné ukotvení desek plošných spojů, nebo o fakt, že konektory pojí k deskám ručně pájené kabely, v nichž se valná část příchozích vibrací ztratí.
Zmíněný předzesilovač pak ještě pracuje v čisté třídě A a slouží zároveň pro "živení" sluchátkového výstupu. Přepínání vstupů zajišťuje nízkošumové řešení, převzaté z firemního předzesilovače NAC 552, regulaci hlasitosti pak má na starosti modul Alps Blue Velvet. Korektní funkci zesilovače kontroluje permanentně galvanicky oddělený obvod s řídícím mikroprocesorem.
Oproti minulé generaci se výrobce chlubí dvojnásobnou rychlostí práce napěťového zesilovače. Z obvodů zmizel kaskódový stupeň s tranzistory, což zdvojnásobilo rychlost přeběhu. Vestavěné nové phono sestává z tří stupňů - zesilovače, pasivní a nakonec aktivní ekvalizace dle RIAA standardů. Důležité je poznamenat, že vstup je optimalizovaný jen pro standardní MM přenosky.
Výstupní výkon zesilovače činí 80 Wattů do 8 ohm, respektive 130 Wattů do 4 ohm. Detailnějšími specifikacemi výrobce nijak nehýří a tak stojí za to uvést hlavně váhu 14 kg, šířku 43,2 cm, hloubku 31,4 cm a výšku 8,7 cm.
Naim Supernait 3 jsme měli možnost poslouchat v pražském studiu AVITSmart, kde se hrálo přes Naim NDX 2 nebo Rega Planar P3, srovnávali jsme nepřímo s různými zde poslouchanými jinýmy systém včetně třeba Naim NAC 252 / NAP 500, ale také přímo s Moon 780D / Moon 740P / Moon 860A v2. Poslouchalo se buď přes Bowers&Wilkins 702 S2 nebo Sonus faber Olympica Nova V (s kterými si Naim až nečekaně skvěle seděl) a to přes kabeláž Nordost Heimdall 2 (napájecí a signálové kabely) a Chord Signature XL (reproduktorové kabely). Napájení řešil IsoTek EVO3 Sigmas.
Hutné, hluboké basové tóny, provázející údery na korpus akustické kytary v "Let it rain" od Patricie Barber ("The Dali CD Vol. 1" | 2006 | Dali | 2006023) byly měkčí, až houpavé, ale bohaté, syté a těžkotonážně energické, odvážné v plnosti a váze, aniž by to ale způsobovalo nějaké citelně "těžké" vyvážní zvuku. Je to charakteristický zvuk Naim se vším, co k němu patří. Kontury už jsou patrné, byť to není utažená audiofilie nebo snad přednes technicistní, je to hlavně až neanglicky vášnivá šťavnatost.
Supernait 3 stejnou plnokrevnost vkládá také do středního pásma, kde to opět není o vyzdvihávání nuancí a analytické rozborce zvuku; prim hraje organičnost, přirozenost, objem a tělesnost. Doris Day ve své "Penny from Heaven" ("Diamond Voices from the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) zněla z reprosoustav bez tvrdosti a ani naznačené sykavky nebyly hrubé nebo tvrdé - zesilovač zůstává v jemnějších vodách, ale nabízí už dobrou transparentnost a hlavně energii, šťávu a tah na branku. Zpěv nenásilně plynul, příjemný a už snadno srozumitelný.
Cinkot vysokých tónů ve "Spinning Wheel" (Blood, Sweat & Tears" | 2009 | SONY | SICP 20048-9) byl taktéž naprosto neagresivní i při vysokých hlasitostech a jakkoliv zesilovač má lehkou tendenci ke zjemnění velmi jasných a jadrných kovových tónů, netrpí tím nijak jejich čitelnost ani oddělení, jak už lze koneckonců právem v této cenové třídě očekávat. Supernait 3 je stále Naimem a to včetně toho, že v decentním přednesu není nouze o detaily, prezentované s klidem. Není to zvuk analytický, nicméně ve stotisícovém světě je plně konkurenceschopný.
Když jsme řekli, že Supernait je i ve své třetí inkarnaci Naimem se vším všudy, platí to i o jeho výbušném a mocném přednesu, který vyniká neostýchavou dynamičností. Rozhodně si užijete i dynamické špičky Saint-Saënsovy "Danse Macabre" ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC 200901), kde už cítíte poměrně dost zvuku a dost šťávy. Oboje rozhodně překračuje očekávání daná integrovanou koncepcí i udávaným výkonem. Supernait 3 zjevně nemá problémy kontrolovat i větší reprosoustavy v náročnějších momentech.
Celková čitelnost ve Dvořákově "Symfonii č. 8 v G-dur op. 88" v podání RSO Berlin ("pure music ONE" | 2008 | AUDIO | 03-08) nebyla na stotisícový stroj vůbec špatná. Jistě, Naim hraje klidněji, nesnaží se o prvoplánové analytické pronikání k nejjemnějším ambientním detailům, ale organická spojitost ani celkově hladší a vřelejší reprodukce nepřekrývají informace v nahrávce. Jsou prezentované kultivovaným způsobem, jednotlivé sekce orchestru mají své oddělené místo a ani v komplexnějších momentech nemá zvuk tendenci být složitý na vnímání.
Supernait 3 nabízí větší než běžné proporce zvuku a třeba i trochu zauzlované "Quiet Corners and Empty Spaces" od The Jayhawks ("AUDIOphile Pearls Vol. 17" | 2016 | AUDIO | 06-16) vtiskl zesilovač svou vůli s dostatečnou přesvědčivostí, aby měla jasnou lokalizaci nástrojů v pravolevém směru, aby byl zřetelný pocit vzdušnosti a aby hudba už byla jasně oddělená od reprosoutav a zaplňovala místnost svou nestřídmou bohatostí.
Fleckovu "Flight of the Cosmic Hippo" ("Extended Dynamic Experience 4" | 2015 | STS Digital | STS-6111145) zvládl Supernait 3 kormidlovat s chutí, vášní a vřelou bohatostí, s britskou nonšalancí a nadhledem. Hudba plynula, rytmická, zábavná díky dobrému timingu a pěkně šťavnatá, houpavá a neostýchavá. Supernait 3 hraje se zjevnou chutí, hraje bez technických příkrostí a hraje s muzikálností, na kterou není nijak těžké si zvyknout.
Inovovaný Naim Supernait 3 je velmi dobrým integrovaným zesilovačem pravověrně britského střihu, který na pohled i ve zvuku ztělesňuje všechny charakteristické rysy, které se pojí se značkou Naim. Jde zejména o plnost a barevnou bohatost a o dynamiku, ale také o rytmický zvuk, díky kterýmžto vlastnostem hudba prostě šlape a snadno se poslouchá. Navíc třeba se zmiňovanými Sonus faber si Supernait 3 perfektně sedl a bylo cítit, že se nebojí ani velkých reprosoustav - a když jsme u toho, ani velké hudby. V nové generaci je nejvýraznějším přírůstkem phono modul, který je nicméně i tak koncipovaný trošku jako doplněk, protože v high-endu přeci jen obvyklejší MC přenosky si přes něj neužijete. Je to škoda, protože zvukově rozhodně není špatný a jako součást stotisícového zařízení plně odpovídá. Celkově pak Supernait 3 představuje esenci toho, co dělá Naim Naimem - je to hladká a přátelská cesta k pěkně plnému hudebnímu zážitku.
Kč 114 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-integrovane/2451-naim-supernait-3#sigProIdadeba2dbff
--- --- --- --- ---
KLADY
+ bohatá muzikálnost
+ slušné phono
+ pěkně barevný bas
+ na integrovaný zesilovač velmi solidní dynamika
+ schopnost "uhrát" i větší reprosoustavy
ZÁPORY
- phono nemá podporu pro MC přenosky
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: AVITSmart | www.avitsmart.cz
DOVOZCE: Horn | www.horn.eu