Série Olympica Nova severoitalské luxusní značky Sonus faber navazuje na mimořádně úspěšnou řadu Olympica a jak je u firmy zvykem, sází na estetickou výraznost a zjevně v sobě kombinuje vysloveně noblesní luxus vyšší řady Homage Tradition s moderní jednoduchostí nižší kolekce (jak u Sonus faber s oblibou své výrobní série označují) Sonetto. Původní série Olympica končila pořadovým číslem III, v nové generaci ale kraluje mocný a robustní model Olympica Nova V.
Pokud máte rádi reprosoustavy, které "fungují" i jako luxusní kus nábytku v místnosti, pak jistě víte, že právě u Sonus faber o takové není nouze a veliké sloupy Olympica Nova V nejsou jiné. Připravte se na to, že jde o skutečně dominantní prvky - mají výšku 117,5 cm, šířku 42,4 cm a hloubku 52,9 cm, takže jejich hmota se v prostorou snadno prosadí. Citelná je i hmotnost 44 kg.
Ozvučnice z osmi vrstev ohýbaného dřeva s vnitřním bohatým žebrováním jsou prostě krásné, sázející na notu luxusnosti - lehce klenutá čelní stěna hostí tři basové měniče bez jakýchkoliv viditelných šroubů nebo jiných technických prvků, nad nimi je typický lyrovitý kožený prvek, deska, v níž jsou usazeny středotónový a vysokotónový reproduktor. Typické jsou i vertikálně orientované pásy dýhy, stejně jako možnost použít místo krycí mřížky pružné struny, dodávající reprosoustavám ten klasický punc Sonus faber.
Skříně stojí na kovovém profilu, z nějž vyrůstají do stran decentní, ale dostatečně robustní kovové nožky s řádně ostrými a poměrně vysokými hroty. Netypický je půdorys kabinetů, který se s náznakem šnekovitého zakroucení stáčí směrem vzad k jedné straně, což zaručuje mimo jiné i nepřítomnost souběžných ploch v pracovních komorách uvnitř kabinetů.
Ozvučnice tak nicméně nemají klasickou zadní stěnu, čtveřice reproduktorových terminálů je ukotvená vertikálně nad sebou na tenké kovové destičce, hned vedle, orientovaná směrem do boku, najdete po celé výšce kovová žebra bassreflexového systému. Kov je ostatně přítomný v mnoha detailech na všech místech kabinetů, nejvýrazněji mezi pásy dýhy a na horní ploše nebo kolem "lyry" středo-výškové sekce. Výsledek je až okázale krásný.
Výškám je zasvěcena klasická hedvábná kopulka H28 XTR3 s průměrem 2,8 cm, překlenutá vertikálně orientovaným kovovým můstkem, který se integrovaným hrotem dotýká jejího vrcholu a tím zklidňuje její chod - jde o technologii DAD (Damped Apex Dome). Pohonný systém stojí na neodymových magnetech v uzavřené vlastní pracovní komoře.
Střední tóny zpracovává kónická membrána M15 XTR2-04 o průměru 15 cm ze směsi na vzduchu sušené a nestlačované papírové drti, obohacené o vlákna Kapoku, Kenafu a několika dalších přírodních materiálů. Mírně hrubá a lehce nepravidelná struktura povrchu membrány prý funguje jako optimální tlumení. Cívka je z poměděného hliníkového drátu.
Trojice basových reproduktorů WX18XTR2-12 využívá kónické membrány s průměrem 18 cm, materiálem je sendvič vláknitého materiálu a syntaktické pěnové vrstvy.
Zajímavým prvkem je masivní kovový prvek, skrze který proudí z kabinetů vzduch v systému Stealth Ultraflex. Ten vychází z modelů vyšší řady Homage Tradition a nabízí díky své konstrukci proud vzduchu prakticky bez turbulencí a to i díky tomu, že - jak výrobce říká - ctí přírodní tvar, napodobující mořské vlny.
Frekvenční výhybka využívá pro firmu typickou Paracross topologii, která jí má pomoci odolávat radiofrekvenčnímu rušení a také zajistit lepší tranzientní odezvu. Ve výhybce najdete třeba kondenzátory od britské značky Clarity Cap, která je vyrábí na zakázku přímo pro Sonus faber.
Olympica Nova V jsou koncipovány jako třípásmové, s dělícími frekvencemi na úrovni 250 a 2 500 Hz, přičemž celková frekvenční odezva činí 32 - 35 000 Hz (bez bližší tolerance). Jmenovitou impedanci 4 ohmy doprovází citlivost 90 dB / 2,83 V / m.
Krále řady Olympica Nova jsme poslouchali v akusticky upraveném showroomu dovozce, kde se hrálo primárně přes systém McIntosh MCD600 / C52 / MC1.25KW, který napájel filtr InAkustik AC-3500P a byl kompletně propojen přes kabeláž InAkustik AIR. Porovnávali jsme se zbytkem řady Olympica Nova i modely Homage Tradition nebo třeba Bowers&Wilkins 803D a 802D.
Olympica Nova V jsou poměrně velké reprosoustavy a hutné, zblízka snímané tóny, provázející ťuknutí do korpusu akustické kytary v "Let it rain" Patricie Barber ("The Dali CD Vol. 1" | 2006 | Dali | 2006023), dokážou prodat pěkně od podlahy. A to doslova, protože energie pěkně fyzicky zarezonuje místností i vámi, hluboký tón byl pěkně kulatý a jemný, přitom ale vnímáte dobrou kontrolu i jeho strukturu, není to žádné anonymní zahučení, ale poctivý, čitelný tón s váhou a tučností. Bas má svůj vřelejší, jemnější, klidný a decentní, tak jak jsme u Sonus faber zvyklí. Je to příjemná směs barevné bohatosti a uvolněnosti, která nicméně nepostrádá čitelnost.
Střední pásmo, reprezentované zpěvem Doris Day v její "Penny from heaven" ("Diamond Voices of the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140), bylo nádherné, opět jak už to tato italská značka umí. Díky výrazné znělosti a plnosti, stejně jako výraznému objemu si hlas můžete snadno užít, je plastický a pěkně čistý, působí přirozeně. Možná není tak vypíchnutý jako u nižších modelů Olympica Nova I a Olympica Nova III, ale rozhodně má tučnější charakteristiku a působí "lidštěji", byť reprosoustavy trochu schovávají jadrnější hrany sykavek ve své celkové vřelejší hladkosti. Ale otevřeností i srozumitelností už přednes středního pásma u Olympica Nova V rozhodně patří do světa dospělého zvuku s nadhledem.
Jasně a výrazně nahraný zvuk činelu ve "Spinning Wheel" od Blood, Sweat & Tears ("Blu-spec CD - Feel the Difference" | 2009 | SONY | SICP 20048-9) byl maličko decentněji podaný. Ne že by postrádal znělost nebo rozlišení, stejně tak mu nechybí ona kovová rozsvícenost, která jako kdyby činel "zpřítomnila". Jen opět ty jadrnější hrany tónů jako kdyby Olympica Nova V jemně uhladila. I tak ale cítíte, že kontrola je prostě dobrá, už jsme v high-endovém světě, kde se nemusíte bát - charakter kovu působí přesvědčivě, dozvuk je jasný a dobře oddělený, stejně jako je patrná textura tónu, byť samotné výšky nejsou v dozvuku až tak exponované.
Na dynamických momentech v "Danse Macabre" Camille Saint-Saënse ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC 200901) bylo znát, že reprosoustavy jdou za hudebním signálem s chutí a ochotou, že sází na šťavnatost a bohatost, jak je ostatně u značky zvykem. Zvuk má takovou tu "nestlačenou", nestresovanou dynamickou grácii a rezervu, má živost a energii, nicméně s celkově elegantním dotekem. Je cítit, jak se velký zvuk vzdouvá a sebejistě vyzařuje řeky energie, aniž by ale zvuk byl nějak těžký nebo líný, jeho mohutnost je pod velice dobrou kontrolou.
Nenásilná reprodukce má také velmi vkusné rozlišení, jak ukázala Dvořákova "Symfonie č. 8 v G-dur op. 88" v podání RSO Berlin ("pure music ONE" | 2008 | AUDIO | 03-08). Přestože zvuk jako celek je spíše organicky spojitý a klidný, rozlišení je výtečné. I komplexní skladba byla snadno čitelná, přehledná, v přirozeně působících proporcích, prostě to byl zvuk, který se už pěkně přirozeně linul prostorem a to vše bez nějakého technického exhibování. Olympica Nova V nejsou monitory, které provádí filigránskou analýzu nahrávek, ale jde spíše o nástroje pro přenos hudby jako přirozeného celku, byť v technicky velmi důstojném balení, odpovídajícím vysoké cenové třídě.
Když jsme u toho, Olympica Nova V s přehledem zvládly zaplnit poslechovou místnost hudbou od podlahy po strop, od stěny po stěnu a také vnímání prostoru hudební scény v "Quiet Corners and Empty Spaces" od The Jayhawks ("AUDIOphile Pearls Vol. 17" | 2016 | AUDIO | 06-16) bylo snadné, protože její proporce jsou až nadživotní. I často trochu "zauzlovaně" znějící nahrávku dokázaly reprosoustavy načrtnout s nenásilnou, vskutku high-endovou samozřejmostí. V nahrávce byl vzduch mezi nástroji, byla tu citelná hloubka a lokalizace jednotlivých nástrojů už byla dostatečně soustředěná. Reprodukce vykazuje lehké náznaky směrovosti, ale stereo báze je dobře uspořádaná a přehledná a to už v té míře, která má provázet high-endový poslech.
Síla Sonus faber byla vždy v tom, s jakou pohodou a jak hezky (jakkoliv trochu po svém) dokázaly jejich reprosoustavy zprostředkovat hudební zážitek. Platí to i pro Olympica Nova V, které "Flight of the Cosmic Hippo" Bély Flecka ("Extended Dynamic Experience 4" | 2015 | STS Digital | STS-6111145) zvládla pěkně od podlahy, s mohutným, hutným a fyzickým zvukem. Přitom při v podstatě libovolné hlasitosti zůstávají reprosoustavy ve své muzikálnosti snadno poslouchatelné, mají přitom pevný basový impuls i hezké, elegantní střední pásmo s výškami, které vás "nekousnou" a všeobecně je prostě hezké je poslouchat.
Sonus faber Olympica Nova V jsou spíše než následníky a evolucí původní řady Olympica můstkem mezi její novou generací a vyššími modely ze série Homage Tradition. A podle toho také fungují - velký, mocný, tučný a barevně bohatý zvuk je "snadný", má příjemnou charakteristiku a schopnost s muzikálností a chutí vás provede v praxi jakoukoliv nahrávkou. Velikost zvuku a jeho energie odpovídá velikosti reprosoustav a lehkost, s níž všechno zní, zase zapadá do škatulky high-endu s cenovkami šťavnatými stejně jako je zvuk Olympica Nova V. Ty jsou v souhrnu dospělými reprosoustavami moderně elegantního střihu a to po stránce estetické, materiálové i zvukové - hledáte-li reprosoustavy, které lze "prostě jen poslouchat" a které nabídnou hezké a intenzivní hudební zážitky, Olympica Nova V jsou v tomto směru vskutku okouzlující.
MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE + WATERFALL
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 35 metrů čtverečních a zakázkovou akustikou s panely Vicoustic.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Na naměřené frekvenční křivce je vidět vliv místnosti v podobě propadu na 50 a 180 Hz, jinak ale odezva velkých Olympica Nova V působí velmi solidně. Mezi 60 a 18 000 Hz se dá nazvat "rovnou", prostou zvýraznění nebo naopak potlačování některých částí pásma. Snad jen vysokotónový měnič má tendenci lehce zdůraznit pásmo mezi 6 a 7 kHz a naopak nad 16 kHz trochu energii ubírat, ještě o kousek víc to platí při poslechu pod úhlem. Sloupky nabízí v praxi plnohodnotných 30 Hz (nutno vzít v potaz, že byly velmi daleko od stěn, takže jde o skutečně plnokrevných 30 Hz), energie basů ale není přehnaná, stále zůstává v proporci vyrovnaného zvuku. Celkově jsou Olympica Nova V i s ohledem na svou cenovou relaci velmi solidní.
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Na impedanci téměř není vidět ladění bassreflexu, dá se nicméně odhadnout na nějakých 38 Hz. Celkově je pak křivka evidentně pečlivě kompenzovaná a přestože se drží mezi 4 a 5 ohmy, je prostá výkyvů a změn, stejně jako jakýchkoliv diskontinuit, které by mohly naznačovat přítomnost rezonancí kabinetu nebo jiných artefaktů, které by mohly způsobit zabarvení reprodukce. Propad impedance ke 3 ohmům v nejvyšším frekvenčním spektru není vzhledem k minimálním protékajícím proudům žádným problémem. Elektrická fáze je stejně čistá a k elektronice nenáročná jako průběh impedance.
Waterfall
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ ✓]
Kč 379 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/2439-sonus-faber-olympica-nova-v#sigProId2db6e0bfdf
--- --- --- --- ---
KLADY
+ moderní elegance
+ dospělá kompaktnost přednesu
+ muzikálně "hezký" zvuk
+ plný frekvenční rozsah i plný zvuk
ZÁPORY
- zvuk má svou vcelku jasnou charakteristiku
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: E.P. Audio | www.epaudio.cz