MOON by Simaudio, to je kanadská značka se zhruba čtyřmi dekádami zkušeností, které začaly ještě pod jménem Sima Electronics, od začátku 90. let už je tu ale jméno Simaudio. A pojmenování MOON pak vychází z označení původní referenční série produktů. V dnešním katalogu nabízí Moon opravdu širokou škálu elektroniky od all-in-one stroje kategorie vyšších desítek tisíc (tedy v západním světě "něco trochu lepšího") po monobloky v ceně vkusné nemovitosti.
S celkem velkou pýchou pak tito Kanaďané mluví o platformě MiND, neboli "Moon Intelligent Network Device", čili chcete-li řešení pro kvalitní streamování obsahu. To stojí jak na hardwarovém, tak softwarovém řešení, s nímž je přístup k online obsahu ať už na domácí síti nebo kdesi v síti celosvětové hračkou - aplikace navíc staví hlavně na maximální jednoduchosti, rychlosti, snadnosti organizace obsahu, podpoře všech formátů a rozlišení a vůbec celkové uživatelské přívětivosti, kterou není v high endovém světě úplně jednoduché najít.
Tuto platformu najdete v mnoha výrobcích této firmy, od malého síťového přehrávače až po velký D/A převodník 780D se streamovacím modulem. A právě ten prošel redakcí jako první věc po znovuuvedení značky na český trh...
Model 780D firma označuje jako streamující D/A převodník a zabalila ho do svého typicky odvážného, ale přesto elegantního designového rukopisu. Přístroj je na běžné poměry velký (alespoň s nadstandardní šířkou 47,6 cm a hloubkou 42,7 cm), vyvažuje to ale štíhlý profil s pouhými 10,2 cm výšky.
Zpracování stroje je pak excelentní, ať se dotknete jakékoliv části těla, je to prostě zážitek - cítíte jednak kvalitu, jednak to, že stroj bude stejně fortelný i za mnoho let. Ostatně - 780D váží citelných 16 kg a kousek.
Přednímu panelu s trochu "maranztovsky" klenutými boky dominuje veliký displej s doslova obřími znaky, vykreslenými pomocí sytě červených teček, které kupodivu nepůsobí vulgárně či agresivně ani přes svůj výrazný jas. A trochu zkratkovité informace na displeji jsou slušně srozumitelné, byť díky výše zmíněné aplikaci nebudete patrně displej ani potřebovat.
Krom výrazného loga firmy nad displejem se po každé jeho straně nachází čtveřice tlačítek pro základní ovládání a nastavování přístroje, ale opět je tu velká šance, že díky aplikaci zůstanou pěkně zachovalá, protože se jich dost možná nikdy nedotknete.
Pohled na zadní stranu tohoto D/A převodníku pak nabízí v zásadě úplně všechno, co můžete od podobného stroje chtít. Do sítě vás připojí buď klasický ethernetový konektor nebo Wi-Fi / Bluetooth anténa, digitální signály pak můžete servírovat také buď po USB z počítače, dvojicí optických vstupů, dvojicí koaxiálních SPDIF a jedním BNC, ale také "profi" AES/EBU vstupem. Zpracovaný signál pak vychází buď symetrickými XLR nebo nesymetrickými cinch konektory.
Promyšlenou konektivitu završují "technické" konektory - krom 3,5 mm 12V spouští je tu i dvojice obdobných konektorů SimLink - ty zajišťují při vzájemném propojení komunikaci mezi firemními přístroji, takže vám bude stačit jediný dálkový ovladač, přístroje se po správném nastavení umí automaticky přepnout na vhodný vstup (takže když zapnete streamer, zesilovač se přepne na jeho vstup, když CD přehrávač, tak právě tak apod.) a vůbec automaticky se sladit tak, abyste se nemuseli o nic starat. Ještě sofistikovanější ovládání zvládnete přes RS 232.
Krom klasické napájecí zásuvky s kolébkovým vypínačem je tu i dvojice robustních čtyřpinových konektorů, jimiž lze přístroj připojit k externími napájecímu zdroji 820S a zajistit tak úplně precizní pracovní podmínky pro převodník, byť i 780D sám o sobě používá firemní technologii Hybrid Power s minimálním zkreslením na výstupu. Napájecí zdroj je důkladně zkonstruovaný, je tu dvanáct regulovaných napájecích zdrojů
Obvodové řešení je plně symetrické v dual mono koncepci, na každém kanálu pracuje jeden čip s osmi paralelně zpracovávanými kanály - konkrétně 32 bitový ESS Sabre ES9018S. V signálové cestě není použitý žádný kondenzátor. Všechny obvody jsou načrtnuty na čtyřvrstvé desce plošných spojů s tlustými měděnými cestami.
Přístroj podporuje PCM signál s rozlišením až 32 bit / 384 kHz a DSD256 (stream jen DSD64). Moon 780D pracuje v rozsahu 2 - 100 000 Hz (0 / -3 dB), s celkovým harmonickým i intermodulačním zkreslením pod úrovní 0,0001% a s dynamikou přes 124 dB (což je i na dnešní standardy vynikající hodnota). Udávaný jitter je pouhých 150 částí z 1 000 000 000 000 000.
Moon 780D jsme měli možnost poslouchat zejména s firemním zesilovačem Moon 600i, ale také s Normou Revo IPA-140 / OPPO UDP-205, s Naim Nait XS / FlatCap XS / NAP 250 nebo třeba i s Cambridge CXA80 a Cambridge CXC, chvíli ale také s Teac NT-503 a Emotiva XPA-DR2. Poslouchali jsme přes Harbeth Monitor 30, Fischer&Fischer SN-70 nebo třeba Monitor Audio Studio a Wharfedale Diamond 11.5. O dalším použitém příslušenství jako jsou kabely či filtry více v pravém sloupci -->.
Ta suverénnost, s níž převodník 780D doslova vysoustružil basové tóny v "Riders on the storm" od The Doors ("The Very Best of The Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582) byla zprvu snad až šokující. Ne snad, že by přístroj byl levný a nebylo od něj možné očekávat skvělé výsledky, ale ta sebejistota, razance a autorita jsou ze světa "to už opravdu stačí". Famózní kontrola, drajv a hlavně pocit napruženosti a tuhosti basových tónů, to všechno sebevědomě udává rytmus hudbě, každé drnknutí zní jako byste měli ucho přímo u nástroje, má tu kovovou rezonanci a jadrný "brnnnnk". Skvěle se pak ukazuje, že precizní zdroj signálu v basové oblasti "vytlačí" hluboké tóny i z menších beden. Tohle je prostě bas, pro který stojí za to žít...nebo spíše poslouchat.
Svou preciznost a velmi nadstandardní dávku energie pak Moon neztrácí ani ve středních frekvencích, vokály Carrerase, Dominga a Pavarottiho v "O Sole Mio" ("3 tenors in concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587) byly šťavnaté, robustní a navíc přestože pánové v Mobile Fidelity nahrávku oprášili, vždy na ní bylo cítit, že má své roky. Moon ji vzal a doslova "rozsvítil", takovým tím živoucím a dechberoucím stylem, plným energie a naléhavosti. Co víc, celková suverénnost vás vcucne jako Skylla s Charybdou a (nejen) na danou cenovou ligu jsou to hotové orgie detailnosti, konkrétnosti a nebojácné výbušnosti. Moon nesází na "hezkou barevnost", ale na až koncertní přímočarost se schopností bravurně vzbudit dojem skutečnosti a pocit, že hudba je doslova na dosah.
Neutuchající entuziasmus reprodukce je patrný napříč frekvenčními pásmy, i jedna z nejznámějších linek činelu v historii jazzu, ta v Brubeckově "Take Five" ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2), byla prostě excelentní. Spousta, ale spousta energie, jasný, jadrný a zářící kov, pocit naprosto precizní kontroly a čistoty, to vše vám předestře činel i s jeho celým tělem, nechá vás vnímat svižný nástup tónu, jeho vrchol i postupné uvadání energie, každý zvuk je luxusně oddělený a konturovaný a přitom organicky zapadá do hudebního celku, nevytržený nějakým zdůrazněním. Každé to krásné "cink" je razantní a konkrétní, v naprosto transparentním přednesu cítíte jednoduše činel se vším všudy.
Jestli je pak něco pro Moon 780D a jeho zvuk něco opravdu charakteristické, pak je to obrovská energičnost, respektive to, jak ani v nejmenším nedrží hudbu zpátky, jak ji vrhá plnou silou na posluchače a zaplavuje ho s ní. Vezměte třeba poměrně komorní "Voodoo Child" v úpravě pro smyčce Turtle Island Quartet ("Have you ever been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02) a ochutnáte vpravdě nekomprimovanou dynamiku, zvuk takříkajíc pěkně naplno. A přitom to není žádný efekt, žádné "turbo", je to prostě mocný, mohutný a vášnivě dynamický zvuk, který vás přiměje spokojeně si hýknout. To sebevědomí, ten drajv, ta schopnost samozřejmě vystihnout jemné pohyby smyčce a okamžik nato vás zaplavit hradbou tónů, když hráči naplno zaberou a to vše bez jakéhokoliv stresu a s málo slýchanou razancí, to je mimořádně působivé.
Moon se ale přes vší svou robustnost, mohutnost a energii nevzdává ani schopnosti artikulovat delikátní jemnosti nahrávek - i tady pokračuje ve svém samozřejmém způsobu reprodukce dle hesla "když je to na nahrávce, tak to bude slyšet". Claptonova "Before you accuse me" ("MTV Unplugged" | 2013 | Reprise | 8122796367) možná není nijak dramaticky komplexní skladba, ale přesto když se do ní pustil tenhle převodník, otevřela se (a nyní je vhodný čas se omluvit za poněkud okřídlené prohlášení) máte takový ten pocit, že "přišli hudebníci". Není to úplně jednoduše definovatelný pocit, je to schopnost precizně a přirozeně zařadit do zvuku i jemňoučké detaily, ať už jde o ruchy publika, o ten "live" pocit dozvuků koncertního sálu, nebo třeba skvěle zaostřené a s naprostým klidem oddělené linky jednotlivých nástrojů. Zvuk je semknutý, energický, důsledný a napumpovaný energií, uhání kupředu a přitom nepůsobí zdůrazněným dojmem, je to prezentace bez nervozity, zvuk s pozitivním tahem na bránu a famózně tichým pozadím, je to "kontrastní" přednes, komplexní a celistvý, plný vzduchu a máte opravdu pocit velmi blízký skutečnému koncertu.
Je velmi zajímavé, že Moon si skvěle poradí s nahrávkami napříč žánry, ale i kvalitami. Jako kdyby z každé uměl vylovit to nejlepší, co tam vlastně ani nečekáte a naopak u těch (pod)průměrných decentně pomlčel o vyslovené ostrosti nebo jiných trablech. Stejně tak u podání hudební scény umí 780D načrtnout velmi přehledně pravolevý i předozadní směr v "Need you now" od Lady Antebellum ("Need you now" | 2010 | Capitol | 50996 33641 2 5), všechno je to usazené, snadno čitelné a přímo to dýchá ve třech dimenzích; opět platí před pár odstavci řečené, tedy že takhle dobrý zdroj signálu pozvedne až nečekaně jakoukoliv sestavu - hudba totiž najednou prostě vystoupila kupředu, byla mimo reprosoustavy, rozlila se do místnosti a zvětšila objemem i proporcemi, jako kdyby energický Moon prolomil fyzické slupky ozvučnic.
Když se to pak vezme kolem a kolem, umí 780D skutečně hrát hudbu a to prakticky bez ohledu na nahrávku (byť jsme našli zejména u tvrdých žánrů nahrávky, které ani Moon nezachránil). Cashovu místy trochu nervózně zaznamenanou "Ain´t No Grave" ("American Recordings VI" | 2010 | american | B001395402) zvládl skvostně. Jeho velmi sebevědomá prezentace a super pevná ruka, s níž reprodukci řídí, jeho schopnost poskládat zvuk tak, aby dával organicky působící smysl, ten všeobjímající pocit nadhledu a velké rezervy, to ústí do pocitu "prostě hrajem". Chce se říct, že mizí zvuk, mizí prostředník a zůstává hudba, která se dostane do vás.
Moon 780D od kanadských Simaudio je přístroj z kategorie výjimečně podařeného high-endu. Má stylový design a luxusní zpracování, které přetrvá, má více než dostatečně širokou konektivitu i možnosti nastavení, pohodlně se s ním žije, ať už ho chcete prostě jenom zapojit a nechat ho snadno fungovat, nebo se chcete prohrabovat nastaveními a co je nejlepší - přes tohle všechno vás umí neuvěřitelně snadno nechat zapomenout na to, že ho vlastně máte. To díky té obrovské energii a vášni, kterou vkládá do hudby (nebo ji přesněji řečeno nebrzdí), díky té autoritativnosti, tahu na branku, plnosti a komplexnosti, s kterýmižto charakteristikami funguje na všech frontách. Je to skutečně dospělý přístroj, který prakticky nemá slabin a který patří do kategorie, která vás donutí hudbu naplno cítit a prožívat, nejenom poslouchat. A to je hodně "wow"!
Kč 334 500,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/da-prevodniky-dac/1788-moon-780d#sigProIdeb30acc466
FOTOGALERIE - APLIKACE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/da-prevodniky-dac/1788-moon-780d#sigProIde10ea0f054
--- --- --- --- ---
KLADY
+ luxusní kvalita zpracování
+ široké možnosti nastavení
+ podpora formátů a jejich skutečná funkčnost
+ perfektní kontrola a čistota
+ skvostná dynamika a energie
+ velmi dobrá aplikace pro ovládání
ZÁPORY
- nepodporuje MQA, Roon a další "trendy" (ale slíbený update by to měl v polovině roku 2018 vyřešit)
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Mareka Audio | www.marekaaudio.cz