Solid Tech - referenční high-end audio racky

2014 12 16 TST IsoTek Sigmas EVO3 1

Britský IsoTek je pojem. Snad krom neméně legendární pračky proudu Accuphase není na světě jiný výrobce napájecího příslušenství, který by se těšil takovému kreditu, jako právě firma Keitha Martina. V posledních letech se pak IsoTek pustil do odvážného rozšiřování svého výrobního portfolia – dnes tak můžete za špičkový regenerátor síťového napětí v kombinaci se špičkovým filtrem a pár napájecími kabely dát přes půl milionu Korun, což už je opravdu, ale opravdu hodně. Ač lze IsoTek pořídit v zásadě o tisícikorunových řádů, filtry pro high endové sestavy stojí mnohdy jako další komponent.

Ale právě to je jeden z pilířů přemýšlení Keitha Martina – napájení bere jako mnohdy, dokonce snad většinou, zanedbávanou oblast a věří, že koupí špičkového filtru a špičkových napájecích kabelů získáte zlepšení cenově citelně efektivnější, než by představoval nákup nových, kvalitnějších komponentů.

2014 12 16 TST IsoTek Sigmas EVO3 2

Model Sigmas s třetí vývojovou generaci označujícím přídomkem EVO3, patří téměř na vrchol portfolia IsoTek, do řady Select, nad níž už jsou jen dva produkty Ultimate s výše zmíněnými cenovkami. Spojuje v sobě řešení z obou ostatních modelů série Select: EVO3 Titan, určeného pro výkonové komponenty, stejně jako GII Nova, která je optimalizována pro zdrojové a předzesilovací komponenty.

EVO3 Sigmas sedí v kompaktním šasi z hliníku s mohutným předním profilovaným panelem, uprostřed kterého najdeme vypínatelný displej s důležitými informacemi o aktuálním napětí nebo zarušení napájecí sítě. Se svými rozměry 44,5 x 90 x 30,5 cm (š x v x h) připomíná EVO3 Sigmas jakýkoliv jiný komponent, stejně jako vahou 10 kg.

2014 12 16 TST IsoTek Sigmas EVO3 3

Systém se zapíná trochu netradičně a to dvojicí jističů na spodní straně. Zásuvky pak najdete klasicky na zadní straně – jsou velmi pěkně vyvedené, fortelné. Čtyři z nich jsou označeny jako „střední proud" a dvě pak „vysoký proud". Ty první pochází de facto z modelu GII Nova, snesou proud až 10A a zvládnout zpracovat až 2 300 Wattů trvalého výkonu. Druhý typ výkonnějších zásuvek je pak i s obvodovým řešením Direct-Coupled odvozen z modelu Titan, přičemž zvládnou až 3 680 Wattů a 16A; krátkodobě do těchto dvou zásuvek můžete „nacpat" až 15 000 Wattů. Přístroje připojené do EVO3 Sigmas jsou ochráněny proti nárazům proudu až o síle 108 000A, což je zhruba tak průměrný blesk.

Filtrace v IsoTek EVO3 Sigmas čistí napájení od všech nežádoucích složek. Radiofrekvenční rušení pak dokáže zredukovat o velmi působivých 75 dB. Každá ze zásuvek je zapojena nezávisle a oddělena vlastním filtrem, takže nehrozí žádné riziko vzájemného ovlivňování komponentů.

2014 12 16 TST IsoTek Sigmas EVO3 4

Vysoké proudy uvnitř filtru vedou dráty a signálové cesty na téměř 0,8 mm tlustých deskách tištěných spojů. Každý spoje je potom pozlacený. Kde nevede tištěný spoj, tam je napojen kabel z postříbřené UPCOCC mědi (velmi čistá měď s velmi hladkým a čistým povrchem dle výrobního procesu Dr. Ohna), uzavřený v podstatě ve vzduchovém dielektriku díky dvojité FEP izolaci (tedy Teflonu).

U IsoTek dělají kolem vnitřních řešení svých filtrů velké tajnosti, takže nějaké bližší technické údaje k dispozici nejsou a pravděpodobně ani nikdy nebudou. Filtr IsoTek EVO3 Sigmas jsme poslouchali s celou řadou elektroniky v čele s Naim Nait XS a Naim CD5si, které doplňoval ASUS Xonar Essence One MUSES MkII. Z dalších pak ještě Yamaha A-S2100 a Yamaha CD-S2100, T+A AMP 8 a T+A DAC 8, ale také třeba Marantz PM8005. Poslouchalo se přes Yamaha NS-F901, Harbeth Monitor 30 nebo také Xavian Bonbonus.

2014 12 16 TST IsoTek Sigmas EVO3 5

Začněme test konstatováním, že přínos EVO3 Sigmas byl nepopiratelný napříč celým frekvenčním spektrem. V našem prostředí byl ale nejmarkantnější posun v oblasti spodních frekvencí. Basový základ v Bachově „Largo du Concerto #5" v podání Simone Dinnerstein („Cabasse La Collection" | 2011 | SONY | 88691918262). Linka kontrabasu v pozadí se stáhla, zkonkrétněla a také jako kdyby byl nástroj blíže, snáze čitelný přes dominantní piano. Bez filtru se jeho kontury slyšitelně rozvolní, nástroj trochu nakyne, ale ubude mu kus impulsu i plasticity. Také se nám zdálo, že třeba oproti nižším modelům firmy tu také tolik neubývá objem basu, ač jeho definice se ještě více zlepší.

2014 12 16 TST IsoTek Sigmas EVO3 6

Titulní skladba Vangelisova alba „Voices" (1995 | East West | 0630 12786 2) je postavena hlavně na středních frekvencích, největším přínosem EVO3 Sigmas tu byla výrazně snazší srozumitelnost a přehlednost. Ne že byste snad slyšeli něco navíc, ale otřepané přirovnání k vyčištěnému oknu je tu na místě – kontury jsou jasnější a barvy přirozenější, zjevně ubylo zkreslení a šumu v pozadí. Dobrým příkladem byl sbor – i předtím jste věděli, že zpívá celý sbor, ale bez větší šance na rozlišení jednotlivých hlasů; mezery mezi ně vložil právě až filtr. Vůbec celý zvuk působí prokresleněji a má větší hloubku.

2014 12 16 TST IsoTek Sigmas EVO3 7

Účinnost filtru je sice tím patrnější, čím hlouběji ve frekvenčním spektru se pohybujeme, ale znatelnou změnu způsobil EVO3 Sigmas i vyšších frekvencí. Hlavně pak ve formě celkového uklidnění a uvolnění; třeba nejvyšší polohy houslí v „Oh My Lord" Nicka Cavea („No More Shall We Part" | 2001 | Mute | CDstumm164) ztratily sice trochu na dominanci a pronikavosti, ale zato lépe zapadly do kontextu skladby a hlavně se daly poslouchat snáze a také při vyšší hlasitosti, aniž by působily únavně. Oddělily se také jednotlivé údery do činelů, vše bylo konkrétnější a zmizel také pocit cinkání; zbyl jen pevný, jistější činel s plynulejším dozvukem. Rozdíl nepůsobí nijak dramaticky, hlavně ale do okamžiku, kdy se máte vrátit zpět k nefiltrovanému zvuku.

2014 12 16 TST IsoTek Sigmas EVO3 8

Líbilo se nám, že u běžně výkonných zesilovačů „nekradl" EVO3 Sigmas ani jejich dynamiku, napájení je zjevně dostatečně naddimenzované. Výkonnější koncové stupně typu soulution 701 už ovšem IsoTek přidusil, ale to je naprosto logické. „Mr. Time" od Alana Parsonse („Try Anything Once" | Arista | 07822-8744-2) se pocitově vyčistila a zejména kopáku přibyla energie a dynamika; stejně tak zpěv je uvolněnější a bezprostřednější, ale i naléhavější. Obecně lze říct, že využijete plný dynamický potenciál svých zdrojů, předzesilovačů, ale i běžných integrovaných zesilovačů.

2014 12 16 TST IsoTek Sigmas EVO3 9

Živý záznam „Sooner or later" od Supertramp („It as the best of times" | 1999 | EMI | 0946 3 59044 2 0) se po zapojení EVO3 Sigmas pročistil a bylo rázem slyšet drobné informace pohodlněji, jasněji, zvuk působil komplexněji. Najednou třeba i tleskání a pískání publika bylo plnohodnotnou součástí reprodukce, ne jen polo-šumem v pozadí. Právě na subtilních informacích je přínos nejzřetelnější a právě tam přichází pocit, že slyšíte něco nového, že vše je detailnější. Rozdíl opět nelze nazvat dramatickým, vlastně se to nemusí na první poslech úplně zdát, ale krok zpátky se dělá už jen špatně – zlepší se totiž v podstatě každý aspekt reprodukce.

2014 12 16 TST IsoTek Sigmas EVO3 10

Ono zmiňované vyčištění a vystoupení informací se projeví následně třeba i lepší přehledností prostoru nahrávky, jak se ukázalo v McFerrinově „Walkin´" z výběru „The Story of Jazz" (2000 | EMI | 724357607223). Zapojení filtru IsoTek pomohlo i konturám nástrojů, stejně jako jejich lokalizaci. Ve finále nelze než říct, že projev je přirozenější, příjemnější a právě díky snáze srozumitelnému celku působí autentičtěji.

2014 12 16 TST IsoTek Sigmas EVO3 11

Lepší napájení komponentů a využití jejich plného potenciálu mělo vliv také reprodukci těch horších skladeb, jako třeba apokalyptická „The End of All" od Minority Sound („The Explorer" | 2012 | Metalgate). Shluk tónů byl čitelnější a organizovanější, ve všem bylo o něco čitelnější. Oddělení nástrojových linek bylo jasnější a je to rozhodně ku prospěchu důrazu a tempu metalové jízdy.

2014 12 16 TST IsoTek Sigmas EVO3 12

Napájecí filtr IsoTek EVO3 Sigmas je skvělý. Jediným problémem tak může být jeho cena – ta totiž opravdu není skromná. Je fakt, že zdrojům signálu, předzesilovačům a také většině integrovaných zesilovačů otevírá vrátka k jejich plnému výkonu a mnohdy můžete být až překvapeni tím, že zkreslení ve vašem napájení dosahuje dvouciferných hodnot. I v našem prostředí, kde zarušení nepřesáhlo 3%, byl rozdíl v reprodukci naprosto jasný. Docela špatně se pak vracelo nazpět k „jen" kvalitními kabely a rozvodnicí filtrovanému napájení. Velkým kladem modelu EVO3 Sigmas je pak to, že pocitově neubírá na dynamice reprodukce, zato velmi výrazně čistí pozadí signálu a díky tomu vylepší snad úplně každý aspekt reprodukce. EVO3 Sigmas se může stát velmi komfortní formou aktualizace sestavy, pokud máte rádi její zvukový charakter a chcete z ní dostat maximum.

Kč 80 990,- - včetně síťového kabelu EVO3 Premier

--- --- --- --- ---

KLADY

+ jednoduše funguje a „nekrade" dynamiku

+ zvuk je čistší, hladší a pocitově zřetelnější

+ utáhne i výkonnější zesilovače (byť mohutné koncáky musíte dát přímo do zdi tak jako tak)

+ na to, že jde „jen" o filtr, vypadá docela esteticky

+ integrovaný ukazatel znečištění sítě a dalších hodnot

ZÁPORY

- cenovky filtrů IsoTek začínají stoupat opravdu vysoko

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies