Řada Reserve od amerických Polk Audio jako by svým názvem odkazovala na prémiový alkohol, pečlivě uzrálý a vybraný, byť povětšinou ne extrémně drahý – to je ostatně docela dobrá základní charakteristika této řady reprosoustav. Už v nich stačila uzrát firemní technologie, kterou mají i řady vyšší a přesto zůstává (jak je obecně u Polk zvykem) v racionálních cenových sférách.
Přestože řada Reserve má mnoho modelů, uprostřed ale leží štíhlé a kompaktní sloupky Reserve R500. Velmi štíhlý tvar ozvučnic z MDF profilů s vnitřními rozpěrami, které můžete mít v bílém a černém matném dekoru, případně v „hnědé“, což je variace na dřevěný dekor, poměrně účinně skrývá celkově ne úplně malé rozměry – výška reprosoustav dosahuje na 104,5 cm, přitom je ale šířka jen 25,5 cm a hloubka 34,9 cm. Počítají se v to ale také do stran vyčuhující nožky, které drží ozvučnici poměrně vysoko nad podlahou a rozkládají celkem poctivou hmotnost 17,7 kg.
Ozvučnic jsou jednoduše střižené, mají jen zaoblené vertikální hrany, jinak se drží rovných a čistých ploch. Na horní stranu skříně lze přisadit modul R900, který za pomoci odrazů od stropu funguje jako horní kanály pro domácí kino – ostatně Polk si na domácím kině zakládá a tak i R500 mají třeba certifikaci IMAX a podobně.
Na zadní stěně najdete úplně vespod kroužek se zapuštěnou dvojicí reproterminálů. O kousek výš je vykroužený druhý otvor, konkrétně otvor bassreflexu se systémem Power Port 2.0. Tato technologie využívá „náboj“ uprostřed reflexu (výrobce mu říká Eigentone Filtr – eigentone je výraz pro frekvenci, která způsobuje rezonanci v konkrétním objemu), který slouží k úpravě chování proudícího vzduchu. Prakticky jde o systém tlumených malých trubicových rezonátorů, pomáhajících v potlačení „bassreflexového efektu“, tedy nežádoucího dunění.
Nejvyšší frekvence zpracovává měnič typu Ring Radiator, zapuštěný v mělkém zvukovodu a vybavený výrazným prstencem závěsu. Reproduktor Pinnacle vyvíjí a vyrábí přímo Polk Audio. Středy a basy sází na klasické kónické membrány, jejichž krycí kroužky také částečně suplují roli zvukovodů. 13 cm membrány mají „turbínovou geometrii“, což znamená, že vyztužovací prvky v nich probíhají po směru hodinových ručiček a na pohled tak tvoří dojem otáčející se turbíny. Ve středu kovové membrány s pěnovým jádrem je zřetelně velký fázový nástavec.
Polk Audio udává u Reserve R500 frekvenční odezvu 49 – 36 000 Hz (-3 dB), charakteristickou citlivost 87 dB / 2,83 V / m a jmenovitou impedanci 3,9 ohm. Dvoupásmový systém má přechodovou frekvenci usazenou na 2 500 Hz.
Reserve R500 jsme poslouchali v showroomu dovozce vedle ostatních modelů Reserve R600 a Reserve R200, ale také různých modelů Bowers&Wilkins včetně 800 D3. Hrálo se na dvou systémech McIntosh – buď MCD85 a C8 nebo MCD600 a C2700, vždy pak ve spojení s monobloky MC1.25KW a na kabeláži InAkustik.
Na svou (poměrně) kompaktní stavbu mají Reserve R500 v Dukeově „Say that you will“ („Follow the Rainbow“ | 2010 | epic | 88697779882) opravdu slušnou dávku basu a ani v poměrně velké místnosti se neztrácí. Bas je to měkký, takový „americký“, spíše rozmáchlý, ale bez problémů splňuje hi-fi standardy a nároky s tím, že je ho záměrně více a má příjemně nekonfliktní, kulatou podobu.
Hezké (nebo možná líbivé) je správné slovo také k vystižení středního pásma – Reserve R500 hlas Loreeny McKennit v její „All Souls Night“ („The Visit“ | 2006 | Quinlan Records | 0774213510426) podaly v takovým bohatým, nadýchaným způsobem, je to zároveň kulatý a poměrně důrazný zvuk, má objem i váhu s lehkým pocitem zdůraznění.
Výšky v „Next Time You See Her“ Erica Claptona („Slowhand“ | 2012 | Polydor | 5340724) byly oproti tomu spíše trochu decentní – férově čitelné v kontextu třídy, ale přeci jen trochu opatrnější co do objemu i průbojnosti, ne tak dravé. Do celkově bujnějšího přednesu se ale vlastně dobře hodí, zůstávají neagresivní i při vyšší hlasitosti.
Reserve R500 jsou velmi dynamicky ochotné, snadno se rozehrávají a líbí se jim v hlasitějších polohách. Zvuku je hodně co do objemu, je měkký a poměrně dost tučný, přitom ale Brufordovy bicí v „Some Other Time“ („If Summer Had Its Ghosts“ | 1997 | Discipline | 633367970527) mají pěknou váhu a dobrou údernost. Zvuk se tak nějak ochotně rozhýbává, zhluboka dýchá.
Pocit detailnosti zajišťuje vkusně fungující vysokotónový reproduktor, jakkoliv v „Bensusan“ Michaela Hedgese („Aerial Boundaries“ | 1984 | Windham Hill Records | 01934110322) bylo cítit, že celkové ladění je spíše neanalytické a čitelnost staví na velikosti zvuku a jeho lehkosti. Reserve R500 nabízí rozumný standard své třídy a hlavně díky jejich celkově příjemnému ladění nemáte pocit, že byste něco postrádali.
„Messy Bessie“ Jimmyho Smithe („Back at the Chicken Shack“ | 2007 | Blue Note | 0946 3 92777 2 8) zněla na velké ploše a s nadstandardně velkými proporcemi nástrojů, díky čemuž se dá v nahrávce také dobře orientovat. Stejně tak je docela příjemné, že hudební scéna dobře zaplní i větší poslechový prostor.
Divočejší Osbournovu „I Just Want You“ z desky „Ozzmosis“ (2014 | Qobuz | 24 / 96) Reserve R500 na jednu stranu trochu zklidní, takže nevylezou na povrch její necnosti a tvrdosti, na stranu druhou mohutnější basový základ a celkově sytý a plný projev podpoří dojem rockového „pumpování“. Možná to tak není takový ten drsný a intenzivní zvuk, ale poslouchá se dobře a zábavně.
Středně velké a v dnešním kontextu vlastně nikoliv drahé sloupky Polk Audio Reserve R500 jsou zajímavou alternativou k evropské produkci – možná, že tolik nedají na krásu povrchového zpracování, ale zato nabízí o to šťavnatější, dynamičtější a energičtější přednes, který je tak nějak univerzálně zábavný. Velký zvuk snadno zaplní prostor a ve svém bez skrupulí „na hezko“ laděném vyznění lákavě podá jak filmy, tak třeba rock a pop. Navíc se Reserve R500 rozehrávají tak nějak s chutí a bez pobízení, což jejich zábavnost jen podtrhuje.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 35 metrů čtverečních, se zakázkovou akustikou a panely Vicoustic.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Všeobecně je vidět, že oba konce frekvenčního pásma mají lehce navrch, basy o něco víc než výšky – to je celkem logické s ohledem na „kinové“ určení. Propad energie kolem 2 kHz by tu ale být nemusel, byť není v kontextu ceny ničím výjimečným. Je tu také velký rozdíl mezi přímo vyzařovanou energií Ring Radiatoru a jeho energií pod úhlem – Reserve R500 tak budou hodně závislé na odrazech v místnosti a na tom, jak je natočíte. Propady na 90 a 180 Hz jsou projevem místnosti, v reálu je tu tak spíše akcentovaný bas. První slyšitelné tóny jsou ale již kolem 30 Hz, byť naplno začínají spíš až za 50 Hz (plně v souladu s technickými údaji) – ovšem přesně podle toho, jak výrobce deklaruje.
Frekvenční odezva – s mřížkou (červená) a bez mřížky (zelená)
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Na tomto grafu je vidět, že spodní reproduktor nad úrovní 1 kHz uvadá podstatně rychleji a systém by tak trochu možná mohl být označen jako 2,5 pásmový. Celkově jsou ale jednotlivé komponenty systému velmi dobře fungující, bez viditelných rezonancí nebo nesouměrné energie.
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)
Míra zkreslení v oblasti 6 kHz nepatrně přelézá metu optima, celkově ale zůstává hodnota zkreslení naprosto přijatelná.
Zkreslení 2. (zelená) a 3. (modrá) harmonickou
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
V souladu s technickými parametry je vidět, že impedance se propadá až pod 4 ohmy, jakkoliv má celkově stabilní průběh bez náročnějších pasáží. Pokud ale rádi hrajete nahlas, měli byste volit přeci jen zesilovač z alespoň střední třídy. Naladění bassreflexu leží někde kolem 40 Hz, jsou tu pak vidět jen dvě drobné známky rezonancí – na 180 a 460 Hz, kde mimo jiné leží hlavní rezonanční kmitočet ozvučnice.
CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ +/- ]
Kč 31 980,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/3623-polk-audio-reserve-r500#sigProId9058e8210b
--- --- --- --- ---
KLADY
+ sytý přednes
+ hodně zvuku za akceptovatelné peníze
+ velmi dynamicky ochotné
ZÁPORY
- povrchové provedení je trochu „americky“ jednoduché
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz