Americkou značku PS Audio asi není třeba nějak zdlouhavě představovat - nakonec za více než 40 let v oboru si udělali jméno více než dobré a to zejména tím, že ve svých produktech kombinují racionální estetiku, technologickou základnu i cenu. Celkově se ale PS Audio pohybují spíše v high-endovém světě a proto bylo celkem překvapující, když pár let nazad ohlásili zesilovač "pro mladé" - dostupný, kompaktní a univerzálně vybavený. Dali mu jméno Sprout, neboli "klíček" či "výhonek", aby jeho zaměření ještě podtrhli. Po čase přišel na trh Sprout100, po všech stránkách aktualizovaný nástupce původního konceptu.
Maličký přístroj váží směšných 1,3 kg a to při šířce 15,7 cm, hloubce 20,8 cm a výšce 4,8 cm - je to prostě mimořádně nenápadný přístroj. To podtrhuje i jeho design - elegantně nevtíravý jako ostatně vše se značkou PS Audio. Horní strana přístroje je vyvedená v pravé ořechové dýze (což je vzhledem k ceně neuvěřitelné), která trochu "zlidšťuje" účelovost hliníkového těla.
Vpředu najdete dva kruhové ovladače a 6,3 mm sluchátkový výstup - ovladačem vpravo se reguluje hlasitost a jeho stiskem se také zesilovač zapíná (o čemž vás informuje miniaturní dioda v rohu nad ním); ovladačem vlevo přepínáte čtyři dostupné vstupy (phono pro gramofon, analog, USB / optika a bluetooth).
Po stranách najdete větrací průřezy, na zadní straně pak přípojná místa zahuštěná tak, že tu nezbývá jediný centimetr volného prostoru. Přispívá k tomu i napájecí zásuvka plné velikosti, působící až poněkud dominantně. Vedle ní je kryt bluetooth modulu, ještě o krůček vedle USB port a optický digitální vstup. Uprostřed je analogový vstup (řešený klasickými cinchi), doplněný nečekaně o linkový analogový výstup ve stejné podobě. Vedle něj je vstup pro signál z gramofonu s MM přenoskou (a pochopitelně je tu i nutný zemnící kolík). Nad zemnícím bodem najdete i jednokanálový výstup pro subwoofer. Signál do reprosoustav dovedete z dvou pár reproduktorových terminálů pouze klasickými banánky.
Uvnitř modelu Sprout100 je víc, než byste možná čekali. Výrobce si zakládá hlavně na poctivých 100 Wattech výstupního výkonu, které ale pochopitelně dodává ICEpower modul, pracující ve třídě D. Druhou stěžejní částí Sprout100 je vestavěný digitálně-analogový převodník, který zpracovává data z bezdrátového i klasického připojení - jde o čip ESS Sabre 9016, který podporuje PCM signál s rozlišením 24 bit / 384 kHz a DSD128, takže hraní z počítače přes asynchronní USB nebude jen tak nějaký doplněk. Čip pak provádí se všemi digitálními signály v prvním kroku upsampling na plné PCM rozlišení a teprve pak je signál zpracován dále.
Poslední, na čem si v PS Audio zakládají, je poctivě provedený sluchátkový zesilovač - je vyroben z diskrétních součástek a používá technologii "Z Feedback", díky níž nabízí téměř nulovou impedanci výstupu. Působivá je i hodnota rychlosti přeběhu - 1 300 V / mikrosekunda je 100x rychlejší než u původního modelu. Výstupní výkon 125 mW do 300 ohm pak postačí pro většinu sluchátek.
Pasivní RIAA korekční předzesilovač pak vyhoví všem běžným přenoskám díky impedanci 47 kOhm a 100 pF zátěži či zisku 40 dB.
Na výstupu nabízí Sprout100 odstup signálu a šumu přes 100 dB a celkové harmonické zkreslení menší než 0,01% (1 VRMS / 1 kHz).
Maličký Sprout100 jsme poslouchali v ostravském Studiu Špalíček, kde jsme začali opatrnou kombinací s GoldenEar AON 3, ale kde jsme také zjistili, že Sprout100 se nebojí ani Monitor Audio Silver 200, Bowers&Wilkins 603, Bowers&Wilkins 606 nebo třeba Klipsch RP-8000F a dalších a dalších a dalších. Snad jen ke GoldenEar si nesedl tak úplně svým charakterem (všechno bylo trochu moc měkké), ale jinak to byla ve všech případech až nemístně zábavně fungující kombinace. Jako zdroj signálu byl k dispozici Bluesound Node 2i nebo třeba PS Audio DirectStream Memory Player a PS Audio DirectStream DAC, případně PS Audio Stellar Gain Cell DAC. Propojeno bylo vždy standardními kabely od AudioArt. Srovnávat jsem mohli s nepřeberným množstvím zesilovačů včetně třeba Parasound HINT 6 nebo Atoll IN200 Signature nebo Rotel RA-1592, nemluvě o dělených sestavách McIntosh - férově ale také třeba s Rotel A-14 a podobnými.
Už od úvodních tónů Cohenovy "Nu Nu" ("Continuo" | 2006 | Razdaz | RD 4603) přemýšlíte, kde se v tak malém stroji (a ještě k tomu "digitálu") bere tolik odvahy a důstojnosti - vlastně i s velkými sloupky dokázal totiž v basovém pásmu cvičit tak, že bas byl pevný, důrazný a hlavně rychlý, snaživý a překvapivě solidně kontrolovaný. Zůstává ale hlavně šťavnatý a příjemně uvolněný, tak jak je pro PS Audio charakteristické. Je to ale každopádně bas neošizený a udivující na tak drobné a ještě k tomu lifestylově zaměřené zařízení.
Podobně i ve středních tónech, třeba na spleti vokálů The Singers Unlimited ve "Sweet Georgia Brown" ("Masterpieces" | 1994 | MPS | 523 521-2), se Sprout100 ukázal jako překvapivě agilní a v dané ceně ke špici patřící zesilovač. Hraje s lehkostí a nadhledem, hraje hlavně i čistě a konkrétně a hlasy rozplete, takže vnímáte jednotlivé zpěváky odděleně a vlastně jim je solidně rozumět, protože Sprout100 hraje na trochu energičtější a výraznější notu, aniž by to ale byl laciný efekt. Je to překvapivě důstojné vyznění, nad nímž se prostě nelze v této cenové třídě nepozastavit.
Dostupné zesilovače ve třídě D často vykazují na nejvyšších tónech, třeba i na vibrafonu Garyho Burtona v "Children´s Song" ("Crystal Silence" | 2009 | ECM | 176 8057), poněkud říznější zvukovou charakteristiku a teprve ty opravdu pečlivě udělané zní v klidu. Sprout100 je o decentní fous cinkavější a jasnější na výškách co do objemu, na druhou stran třeba ani s výraznými výškami série 600 od B&W v jeho zvuku není agresivita nebo únavnost. Jemnost a rozlišení pak jsou na danou třídu víc než příkladné.
V Pompaugnacově "Eden" ("Hotel Costes Vol. 11" | 2008 | Pschent | WAG 384) bylo opět až udivujícím způsobem cítit sebejistotu drobného zesilovače - zejména s pevnějšími a přesnějšími bednami má reprodukce "koule", má drajv a má objem už pěkně od basů, hudba měla dynamiku, které se často nedostává ani více než třicetitisícovým strojům v "plné" velikosti. Sprout100 nepostrádá hřmotnost a třeba velké Klipsch přiměl k tak energické reprodukci, že sedačka téměř poskakovala po místnosti - a to aniž by ztratil důstojnou kontrolu nad reprodukcí.
Ve "Feeling Yourself Disintegrate" v podání The Bad Plus ("For All I Care" | 2008 | Emarcy | 0602517821644) zůstávala hudba přehledná a čistá opět překvapivě vysoko nad běžnými standardy dané cenové hladiny, ať už jsme hráli potichoučku nebo poměrně dost nahlas. Není to rozhodně high-endová úroveň, ale plnokrevné hi-fi úrovně Sprout100 dosahuje - je to dost možná i tím, že si nehraje na audiofilskou delikátnost, ale zvuk na vás prostě vytlačí, všechno je pocitově tak nějak kolem vás a tím snadno vnímatelné.
Velký zvuk z malého zesilovače, tak lze popsat dojem z prostoru nahrávky "Ruby, My Dear" Tholonia Monka a Johna Coltranea ("Monk with Coltrane" | 2010 | OJC Remasters | 0888072319899) - scénu totiž nelze nazvat jinak než jako "prostornou", máte pocit, že všechno je neuvěřitelně velké, posazené poměrně dost kupředu, odvážné a přehledné. Není to hologram, ale v pravolevém směru je obraz pevný a suverénní a prostě to funguje.
Parádní pak je ale hlavně to, jak snadno na všechny jednotlivosti zapomenete a užijete si celek - třeba "Murder Song (5, 4, 3, 2, 1)" od Aurory ("All My Deamons Greeting Me as a Friend" | 2016 | Decca | 0602547370778) byla živá, energická, fajnově uspořádaná a prostě a jednoduše zábavná, neupozorňující na žádné nectnosti ani nevytahující na světlo žádné přehnané efekty, nevyžadující od vás nic víc, než si hudbu prostě jenom užívat. Zvuk je řekněme přátelský nebo snad nekonfliktní, ale ne ve smyslu opatrnosti - jednoduše nemá žádnou únavnou nebo otravnou stránku a je v dobrém slova smyslu hezký a zábavný.
Maličký a zaplatitelný PS Audio Sprout100 je důkazem, že to důležité se opravdu ukrývá uvnitř - lifestylové balení tu totiž obsahuje bonbónek, který se zcela seriózně a důstojně může měřit i s dražšími, většími a "dospěleji" pojatými zesilovači a rozhodně nevyjde z porovnání zahanbený. Kompaktnost, výbava, ale hlavně schopnost poradit si s téměř všemi reprosoustavami, aniž by ztratil glanc a šmrnc, to jsou hlavní atributy, kvůli kterým stojí za to nad Sprout100 přemýšlet. Ať už se stane stolním zesilovačem nebo nenápadným hlavním strojem v domácnosti, kde se velká sestava prostě nehodí, všude zafunguje s důstojností, která vám vyrazí dech.
Kč 23 290,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-integrovane/2125-ps-audio-sprout100#sigProId622be181fb
--- --- --- --- ---
KLADY
+ "uhraje" i velké reprosoustavy s klidem a jistotou
+ fér cena za fér výbavu
+ příjemný a nekonfliktní zvuk
+ energie a šmrnc
+ ideální mix výbavy pro "běžného posluchače"
ZÁPORY
- za danou cenu absolutně nic
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Studio Špalíček | www.studiospalicek.cz
DOVOZCE: Soundstyle | www.soundstyle.cz