Mnoho lidí si kupuje do svých domovů vícekanálové A/V receivery ne proto, že by plánovali plnohodnotné domácí kino (které ostatně v běžných českých podmínkách stejně povětšinou není z prostorových důvodů snadné vybudovat), ale zejména proto, že oceňují soubor funkcí, uzavřených v jediném přístroji, oceňují možnost propojit veškeré své audiovizuální vybavení do jediného místa a oceňují i to, že povětšinou dostanou "od cesty" i možnost streamování a další funkce, u integrovaných zesilovačů nepříliš obvyklé. Pro ty, kteří chtějí přesně toto pohodlí, ale zároveň jim bohatě stačí stereo poslech, připravil Arcam jeden z mála dvoukanálových receiverů vyšší kategorie - model SR250.
Koncept stereo receiverů je poměrně oblíbený, stačí vzpomenout třeba Yamahu R-N500 či jiné dostupné stroje. Ti, kteří ale měli podobné nároky na komfort, přitom ale podstatně vyšší na kvalitu zvuku, ti měli až doposud možnosti dosti omezené. SR250 pak navíc k běžnému stereo receiveru přidává konektivitu z oblasti domácího kina, čímž by se měl stát skutečně komplexním domácím centrem.
Arcam SR250 patří mezi velké stroje - 15 kg hmotnosti celkem odpovídá šířce 43,3 cm, výšce 17,1 cm a hloubce 42,5 cm. Čelní panel má pro firmu typický mírně vypouklý tvar s chladící štěrbinou v dolní části, působí hladce a moderně. Dominantní je velký ovladač hlasitosti přesně v prostředku, nad ním se pak nachází poměrně široký, též vycentrovaný displej se zelenými, výraznými znaky. Vpravo a vlevo od regulace hlasitosti najdete řadu celkem deseti malých tlačítek pro přístup k základním funkcím a základní konfiguraci, vpravo vedle nich pak dvojici 3,5 mm otvorů pro jacky - jeden slouží jako výstup pro sluchátka, druhý jako vstup pro přenosná zařízení. Pak už je tu jen v pravém dolním rohu malé spínací tlačítko.
Na zadní straně objevíte množství konektorů, oscilujících mezi relativně skromnými běžnými integrovanými zesilovači a přebujelým konektorovým polem typických A/V receiverů. V horní řadě je sedmero HDMI vstupů standardu 2.0a a tři výstupy, jeden z nich je určen pro odvod signálu do další zóny. Je tu také štědrá porce šesti analogových cinchových vstupů a šestice digitálních vstupů, z nichž dva mají podobu optiky a čtyři jsou koaxiální. Je tu i čtveřice analogových RCA výstupů - jeden neregulovaný směřuje do druhé zóny, doplňuje ho klasický regulovaný pre-out výstup a dva cinche pro "krmení" dvojice subwooferů. Konektivitu zajišťuje ještě ethernetový konektor pro síťové služby, ovládané aplikací dostupnou pro iOS i Android, USB port pro připojení datových pamětí a anténa FM / DAB rádia. Možnost zapojení do systémů domácí automatizace zajišťuje jak plnohodnotný RS232 konektor, tak pět spouští rozdělených pro zónu 1 a 2. Pak už je tu jen napájecí zásuvka a hlavně dva páry mohutných reproterminálů.
Nejméně typickou částí zesilovače je jeho výkonová část, pracující v málo vídané třídě G. V SR250 se nachází dvojice napájecích zdrojů, jeden s relativně nízkým výkonem a druhý, dodatečný, který se připojuje pouze v případě potřeby plného výkonu. Při běžném poslechu se tak v drtivé většině případů používá pouze první zdroj, díky čemuž zesilovač pracuje v podstatě v čisté třídě A. Při detekci silnějších signálů a potřeby dodat do reprosoustav větší proud se plynule napojí i druhý zdroj a efektivita sklouzne zhruba na úroveň třídy A/B. Třída G se často poněkud mylně považuje za variantu třídy D, jde však spíše o plynulé "klouzání" skrze pracovní režimy.
Na rozdíl od většiny dvoukanálových řešení má Arcam SR250 výhodu integrované kalibrace, respektive řešení DiracLive, optimalizující výstup podle odezvy poslechového prostoru. Během zhruba patnáctiminutového procesu proběhne kalibrace obdobná těm, které známe z A/V receiverů, změří se odezva v několika poslechových bodech a podle změřených hodnot se optimalizuje frekvenční i impulsní odezva.
Arcam SR250 dokáže dodat do reprosoustav typicky 120 Wattů na kanál do zátěže 8 Ohm a nabízí slušný odstup signálu a šumu 110 dB. Z parametrů stojí za zmínku ještě plná podpora 3D a také 4K obrazu i pro budoucnost díky standardu HDCP2.2.
Arcam SR250 jsme poslouchali s OPPO BDP-105D jako zdrojem signálu, ale také s VPI Scout nebo Apogee Groove. Srovnávalo se se sestavami Naim Nait XS + Naim FlatCap XS (s výše uvedenými zdroji signálu) nebo Cambridge CXA80 / Cambridge CXC, ale též s Denon DRA-100. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla a Xavian Ambra. Propojeno bylo kabely ZenSati Authentica nebo TelluriumQ Silver a Black, také variací kabelů KrautWire.
Hned s prvními tóny Hobgoodovy "First Song" ("When the heart dances" | FLAC | 24 - 192) se ukázalo, že Arcam je fantastickým a přísným pánem nad basovými tóny. Kontrabas zněl excelentně - pevné tóny byly skvěle zaříznuté a konkrétní jako rána žulovou deskou, přitom však zůstávaly nevysušené, připomínající svou mohutností a robustností vzdálené hřmění. Stejně tak impuls nástroje by směle mohl zatloukat hřebíky do zdi, SR250 má jednoduše páru jako lokomotiva. Nástroje díky tomu působil velkým, mohutným dojmem a už měl také zřetelné velké, rezonující tělo. Arcam se odvážně a neochvějně pouští i hlouběji, než kam sahá rozsah kontrabasu.
Vůbec kontrola a autorita jsou silnými stránkami reprodukce; třeba sbor v "Aleluja" z Händelova "Mesiáše" (FLAC | 24 - 88,2) byl úžasný. Velký, bohatý, hlasy autoritativně zaostřené a konkrétní, už výborně oddělené, takže před vámi skutečně nezpíval anonymní chumel, ale již téměř úplně oddělení jednotlivci. Že je vokalistům rozumět, to už působí jako naprostá samozřejmost. Je fakt, že hlasy v sobě nesou přeci jen stopu tvrdosti, díky čemuž ale vyniknou detaily a působí konkrétní, blízké.
Nejvyšší pásmo je pak stejně skvěle prokreslené, kontrolované a detailní jako středobasová část, tenoučké kovové perkuse v úvodu "Wichita Lineman" od Barb Jungr (FLAC | 24 - 44,1) byly výtečně oddělené, souvislý šepot se rozpadl na rozeznění a postupné pohasínání jednotlivých cinkátek. Jejich kov byl znělý a svým charakterem velmi uvěřitelný, navíc celkově působil zvuk velmi bezprostředně, byť opět s trošičku analytičtějším, tvrdším nádechem. Objemově je nejvyššího pásma tak akorát, energicky pak též, perkuse držené pod přísnou kontrolou nemají tendenci cinkat nebo nějak efektně jiskřit a dominovat skladbě. Dozvuk je dlouhý a informací se již otevírá opravdu spousta.
Autorita a důraz Arcamu jde ruku v ruce také s živou dynamikou. Velký orchestr v Mozartově "Lacrimosa" ("Requiem v D moll, K 626" | FLAC | 24 - 192) byl parádní - tak živý, tak mohutný a tak skálopevný, že máte pocit, že uvnitř Arcamu se nachází malá elektrárna, schopná uřídit úplně cokoliv. Skladba byla velmi vzdušná a dýchající, makrodynamika pak vysloveně skvělá, s neochvějně jistým řízením, dokonce už i mikrodynamické nuance začínají být podané tak dospěle, že si je můžete vychutnat. Velký zvuk pak neztrácí organizaci a autoritu a je v podstatě jedno, jak nahlas hrajete.
"Spanish Harlem" Rebecy Pidgeon ("Chesky Ultimate Demonstration Disc" | FLAC | 16 - 44,1) zazněla přeci jen tak trochu s důrazem na autoritativní technickou preciznost, trochu uvolněnosti a lehkosti by jemné, éterické skladbě mohla být ku prospěchu co do příjemnosti celkové atmosféry. Samotné rozlišení je ale famózní, Arcam dokáže i malé detaily důsledně vypilovat a předat, udrží v hudbě přehled a konkrétnost a žádný námi doposud zkoušený A/V receiver nebyl takhle konkrétní.
I díky precizní kalibraci si při poslechu SR250 užijete také velmi pěkné podání prostoru - "Diamonds" od Aanonymous Band ("Feelings" | FLAC | 24 - 48) byla vysloveně strhující. Prostor šel dozadu, byl až holograficky konkrétní a až nás překvapilo, jak dobře nám známé reprosoustavy dokážou kreslit a jak plasticky zahrát s elektronikou téhle cenové kategorie. Nástroje i vokál už jsou vytlačené z ozvučnic, hlas samotný je pak naprosto konkrétní a skvěle zaostřený a soustředný, mezi nástroji je spousta prostoru a jsou precizně oddělené a lokalizované.
Energie, pevnost, důraz, dynamika a autorita Arcamu skvěle vystřihly i říznou "Still Hurts" od Therapy? ("Disquiet" | FLAC | 16 - 44,1). Fantastické tempo, zvuk hnaný kupředu přívalem energie, důraz basové linky i bicích a naopak ostrá, až řezavá kytara. Stejně tak je cítit, že samotná nahrávka je spíš maličko zvuková koule a chaos, Arcam do toho zase tak moc nezasahuje, byť jednotlivé nástrojové linky oddělí, pořád vám dává nekompromisně najevo, že tohle tedy žádný zvukový zázrak není. Nicméně precizní rytmus a tempo to vyváží a dokážou vám pořádně rozpumpovat adrenalin, navíc i díky vědomí, že jediným limitem hlasitosti jsou díky bohaté energetické rezervě zesilovače vaše uši a mezilidské vztahy s okolím.
Arcam SR250 je na poměry A/V receiverů pěkně drahý, o tom není sporu - značka poskočila po svém restartu poměrně vysoko. Na druhou stranu kombinace konektorové a funkční výbavy, která je velice pohodlná a toho, že zesilovač musí živit pouze jediný pár reprosoustav, je velice atraktivní. Jednak nemáte pocit, že platíte za něco, co nechcete využít, jednak se zjevně do hlavní páru reprosoustav dostává energie, kontrola a důraz, o kterém si běžné A/V receivery mohou nechat jen zdát. Je škoda, že v Arcamu více nezapracovali na podpoře streamování a podporovaných formátech, ale kdo ví, v době častých firmware aktualizací nemusí být nic nereálné. Pokud tak hledáte domácí audio-video centrálu s párou jako lokomotiva, pokud jste spíš na pevnější, hodně autoritativní a hodně precizní zvuk, pak by právě pro vás mohl Arcam SR250 být tím správným bonbónkem.
Kč 97 900,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ skvělá výbava a kombinace funkcí
+ energický a důrazný zvuk
+ pěkné zpracování
+ rytmus a drajv
+ výborná kontrola basu
ZÁPORY
- absence podpory více formátů vysokého rozlišení
- trochu nepraktické ovládání
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: AQ | www.aq.cz