OPPO, značka ještě relativně nedávno známá hlavně svými velmi povedenými Blu-ray přehrávači (a mimo "náš" obor ještě třeba telefony...) za ještě akceptovatelné peníze, v roce 2014 vtrhla jako tsunami do světa špičkového sluchátkového poslechu se svými referenčními magneto-planárními sluchátky PM-1 a o nic horšími, snad jen trochu méně luxusně pojatými PM-2, kterým zdatně sekundoval jeden z nejlepších sluchátkových zesilovačů HA-1. Rok 2015 pak začíná uvedením jakési mobilní varianty těchto produktů.
Je znát, že OPPO má momentálně energii, má nápady a má kapacitu je realizovat. K nám se tak dostala jak nová sluchátka "na ven" PM-3, tak k nim doporučený přenosný zesilovač a D/A převodník HA-2, který svými tvary téměř dokonale splývá s novým iPhone 6 - a už to samo něco vypovídá.
Začněme však se sluchátky. Že PM-3 navrhli designéři OPPO, to nezapřou, byť působí jaksi "mlaději" a "lifestylověji", zejména pak v bílé variantě. Základní tvary a pojetí se téměř nemění, stejně jako koncepce sluchátek - jen s tím rozdílem, že venkovní užití mají usnadňovat uzavřené mušle. Ty zůstávají podlouhlé a kulaté, vnější strana je ale o něco menší, než ta doléhající kolem uší, takže sluchátka působí subtilněji. Masivní kovová vidlice s dlouhým rozsahem nastavení týlního mostu zůstává, jeho plyšové polstrování je pak možná dokonce i bohatší, než u vyšších modelů.
Samotné náušníky jsou o něco kulatější, ale stále stejně robustní, pohodlné a měkké, takže do nich uši bez problémů zapadnou a sluchátka vás nebudou tlačit. Pohodlí při nošení je v podstatě úplné a ani váhu 320 gramů na hlavě dlouho nepocítíte - ostatně PM-3 patří spíše k těm lehkým "velkým" sluchátkům.
OPPO dodává klasický výměnný kabel s 3,5mm koncovkou na jednom a 6,3mm koncovkou na druhém konci, který lze vyměnit za dodávaný s mikrofonem (je tu ve verzi pro Apple i Android zařízení), který je kratší (1,2m oproti 3m) a vybavený 3,5 mm jacky. Technologií, ukrytou v mušlích, jsou to opět tradičně pojatá sluchátka OPPO.
Uvnitř najdeme oválnou sedmivrstvou, velmi tenkou a lehkou membránu s průměrem delší strany 5,5 cm, uzavřenou mezi do spirály stočenými plochými hliníkovými pásky. Díky tomu membrána může lépe reagovat na změny magnetického pole, aniž by ji působení sil jen na jedné její straně nějak deformovalo. Jinými slovy, membrána na signál reaguje rychle a přesně.OPPO využívá magnetický systém FEM se silnými neodynamiovými magnety.
Mobilní předurčení reflektují i technické parametry - zejména pak impedance pouhých 26 Ohm a citlivost 102 dB (1mW), díky nimž se nebudete muset bát zastrčit sluchátka ani do telefonu. Sluchátka (bez udání tolerance) pracují ve frekvenčním rozsahu 10 - 50 000 Hz a snesou nárazově příkon až 2 Watty (!).
Sluchátka OPPO PM-3 jsme měli možnost poslouchat na zmiňovaném sluchátkovém zesilovači HA-2, ale také na ASUS Xonar Essence One MUSES MKII, na Creative Labs X7 nebo na iPhone 6. Žádný ze zmíněných zdrojů neměl sebemenší problém je rozehrát a ovládnout, byť nejautoritativněji si s nimi (žádný div) poradí právě firemní kolega.
Vyšší modely sluchátek OPPO mají velmi dobré podání basu, byť jim musíte dát adekvátně high endového partnera, výjimkou není model PM-3. Rozhodně patří v tomto ohledu mezi ta nejnáročnější sluchátka své třídy a pro plné vyniknutí se nám podařilo najít vlastně jen firemní zesilovač HA-2, který trochu rozvolněné basy zkoncentroval a dokázal jim dodat kýžený impuls a váhu. Třeba s ASUSem byla basová linka v "Do you ever thhink of me?" od Alexis Cole poměrně rozvolněná, bez pocitu "kopance" při brnknutí o strunu. Malý, ale potentní HA-2 ale dokázal utáhnout otěže a vše zkrotit - bas je pak rychlý a dobře definovaný, byť právě zde se zdá být největší rozdíl oproti vyšším modelům. Avšak v rámci cenové třídy je to jednoduše excelentní výkon. Velikosti a energii basu napomáhá rozhodně i uzavřená koncepce.
Střední pásmo (ale vlastně se dá říct, že celý frekvenční rozsah) je křišťálově čisté, vlastně se může oproti PM-1 / PM-2 zdát až tvrdé a příliš striktní; je prostě fakt, že by do středů stálo za to přimíchat trochu pohody a uvolněnosti. PM-3 každopádně umí nabídnout pocitově "hmotný" zvuk, žádné éterické vzdychání. Třeba "Andreas, André" od Jienat (FLAC | 16 - 44,1) možná trochu postrádala poetiku a právě onu éteričnost, zato sluchátka zafungovala jako zvuková lupa s dokonalou precizností. Vokály přicházely naprosto bezprostředně, mezi posluchačem a hudbou je jen minimální překážka a vše je velice intenzivní. Sluchátka jsou také enormně transparentní - co a skrz co do nich pustíte, to se také plně projeví, charakter reprodukce tak hodně ovlivňuje nahrávka a elektronika. Špičkově nahrané bubínky a hlasy v této skladbě tak jednoduše braly dech - hloubka, jistota a konkrétnost, všeho mají OPPO požehnaně.
I výšky nesou ono tvrdší, výraznější, ale "masité" ladění - třeba činely a kovové perkuse v "Misery" (Dave´s True Story | "Unauthorized" | HD Tracks | FLAC | 24 - 96) byly excelentně znělé a přesné, bez náznaku cinkání. Pravda, dozvuk byl spíše průměrný, ale energie měla jednotlivá cinknutí na rozdávání. Přednes byl vůbec dosti průbojný, ale díky dobré kontrole ne útočný a nepříjemný. OPPO si také skvěle poradí s celkovou integrací a s proporční adekvátností výškového pásma - vše je velice přirozené, výrazné, ale nepřehnané.
Dynamika je v kontextu 20 000,- třídy velice dobrá. Vlastně i více než to. Titulní skladba alba "Too Darn Hot" od Claire Martin (HD Tracks | FLAC | 24 - 96) ukázala, že ideální je nastavit lehce vyšší hlasitost, právě tam sluchátka úplně rozkvetou. Potichu mají basy maličko navrch nad zbytkem pásma, navíc by bylo škoda ochudit se o ten pocit přítomnosti a živosti, o talent pro kontrolu mikrodynamického dění. Bubínek tu má až fyzický impakt, tak přesvědčivá je hloubka a kontrola, s níž PM-3 umí pracovat. To je v dané kategorii rozhodně vynikající výsledek.
Na špičce ve své třídě jsou OPPO PM-3 i co se týká rozlišení - membrána evidentně reaguje s úžasnou přesností a rychlostí, Gabrielova "Red Rain" ("So" | FLAC | 24 - 48) byla naprosto suverénní, byť se tu opět ukázala určitá tvrdost a nekompromisnost sluchátek. Zkombinovat nicméně takhle dobré rozlišení s celkovým nadhledem, to už chce opravdu alespoň dvakrát tolik peněz, bez ohledu na značku. Přednes, jak už bylo řečeno, je expresivní, detaily vám sluchátka servírují až pod nos. PM-3 by se svou přesností a rozlišením mohly sloužit v sebeprestižnějším nahrávacím studiu.
Na rozdíl od vyšších modelů máte u PM-3 přeci jen pocit, že zvuk nevystupuje z hlavy směrem do prostoru; i tak vzdušná a plastická skladba, jakou je I-Ching a "Gadamylin" ("Head-Fi Open Your Ears" | FLAC | 24 - 96), kde na začátku úžasně cvrlikají ptáčci a dávají dojem, že "jste tam", byla lehce stažená do sluchátek. Nicméně na prostoru "uvnitř" se odehrává velmi detailní, přehledná scéna s velmi dobrou lokalizací a velice, velice dobrou kresbou nástrojů. PM-3 jsou prostě pevná, sebejistá sluchátka.
Je fakt, že nekompromisně věrný zvuk PM-3 trochu ubral na romantické atmosféře v "The Parting Glass" Cary Dillon ("Live at the Grand Opera House" | B&W | FLAC | 24 - 48). Na druhou stranu, ta brilance, těch detailů, to je na "mobilní" řešení vskutku špičkový výsledek. Zvuk nehraje na vřelost či laskavost, není uvolnění, přesto se dobře poslouchá. Po celodenním poslechu ale už je cítit únavu, intenzity už je příliš...
Sluchátka OPPO nezklamala vysoká očekávání. Začala v úrovni nejvyššího high-endu a zde je finančně dostupný derivát, který dělá kompromisy na rozumných místech. Zůstává tak skvělé zpracování, zůstává transparentní, čistý a velice přesný zvuk. Zůstává i výtečná dynamika a kontrola (byť vyžaduje hodně nadstandardní elektroniku). Co nezůstává, je ono ryze high endové uvolnění a nadhled, vlastní vlajkovým modelům, kde dodává právě onen finální punc ušlechtilosti přednesu. V kontextu cenové třídy je to ale naprosto v pořádku. Doporučujeme vyhnout se zbytečnému přemýšlení a jednoduše jako partnera zvolit firemní mobilní zesilovač HA-2 - lepší kombinaci jsme přes vší snahu nevymysleli. OPPO prostě pokračuje v produkci výjimečně povedených, moderně pojatých sluchátek a nabízí tentokrát zajímavou variantu nejen do exteriérů, ale také pro ty, kteří si nemohou či nechtějí dovolit "velké" firemní modely. Nabízí totiž v zásadě identický charakter a kvalitu reprodukce, která v této hladině rozhodně není obvyklá...
Kč 14 790,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ i v této cenové kategorii přináší firemní zvuk (byť s kompromisy proti PM-1 / PM-2)
+ vysloveně pěkný design
+ tradičně dobré zpracování, které snese libovolnou konkurenci do 30 000,-
+ uzavřená konstrukce dobře chrání od okolí
+ snadno se rozehrávají a nejsou otravná ani s velmi průměrným zdrojem signálu
+ rychlý, transparentní a přesný zvuk
ZÁPORY
- jsou oproti vyšším modelům (i obecně) trochu tvrdší
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: WDQ | www.avhifi.cz | www.oppodigital.cz