Šíře portfolia a zkušeností Sandyho Grosse snad už ani nejde změřit - ať už zamlada vyhrával závody autíček na autodráze, ať už byl "velitelem" v Polk Audio či později Definitive Technology, všude dokázal získat ocenění odborníků i fanoušků, což je rozhodně obdivuhodné. Na stará kolena si pak pořídil patrně poslední hračku, doposud mladou firmu GoldenEar.
Poznávacím znamením GoldenEar je určitě poloaktivní koncepce většiny reprosoustav, když už ne jejich zakrytí látkou či atypicky tvarované úzké a vysoké ozvučnice. Právě na aktivní bas a jeho hojná ocenění navazovala doposud řada ForceField, skládající se spíše z levných subwooferů, nyní nad ní přichází série SuperSub.
Ta se skládá jen ze dvou modelů naprosto identické koncepce ale rozdílných rozměrů, což reflektuje název XXL a X. Ač by se i tak mohlo zdát, že X bude velkým subwooferem, nic nemůže být dále od pravdy - téměř krychlovitá skříň subwooferu měří na šířku 35,5 cm, na výšku 32,3 cm a do hloubky 33,6 cm, navíc díky seseknutým bočním hranám a vysokému lesku působí ještě kompaktněji. Navíc i s váhou 18 kg opravdu není žádným obrem.
Tak jako větší model XXL i subwoofer SuperSub X je vybaven celkem čtyřmi reproduktory, ty boční jsou aktivní, nahoře a dole jsou pasivní membrány. Všechny reproduktory jsou dle návrhu vyráběny přímo v GoldenEar.
Až se nechce věřit, že konstruktérům se podařilo do malé ozvučnice vtěsnat osmipalcovou, výrazně kónickou membránu na každý bok a k tomu ještě nahoře a dole najít místo pro plochou obdélníkovou pasivní membránu s rozměr 10,5 x 9,5 palce. Součet ploch pro vyzařování basů je tedy v poměru k velikosti subwooferu enormní.
Elektronický modul ForceField dává výkon masivních 1 400 Wattů ve třídě D. Na zadní straně najdete dva cinche a malou dvoupolohovou páčku - v jedné poloze volíte stereo režim s cinchem pro levý a pravý kanál, v druhé poloze se levý vstup promění v LFE.
K dispozici jsou pak dva otočné ovladače, jeden pro hlasitost, druhý pro nastavení přechodové frekvence v rozmezí 40 - 150 Hz. Ta je poplatná jen v okamžiku, kdy používáte stereo režim, LFE připojení je "natvrdo".
Dle technických parametrů umí SuperSub X zahrát už od 12 Hz (což je jen o 2 Hz méně, než velký SuperSub XXL) a hraje do 250 Hz.
Sladit SuperSub X k libovolným reprosoustavám v prostoru bylo výjimečně snadné, protože subwoofer jako kdyby hrál snadno a lehce úplně jakkoliv a kdykoliv. Stačí 10 minut a trefíte snadno jak hlasitost, tak přechodovou frekvenci. Umístění v prostoru je pak také až pozoruhodně nenásilné, minimálně na to, že subwoofer není vybaven kalibrací. Díky vibrace výjimečně dobře absorbujícím gumovým nohám ho navíc můžete posadit i na méně stabilní povrchy, aniž by se rozvibrovala celá podlaha.
SuperSub X jsme poslouchali v ostravském Studiu Špalíček spolu s jeho větší verzí SuperSub XXL a s mohutnými REL G1 MKII a REL No. 25 a to zejména s Bowers&Wilkins 803 D3 a 802 D3, ale také s OceanWay Eureka. Poslouchalo se přes McIntosh MCD550 / McIntosh C52 / McIntosh MC601 a kabely Cardas.
Na to, že SuperSub X je takový malý drobeček nám spadla čelist, když jsme slyšeli, jakou famózní práci odvedl s Jonesovou "No sanctuary here" ("Vinyl Classics vol. 2" | 2014 | stereoplay). Po jeho zařazení přibyla jednak plnost, ale jednak i konkrétnost, bas byl semknutější, citelně lépe pulsující a měl jednoduše koule, slyšitelně lepší grády. SuperSub X vnáší do reprodukce také trochu vřelosti a takové lehce americké rozmáchlosti, ale to ničemu nevadí, díky jakési samozřejmé a nenáročné integraci výborně doplnil i suše perfekcionistické B&W či OceanWay a přidal jim objem, pocit dýchajícího basu - na tak malou krabičku byl bas velký až mohutný a vlastně jsme museli subwoofer hodně krotit, aby basu nebylo až moc. Výraznější nastavení si ale můžete užít třeba u filmů...
Je fascinující, s jakým klidem SuperSub X pracuje i s hodně mohutnými basovými linkami, jako je ta v "By the rivers dark" Leonarda Cohena ("Cabasse La Collection" | 2011 | SONY Music Japan | 88691918262). Robustní bas najednou měl lepší organizaci, lepší čitelnost a hlavně výrazně větší pocit fyzického důrazu, plnost a barevnost vás najednou spolkne a bas je všude. Navíc je i přes svou určitou měkkost pořád parádně utažený, šťavnatý a usazený, takže každý basový tón má pevně definované kontury a energie na rozdávání.
Bylo až neuvěřitelné, jaký dynamický kopanec kupředu dokázal dát Orffově "O Fortuna" ("Carmina Burana" | 1984 | Decca | 411 702-2) - už tak pompézní a efektně dramatická skladba s obrovskou spoustou energie získala v dynamických špičkách jakýsi turboefekt, na tak malý subwoofer až neuvěřitelný - větší důraz, objem i švih pěkně odspodu posunou zážitek ještě dál a i u špičkové sestavy ještě zdůrazní husí kůži, která při poslechu naskakuje. Zlepší se drajv, zlepší se zejména definice velkých nástrojů a obecně jste najednou mnohem blíž hudbě - a to by člověk řekl, že je to jen trocha basu navíc.
Když přijde na celkovou čitelnost, umí SuperSub X svou přítomností reprodukci tak nějak lépe usadit, takže i když v "Love is the drug" od Roxy Music ("The best of" | 2001 | Virgin | 7243 8 10395 2 6) samozřejmě nevykouzlil žádné další nové detaily, které by doposud nebyly slyšet, celková přehlednost byla o něco snazší, bylo to o něco konkrétnější a pevnější, navíc hudba mnohem zřetelněji "sype" a ze studiově dokonalého zvuku udělá famózní muzikální zážitek.
Vlastně to pak platí i pro hudbu veskrze jednoduchou jako je Nohavicova "Dlouhá tenká struna" ("Babylon" | 2003 | Columbia | 511001 2). GoldenEar SuperSub X dokázal ve všech sestavách eliminovat pocit techničnosti a přidat hutnou radost a barevnost. Navíc je úžasné, že svou rychlostí, čistotou a přesností dokáže dělat v podstatě plnohodnotného partnera i drahým a špičkovým reprosoustavám.
Skladný a finančně smysluplný GoldenEar SuperSub X je náš nový favorit světa subwooferů - ano, třeba Bowers&Wilkins DB1 je rozhodně přesnější, B&W PV1D je rychlejší a možná i údernější, ale SuperSub X je tak bezprostřední, tak rozjásaně energický a návykově muzikální, že po jeho odstavení máte téměř instantní pocit, že hudba je nervóznější a jednoduše méně zábavné, prostě tak nějak splasklá. Pokud máte menší a střední prostory a chcete univerzální, snadno zakomponovatelný a příjemně muzikální, univerzální subwoofer, nabízí SuperSub X ve své konstrukci zapouzdřené basové nadšení, jinak se to říct nedá. A pokud náhodou pořídíte dva do stereo páru, máte vystaráno už úplně.
MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose předního reproduktoru a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 30 metrů čtverečních, standardním zatlumením a nadprůměrnými akustickými úpravami. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, subwoofer byl umístěn v poslechové pozici, tj. u reprosoustav, přechodová frekvence byla nastavena na 50 Hz a hlasitost na ani ne poloviční.
Na danou velikost a cenovou třídu je nástup naplno na hranici cca 25 Hz u SuperSub X famózní, je vidět také poměrně hodně rychlý útlum za nastavenou úrovní přechodové frekvence. Za dané peníze je ale SuperSub X excelentní, byť slibovaných 12 Hz by asi bylo reálných někde v rohu...
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]
Kč 39 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/subwoofery/1282-goldenear-supersub-x#sigProId946e5e9470
--- --- --- --- ---
KLADY
+ přesný, rychlý, konkrétní bas
+ šťavnatost
+ příjemně bezešvá integrace
+ dynamika a dramatičnost
ZÁPORY
- ve velkých prostorách a u velkých reprosoustav možná lépe poslouží XXL
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Soundstyle | www.soundstyle.cz