Značka Kingsound nepatří mezi ty nejproslulejší, takže pro ty, kteří neví – jde o hongkongského výrobce v prvé řadě elektrostatických reprosoustav a sluchátek, plus adekvátních vysokonapěťových zesilovačů, ve firemním portfoliu ale najdete také hybridní reprosoustavy, lampové zesilovače nebo třeba CD přehrávač. Značka funguje už od roku 2002, takže nejde o žádné zelenáče.
V nabídce je aktuálně trojice elektrostatických sluchátek a trojice zesilovačů pro ně, my jsme si mohli osahat „střední třídu“, tedy prostřední model sluchátek KS-H3 a prostřední model zesilovače M-10.
Kingsound KS-H3
Sluchátka jsou od pohledu velmi pěkná, mají čistý design a jejich kulaté mušle zprvu nijak nepřipomínají fakt, že jde o elektrostaty. Nosná část hlavového mostu je kovová, na hlavu ale přiléhá koženkový odpružený most, který nenásilně rozkládá hmotnost 460 gramů po celé hlavě.
Velké kulaté mušle mají z vnější strany kovou a hustě perforovanou plochu, ve spodní straně do nich vede napevno zabudovaný signálový kabel (jde o nízkokapacitní plochý vodič z čisté mědi, tažené technikou Dr. Ohna, která zajišťuje minimum nečistot v dlouhých krystalech), zakončený typickou „elektrostatickou“ zástrčkou typu Pro. Kolem ucha přiléhá kruhový, poměrně měkký, ale také poměrně dost nízký náušník z umělotiny, ta nicméně ve styku s kůží není nepříjemná ani po pár hodinách poselchu. Samotné mušle jsou nicméně také poměrně mělké a audiofilové se skutečně netopýříma ušima mohou cítit dotek s vnitřní krycí látkou. Celkový přítlak je ale minimální, nemáte pocit, že by něco někde tlačilo.
Použitá membrána vychází ze standardních elektrostatických konceptů – na rozdíl od většiny používá ale ultra tenkou pokovenou fólii, její tloušťka je pouhých 1,37 mikrometru (pro srovnání, průměrný vlast má cca 50 mikrometrů), takže je opravdu extrémně lehká.
Kingsound nijak nehýří technickými parametry, dozvíte se o pracovním frekvenčním rozsahu 6 – 46 000 Hz, impedanci 113 kOhm, citlivosti 109 dB nebo maximálním akustickém tlaku 116 dB, to vše při požadovaném pracovním napětí 550 V.
Kingsound M-10
Adekvátním partnerem prostřední řady sluchátek Kingsound je prostřední řada zesilovačů – tedy model M-10. Vyznačuje se poměrně originální podobou „na stojáka“, tedy vertikální orientací, která je možná díky vcelku chytře vymyšleným nožičkám a skládacímu stojánku, který zabraňuje převážení na bok.
Čelní hliníkový panel je estetický a jednoduchý, zbytek komponentů je z poměrně bohatě perforovaných plechů, které mají svůj účel – zejména v horní části se totiž zesilovač poměrně výrazně zahřívá.
Vpředu najdete vše potřebné pro ovládání – úplně nahoře potenciometr pro (poměrně příjemně plynulou) regulaci hlasitosti, pod ním je páčka, jejíž pomocí lze přidat šťávu do basového spektra. Ještě o kousek níže je nezbytný Pro konektor pro připojení sluchátek a úplně dole kolébkový vypínač.
Zadní panel odhalí čtyři cinche, 3,5 mm jack a napájecí zásuvku standardní podoby. Ta jediná nepřekvapí, zbytek není úplně očekávaný. 3,5 mm jack je čistě analogový a určený primárně pro přenosné hudební přehrávače nebo telefony. Horní pár cinchů je vstupní, spodní výstupní, takže M-10 může být v signálové cestě mezi zdrojem signálu a zesilovačem. Výstup je aktivní i ve vypnutém stavu.
Uvnitř najdete malý toroidní transformátor a v horní části celkem osm výkonových tranzistorů, které jsou také zdrojem výše zmíněného výrazného tepla.
Zesilovač pracuje v rozsahu 10 – 50 000 Hz, má zisk 58 dB a udávanou úroveň THD+N 0,001% nebo odstup signálu a šumu přes 100 dB. Na výstupu dokáže dodat více než 300 Vrms a tím náležitě rozhýbat i elektrostaty.
Zesilovač sám je poměrně dost kompaktní – jeho 2,3 kg váhy je koncentrováno v těle s šířkou pouhých 6 cm, výškou 26,5 cm a hloubkou 17,5 cm.
Sluchátka jsme poslouchali v redakčních sestavách a to s OPPO UDP-205, Emotiva ERC-4 nebo třeba Teac NT-503 jako zdroji signálu, pro porovnání sloužila AudioQuest NightOwl Carbon s Apogee Groove nebo třeba Chord Mojo.
Basové tóny v „Hiccups“ Harry Sacksioniho („STS Test Demo CD Vol. 1“ | 2014 | STS Digital | STS-6111134) měly docela slušnou hloubku, jejich hlavní předností byla ale rozhodně vynikající artikulace. Kontury jsou pevné, přesné, sluchátka hrají rychle a konkrétně. Dynamičtí konkurenti podobné ceny vám dají více „masa“, ale KS-H3 umí být velmi konkrétní a velmi informativní. Pokud se přenesete přes menší „temnost“ a hutnost, odmění se vám propracovaným, mroukajícím basovým základem, který je i proporčně velmi příjemně realistický.
Transparentnost elektrostatů prakticky napříč všemi snesitelnými poslechovými hlasitostmi nejvíce oceníte v kritickém středním pásmu. Zejména vokály se „vyloupnou“ do popředí s nebývalou lehkostí a pocitem krásné vzdušnosti, třeba jako ten Karen Matheson v „Ailein Duinn“ („L’Hértiage Des Celtes“ | 2011 | Columbia | COL 481530-2). Je cítit, že jde o živý koncert, přesto je hlas úžasně ukázněný a dokonce i lehoulinké nádechy jsou velmi zřetelné, zpěv je jasný a živý. Sluchátka jsou natolik informativní a relativně přímočará, že někdy vyzní až trochu na hraně, tvrději (zejména u hlasitějšího poslechu), není to ale suchý nebo tenký zvuk.
Super rychlý zvuk elektrostatů pak výtečně funguje také na nejvyšším konci frekvenčního rozsahu, kde jsou v činelech v „La Rosita“ Colemana Hawkinse a Bena Webstera („Encounters“ | 2013 | Verve | 31452147-2) přehršle detailů. KS-H3 jsou důstojně organizovaná, jemňoučký ševel malého činelu zůstává v pozadí, ale přesto velmi nenuceně a samozřejmě čitelný, ani když přijde na řadu činel velký, který má pěkné tělo a skvělou texturu, tak ševelení v pozadí neztratí řád a klid. Vysokofrekvenční zvuky jsou pěkné, jasné, výtečně detailní, ale nijak okázale exponované. Pokud jste ten analytický tip, KS-H3 svou rychlostí a průzračností dokážou nabídnout požehnaně prostoru pro zábavu.
Pěkný wow efekt způsobily při poslechu mohutné bubny v „Rí Na Cruinne“ od Clannad („Extended Dynamic Experience 5“ | 2017 | STS Digital | STS-6111158). Vysokorychlostní zvuk sluchátek a jejich pevnost totiž jdou ruku v ruce nejen s pocitem švihu a důrazu, ale také s působivou mohutností – zvuk má hmotu, objem a energii. Údernost je opravdu pěkná a vlastně tu v celkové tučnosti bez problémů konkurují dynamickým sluchátkům, která ale působí měkčeji a méně konkrétně. Po každém úderu na blánu navíc cítíte její zapružení a rezonující velký „kotel“. Sluchátka pak reflektují vcelku napřímo kvality (a tedy i limity) připojeného zdroje signálu.
Asi po všem řečeném nepřekvapí, že rozlišení KS-H3 / M-10 patří k tomu nejlepšímu, co za 35 000,- korun můžete pořídit. „Fortysomething“ od Eleonore („Incredible Music & Recordings“ | 2012 | STS Digital | STS-6111130) byla dalším důkazem, že jak je dobrá nahrávka a zdroj signálu, tak dobrý je zvuk KS-H3 – právě tady, na skutečně fantastickém záznamu všechno zařezává, organizace je perfektní, razance perkusí průrazná a energická, zpěv komplexní, bohatý a autenticky bezprostřední a jemné cinkání porcelánu a šum hlasů hostů koncertu v pozadí naprosto zřetelný, přestože zůstává právě hluboko v pozadí. Jako jedna z mála sluchátek dokázala KS-H3 nabídnout i pěkný věrné „vrzání“ těla kontrabasu, které v mnohovrstvé skladbě často dost zapadne. Je to hotový rej detailů a nuancí, čistý, jasný, je to zvuk odhalený až na kost. Moc pěkné.
Ve „Dream about you“ zpěvačky Evy („STS Test Demo CD Vol. 1“ | 2017 | STS Digital | STS-6111134) bylo cítit spoustu vzduchu, sluchátka výtečně drží „stereo“ pocit, zvuk je kontrolovaný, přehledný a zní s pocitem „mimo hlavu“ (což potvrdí i lidé na metry od vás, protože mušle zvuk nijak netlumí). U podání prostoru je přeci jen důležité správně si sluchátka na uších usadit, což není vzhledem k menšímu přítlaku a mělčím mušlím vždycky úplně jednoduchý úkol. Ale když se to podaří, výsledek je opravdu dobrý.
Pokud srovnáme Kingsound KS-H3 / M-10 s těmi nejdražšími elektrostatickými systémy na světě, ať už půjde o STAX nebo třeba Hifiman, je jejich zvuk o špetku méně transparentní, ale v reálném světě, v reálné konkurenci se – jak ukázala třeba „Breaking Silence“ ze stejnojmenné desky Janis Ian (1993 | Columbia | 519 614-4) – dostáváte do sféry, kde o kvalitě poslechu rozhoduje víc sama nahrávka, respektive zdroj signálu, než sluchátka samotná a to je s ohledem na vlastně ne nesmyslnou cenu něco. Čistý, velmi rychlý zvuk a veliká informativnost středního modelu od Kingsound umí bavit, v této konkrétní nahrávce „prodají“ její energii i důrazné špičky, stejně jako všechny polohy vokálu. Je to zvuk transparentní a nezabarvený, čistý a velmi konkrétní.
Hongkongská sluchátka Kingsound KS-H3 a adekvátní zesilovač M-10 jsou vynikajícně fungujícími elektrostatickými sluchátky, která v kontextu svých výkonů stojí zajímavé peníze. Nejsou pojatá jako luxusní zboží (ale třeba oproti STAX nebo Koss elektrostatům stále působí esteticky) a jejich tvar / velikost může být pro někoho otravným ergonomickým problémem. Stran toho je ale tento set mimořádně potěšujícím zdrojem hudebních zážitků, kdy jsou sluchátka už TAK dobrá, že slouží jen jako zprostředkovatel kvality nahrávek a zdroje signálu a jsou tak vstupenkou do světě opravdu autentické reprodukce hudby.
Kč 20 990,- - KS-H3
Kč 15 990,- - M-10
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sluchatka/2742-kingsound-ks-h3-m-10#sigProId684020628f
--- --- --- --- ---
KLADY
+ čitelnost i při minimální hlasitosti je skvělá
+ celková čistota a rychlost reprodukce
+ transparentní zvuk dobrých elektrostatů
+ v celkovém kontextu férová cena
+ možnost „přitlačit“ na basové složce
ZÁPORY
- horní hrana zesilovače dost hřeje
- mušle sluchátek jsou nekomfortně mělké
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Horizon Trading Prague | www.horizontrading.cz