Rotel

Audiovizuální receivery v druhé dekádě jedenadvacátého století nabízí úchvatné možnosti reprodukce videa i zvuku – nikdy nebylo snazší a finančně dostupnější přenést filmový zážitek z kinosálu do vlastního obývacího pokoje. Jedním z nemnoha úspěšných výrobců audiovizuálních receiverů, které tvoří základ domácího kina, je i americký Harman/Kardon. Model AVR 161, ač umístěný téměř na samém základu produktového katalogu, by již měl být dle svých specifikací schopen pokrýt všechny základní potřeby milovníků filmů.

Přestože dnes jsou k dispozici již A/V receivery, schopné zpracovat signály až s konfigurací 11.2, u filmové produkce zůstává dominantním formátem staré dobré 5.1. Právě Harman/Kardon AVR 161 zůstává puristickým nástrojem pro reprodukci pěti kanálů a i v té nejpřijatelnější cenové třídě, byť k základním funkcím přidává i některé nadstandardní.

Vnější podoba AVR 161 zcela odpovídá firemnímu katalogu – jednoduchý, moderní vzhled, čelní panel se zaoblenými hranami se dělí na dvě poloviny a i u levného přístroje je cítit snaha o masivnost (tedy alespoň vizuální) a hodnotné provedení. Horní dvě třetiny čelního panelu zabírá lesklá „prosklená" část, jejíž hloubi se skrývá přehledný a dobře čitelný displej, ale hlavně kruhové ovládací tlačítko – černou hmotu ovládacího prvku obkružuje poměrně masivní okruží s LED podsvícením, sloužící zároveň zčásti jako indikační.

Pod touto lesklou částí najdeme uzoučký a pro dotek až nepraktický pás umělohmotných tlačítek s tak tak přijatelným zdvihem, byť si stále ještě můžete být jisti tím, co jste vlastně stiskli. V matné dolní třetině najdete už jen výstup na velký sluchátkový jack o průměru 6,3 mm a vedle USB konektor pro připojení jednotek s datovými soubory. Levý roh pak z pohledu zepředu zabírá uzoučká stavová LEDka.

Zadní panel vás až zaskočí svou jednoduchostí, vezmeme-li v úvahu běžnou přebujelou výbavu A/V receiverů. AVR 161 pokrývá jen základní, ale pro drtivou většinu konzumentů naprosto dostatečnou porci vstupně-výstupních konektorů. Základem je určitě celkem pět párů obyčejných, byť dostatečných šroubovacích terminálů, nad nimi pak dokonce pět HDMI vstupů – jeden je dokonce vybaven nejmodernějším standardem MHL, takže ke slovu přijdou i vaše mobilní zařízení. HDMI výstup je pouze jeden. K videu jsou tu ještě dva kompozitní vstupy a jeden výstup.

Audio oblast zastupují dva analogové RCA vstupy, subwoofer pre-out a z digitálních tu pak jsou zastoupeny jedním kusem koaxiální i optický vstup. Na přítomnost radiového tuneru upozorňují konektory jak pro anténu AM, tak FM formátu. K síťovým službám pak zase odkazuje LAN konektor, byť tu není ani stopa po Wi-Fi. Je to škoda, modul bezdrátového spojení jistě není zase tak nákladný a pohodlí pro koncového uživatele je určitě větší.

Dle dokumentace je AVR 161 zcela standardním AVR své cenové třídy – v pásmu 20 – 20 000 Hz nabízí pro impedanci 6 – 8 Ohm minimální výkon 85 Wattů při zkreslení 0,1%. Odstup signálu a šumu patří také k těm lepším, stejně jako celková pracovní frekvenční odezva v toleranci 0 / -3 dB 10 – 130 000 Hz. Maximální rozptyl proudového zatížení činí +/- 29 A, to určitě není špatné, stejně jako rychlost přechodu 40V/s. Minimálně v cenové kategorii +/- 10 000,- Kč je vše v mírách dobrých mravů.

Dostupný FM tuner je fajn, když už najde signál, tak je čistý a zřetelný – jeho schopnost vyhledat ale slaboučké, rušené signály je malá, stejně jako rychlost není z největších. K použití v běžném domácím provozu ale všechno bohatě dostačuje a veškeré potenciální problémy v této části zajistí amplifikovaná anténa pro příjem.

Fantastická je pak podpora formátů – i takhle levné zařízení dnes podporuje rozlišení 4K a tím pádem otevírá bránu ke skutečně high-endovému obrazu. Totéž platí i pro audio stránku - nejen, že si užijete internetové rádio, ale i DLNA stream po síti (což znamená pohodlně dostupnou kvalitu, máte-li vhodné soubory), navíc zvukové podání právě vašim podmínkám přizpůsobí uživatelsky jednoduchá a dobře fungující kalibrace přes dodávaný mikrofon. Už samozřejmostí se zdá v příjemné výbavě možnost přes USB připojit iOS zařízení či ovládat do sítě připojený receiver pomocí mobilní aplikace, což vychází vstříc hlavně mladým (či mladě smýšlejícím) uživatelům.

Harman/Kardon AVR 161 jsme měli možnost posoudit ve společnosti Denon AVR-X4000, ale také stereo zesilovačů NAD C370, Naim Nait XS, Musical Fidelity M8 č soulution 530. Dominantním zdrojm signálu byl Pioneer BDP-LX71, zobrazovačem pak Philips 47PFL5008K/12. Poslech se konal na Vivid Audio GIYA G3, Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus či Pioneer S-CN301-LR. Kabely dodaly Eagle Cable, Monster Cable, KrautWire ProAc a QUAD, ale také Nordost s modely Tyr 2 a Valhalla.

Harman/Kardon si nehraje na žádné hogofogo, soustředí se na maximální možnou čistotu v dostupné třídě. Na druhou stranu právě tenhle přístup se osvědčil. Základní optimalizaci zvukového podání provedete pomocí jednoduchého a srozumitelného průvodce, který se v podstatě neliší od osvědčených řešení všech značek na trhu (nač taky objevovat kolo?). Možnosti audiovizuálních nastavení nejdou do nejmenších detailů, ale pro běžného konzumenta je celková jednoduchost.

Obrazové podání je dobré, Harman nijak neovlivňuje průchozí signál a dostanete přesně to, co přes jeho porty pustíte. Zvukové podání je pak překvapivé – je totiž zcela civilní, nepřehnané a čisté. Navzdory tomu, že 85 Wattů nepůsobí na první pohled jako nijak dramatická hodnota, Harman umí hrát subjektivně velmi energicky. Třeba náraz auta v jedné z úvodních scén Blu-ray disku „Constantine" je brilantní, tříštící se sklo je jiskrné a zvuk je digitálně přesný a řízní, ale rozhodně ne agresivní.

Stejně tak hudební stopa zní dobře – nemáte sice pocit rafinovanosti a hloubky high-endových výšin, ale není tu ani žádná deka; zvuk je velmi čistý a směle se může porovnat s jakýmkoliv integrovaným zesilovačem cenové třídy do 10 tisíc. Zvláště dobře umí Harman rockovou hudbu, třeba losangeleští L.A.Guns s jejich „Psychopatic Eyes" z alba „Waking the Dead" mají správný rockový říz a šťávu, i když zvláště kopák má trochu menší objem a působí zmenšeně, zato však velmi kontrolovaným dojmem.

Podobně ani u Cohenova hlasu v „By the rivers dark" z disku „Cabasse La Collection" nemůžete očekávat rozpitvání práce hlasivek, ale vše je srozumitelné, nevulgární, dobře konturované a přehledné. Navíc umí Harman svou živostí do jakékoliv skladby v jakémkoliv okamžiku vnést světlo a energii, která baví a přitom se nemusí uchylovat k nadbytku basu a nacinkaným výškám, kteréžto zvukové atributy občas najdeme i ve vyšší cenové třídě.

Pokud hledáte jednoduchou cestu k zábavnému obrazu i zvuku v tom nejlepším slova smyslu, pokud navíc nechcete sahat příliš hluboko do peněženky a stačí vám jednoduchá, ale pro většinu filmů stále plně dostačující výbava, není v ceně kolem 12 tisíc lepšího kandidáta, než právě AVR 161. U ostatních značek najdete sice širší výbavu, ale více než 5.1 stejně málokdo a málokdy využije, jediným opravdovým hendikepem tak zůstává absence bezdrátového připojení do sítě. Oproti drtivé většině konkurentů umí navíc Harman svým kultivovaným laděním, plným života nabídnout zážitek objektivně vzato mírně kompromisní co do jemnosti a komplexnosti, subjektivně však na druhou stranu vtahujícím způsobem živý, zábavný a energický. Harman/Kardon AVR 161 nás pozitivně překvapil a potěšil.

Kč 11 890,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ přímý, čistý, rychlý zvuk

+ za daný výkon velmi férová cena

+ příjemně se poslouchá a nenáročně ovládá

ZÁPORY

- mít tak wi-fi, je v dané ceně dokonalý

- pomalý a méně citlivý FM tuner

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: DSI Czech | www.edsi.cz 

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista