Svět prémiových sluchátek se za poslední dekádu rozrostl ze skupiny pár vybraných výrobců na často až stěží uvěřitelné počty značek, které chrlí sluchátka v kategorii deset až sto tisíc (a někdy i více) v množství, v němž si prostě nutně musí to svoje najít každý. Jedním z těch, kteří se drží relativně při zemi a přitom už tradičně nabízí poměrně širokou sluchátkovou paletu je i japonský Denon - jeho nabídka audiofilských sluchátek s high-endovými ambicemi přes uši začíná modelem AH-D5200.
Sluchátka to jsou elegantní, klasická a dobře udělaná - Okrouhlé mušle ze dřeva zebrano mají plochou boční stěnu, je na nich jen decentní firemní logo a spolu s celkově zemitým barevným laděním působí až konzervativně. Hliníkový pásek dělí tento dřevěný kus od masivních a pěkně polstrovaných náušníků (jak jinak, opět v zemitě hnědé), navíc na něm drží vidlice pokračující do týlního mostu. Díky úchytu s otáčením ve dvou osách lze mušli usadit na hlavně pěkně poddajně.
Náušníky jsou pokryté měkkou kůží (stejně jako hlavový most) a vyplněné paměťovou pěnou - velká plocha dobře izoluje a zajišťuje mimo jiné i velký komfort nošení při delším poslechu. Pevnost týlního mostu zajišťuje bytelná kovová konstrukce ( i díky ní váží sluchátka 385 g), navíc se po ní dají sluchátka nastavit i pro opravdu, ale opravdu velkou hlavu (což dnes už není úplně automatické).
Signál do sluchátek je pak přiváděn do každé mušle zvlášť a to pěkně zpracovaným kabelem s opletem, který by měl zajistit dostatečnou životnost.
Uvnitř mušlí jsou měniče Free Edge s průměrem 5 cm, které zajišťují frekvenční rozsah 5 - 40 000 Hz a sluchátka díky nim mají velmi přátelskou impedanci 24 ohm. Měniče jsou vyráběny v Japonsku (ostatně jako celá sluchátka) a jejich konstrukce je zaměřená na potlačení rezonancí širokopásmové membrány a tím čistší a jasnější reprodukci - dosahuje se toho třeba použitím pryskyřice a dalších měkkých materiálů.
Sluchátka AH-D5200 jsme poslouchali primárně na Teac NT-503 s externími hodinami CG-10M, ale také na Apogee Groove nebo Chord Mojo / Poly. Srovnávat jsme mohli se vší redakční výbavou v čele s beyerdynamic Amiron Home a Sennheiser HD 26 Pro, ale i Koss Porta Pro Wireless, Porta Pro CZ nebo Sennheiser IE 8. Spolu s AH-D5200 přišla také sluchátka AH-D1200 ze stejné stáje.
Když se rozezněly oba nástroje v "Duetu pro cello a kontrabas" Gioacchina Rossiniho (The Absolute Sound Reference" | 2016 | STS Digital | STS-6111152), bylo znáte, že Denon si dal na naladění basu záležet. S jemně sametovým dotekem totiž umí jít velmi hluboko, je působivě důstojný a přitom zůstává kulatý a až vřelý. Tahle sluchátka vám už dají ochutnat opravdu velkou porci skutečnosti co se týká dřevěné "příchuti" nástrojů nebo jejich robustnosti. Zamručení smyčců po strunách provází příjemná hladkost, nezatajující ale rozličnost - ba naopak ve své bohatosti umí AH-D5200 už opravdu slušně a s jistotou načrtnout i proměnlivost a tvárnost basů.
Zpěv Doris Day v klasické "Over the rainbow" ("Diamond Voice of the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) byl trochu "do krásna" posazený - takový něžný, barevný a vlastně jemný a měkčí po okrajích; navzdory zjevné snaze hrát neanalyticky a spíše organicky, uvolněně, je tu solidní rozlišení a hladivě hebký vokál umí ve správném okamžiku zabrat a dát najevo patřičnou energii. Střední pásmo je netechnické, také lehce vřelejší, pěkně plnotučné a otevřené. Je ale fakt, že takový ten sluchátkový mikrodetail, takové to extrémně bezprostřední vnoření se do zvuku, to tu není a je to bližší pocit poslechu klasických reprosoustav ve smyslu zvukové celistvosti.
Na cinkotu mnohých činelů a dalších perkusí ve Floexově "Prenatal Hunters" ("Extended Dynamic Experience 5" | 2017 | STS Digital | STS-6111158) bylo znát, že objemově je výšek tak akorát, nikam se neženou (ostatně tak dobře zapadají do zbytku frekvenčního pásma) a sluchátka dokážou svižně reagovat a tím z chumlů cinkotu a chřestotu vylovit dobře zaostřené jednotlivé tóny - je to už natolik dospělý a samozřejmý zvuk, že dokonce vnímáte (tedy samozřejmě na správné elektronice, protože AH-D5200 nějak budou hrát i na mobilních telefonech) i odlišné velikosti jednotlivých činelů a takové nuance, jako je rozdílná intenzita dopadu paličky na jejich plochu, o jemnostech dlouhého dozvuku ani nemluvě. Výšky jsou jednoduše opravdu pěkné.
Na Stravinského "Ptákovi Ohnivákovi" v podání Utrechtsch Studenten Concert pod vedením Base Pollarda ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) jsme zase seznali, že AH-D5200 se drží jakéhosi "firemního ladění", tedy jsou vřelá a spíše uvolněnější, ale tam, kde to zabírající orchestr žádá, tam už umí zahřímat a nadechnout se působivým způsobem - prostě tak, jak si to již vysoký standard patnáctitisícové třídy žádá. Přednes má ale na dobrém systému solidní šmrnc a tah na bránu, ač to sluchátka nedávají ve svém měkčím stylu prvoplánově najevo, zvuk je velký a živý.
O tom, že sluchátka Denon jsou spíše neanalytická a snaží se o organické vyznění, o to jsme řeč už vedli - ve zdánlivě jednoduché, ale poctivě v reálném kostelním prostoru nahrané "Pie Jesu" se zpěvačkou Ellen van Zomeren ("Incredible Music Volume 4" | 2012 | STS Digital | STS-6111130) jsme seznali, že přestože sluchátka skutečně nijak nedávají najevo, že by měla kdovíjaké schopnosti, v neokázale "normálním" zvuku se objevuje už pěkná řádka detailů, zejména takové ty drobounké nuance jako nádech, zašustění tu a tam nebo ozvěna v prostoru jsou tu patrné - ne úplně výrazné, ale jsou tam a přes vší laskavost zvukového podání je můžete dobře vnímat.
Spíše nadprůměrně velký zvuk co do proporcí pak pomáhá celkem slušně vybudovat i iluzi prostoru hudební scény - v "Dream about you" ("STS Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) vytvořila AH-D5200 solidně spojitý prostor i s iluzí hloubky, nebyl to takový ten typicky natěsnaný sluchátkový poslech, ale už i pěkně vzdušná prezentace s lokalizací nástrojů ve třech osách, což je prostě moc pěkné.
Nu a taková napružená umělá "Aeró Dynamik" od Kraftwerk ("Extedend Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) byla tažená pěkně odspodu, výrazné basové linky se vlnily snadno a důrazně, aniž by ale celý zvuk jakkoliv rezignoval na své spíše měkčí a vřelejší naladění. Díky tomu se totiž vlastně jakákoliv hudba velmi jednoduše poslouchá, protože prostě tak protéká - můžete klidně i úplně vypnout a nechat sluchátka šeptat a protože udrží strukturu zvuku, bude to pořád příjemné, můžete je ale také pěkně vytočit a to vás zaplaví hotová hudební cunami - a pořád to bude příjemné.
Jakkoliv dost možná nevnímáte japonský Denon jakožto výrobce sluchátek (a také to tak samozřejmě primárně není), daří se mu zejména ve vyšších kategoriích (tedy od plus mínus 10 000,- a výš) nabídnout zajímavá řešení i pro náročné zákazníky. Jednak je pro mnohé atraktivní konzervativní design s pojetím kvality materiálu podle starých dobrých měřítek, takže je tu pěkné dřevo, pěkný kov a pěkná kůže bez umělotin, jednak ona jistá konzervativnost a přirozenost dýchá i ze zvukového podání. To vyznává spíše dospělou organičnost před mikroskopickou analýzou a svůj zvuk si sluchátka zachovávají s nadhledem potichu i nahlas - takhle nějak mají vypadat dospělá, solidní sluchátka pro každodenní domácí poslech po dlouhá a dlouhá léta.
Kč 15 490,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sluchatka/1959-denon-ah-d5200#sigProId6319d61866
--- --- --- --- ---
KLADY
+ již opravdu příjemně dospělý zvuk
+ velmi pěkné zpracování
+ poddajný a laskavý bas
+ celkově muzikální
ZÁPORY
- někteří konkurenti nabízí více detailu i důrazu
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz