Čas - lineární neprostorové kontinuum, které je jedním z definujících parametrů našeho vesmíru. Je to právě čas a jeho neúprosně nevratný tok, který z něj dělá (nakonec) tu nejcennější a nejdůležitější komoditu na světě. A je to - chtě nechtě - čas, který je extrémně důležitý i v tak (z celkového pohledu) malicherné hře, jakou je svět domácí reprodukce zvuku. Gigant oboru Teac je i díky svým zkušenostem z profi segmentu jedním z výrobců, kteří času přikládají nesmírnou důležitost - a i proto v jejich nabídce najdete samostatný generátor ultra přesného hodinového signálu.
Komponentové "hodiny" CG-10M jsou i přes svou ne úplně nízkou cenu patrně nejdostupnějším takovým generátorem na trhu. Možná stojí ale za to říct, proč byste vlastně vůbec o něčem takovém měli uvažovat. Ačkoliv ve studiovém světě se jednotný hodinový signál používá primárně pro synchronizaci mnoha zařízení, v domácím prostředí jde spíše o nahrazení často kompromisních generátorů hodinového taktu za přesnější a ještě k tomu lépe odstíněný a tím stabilnější zdroj časové informace - to pak vede k přesnějšímu a tedy přirozenějšímu (nebo možná spíše původnímu záznamu věrnějšímu) zvukovému výstupu. Z řečeného vyplývá, že CG-10M jsou tak ideálním partnerem pro D/A převodníky.
Teac se rozhodl CG-10M uzavřít do "poloviční" skříně své řady Reference, jde tedy o 29 cm široký, 24,9 cm hluboký a jen 8,4 cm vysoký objekt, který stojí na robustních antivibračních nožkách a v přední části vyčuhují boční panely kupředu ve formě maličkých madel, evokujících profi původ.
Čelní stěna je mimořádně jednoduchá - je tu jen typická spínací páčka, jemně naznačené logo a dominantou uprostřed je kruhový otvor, za nímž září ručičkový ukazatel stupně "topení". Jeho podsvícení lze plynule regulovat otočným prvkem na zadní straně, hned vedle standardní napájecí zásuvky.
No a pak jsou tu už jen čtyři zlacený BNC konektory, očíslované a definované jako 10 MHz reference s 50 ohmovým konektorem. Každý konektor má vlastní, kompletně izolované obvody, jediným společným bodem tak je toroidní transformátor.
První dvě minuty po zapnutí CG-10M "žhaví" - použitý krystalový oscilátor OCXO je totiž i tepelně stabilizovaný (pracuje tedy v "troubě" - Oven Controlled Crystal Oscillator). Díky tomu dokáže udržet opravdu špičkovou frekvenční přesnost s chybou jen 0,1 části z milionu. Teplotu v okolí krystalu pak CG-10M udrží dokonale stabilní s téměř neměřitelnými odchylkami. Vlivem teploty vznikne chyba jen v méně než třech případech z miliardy.
Hodiny Teac CG-10M jsou ideálním doplňkem pro NT-503 / NT-505 a UD-503 / UD-505 z firemní nabídky, s redakčním Teac NT-503 jsme také hodiny hodnotili. Zkoušeli jsme tuto dvojici jak při sluchátkovém poslechu přes beyerdynamic Amiron Home nebo Sennheiser HD 26 Pro, ale také s koncovým stupněm Emotiva XPA-DR2 na KEF LS50, zkoušeli jsme dvojici vložit mezi OPPO UDP-205 a Norma Revo IPA-140 při poslechu přes Harbeth Monitor 30, ale též za Cambridge CXC a před Cambridge CXA80 s Fischer&Fischer SN-70. 50 ohm propojovací kabel k hodinám jsme nakonec nechali vyrobit na míru, protože sehnat jej v rozumné kvalitě a pro domácnost smysluplné délce je obtížné.
Na basové lince v Rossiniho "Duetu pro cello a kontrabas" ("The Absolute Sound Reference" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) bylo cítit, že při zařazení hodin se bez diskuse zpevní kontury tónů, že bas je pocitově razantnější a konkrétnější - je to obdobný pocit, jako když do řetězce zařadíte dobrý napájecí filtr. Máte jednoduše pocit, že kontrabas má zřetelnější texturu a jeho zvuk je lépe diferencovaný. Byl to efekt rozhodně výraznější, než jsme si původně slibovali.
Ne nepodobným způsobem změnily hodiny i podání hlasu Doris Day v "Over the rainbow" ("Diamond Voices of the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) - ačkoliv se potenciometr hlasitosti ani nehnul, vokál zněl pocitově hlasitěji, jasněji. Jako kdyby byl také tak nějak "oprášen", vytažen trošku blíž k vám, takže objevíte jemnější nuance, delší dozvuk a celkově máte pocit jaksi větší komplexnosti, všechno je to klidnější a usazenější. Máte prostě lepší pocit z poslechu, byť charakter se celkově nemění a nemáte pocit dramatických změn - je to ale ten typ změny, kterou stěží rozeznáte, když hodiny zařadíte, ale okamžitě cítíte, že něco ne úplně snadno definovatelného není dobře, když je z řetězce vyjmete.
Do cinkotu činelu a dalších perkusí ve Floexově "Prenatal Hunters" ("Extended Dynamic Experience 5" | 2017 | STS Digital | STS-6111158) přinesl přesnější hodinový takt pocit větší jemnosti a klidu, také jaksi plynulejší doznívání, či jak to vhodně nazvat. Zvuk má, zdá se, prostě přesnější kontrolu a tím působí přirozeněji.
Na schopnost převodníku NT-503 zvládat dynamické špičky ve Stravinského "Ptáku Ohnivákovi" ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) mělo zařazení CG-10M jen nevelký vliv. Ano, při pečlivém zkoumání a opakovaném poslouchání máte pocit, že lepší kontrola možná přináší trochu dramatičtější celkové vyznění, ale je to opět v rovině čitelnosti a rozlišení obecně, kde je vliv hodin znát - snáze se můžete zorientovat v orchestru, ale nemáte pocit, že by nějak více zabíral.
Nemáte ani pocit, že by v sobě po zapojení hodin zvuk nesl více informací, na druhou stranu na příkladu "Pie Jesu" v podání Ellen van Zomeren ("Incredible Music Vol. 4" | 2012 | STS Digital | STS-6111130) je celkem zřetelně znát, že informace v reprodukci obsažené jsou "blíž", jsou konkrétnější, lépe a přesněji definované, takže i zvukový celek působí prokresleněji, organičtěji, zřetelněji.
U "Dream about you" od Evy a Stevieho B. ("STS Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) jsme pak měli pocit tak nějak větší kompaktnosti, jak kytara, tak zpěv jsou o krůček konkrétnější, usazenější. Není to najednou efekt srovnatelný s nasazením 3D brýlí, ale organizovanější reprodukce každopádně je.
Japonský Teac udělal s uvedením CG-10M vlastně velmi odvážný krok - rozhodl se totiž jít s kůží na trh s produktem, který rozhodně není levný a přitom je de facto jen doplňkem, který několika vybraným firemním produktům nabídne teoreticky pracovní podmínky blízké ideálu. Od CG-10M jsme zcela upřímně řečeno čekali jen kosmetický vliv, takové to řešení "pro pocit", ale jak se ukázalo, za své peníze skutečně (tedy minimálně na NT-503) dostanete přínos. Je to investice opravdu výrazná, ale jak se ukazuje, v digitální doméně poměrně žádoucí a tak pokud vám jako majitelům některého z kompatibilních zařízení Teac (či pravděpodobně samozřejmě i jiných zdrojů signálu, které jsou schopny pojmou 10 MHz referenční signál) vyhovuje zvuková charakteristika systému, ale chtěli byste jej posunout o krok směrem k přesnosti a realističnosti, díky čemuž se bude zdát jeho zvuk detailnějším, lépe organizovaným a jasnějším, tak CG-10M jsou komponentem ke zvážení. Minimálně u nás stále dokola hlodá nenápadný červík touhy si hodiny pořídit - a to o něčem vypovídá.
Kč 45 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/prislusenstvi-a-doplnky/1865-teac-cg-10m#sigProId3fe4f1eb7e
--- --- --- --- ---
KLADY
+ změny nebyly drastické, ale byly zřetelné (a pozitivní)
+ přesnější, lépe čitelný zvuk
+ velmi dobré zpracování
ZÁPORY
- cena není zrovna malá
- v balení by mohl být nutný 50 ohm BNC kabel
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: HIFI GUIDE | www.hifi-guide.cz