2016 05 03 TST Wharfedale Diamond 225 1

Portfolio tradiční původem anglické značky Wharfedale je patrně dost široké, že by při poskládání jednotlivých modelů vedle sebe dokázalo překlenout lamanšský průliv a dovolilo audiofilům přejít z kontinentu suchou nohou do bájného ostrovního království reprodukovaného zvuku. Základním stavebním kamenem takového mostu by se pak jistě staly řady Diamond, kombinující cenovou přívětivost a vizuální atraktivnost.

Série Diamond jsou v nabídce celkem tři (10, 100 a 200) a vzájemně se vlastně poměrně překrývají. Nejvyšší z nich je dvoustovka s třemi regálovými a třemi sloupovými modely, doplněnými centrem a subwoofery. Největším regálovým modelem (byť stále relativně malým vzhledem k šířce 19,6 cm, výšce 35,5 cm, hloubce 29 cm a váze 6,5 kg) je tu kompaktní dvoupásmová regálovka 225, patřící do cenové úrovně, kde vlastně v současnosti není nijak velká konkurence, neb velká část soupeřů v nových generacích následovala všeobecný trend relativně výrazného zdražování.

2016 05 03 TST Wharfedale Diamond 225 2

Diamond 225 jsou velmi klasicky koncipované reprosoustavy s čistě pravoúhlými tvary. Jejich čelní stěna je osazena dvěma reprodutkory a provedená v lesku, navazuje na ní ničím překvapivý desetilitrový kabinet ze sendviče MDF desek a dřevotřísky pokrytý vinylovou fólií, od pohledu s ohledem na cenu velice hezkou. Zadní stěna je pak matná a hrubší, ale i to vypadá zajímavě. Ozvučnice stojí na kratičkými nožičkami oddělné základové desce, do vzniklé uzounké štěrbiny vyfukuje vzduch spodní bassreflex.

Připojení reproterminálů na zadní straně je řešeno typicky "wharfedalovsky", tedy čtveřicí reproterminálů ve vertikálním uspořádání, kdy jednotlivá přípojná místa "koukají" střídavě vpravo a vlevo, takže budete potřebovat vodiče, jejichž zakončení se dají od sebe odtáhnout poměrně daleko.

2016 05 03 TST Wharfedale Diamond 225 3

O výšky se stará klasická měkká kopulka v poměrně hlubokém zvukovodu, středy a basy pak hraje membrána o průměru 16,5 cm, vyrobená z tkaných kevlarových vláken s poměrně výrazným vzorem pro její zpevnění. Oba měniče okrašlují stříbrné kovové rámečky. Oproti minulým generacím Diamond sérií má středobas zvětšené magnety.

Na takhle kompaktní reprosoustavy mají Diamond 225 ambiciózní udávaný frekvenční rozsah 45 - 20 000 Hz (+/- 3 dB). Jmenovitou impedanci 8 Ohm výrobce trochu relativizuje přiznáním propadu na 4,2 Ohmu, charakteristická citlivost 87 dB / 2,83 V / m patří k mírně nadprůměrným. Výhybka dělí práci mezi měniče na hranici 2 300 Hz.

2016 05 03 TST Wharfedale Diamond 225 4

Reprosoustavy Wharfedale Diamond 225 jsme poslouchali s redakčními sestavou Naim Nait XS + Naim FlatCap XS a zdrojem OPPO BDP-105D či gramofonem VPI Scout, případně s druhou sestavou ve složení Cambridge CXA80 se zdrojem Cambridge CXC. K dispozici byly ale také zesilovače Rogue Audio Cronus Magnum II, Marantz PM-14S1 Special Edition nebo Advance Acoustic X-i105. Ze zdrojů pak ještě SA-14S1 Special Edition od Marantz nebo třeba Apogee Groove. Poslouchalo se přes kabely ZenSati Authentica, TelluriumQ Silver a Black a také přes průřez kabeláží Ansuz. K porovnání krom redakčních Harbeth Monitor 30 a Xavian Perla byly ještě OceanWay Eureka.

2016 05 03 TST Wharfedale Diamond 225 5

Na maličké a levné reprosoustavy mají Wharfedale Diamond 225 až neskutečný bas - chvíli si tak říkáte, jestli jste někde něco nepokazili, ale když v okolí není žádný subwoofer, musí to být skutečně z nich. Ve "Spiritual" Pata Methenyho a Charlieho Hadena ("Beyond the Missouri sky" | 1997 | Verve | 537 130-2) byl kontrabas sice zdaleka ne celý, ale už citelný, v menší místnosti pak víc než dostatečný a dá-li se to tak říct, Wharfedale jeho tónům dokážou dát "koule". Cítíte hutnost a cítíte už i nějakou váhu, byť odlišení jednotlivých poloh odpovídá kategorii. Nicméně kontury tónů ujdou, objem je pak velmi slušný, dokonce se zdá, že bas by mohl být i méně dominantní, trochu uvolněnější. Také pokud hrajete hodně potichu, rychle se vytrácí, s otáčejícím se knoflíkem volume jeho objem i důraz ale zase rychle přibývají.

2016 05 03 TST Wharfedale Diamond 225 6

Diamond 225 mají tendenci hrát jaksi "tělnatě" - teď nemyslíme tlustě a líně, ale naopak s pocitem hutnosti a plnosti. Hlas Vince Jonese v "Union Man" z "Moving through taboos" (2004 | Universal | VJ 356N) zněl vlastně velmi hezky, byl sytý a i když měl (pochopitelně za dané peníze) drobné rezervy v uvolněnosti a jemnosti, zněl příjemně expresivně a též solidně čistě, už byl posazený i nad mohutný bas a relativně výrazné výšky, nikam nezapadal a neschovával se. Opět pokud udržíte alespoň běžnou hlasitost a nenecháte reprosoustavy úplně šeptat, dostane se vám i slušného objemu a onoho zmíněného pocitu, že za vokálem je také nějaké tělo. Wharfedale pak prokázaly i velmi dobré rozlišení, zaslechli jsme i drobné nádechy mezi slovy a další relativně drobné zvuky.

Výškové pásmo je pak oproti oběma nižším trošičku tenčí, takže třeba činely a vibrafon v "Like Minds" Burtona, Corei, Methenyho, Haynese a Hollanda ("Like Minds" | 2003 | Concord | SACD-1029-6) byly o něco méně objemné a méně aktivní, podobně jako tóny vibrafonu měly menší pocit důrazu. Na druhou stranu čistotě už byla velmi slušná a u obou nástrojů byla patrná vkusná, byť o maličko důraznější znělost, činící ale jejich linky dostatečně zřetelnými. Co je pak nutno pochválit, to je podání kovového charakteru obou nástrojů - za dané peníze je to velmi přesvědčivé.

2016 05 03 TST Wharfedale Diamond 225 7

Je asi jasné, že malé a dobře zaplatitelné Diamond 225 nejsou stvořeny k trhání dynamických rekordů, pro většinu nahrávek při běžně používaném rozsahu hlasitosti ale "ustojí" co mají a v kontextu své třídy vlastně velmi nadprůměrně. I orchestr v Mussorgského "Velké bráně kyjevské" ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC200901) byl slušný, na velikost ozvučnice podaný skutečně jako odvážně velký. Dokonce tu byla už i trošičku cítit rána z velkého bubnu, jakkoliv měkká a méně konkrétní, tak nástroj už nebyl plochý a prázdný. S rostoucí hlasitostí pak roste (až do určité hranice, samozřejmě) také chuť jít za signálem a prosadit se. Body k dobru mají Wharfedale za to, že právě i složitá orchestrální nahrávka nepůsobí jako zmatený chumel a za dané peníze jsou dynamicky živé zejména smyčce.

Diamond 225 nejsou žádná analytická "pila" na detaily, přesto ve "What a wonderful world" Katie Melua a Evy Cassidy ("Collection" | 2008 | Dramatico | DRAMCD0040) byl zvuk dostatečně čistý a jasný, aby se v něm dalo dobře vyznat bez nutnosti vynakládat nějak moc velkou snahu. I když cítíte, že jde stále spíše o jeden velký celek, jednotlivé nástrojové i vokální linky už jsou dostatečně oddělené a nezávislé, aby reprodukce dávala smysl. Pokud chcete, stačí se trochu soustředit a zaslechnete i dost detailů, zejména pak tweeter patří k tomu lepšímu v dané třídě.

2016 05 03 TST Wharfedale Diamond 225 8

Ač neumí tak úplně vykouzlit nějak oslnivě hlubokou scénu, v Mahlerově "6. symfonii" v podání České filharmonie v čele s Václavem Neumannem zvládly Wharfedale rozprostřít orchestry mezi svými ozvučnicemi v pravolevém směru se slušnou přehledností, hloubka byla spíše jen opatrně naznačená, ale jako celek působil prostor dostatečně přehledným a dostatečně soudržným dojem, kdy bylo jasně definované pravolevé rozložení, což je slušný úspěch.

Do "Africa" od Toto ("Blu-spec CD - Feel the Differece" | 2009 | SONY Music Japan | SICP 20048-9) dokázaly Diamond 225 vložit mohutný, výrazný basový základ, energii a schopnost "bouchnout" ve správnou chvíli. Tady nebylo potřeba ultra precizní definice, slušná pevnost a více než solidní energie podpořila rytmus a Wharfedale se ani při vyšší hlasitosti nerozsypaly. Pravda, při už hodně vysoké hlasitosti celá reprodukce nepříjemně ztvrdne, ale to je jev, kterému se v této cenové hladině prostě nevyhnete. Důležité je, že Diamond 225 se dají poslouchat takříkajíc "na pohodu".

Wharfedale Diamond 225 jsou příjemně talentované, potentní bedničky. Jsou vkusně vypadající, pěkně vyrobené, nenáročné na umístění i rozehrání a hlavně - hrají opravdu příjemně, navíc s basovým základem, který by jim snad ani neměl příslušet při téhle velikosti a ceně. Vysloveně vás neuzemní žádnou ze svých vlastností, ale co je důležitější, ani vás žádnou nezklamou, pokud snadný přístup k hudbě je to, co si žádáte. Jsou příjemně muzikální a navíc patří do cenové hladiny, kde v době současného zdražování není úplně moc na výběr - většina firem se posunula o pár tisíc korun výš. Takže pokud máte zhruba deset jedenáct tisíc, hledáte něco na ozvučení cca 20 metrů čtverečních a máte rádi zvuk plný, sytý a energický, zařaďte si na seznam k poslechu i Diamond 225, stojí za to.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce mezi tweeterem a středotónovým měničem, v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor je standardně zatlumen, ovšem bez rozsáhlých akustických úprav, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu (kvůli rušení z exteriéru), vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

2016 05 03 TST Wharfedale Diamond 225 m1

Reálný nástup reprodukce pod hranicí 50 Hz a v plné síle jen o nějakých 10 Hz výše je nad běžnými hodnotami takto kompaktních reprosoustav, poslechové dojmy to jen potvrzují. Hlasové pásmo je maličko zdůrazněné, zároveň má ale kolem 400 Hz také citelný zvláštní výrazný propad - že by ale některé hlasy působily vysloveně zapadlé, to se nezdálo. Lehké zdůraznění nejvyššího pásma nad nějakými 7 kHz také není nijak dramatické a mimo meze "slušného vychování" v této cenové kategorii.

2016 05 03 TST Wharfedale Diamond 225 m2

Impedance je prostá příliš velkých a rychlých výkyvů, snad jen by v této kategorii nemusela klesat až někam pod 4 Ohmy, protože elektronika, s níž budou pravděpodobně Diamond 225 spárované, nebývá tak nekompromisní, aby propady impedance do velmi nízkých úrovní ustála bez jakýchkoliv problémů. Vysloveně kriticky nízké hodnoty ale také nejsou patrné.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 11 190,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ jsou opravdu pěkné a už i hezky vyrobené

+ bas, který byste od nich nečekali

+ příjemný, měkký a klidný přednes

+ snadné na umístění

ZÁPORY

- při nízkých poslechových úrovních chybí trochu tělo a důraz

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: RP Audio | www.rpaudio.cz 

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista