Ačkoliv přístroje nesou jména Saula Marantze, po mnoho a mnoho posledních let už jsou dítky jen a pouze jedné z oborových legend, Kena Ishiwaty. Ten utváří tvar i zvuk komponentů této původně americké, dnes už japonské značky a ani vrcholné modely série Premium s označením 14S1 Special Edition nejsou výjimkou. Krom integrovaného zesilovače nese čtrnáctku i přehrávač kompaktních disků s podporou SACD formátu, kterému Marantz jako jeden z nemnoha stále ještě plně důvěřuje.
Estetika přehrávače na první dobrou jasně zařazuje SA-14S1 Special Edition do katalogu Marantz, zejména pak mírně vypouklým čelním panelem, rozděleným vizuálně do tří celků, jak je pro značku typické. Boční bloky jsou prázdné, v prohlubních se pak ukrývají vertikálně rozprostřená malá tlačítka pro přímé ovládání funkcí přehrávání.
Prostřední blok hostí centrálně uloženou mechaniku, pod ní stejně široký stavový displej, ještě kousek pod ním jsou pak v jedné řadě vyrovnané USB konektor pro připojení datových pamětí, přepínač mezi zdroji signálu (vstupy a mechanika), spínací tlačítko a výstup na sluchátka s velkým jackem spolu s maličkým potenciometrem.
Na zadním panelu jsou pak jen nejnutnější konektory - robustní cinche analogového signálového výstupu (v této kategorii by mohl přehrávač možná už mít i symetrické výstupy), dvojice digitálních signálových výstupů (koax a optika) a trojice digitálních vstupů (koaxiální, optický a asynchronní USB). Můžete využít i dvou RCA konektorů pro informace dálkového ovládání, což se hodí při propojení celého setu komponentů Marantz. Konektivitu doplňuje standardní napájecí zásuvka.
Přehrávač SA-14S1 Special Edition je poctivě vyrobený, ladné křivky s rozměry 44 x 12,7 x 41,9 cm (š x v x h) mají váhu téměř 15,5 kg, což dost napovídá o tuhosti a rigidnosti šasi, vyztuženého dodatečným kovovým plátem.
Uvnitř přehrávače zajišťuje pevné napájení toroidní transformátor, mechanika FG Mecha je vlastním výrobkem Marantz. Obvodová řešení do velké míry stojí na modulech HDAM s diskrétním provedením, firemní alternativě k integrovaným operačním zesilovačům.
Mozkem přístroje je multibitový delta-sigma převodník postavený na čipu DSD1792A. Ten zajišťuje velmi slušný odstup signálu a šumu na úrovni 110 dB a podporuje jak PCM (až 24 bit / 192 kHz), tak DSD signály (z USB portu je ale DSD s taktem až 5,6 MHz transportováno jako DSD-over-PCM). Přehrávač má udávaný pracovní frekvenční rozsah 2 - 50 000 Hz, celkové harmonické zkreslení nepřekračuje 0,001%.
Všechny obvody mají plně symetrické rozložení, znovu se tak nabízí otázka, proč Marantz nevybavil SA-14S1 Special Edition také symetrickými výstupy pro ještě lepší odolnost vůči šumu.
Překvapivě velká pozornost byla věnována sluchátkovému zesilovači - využívá modul HDAM SA2, proudovou zpětnou vazbu a měl by dle všeho vyhovovat i náročnějším velkým sluchátkům.
(SA)CD přehrávač SA-14S1 Special Edition jsme poslouchali zejména s jeho soukmenovcem, integrovaným zesilovačem PM-14S1 Special Edition. Na řadu ale přišli též zesilovače Naim Nait XS + Naim FlatCap XS nebo Cambridge CXA80. Srovnávalo se s OPPO BDP-105D nebo Cambridge CXC, ale i převodníkem Apogee Groove nebo ASUS Xonar Essence One MUSES MKII. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30 a Xavian Perla, ale i Cabasse Murano. Propojeno bylo kabely ZenSati Authentica, TelluriumQ sérií Silver a Black, ale chvílemi i průřezem kabeláží Ansuz a KrautWire.
Linka kontrabasu v Hadenově "Spiritual" ("Beyond the Missouri Sky" | 1997 | Verve | 537 130-2) byla krásně hladká, jemná, klidná a už pěkně hluboká, byť kontury jsou lehce měkčí a nemáte pocit úplně realistické, plné váhy velkého nástroje. Ale jen trochu, tóny jsou naopak už dobře čitelné a oddělné, objemově je basu akorát. Ač by bas mohl být o krůček utaženější a údernější, velmi příjemně se poslouchá a dokáže předat solidně i barvu a "dřevitost" kontrabasu, celkově relaxovaný přednes nikam nespěchá a hudbu jako celek prostě poklidně unáší kupředu.
Střední pásmo je pak už velmi pěkně otevřené, hlas Vince Jonese v "This is the Woman" ("Moving through taboos" | 2003 | Universal | VJ 356N) byl znělý, plný a maličko tepleji podaný, právě ve středním pásmu byly nejcitelněji znát nastavené filtry, kterými se dá vyznění vokálů ještě maličko posunout směrem k větší preciznosti (ale zase menší pohodě a uvolněnosti). Hlas je také pěkně soustředěný, posazený pevně a jistě do hudební scény a velmi dobře definovaný, vydělený z hudebního dění jako dominantní prvek. Vzhledem k celkově mírně nadprůměrné pozornosti věnované právě hlasům a středním frekvencím je vokál i pěkně prokreslený, s nenásilně vystupujícími detaily.
Nástroje z nejvyšších pásem v "Like Minds" Garyho Burtona (2003 | Concord | SACD-1029-6) byly, zejména při použití SACD vrstvy, o kousíček lehčí, což bylo dobře poznat zejména u činelů. Třeba vibrafon už ale byl relativně sytý a hutný. U obou nástrojů pak byly tóny znělé a jasné, byť doznění bylo relativně rychlé a spíše kratší. Separace jednotlivých cinknutí je ovšem už velmi slušná a není problém vnímat ticho mezi jednotlivými dopady paličky, stejně tak tiché, jemné ševelení činelu se skládá z mnoha jednotlivých dopadů paličky a není to jeden kontinuální neprokreslený šum.
V kontextu své kategorie nabízí Marantz SA-14S1 Special Edition velice dobrou dynamiku, nástroje ve Vivaldiho "La Stravaganza Concerto op. 4 no 3." ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC200901) byly pěkně živé, smyčce jako kdyby snadno klouzaly po strunách a je cítit i velmi slušný důraz, kontrola je velmi rozumná, byť objemově by určitě zvuku mohlo být o kousek víc, nástroje by mohly být plnější.
SA-14S1 Special Edition rozhodně nepatří mezi analyticky pojaté stroje, při reprodukci se soustředí na jiné hodnoty, než je prezentace mikrodetailů a exponování i těch nejmenších ambientních zvuků - přesto bylo znát, že ve "What a wonderful world" Katie Melua a Evy Cassidy ("Collection" | 20008 | Dramatico | DRAMCD0040) bylo prokreslení velmi slušné a jakmile se uvolníte, zaposloucháte a budete chtít detaily lovit, najdete je. Uvolněnější přednes ale netlačí na pilu, nechává vše samovolně plynout a dýchat. Vokály jsou nicméně dobře načrtnuté, snadno je oddělíte i při společném zpěvu, stejně jako se neztrácí slušná, byť ne úplně samozřejmá čitelnost nástrojů za nimi.
Podobně je to také s prostorovým uspořádáním hudební scény - nemáte pocit, že by se na vás v Mahlerově "6. symfonii" v provedení České filharmonie s Václavem Neumannem (2006 | Octavia Records | OVCL-00259) "vyvalil" holograficky načrtnutý orchestr, přesto není problém s pravolevým určením pozic nástrojů, stejně jako nemáte pocit nějaké nekonkrétnosti, nic už mezi reprosoustavami neputuje a i když vše působí spíše jako jeden velký celek, spíš než jako mnoho malých konkrétních nástrojů, jde spíše o onu celkovou uvolněnost a snahu netlačit na prezentaci potenciálně únavného až "přehnaného" rozlišení (pokud chcete totální neúnavnost i naprosto samozřejmé rozlišení, chybí v cenovce nula na konci). Příjemný byl pocit vzduchu, který už SA-14S1 Special Edition do reprodukce dokáže přenést.
Přijde-li na rytmickou elektrifikovanou hudbu jako je "Africa" od TOTO ("Blu-spec CD - Feel the difference" | 2009 | SONY Music Japan | SICP 20048-9), přijdou rozhodně opět vhod filtry - někdy můžete mít náladu na uvolněnou, maličko vřelejší reprodukci s trochu rozvolněnější rytmikou, jindy můžete projev přehrávače posunout směrem k větší soustředěnosti a preciznějšímu rytmu za cenu lehkého ztvrdnutí a menší vřelosti. Celkově se ale stále příjemně poslouchá, byť nedává do hudby explozivní důraz, který je super na krátké poslechové úseky - a který může poněkud unavit v případě dlouhého poslouchání.
SACD přehrávač Marantz SA-14S1 Special Edition skvěle sedne těm, kteří na poslech nespěchají, kteří vědí, jak se uvolnit a užít si příjemnou hudbu, kteří nepotřebují efektní rozlišení, ale mají raději muzikálnost a pocit, že hudba je hladí. Charakter přehrávače si v případě chuti můžete ještě navíc mírně ovlivnit filtry, takže není problém trochu změnit reprodukci při poslechu rockového cédéčka a pak opět při poslechu klidného jazzu. Samotný přístroj je pak vysloveně pěkný, fortelně zpracovaný a jednoduše odvádí svou práci přesně tak, jak by náročný konzument za své peníze chtěl - neefektní, příjemně dospělý zvuk je skvělý pro ty, kdo nechtějí nic řešit, ale chtějí jen příjemně, čistě a barevně poslouchat.
Kč 69 990,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ dává pocit solidnosti
+ volitelné filtry reálně ovlivňující zvukový charakter
+ čistý muzikální přednes
+ klid a pohoda
+ DSD přes USB
ZÁPORY
- postrádá XLR výstupy
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz