Severoněmecký ELAC vždy měl poměrně dosti široké portfolio a od doby, co se na návrzích reprosoustav podílí také Andrew Jones a jeho kalifornská odnož značky, to platí dvojnásob – v současnosti to znamená plných 16 řad. Přesto se „ten klasický“ ELAC navrhuje a vyrábí stále v Kielu na dohled od dánských hranic. Mezi jinými tam vzniká i série Vela, jejíž název i tvary inspirovala plachta.
Uvnitř jde nicméně o evoluci populární série 400, která tu a tam designem lehce prosvítá. Nicméně ve všech modelech včetně prostředního sloupku Vela FS 408 je hlavně cítit milá dávka elegance. Pomáhá tomu i tvarování ozvučnice, štíhlé, vysoké a se stěnami jemně klenutými a hlavně nastavenými tak, aby uvnitř bylo minimum paralelních povrchů.
Vela FS 408 jako kdyby také „stály na špičkách“, může za to pod výrazným úhlem nadzvednutá spodní deska i horní panel trapezoidního půdorysu. Cílem toho spodního náklonu je vytvořit prostor, kterým do poměrně robustní základové desky vydechuje směrem dolů vedoucí otvor bassreflexu. I díky tomu je na zadní straně jen destička s dvěma páry reproterminálů a nic dalšího neruší čistotu linií.
Na čelní stěně jsou k vidění tři reproduktory, dva identické kónusy doplňuje ve zvukovodu zapuštěný typický firemní páskový výškáč JET. Jde o pátou generaci tohoto vysokotónového reproduktoru a planžeta usměrňující energii je zcela nově navržená.
Oba běžně působící dynamické reproduktory pracují paralelně a používají firemní membrány AS XR s průměrem 18 cm. AS znamená Aluminium Sandwich, tedy kombinaci papírového základu se zpevňující hliníkovou vrstvou, díky níž vzniká ten typický efekt „diamantového“ lomu.
Frekvenční výhybka je nastavená pro 2,5 pásmový koncept s přechodovými frekvencemi na 450 Hz (pro spodní woofer) a 2 550 Hz (pro ten horní). Dle normy IEC 268-5 mají Vela FS 408 frekvenční rozsah 28 – 50 000 Hz. Jmenovitá impedance činí 4 ohmy, ač ELAC přiznává propad na už poměrně nízkých 3,6 ohm. Charakteristická citlivost dosahuje na 88,5 dB / 2,83 V.
Ještě jsme nezmínili relativně neskromnou výšku 114,2 cm, útlou šířku 27,6 cm a průměrnou hloubku 33,2 cm. Možná to na první pohled nevypadá, ale Vela FS 408 se pronesou s poctivými 27,1 kg na kus.
Vela FS 408 jsme poslouchali v běžném redakčním prostředí – krátce i ve společnosti setu Cambridge CXA81 / Cambridge CXC / Teac NT-503 proti Fischer&Fischer SN-70 na kabelech Dynamique Audio Horizon 2, ale hlavně s Métronome DSC1 / OPPO UDP-205 / Kinki Studio EX-P7 / Kinki Studio EX-B7 / GMG Power Harmonic Hammer 3000P na kabelech Nordost Heimdall 2 proti Xavian Quarta Evoluzione. Nutno také říct, že velká místnost jim slušela o dost víc, než menší pokoj, neb navzdory svým proporcím potřebují místo k rozletu.
Když takové místo dostanou, je baskytary v „Ptáci jsou hloupí“ (Ondřej Soukup | „Válka barev“ | 1995 | Monitor Records | 660365-2331) požehnané množství. Hlavně ale zůstává taková ta napjatá, pevná a drnknutí pěkně zabrní až u kotníků. Frázování je dobré, přesnost velmi slušná a také různorodost poloh dobře vystižená. Nemáte pocit, že by reprosoustavy šly do nejhlubších temnot basového rozsahu, ale na druhou stranu je to zcela přiměřené jejich proporcím, byť v úplně nejnižší poloze, které fyzicky dosáhnout, jejich pevnost začíná maličko doplňovat efekt – snad je to fouknutí reflexu, v běžném provozu to ale není nijak patrná záležitost.
Střední pásmo má tendenci znít lehce „líbeznějším“ způsobem, trochu sladčeji, není tak tuhé a intenzivní jak bas, ale zpěv Tracy Chapman v „Subcity“ („Crossroads“ | 2008 | Warner Music | 8122-79908-9) měl moc pěkně jasné podání a výtečnou konkrétnost, detailů bylo také dost. ELAC drobné nuance a informace prezentuje s příjemnou mírou přirozenosti, bez tlaku, bez nějaké snahy o vypichování, ale také bez nějakého nadbytečného „zpříjemňování“, které by zahalilo případné ostrosti nebo nedokonalosti. Je to pěkně otevřený zvuk s dobrou porcí high-endové sebejistoty.
Páskový měnič pak kombinuje obě výše zmíněné základní charakteristiky – činely v „Silent Night“ od Yellowjackets („Peace Round“ | 2003 | Heads Up | HUCD 3090) zněly s lehkostí a špetičkou líbeznosti jako pásmo střední, ale zároveň byly perfektně artikulované a energické jako bas. Dobře trefený je celkový objem nejvyšších frekvenční a skvělá je jejich pevnost a prokreslenost, v tom páskový měnič funguje ne výbornou. Slyšíte tak i doševelení každého úderu a i když to není plný rozměr těla nástroje, je to kultivovaný mix výraznosti a zralé přirozenosti.
Díky neočekávané porci energie zejména ve spodní třetině frekvenčního rozsahu působila rázná „Sea Nature (Steve Hillage | „Green“ | 1990 | Virgin | 0777 7 87279 2 7) pěkně dynamickým dojmem, byla sytá a výbušná, přitom dobře kontrolovaná a utažená. Zejména pokud máte pevně hrající zesilovač a můžete si dovolit mírně (nijak hrozivě) vyšší hlasitost, umí Vela FS 408 naplnit místnost velmi dobře kontrolovanou šťavnatostí. Je to zvuk živý a zároveň „sbíječkově“ důrazný, takže takový ten rytmus, který pulsuje podlahou až do vašich vnitřností se tu určitě najde. S Cambridge nicméně třeba taková charakteristika nebyla cítit, Vela FS 408 si říkají o náležitou úroveň zesílení.
Rozlišení je díky pěkné otevřenosti a skvěle rozlišujícímu pásku velmi dobré, Hancockova „Sly“ („Head Hunters“ | 1997 | Columbia | CK 65123) byla prostě dobře přehledná. Za správných podmínek jsou Vela FS 408 pevně, konkrétně hrající reprosoustavy – středů a výšek tu možná bylo maličko méně, respektive byly maličko méně dominantní než basová složka, ale oboje bylo fakticky v rámci třídy výtečně propracované. Do optima ve vyšší polovině spektra možná chyběla jen špetka tučnosti a robustnosti, aby ideálně doplnila bas.
Hudební scéna v „Ario“ od Davea Hollanda („Overtime“ | 2005 | Dare2 | 982 714 2) byla dobře rozložená, pocit svobody a nezávislosti na ozvučnicích je už pěkný, nicméně Vela FS 408 vykazují lehkou směrovost, takže záleží na tom, jak je natočíte a jak sedíte. Není ovšem nijak dramaticky náročné najít tu správnou pozici – zaslouží si být i relativně dál od sebe i od posluchače (víc, než by napovídaly rozměry), pak zmizí mírný pocit těžiště uprostřed (další důvod, proč by neměly být Vela FS 408 v malé místnosti).
Řízná „Mind Reader“ od Silverchair („Young Modern“ | 2007 | eleven | elevencd63) zněla s trošičku hladším stylem (kousavá kytara a trochu hrubiánský vokál nebyly tak přímočaře nepříjemné, jako jsou v nahrávce samotné), ale s pěkným odpichem a objemem v okolí rytmické sekce, takže hudba šlapala a pumpovala pěkným způsobem, byť v celkově jemně elegantnějším a příjemnějším balení. Je to nicméně zajímavá a ne úplně obvyklá kombinace kultivovanosti a expresivity v různých částech frekvenčního rozsahu.
Sloupky ELAC Vela FS 408 navazují na tradiční přístup firmy v designu, materiálové základně i zvukovém ladění, ale přeci jen jsou něčím maličko odlišné. Jsou „odlehčenější“, možná modernější, kdo ví, co přesně stojí za tím vágním dojmem. Důležité ale je, že pokud jim dáte co nezbytně potřebují (tj. větší až velkou místnost a super korektní a pevný zesilovač pro začátek), pak dostanete velmi kompetentně fungující reprosoustavy, které nabízí mnohem víc basu, než by se zdálo, které nabízí líbezné středy a analytické výšky, to vše v jednom poměrně solidně kompaktním balení. Pokud máte rádi ELAC v jeho tradiční poloze a hledáte „plnoformátové“ reprosoustavy vyšší třídy, Vela FS 408 mohou snadno být tou vaší správnou plachtou pro splouvání rozbouřeného oceánu hudby…
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Frekvenční odezva vykazuje pokles energie v pásmu kolem 3 kHz, jehož velikost se nicméně poměrně výrazně mění spolu se vzrůstající vzdáleností a na nějakých 2,5 metrech už prakticky není. Zajímavá je také prakticky ideální (ne)směrovost. Propad na 180 Hz je produktem akustických vlastností, propad mezi 60 a 90 Hz nicméně ne. Působivá je prvotní odpověď někde u hranice 30 Hz, to je skutečně poměrně impozantní. Od středních tónů k výškám je i s odmyšlením onoho propadu, který se čtvercem vzdálenosti téměř mizí, patrný klesající trend, kdy nižší tóny mají lehce navrch.
Frekvenční odezva – basová část (červená) a středo-výšková část (černá)
Frekvenční přechod mezi woofery a tweeterem je spíše na 2 200 – 2 300 Hz, než na definovaných 2 550 Hz.
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Celkové harmonické zkreslení (žlutá linka)
Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (zelená) harmonickou
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Impedance skutečně dle seriózní firemní specifikace klesá těsně pod 4 ohmy, celkově je ale průběh velmi klidný, naprosto bezproblémový. Ladění bassreflexu je vidět na cca 35 Hz. Jen na 400 Hz je vidět lehounký náznak rezonance. Také elektrická fáze je blízká optimu, je prostá prudkých změn, drží se „na dohled“ nuly a pokud ne, tak v pozitivních hodnotách. Vela FS 408 nebudou mít žádné speciální nároky na zesilovač (snad s výjimkou nutnosti stability v nižší zátěži).
CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ ✓]
Kč 142 000,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/3191-elac-vela-fs-408#sigProId0b93925f31
--- --- --- --- ---
KLADY
+ štíhlá elegance
+ úderný basový základ
+ pěkný detail zejména na výškách
+ dobrý pocit dynamiky
ZÁPORY
- tendence k lehké směrovosti
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: BaSys CS | www.basys.cz