Přes čtyři desítky let tradice, vlastní silné vývojové a výrobní kapacity v jižní Francii a vlastní originální styl – to je ve zkratce značka Focal, která dnes nabízí široké portfolio reprosoustav pro domácnost, aktivních modelů pro studia nebo třeba sluchátek či ozvučení automobilů. Sílu značky podtrhuje i úzké partnerství s tradičním britským výrobcem elektroniky Naim Audio. Z takové pozice si tu a tam může Focal dovolit udělat něco jiného nebo něco pro radost – z podobného soudku je i limitovaná edice modelu Aria 932, kterou poznáte podle upraveného názvu Aria K2 936.
Tomuto modelu Focal zachoval jeho původní estetické rozměry, ale rozhodl se použít jiné měniče a tím dosáhnout výrazné obměny. Ozvučnice tohoto modelu mají vlastně klasický obdélníkový půdorys, sražené vertikální hrany jsou nicméně oživujícím prvkem, stejně jako posazení celé reprosoustavy na relativně robustní hliníkovou základnu se šroubovacími nožičkami. Aria K2 936 mají koncepci „všechno vpředu“, na čele s umělou kůži je celkem pět měničů a dva bassreflexové nátrubky PowerFlow u podlahy. Vzadu je pak logicky pouze vanička s jedním párem terminálů.
Třicetikilové reprosoustavy jsou také zjevně navržené tak, aby poměrně snadno zapadly do běžných prostorů zejména díky šířce 29,4 cm. Dostatečný objem nabírají výškou 115 cm a hloubkou 37,1 cm. Ozvučnice z MDF panelů je pak díky lehounkému zúžení směrem k zadní stěně prostá velkých paralelních vnitřních ploch.
Výrobce zmiňuje i to, že limitovaná verze K2 se pozná díky luxusnějšímu provedení v barvě Ash Grey na bočních panelech – jde o barevné provedení z řady Utopia III EVO.
O výšky se stará obrácená kopulka o průměru 2,5 cm, jde o TNF měnič ze slitiny hliníku a hořčíku. Je připevněný na pěnovém závěsu z materiálu Poron. Zasazený je pak do oválného „oka“ z uretanu, které slouží jako zvukovod.
Střední pásmo má na starosti kónická membrána s nevelkým fázovým nástavcem a výrazným gumovým závěsem. Koše jsou kryty elegantními hliníkovými rámečky. Zásadní změna verze K2 je membrána, kterou poznáte podle žlutého odstínu. Průměr je 16,5 cm, materiálem je sendvič z aramidových vláken, skelných vláken a lehké pěny.
Stejný průměr a stejný materiál mají i membrány trojice basových měničů, velikost centrální prachovky naznačuje velký průměr použité cívky. Podporují je dva rovné a relativně krátké plastikové bassreflexové nátrubky Powerflow a výdech směřovaný do prostoru pod reprosoustavou.
Focal udává u Aria K2 936 působivý frekvenční rozsah 39 – 28 000 Hz (+/- 3 dB) s dosahem až na 32 Hz (-6 dB). U charakteristické citlivosti najdete výjimečně vysokou hodnotu 92 dB / 2,83 V / m a u nominální impedance 8 ohm, byť hned vzápětí je uvedena poznámka o poklesu až na 2,8 ohm. Tři pásma mají dělící frekvence posazené na 260 a 3 100 Hz.
Sloupky Focal Aria K2 936 jsme poslouchali v pražském studiu AVITSmart, kde se hrálo třeba na Marantz MODEL 30 / Marantz SACD 30n nebo Nait Supernait 3, primárně ale na Octave V 110 SE, který vykazoval se zvukem Aria K2 936 dobrou „kompatibilitu“. Propojeno bylo kabeláží Chord a Nordost různých kategorií (z vyšší poloviny nabídky). Ke srovnání byly Dynaudio Confidence 30i nebo Audio Physic Step 35. Napájení vylepšoval IsoTek EVO3 Sigmas sa EVO3 Titan One.
Když spustily varhany v Bachově „Toccata BWV 565“ („Audiophile Test“ | 2008 | ABC Records | HD-150), hodně nás překvapilo, jak hluboko, jak fyzicky a jak intenzivně reprosoustavy umí zahrát. Je to bas hustý, plný a úderný jako nakopnutý míč. Chce se říct, že Focal už si sáhnout až na dohled nejnižší varhanní oktávy a to v objemu zřetelném, prezentovaném až s trochu dravou energií, ale stále vlastně s dobrou kontrolou. Není to jen hluboký a mocný hukot, je tu i férová struktura a pevnost. Bas je temný, pevný a citelně rozechvívající celý poslechový prostor – tlak, který umí Aria K2 936 vytvořit je tedy vskutku působivý a mocnější, než byste jejich štíhlému tělu přisoudili. Přitom všem ale Focal kladou větší důraz na konturovanost a konkrétnost než na mocnost objemu. Intenzity tu může být až trochu moc, chce to tak opatrněji vybírat zesilovač, který Aria K2 936 „ukrotí“.
Neméně intenzivní, ale zároveň výtečně kontrolované a propracované je i střední pásmo – zpěv Izumi Masuda v „May you have happiness“ („Golden Lips“ | 2009 | ABC Records | HD-121) zněl velmi otevřeným, jasným, až místy brilantním způsobem. Reprosoustavy nahrávku rozebírají téměř na prvočinitele, sykavky, v samotné nahrávce zaznamenané poměrně „napřímo“, jsou až „naleštěné“ a dosti intenzivní, hlas sám je ale perfektně artikulovaný, excelentně bezprostřední a přímý. Focal mají až monitorový efekt. Jejich zvuk je tuhý, v některých kombinacích až tvrdší. Tak trochu to působí jako „live“ zážitek se vší tou intenzivností a jadrností.
Na velmi zřetelně nahraném činelu v „So What“ Milese Davise („Live 8“ | 2015 | ABC Records | HD-207) bylo znát, že výšek je tedy až až, jsou až trochu dominantní v celkové prezentace a činel byl pronikavý, tvrdý, intenzivní, byť tu průraznou agresivitu velké kovové plochy máte jako na dlani. To platí i pro textury, je tu pocit perfektní čistoty a skvělého rozlišení, i ten nejmenší dozvuk je jasný a zřetelný, byť vnímáte, že jde o akcentovaný charakter. Je určitě důležité vyhnout se spojení s ostřejší nebo tvrdší elektronikou. Překvapivě ale zároveň vnímáte, že zvukové podání není ukřičené ve smyslu útočnosti, že nadbytek výšek je sice intenzivní, ale není to intenzivnost stavící na zkreslení.
Aria K2 936 jsou hodně intenzivní, jak jste již určitě pochopili – těží z toho ale v oblasti dynamiky, kdy máte pocit, že bubny v „Jazz Variants“ od The O-Zone Percussion Group („Stereo Test Record“ | 2014 | ABC Records) jsou přímo s vámi v místnosti. Rána do virblu je jako úder na solar, křachnutí činelu by mohlo lámat okenní tabulky a rytmus kopáku rozklepe hrudník víc, než splašené srdce. Je to nesmírně intenzivní, nesmírně dynamický projev, opět pocitově dost blízko skutečnému živému koncertu.
Díky celkové dopřednosti jsou Aria K2 936 ve své důraznosti a výraznosti až trochu monitorově působící – navzdory své velikosti totiž tou intenzitou nabízí detaily jako na dlani a doslova vám je podstrkují. Fakticky je pak rozlišení i po oproštění od tohoto efektu velmi dobré a „Jacob’s Dream“ od Alison Krauss („Hear the Difference“ | 2012 | ABC Records | HD-148a) byla krásně prokreslená. V nahrávce záměrně až brilantní kytary a vokál jsou tu ještě trochu popostrčené charakterem reprosoustav, což může být „až moc“, ale pokud dobře vyberete elektroniku (a že to stojí za několikeré vypíchnutí!), je to skutečně až „live“.
Händelova „Wasser Musik“ („Live 8“ | 2015 | ABC Records | HD-207) byla vykreslená na velké ploše, scéna i proporce nástrojů jsou veliké, nadpůrměrné a i v rozestavení daleko od sebe a daleko od posluchače je plasticita scény zachována. Zvuk je masitý, nabízí dobrou organizaci a lokalizaci stejně jako obraz hudební scény spojitý, oproštěný o pocit, že by hudba vycházela z ozvučnic, prostě se – tak jak to má být – vznáší v prostoru.
Cohenova „In my secret life“ („Absolutely Bass Voice“ | 2016 | ABC Records | HD-177) byla díky prakticky nelimitovanému spodnímu rozsahu reprosoustavy krásně plná a extrémně šťavnatá, hudba byla přes jasnou intenzitu a výraznost moc hezká, neuspěchaná. Rytmická linka je pružná, houpavá a energická, díky rozlišení „jako na dlani“ zase snadno rozumíte jak Cohenovi, tak jeho doprovodným zpěvačkám a vůbec je to parádní poslechový zážitek.
Focal se i v limitované sérii Aria 936 s dovětkem K2 vrátil ke stylu, který uplatnil i u Spectral 40th – a nemyslíme tím rozhodně jen žlutou barvu membrán. Aria K2 936 jsou mimořádně intenzivní, mimořádně energické, mimořádně dynamické a tím vším zároveň i mimořádně na elektroniku (stabilitu i párování charakterů…) náročné reprosoustavy, které jsou „velké“. Jsou velké fyzicky, velké množstvím energie a velké prezentovanými proporcemi hudební scény. Nabízí všeho hodně a v požehnaně živém (až živelném, byť kontrolovaném) stylu. Poslech hudby s Aria K2 936 je tedy rozhodně jízda…
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 20 metrů čtverečních, který prošel drobnými akustickými úpravami, ale vesměs působil jako běžný pokoj.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Aria K2 936 jsou velmi důstojně vyrovnané od 150 do 15 000 Hz, v kritickém pásmu mezi 400 a 2 500 Hz jsou pak dokonce vynikající. První energii v basech ucítíte na 35 Hz (propad na 45 Hz je zjevně produktem módu místnosti). „Hezký“ bas mezi 50 a 130 Hz je pak lehce, nijak ale dramaticky zdůrazněný. Celková vyrovnanost je vlastně příkladná, ovšem zvláštní chování je vidět nad úrovní 15 000 Hz. V přímé ose energie tweeteru poměrně strmě stoupá až daleko za 20 kHz, mimo osu je zase vidět výrazný propad. Aria K2 936 tak budou poměrně citlivé na korektní umístění, natočení a interakci s prostorem.
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Při blízkém měření je jasně vidět dobré naladění skoro všech měničů i bassreflexu do harmonického a vyrovnaného celku. Nejsou patrné žádné nepřiměřené rezonance, zdůraznění ani propady. Tweeter nicméně i tady naprosto jasně ukazuje, jak moc energicky hraje, jako kdyby nebyl tlumený.
Frekvenční odezva na poslechovém místě - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Sedlo na impedanční křivce ukazuje, že ladění ozvučnice je posazené zhruba na 38 Hz, zároveň je ale vidět rezonance na 60 Hz. Rezonance je také jasně patrná na 9 kHz. V poměrně kritické části frekvenčního pásma mezi 80 a 400 Hz se nachází impedance na úrovni kolem 3 ohm, takže výběr zesilovače s velkou pečlivostí je na místě. Elektrická fáze je poměrně bezproblémová, jen v běžném rozmezí pod 100 Hz celkem výrazně vystupuje do negativních hodnot. Jen to potvrzuje, že je třeba výrazně dbát na výběr stabilního zesilovače.
CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ ✓]
Kč 109 980,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/3019-focal-aria-k2-936#sigProIdcb0848d142
--- --- --- --- ---
KLADY
+ důrazný a dynamický zvuk
+ síla a intenzita zvuku
+ velmi detailní poslech
+ velmi hluboký bas
ZÁPORY
- bez dobrého párování a umístění budou ostré a tvrdé
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: AVITSmart | www.avitsmart.cz
DOVOZCE: Horn | www.horn.eu