Vysokofrekvenční rušení je nedílnou součástí našeho světa, plného Wi-Fi sítí, signálu mobilních telefonů, mikrovlnek a bůhví jakých dalších zdrojů. Premisa anglického výrobce Chord Company tvrdí, že toto rušení samozřejmě proniká do našich audio zařízení a tam zvyšuje šumové dno, neboli omezuje využitelný potenciál elektroniky. Proto mimo jiné už dlouhá léta vyvíjí na svých kabelech technologie pod souhrnným názvem ARAY, které rušení pomáhají potlačit. Nejnověji se ale pustila i do samostatných „tlumících“ prvků GroundARAY.
Jde o nevelké, ale přesto poměrně výrazné hliníkové válečky s tlustými stěnami, které jsou na jednom konci zakončené vybraným konektorem – na výběr máte USB A, RCA, DIN, XLR v obou podobách, BNC, RJ45 nebo HDMI. Cílem je osadit takovýto váleček do nevyužitého signálového vstupu / výstupu na vašem komponentu. Čím více, tím prý lépe.
Základním principem funkce je to, že prvky GroundARAY mají velmi nízkou impedanci a pět blíže nespecifikovaných absorpčních řešení pro různé frekvenční rozsahy, která „přitahují“ cestou nejmenšího odporu nadakustické frekvence přes signálovou zem a ty se následně mají proměňovat v tepelné ztráty a tedy nepřecházet zpět do zařízení, což by mělo citelně snížit šumové dno vaší elektroniky.
Válečky GroundARAY se vyrábí ručně v továrně firmy ve Wiltshire nedaleko Salisbury a to s ohledem na tajemnost povahy použitých řešení a také s ohledem na to, že je třeba ruční práce na to, aby se plně využil vnitřní prostor kompaktního válečku.
Chord Company říká, že jejich řešení zafunguje jak na digitální a analogovou audio techniku, tak třeba na televize a projektory, i když konkrétní benefity tam neprezentují a my jsme se také soustředili výhradně na hi-fi.
GroundARAY jsme zkoušeli ve dvou sestavách – na Métronome DSC1 / Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160 MR (poslech přes kabely Nordost Heimdall 2 a Xavian Quarta Evoluzione s tím, že systém Nordost QKore jsme zkoušeli nechat i odebrat) a na RME ADI-2 DAC FS / Emotiva XSP-1 / Emotiva XPA-DR2 (poslech přes KEF LS50 Meta a ZenSati Authentica, opět s tím, že jsme zkoušeli vliv s i bez QKore). Více o sestavách viz pravý sloupec -->. Níž popsané poslechové dojmy se vztahují k systému bez zapojení QKore a změně, kterou provede pětice modulů GroundARAY.
Do hlubokých tónů v „Never Felt Less Like Dancing“ od Katie Melua („Ketevan“ | 2013 | Dramatico | DRAMCD0095) vnesly prvky GroundARAY o něco jemnější způsoby, bas byl uhlazenější a zároveň o něco „koncentrovanější“, tučnější. Mírné uklidnění a zkultivování je nepopiratelně patrné také na vokálu a zejména výškách, které jsou bez GroundARAY místy až jedovatější, zejména při vyšší hlasitosti – není to jev, který byste běžně vnímali, ale pod chvíli poslechu „s“ a následném odebrání prvků je to velmi patrné.
Na nahrávkách s výtečnou konkrétností, jako je Tallisova „Gloria“ (Alistair Dixon / Chapelle du Roi | „The Complete Works“ | 2004 | Brilliant | 93612), je po zasunutí prvků GroundARAY patrné projasnění vokálů, je to jakoby o krůček hlasitější reprodukce, uchu přirozeněji srozumitelná, lehce méně splývající v rámci celého sboru. Díky tomu střední pásmo působí o něco detailnějším dojmem.
Už tak čisté a pronikavě jasné výšky v „The Red One“ (Pat Metheny / John Scofield | „I Can See Your House From Here“ | 1994 | Blue Note | 7243 8 27765 2 9) byly pocitově s GroundARAY zřetelnější, konkrétně na jemných dozvucích činelu slyšíte prodloužení tónu a jemňoučké doševelení na jeho konci trvá déle, respektive tolik ho nepřekryjí ostatní tóny. Také můžete nastavit vyšší hlasitost a kovové tóny nebudou tak tvrdé a řízné, jako bez GroundARAY.
Systém nevybavený prvky GroundARAY předal dynamiku závěrečné části Cheskyho „Ben’s Farm in Vermont“ („The Ultimate Headphone Demonstration Disc“ | 2014 | Chesky Records | JD361) jaksi dramatičtěji, trochu efektněji, doplňky Chord Company zvuk jakoby lehce změkčí, ale zároveň působí samozřejměji. Jde o relativně drobné rozdíly, nicméně klidnější a dospělejší styl se nakonec poslouchá lépe, o tom není pochyb.
Lépe se poslouchala také „Fuori il danaro!“ z Pucciniho „La Bohéma“ (Solti / LSO / John Alldis Choir | 1988 | BMG | 74321 39496 2) – detailů vlastně nebylo víc, ale byly zřetelnější, reprodukce byla méně chaotická, pevnější. Není to rozdíl, který by vám okamžitě vzal dech a přesto když odpojíte všechny „tyčinky“ GroundARAY, je reprodukce nervóznější a hůře se soustředí na ty všemožné drobnůstky.
Prostor nahrávky Elgarova „Violin Concerto in B minor, op. 61“ v podání Hilary Hahn a LSO (2004 | Deutsche Grammophon | 028947487326) se zdál „s“ a „bez“ dosti podobný, snad pocitově ve variantě „bez“ cítíte trochu víc soustředěnosti a těžiště vprostřed mezi reprosoustavami a „s“ nabízí trochu vzdušnější přednes.
„Hymn“ od Ultravox („Dancing with the Tears in My Eyes“ | 1997 | EMI Gold | 724385513220) zněla za podpory GroundARAY klidněji a suverénněji, rytmus lépe zařezával, místy jedovatější reprodukce nahlas tolik netahala za uši a vůbec to bylo celkově jednoduše o kousek zábavnější, o krok více odpoutané od mechaničnosti reprodukčního řetězce a více soustředěné na hudbu samou.
Zemnění a filtrace jsou trendy posledních měsíců a let, řešení GroundARAY od britských Chord Company kombinuje tak trošku od obojího, minimálně podle slov výrobce. Ať už je technický obsah těchto pěkných válečků jakýkoliv, zdálo se, že do výsledku určitě něco přináší. Asi nemá smysl nad GroundARAY přemýšlet u sestav za desítky tisíc, ale ťuká-li vaše elektronika svým rozlišením na high-endové mety, rozdíl byste dost možná měli poznat snadno, zejména použijete-li kouzelných válečů vícero (upřímně, ideálně do každého kanálu každého komponentu v řetězci, což už se může tak trošku prodražit). Výsledný zvukový posun je směrem k jemnějšímu, kultivovanějšímu, klidnějšímu a lépe čitelnému zvuku, který se jednoznačně lépe poslouchá.
Kč 16 990,- / ks
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/prislusenstvi-a-doplnky/3567-chord-company-groundaray#sigProIddf0dc78874
--- --- --- --- ---
KLADY
+ vnímáte o něco málo čistší pozadí
+ o něco konkrétnější, jakoby hlasitější zvuk
+ famózně hodnotné provedení
+ možnost volby koncovek
ZÁPORY
- cena není úplně lidová
- slyšitelný vliv má zejména osazení většího počtu přístrojů / konektorů
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Audio Center Czech | www.audiocenter.cz