Americká značka Polk Audio má dlouhou tradici - založilo ji na univerzitě Johns Hopkins několik přátel v roce 1972, jejich vůdčí osobností byl Matt Polk. Marylandská značka zaznamenala obrovský úspěch, zejména pak na americkém trhu. Dost možná i díky svému mottu "Skvělý zvuk pro každého", z nějž jasně pochopíte oč jde - dobrý zvuk za nepřehnané peníze.
Současná podoba výrobního katalogu této značky celkem jasně reflektuje aktuální trendy - najdete tu soundbary, bluetooth reproduktory, exteriérové či vestavné ozvučení, ale i klasické hi-fi a domácí kino. Právě z této části katalogu pochází i řada T, kterou by možná šlo vhodně popsat jako ekonomicky pojaté, ale přitom poctivě zkonstruované reprosoustavy.
Série sestává z kompaktního sloupku T50 a neméně kompaktní regálové reprosoustavy T15.
Polk Audio T50
Sloupek T50 má klasicky tvarovanou ozvučnici se základnou, obojí je vyrobena z MDF desek. Čelní panel je lesklý, zbytek skříně je potažený vinylovou imitací dřevěného povrchu. S ohledem na cenu není sebemenší důvod si na provedení stěžovat. Naopak...
Na zadní straně ozvučnice se nachází jen vanička s jediným párem reproterminálů. T50 pak nejsou nijak dramaticky velké - s výškou 92,7 cm, šířkou 23,5 cm a hloubkou 22,2 cm váží (odhadem - výrobce hodnotu neudává) pod 10 kg.
O nejvyšší tóny se stará hedvábná kopulka s průměrem 2,54 cm, zbylá trojice reproduktorů s kompozitními membránami o průměru 16,5 cm slouží pro středy a basy. Jen jeden z nich je ale aktivní, dva další jsou jen pasivními membránami. Měniče používají technologii Dynamic Balance.
Polk Audio T50 mají udávaný frekvenční rozsah 40 - 24 000 Hz (-3 dB), jmenovitou impedanci 8 ohm a citlivost nadprůměrných 90 dB / W / m.
Polk Audio T15
Regálový model T15 je vlastně pojatý identicky co do konstrukce ozvučnice (MDF s vinylovým povrchem) - na čelní stěně najdete kromě tweeteru a středobasu ještě nátrubek bassreflexu.
Vzadu na MDF skříni je pak krom vaničky s jedním párem běžných reproterminálů ještě otvor, který umožní posazení T15 na zeď. Reprosoustavy pak mají rozměry jen 27 x 16,5 x 18,4 cm (v x š x h), takže jsou velmi skladné do každého prostředí.
O nejvyšší tóny se tu stará kopulka o průměru 1,9 cm z kombinace polymeru a hedvábí, středobas o průměru 13,3 cm má kónickou membránu z polymerového kompozitu.
Firma udává frekvenční rozsah 65 - 20 000 Hz (-3 dB), citlivost 89 dB / W / m a impedanci 8 ohm.
Oba modely Polk Audio jsme poslouchali ve velkoryse pojatém prostoru dovozce - společníky jim tady byl systém postavený na elektronice Denon - v roli zesilovačů se střídal PMA-520AE s modelem PMA-720AE, signál dodával přehrávač DCD-720AE. Propojeno bylo pak kabeláží InAkustik. Ke srovnání hrálo ledacos od Bowers&Wilkins a Sonus faber, relevantní jsou nicméně dojmy z nižších řad (série 600 S2 nebo Venere).
Když přišlo na basovou linku v "Prism" Charlie Hadena ("American Dreams" | 2002 | Verve | 064 096-2), bylo naše očekávání poměrně opatrné - jednak je reprodukce kontrabasu náročná sama o sobě, jednak v této cenové hladině většinou vyjde spíše jednotlivý "stejnobas". Ani od jednoho z modelů Polk se samozřejmě nedočkáte nějakého zázraku, ale jejich střízlivé zvukové podání je zajímavé - regálový model T15 má jasnou limitaci hloubky a kontrabas jen tak trochu naznačí, je to trochu mělký zvuk (slibovaných 65 Hz je spíše tak 80 Hz), nicméně měkký a velmi snadno se rozehrávající, jak se zdá. Na danou cenu je vlastně překvapením, že jsou tu celkem rozumně ukočírované předěly mezi tóny, zřejmě i díky tomu, že i vcelku standardní zesilovač s reproduktory zacvičí bez komplikací. Sloupové T50 také nejdou bůhvíjak hluboko, ale zhruba k 50 Hz už se pocitově dopracují. Není to bas hutný, spíše klidnější, naladěný na spořádanost, takže nemá sice mohutný objem, zato ale i zde poměrně nekomplikovaně vnímáte měkce, ale čitelně podané kontury tónů. Ač sám o sobě je bas trochu sušší a tvrdší, v kombinaci s měkčím a temnějším zvukem Denonů se dobře doplňoval.
U čistě vokální nahrávky "Ain´t No Sunshine" od Fragile ("Next Level" | 2010 | Qstudio | 1617-002-2) nás vcelku překvapilo, jak agilně se oba modely pouští do středního pásma. Zejména ten menší vykazuje onu "minimonitorovou" soustředěnou snahu vytáhnou hlasový rozsah a předat jej čistě a srozumitelně. Zvuk je zajisté střídmý a řekněme jednoduchý, ale opět - ve spojení s kulatostí Denonu není strohý a přímým podáním zajistí srozumitelnost, která je za dané peníze až neuvěřitelná. Možná je to lehce tenčí reprodukce a samozřejmě má reprodukce své limity co do rozlišení - ale také stojí zhruba 15% průměrné české mzdy, tak asi tak. Velké T50 se chovají vlastně velmi podobně, jen snad i díky většímu frekvenčnímu rozsahu máte pocit, že hlasy jsou i barevně bohatší, byť ona celková jednoduchost zůstává. Je to přímý, nezahuhlaný přednes.
U obou modelů se pak projevil mírně akcent na zvonivost a cinkavost v nejvyšším pásmu, jak sloupky, tak regálovky postavily činel a další kovová chřestítka v "Coal" Michaela Penna ("The Dali CD Volume 4" | 2015 | Dali | 474 564 6) do popředí a u obou bylo cítit, že přednes je neinvazivní, poměrně kultivovaný a to i při vyšší hlasitosti. Jednoduchost přednesu trvá i zde, takže dozvuk je poměrně krátký a není to jemné, spíše hodně věcné a trochu tenčí, nicméně Polk opět sbírá body za nekomplikovanou čitelnost, která je rozhodně nad standardy, které byste patrně v dané cenové hladině (ne)měli.
Mohutný příval energie v závěru "Signal to noise" od Petera Gabriela byl na regálovky T15 přeci jen příliš velkým dynamickým soustem - přes celkem spořádanou snahu udržet nad signálem nějakou kontrolu (což se jim díky zjevně velmi snadnému rozehrávání celkem i daří) je cítit, že zvuk je tenčí a jaksi nemá na to, aby vás dynamicky zatlačil do sedačky. Nicméně jak už bylo řečeno, na dynamické špičky reagují T15 celkem solidně (a za ty peníze........) a nenastává nikdy pocit přehlcení, protože se jednoduše nesnaží být víc než jsou. Výsledkem je poměrně poklidná reprodukce. Větší T50 v též skladbě umí přeci jen přidat více energie a zahrát šťavnatěji. Ani tady se nedočkáte drtivé dynamiky, ale s nějakým slušným zesilovačem je to jeden z nejživějších zvuků, které si v kategorii sloupků s pětimístnou cenovkou můžete dopřát.
Samozřejmě i detailnost Polk T15 i T50 je poplatná jejich zařazení na úplný začátek hi-fi světa - nicméně vyhrávají čestné místo na slunci tím, jak čistě a jak nekomplikovaně ve své kategorii hrají. Je to možná trošku syrový, ale na nic si nehrající přednes. Menší T15 v "Dan ma rue" od Zaz ("Cabasse La Collection" | 2011 | SONY | 88691918262) určitě s ohledem na cenu zabodují svou již zmíněnou "minimonitorovou" semknutostí a tím, že hlavní hudební linky jsou úplně ok - není to nástroj na analýzu nahrávek, ale ani tu nevzniká zašmodrchaný zvukový uzel. Stejně bez příkras, přímo, ale vlastně férově čistě hrají i T50, ty přidávají trochu více informací, jak se zdá, zvuk působí o dýchnutí vzdušněji.
U podání prostoru hudební scény v "Theatrum Universi" Oskara Rózsy ("Under My Spell" | 2009 | Pavián Records | PM0042-2) je cítit u obou modelů těžiště přímo uprostřed, je cítit i přítomnost ozvučnic, ale mezi nimi už jistá pravolevá přehlednost panuje, opět díky spíše utaženějšímu, přímějšímu podání. Polk T15 ani T50 neaspirují na holografickou trojdimenzionální lokalizaci, jaksi o kousek soustředěnější pak jsou menší T15, zase ale musíte sedět blíže a dostanete proporčně menší zážitek.
K tomu jak Polk Audio T15 a Polk Audio T50 fungují nelze v reálu říct vlastně nic důležitého v negativním duchu - pokud navíc ještě necháte na místě průzvučnou krycí mřížku, ani vzhled by neměl být na překážku. Samozřejmě ani jeden z modelů není (a nemá být) luxusním produktem pro náročného audiofila - jde o entry level úroveň reprosoustav s důrazem na atraktivní cenu. A z tohoto pohledu jsou Polk jedny z nejspořádanějších reprosoustav, jaké jsme v kategorii "za pár tisíc" slyšeli - zvuk je poměrně čistý, dobře čitelný, je trochu syrový a přímý, ale také je snadno řiditelný i běžným zesilovačem. Menší T15 poslouží dobře buď jako efektové kanály nebo jako základ malého systému pro malé místnosti či úplně blízký poslech, větší T50 přidají trochu basů a maličko vzdušnější charakteristiku. Ať už se chystáte na svůj první krok směrem k "lepšímu zvuku" (třeba směrem odv televizi integrovaných reproduktorů nebo nějakého přenosného bluetooth repráčku) nebo třeba hledáte druhou sestavu (to zejména v případě T15) či máte prostě jakýkoliv jiný důvod hledat reprosoustavy cenové hladiny pod 10 000,- Kč, jsou oba modely od Polk Audio důstojnými hráči v této cenové hladině. Pokud přijmete jejich nezbytné kompromisy, troufáme si tvrdit, že za takovéto peníze nepořídíte čistší a srozumitelnější zvuk než právě ten od Polk.
VHODNÁ MÍSTNOST - T50
MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]
VHODNÁ MÍSTNOST - T15
MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ × ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]
Kč 7 980,- - T50
Kč 3 990,- - T15
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/1631-polk-audio-t50-t15#sigProId001e08af01
--- --- --- --- ---
KLADY
+ výjimečně atraktivní ceny za rozumný zvuk
+ trochu syrový, ale překvapivě férový zvuk s pocitově vyrovnaným průběhem
+ když necháte nasazenou mřížku, vypadají na danou cenu dobře
+ T15 jsou jedny z nejlevnějších "použitelných" reprosoustav
ZÁPORY
- kvalita zpracování odpovídá cenové hladině
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz