Český výrobce GMG Power začal svou cestu high-endovým světem relativně nedávno, i přesto už stihl připravit druhou generaci svých produktů – konkrétně stihl inovovat vlajkovou loď Harmonic Hammer 3000P na jednom konci katalogu a uvést zcela nový model Line Blocker na konci opačném. Line Blocker – jak už název napovídá – je pojatý jako lišta, i když se od běžné „lištové konfekce“ zřetelně liší provedením i velikostí.
Obé řečené pak platí pro obě verze, které firma nabízí – nově totiž u svých produktů krom standardního provedení nabízí také verzi s přídomkem Exclusive, která je nejen hezčí a vyšperkovaná různými drobnostmi, rozdíl je ale také u vnitřní výbavy, respektive v kvalitě filtrace.
Základem Line Blocker Exclusive je pompézně provedené, bytelné hliníkové šasi z luxusně opracovaný tlustých panelů (váží poctivých 12 kg při šířce 9,5 cm, výšce 14 cm a hloubce 64,6 cm). Je to velký komponent, který tak nějak vlastně ani fyzicky nejde zahodit za skříňku jako běžná lišta – to množství všemožných estetických detailů vám to vlastně ani nedovolí.
Tělo filtru je posazeno na dvou příčných úzkých základnách s anivibračními nožičkami německé značky Viablue. Pozoruhodným prvkem je LOCK - zámek přívodního kabelu, patentované řešení české značky, která s GMG Power spolupracuje. Vlastně zasunete kabel s koncovkou C20 do rhodiové zásuvky Furutech a kroužkem otáčíte, což bílou měkkou hmotou čím dál více tuto koncovku obepíná a vy si tak můžete být jisti, že se do ní jednak nepřenáší tolik vibrací díky elasticitě spoje, stejně jako že ji nějakým záhadným nedopatřením nedokážete případně vytrhnout.
Kolem dokola tohoto vstupního prvku jsou tři klenuté segmenty – za normálních okolností svítí bíle, což indikuje zapnutý provozní stav (není tu žádné spínací tlačítko podle firemní filozofie, že jakýkoliv prvek v cestě elektřiny, který není nezbytný, by tu neměl být). Pokud se tři segmenty zbarví do oranžova, přívodní kabel je zapojený s obrácenou fází. Praktické a zároveň estetické řešení.
Na horní ploše mohutné lišty se nachází osm zásuvek, jde o modely Furutech s rhodiovými kontakty a technologií NCF. Šest z nich je filtrovaných a dvě jsou „napřímo“, pokud byste náhodou chtěli mít pocit, že třeba nějaký obrovský koncový zesilovač se při filtraci dusí nebo jste naopak měli zařízení s poctivým stabilizovaným zdrojem, kde by vám pak filtr samozřejmě mnoho nepřinášel.
Jednotlivé zásuvky nabízí výstup 16 A a 3 700 Wattů, celkově pak výkon nepřekročí 10 000 W při špičkách, 4 600 W trvale. Součástí vnitřního řešení jsou i poctivě dimenzované ochrany – lišta umí absorbovat špičku až 20 000 A, bleskojistka stejnou hodnotu.
Vnitřní filtry jsou konstruované přímo v GMG Power, umí se zbavit elektromagnetického a radiofrekvenčního rušení v pásmu 5 kHz – 1 GHz a to s účinností 15 – 95 dB. Základním principem je filtrace přejatá z modelu X-BLOCKER, jde o jedinou desku plošných spojů, kde na vstupu je jeden společný filtr a každá zásuvka pak má svůj vlastní další filtr. Nežádoucí rušení blokují silné měděné pláty s ferritovou vrstvou.
Lištu Line Blocker Exclusive jsme zkoušeli s firemním přívodním kabelem ve všech třech redakčních sestavách – místo GMG Power Harmonic Hammer 3000P s OPPO UDP-205, Métronome DSC1, Kinki Studio EX-P7 / EX-B7 na Xavian Quarta (chvíli také s Accuphase DP-570); poté také místo IsoTek EVO3 Genesis One / EVO3 Titan One spolu s Emotiva XPS-1 / Emotiva XPA-DR2 / RME ADI-2 DAC FS a KEF LS50 Meta / GoldenEar SuperSub X na kabeláži ZenSati Authentica. A nakonec chvíli také na Cambridge CXA81 / Cambridge CXC / Teac NT-503 a to přes Fischer&Fischer SN-70 na kabeláži Dynamique Audio Horizon 2. Více detailů o příslušenství a složení jednotlivých sestav se dozvíte v pravém sloupci -->.
Nutno říci, že následující text se nesnaží popisovat (větší či menší) rozdíly mezi jednotlivými filtry, proti nimž bylo zkoušeno, ale zejména proti připojení takzvaně „do zdi“ – ať už jde o běžný domácí rozvod, nebo o prémiové řešení na bázi komponentů a kabelů GigaWatt pro hlavní sestavu.
Poměrně výraznou basovou součást skladby „Bílý den“ od Anety Langerové („Dvě slunce“ | 2020 | Art Shock | AS002-2) připojení systému do Line Blocker Exclusive dosti výrazně zpevnilo, napjalo a ačkoliv v souvislosti s tím (tak jako vždy a všude při zpřesnění) ubyl subjektivně pocit objemu a hutnosti, jednoznačně bylo v hudbě vícero poloh, vícero odstínů. Basový základ je prostě zřetelně lepší, aniž by ale ten celkový vjem plnokrevnosti a plnosti zmizel nějak výraznějším způsobem – basů je prostě dostatek a Line Blocker Exclusive je učiní důraznějšími a důstojnějšími.
Hlas Robina Gibba v „Mother of Love“ („My Favorite Christmas Carols“ | 2006 | edel records | 0177622ERE) je nahraný poměrně důrazně a výrazně, s přispěním vlivu GMG Power se uklidní, je pocitově hladší a méně vytažený, přesto lépe vyniknou jadrná syknutí, stejně jako ovšem i jemné nádechy. Hlas změkl, zklidnil se a byl nezpochybnitelně příjemnější jako komplexní celek, bylo tu více jemných detailů (respektive byly konkrétněji, výrazněji a zřetelněji zahrané), aniž by ale zvuk získal zároveň na nutkavosti, kdepak.
U cinkání činelů v „Abandoned Masquerade“ Diany Krall („The Girl in the Other Room“ | 2004 | Verve | 0602498622469) bylo rozhodně znát, že při filtrovaném připojení (zejména zdroje a předzesilovače) byl dozvuk delší, bohatší co do obsahu, co do rozdílů a odstínů. Subjektivně zároveň činel maličko ustoupil a zmenšil se, zázněje jsou méně nápadné, ale to pravděpodobně skutečně souvisí s menším zkreslením. Dokonce se objevily některé drobné informace, které bez filtrace slyšet vůbec nebyly.
Při běžných hlasitostech byla dynamika živáku „Live at Funkhaus“ od Alice Phoebe Lou (2020 | AWAL | APL010) k nerozeznání od nefiltrovaného zapojení. Celkově hudba působí o něco klidnějším dojmem, ale když zabere zejména rytmická sekce, síly je požehnaně a skutečnost, že je všechno čitelnější a pevnější vám vynahradí jakýkoliv případný úbytek dynamiky, pokud byste takový snad zaznamenali. S redakčním vybavením k žádné krádeži dynamických špiček nicméně nedocházelo – naopak, hudba byla výrazně návykovější a pocitově šťavnatější.
Disciplinovanější projev všech systémů vnesl do „Seven Steps to Heaven“ od Milese Davise („Seven Steps to Heaven“ | 2005 | Columbia | COL 519509 2) větší otevřenost, přednes byl možná o ždibec tenčí, zároveň ale rozhodně analytičtější a to celkem značně. Rozdíl je nejmarkantnější na drobných detailech, které podtrhují realističnost nástrojů – zřetelnější textura strun, výraznější energie, lepší kontura basů nebo třeba celkově lepší oddělení na hudební scéně znamenají v součtu nezpochybnitelně hlubší a intenzivnější zážitek.
V „Rising Runner Missed by Endless Sender“ od Tangerine Dream („Cyclone“ | 1995 | Virgin | 7243 8 40251 20) se po zapojení Line Blocker Exclusive objevila lépe rozpoznatelná hloubka nahrávky, hudba získala vrstvy a lokalizace jednotlivých zvuků byla přesvědčivější. Možná to souviselo i s pocitem, že hudba jako celek je rozprostřená po větší ploše – nejen ve smyslu předozadním, jak bylo naznačeno, ale také na pravolevé ose. To vše samozřejmě přispívá k podmanivějšímu dojmu z reprodukce.
Když jsme u toho, po zapojení Line Blocker Exclusive hudba více ukáže jaká je (potažmo lépe vynikne charakter a kvalita systému, na kterém hudbu přehráváte) – krásnou „Swingin‘ Safari“ Berta Kaempferta („Vinyl Classic Vol. 2“ | 2014 | stereoplay | 03-14) tak zapojení lišty ještě podtrhlo, byla živější, byla plnější a byla zřetelnější, jaksi celkově „kontaktnější“. Nebo chcete-li v dobrém slova smyslu líbivější, protože lépe vynikl charakter sestavy a lépe vynikl charakter nahrávky. Počítejte ale i s tím, že stejně snadno vynikne i případný nedostatek.
Čeští GMG Power možná nemají renomé velkých tradičních producentů napájecího příslušenství, půjdou-li však dál cestou a tempem, kterým doposud, možná není úplně nemožné, že si ho v budoucnosti vyslouží. Ačkoliv slovo „lišta“ v oboru hi-fi zavání jistým kompromisem a řešením, které sází spíše na kompaktnost a cenovou příznivost, Line Blocker (tím víc ve vysloveně luxusní pojetí s přídomkem Exclusive) tuto tezi zdárně vyvrací. Je to okouzlující záležitost, byť patří do skutečně prémiového segmentu trhu. Ale i tam s tamními mimořádnými nároky ze všech úhlů pohledu Line Blocker Exclusive uspěje a jde o luxusní záležitost, která ale své místo na slunci obhájí i z čistě technického pohledu. Je to poctivě pojatý filtr, jehož nezanedbatelný vliv je slyšet. Sečteno a podtrženo, je GMG Power Line Blocker Exclusive skutečně exkluzivním produktem pro náročné.
Kč 124 900,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/prislusenstvi-a-doplnky/3097-gmg-power-line-blocker-exclusive#sigProIdc087caf5ac
--- --- --- --- ---
KLADY
+ luxusní zpracování
+ chytrý zámek přívodního kabelu
+ dostatek zásuvek včetně nefiltrovaných
+ (relativně) vměstnatelná podoba
+ elegantní kontrola fáze
+ dobrý filtr skoro na úrovni firemního řešení X-BLOCKER
ZÁPORY
- prémiový příplatek za Exclusive verzi
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: GMG Power | www.gmgpower.cz