Dalo by se říci, že pokud se chystáte ochránit svůj reprodukční systém proti nežádoucímu ovlivňování kvality zvuku rušením z elektrické sítě, v nejužším výběru se hodně pravděpodobně objeví nějaký z produktů se značkou IsoTek. A je vlastně úplně jedno, jakou částku hodláte do zlepšení zvuku a ochrany elektroniky investovat – tato britská firma má totiž ve svém portfoliu nabízí filtraci proudu, kterou pořídíte od tisícikorunových částek až po cenu automobilu střední třídy.
Síťový filtr IsoTek Sirius třetí generace (proto onen přívlastek EVO3) patří k těm nejdostupnějším, jedná se o druhý nejnižší model katalogu a nejzákladnější, určený pro ochranu audio zařízení (nižší Mira EVO3 je doporučována k zobrazovačům). Jedná se o klasickou lištu, vybavenou šesti zásuvkami. IsoTek k této sérii nedodává žádné napájecí kabely s tím, že přeci svůj kvalitní filtr nebude kazit levným „supermarketovým“ kabelem. Je tedy vhodné dokoupit si z firemního portfolia nějaký vhodný vodič – vzhledem k ceně filtru se nabízí modely Premium (2 990,-) nebo Elite (4 990,-). Důležité je, že filtr sám o sobě se tak více či méně prodraží, chceme-li z něj dostat maximum dle IsoTek.
Vzhledově jednoduchá lišta se drží firemní vzhledové noty, jejích 48 cm na šířku, necelých devět do hloubky a pět na výšku je tak vyvedeno v industriální jednoduchosti. Dva kilogramy hmotnosti pak snadno uchytíte na zeď pomocí dodávané montážní sady. Bohaté žebrování boků je v podstatě jediným výrazným designovým prvkem, jinak jde o klasickou „lištu“. Po třech do skupin rozdělené zásuvky jsou důvěryhodné a díky rozumným rozestupům není problém s manipulací s jakýmikoliv kabely.
Přestože se jedná o velmi jednoduchou lištu, obsahuje některá základní řešení filtrace, vyvinutá IsoTek. Díky nim dokáže i levný Sirius odfiltrovat až 40 dB radiofrekvenčního rušení a ochránit všechna připojená zařízení – dokáže zvládnout až 22 500 Ampér a maximálně 2 300 Wattů.
Zvláště pro model Sirius výrobce vyvinul systém „Inductive Resistance Gate“, mající na starosti zvýšení izolace mezi jednotlivými zásuvkami. Technologie „K.E.R.P.“, kterou najdeme i v nejvyšších modelech Titan a Nova, se zase stará o to, aby žádná zásuvka nedostala svůj příděl energie dříve než jiná.
IsoTek Sirius se staral o kvalitu proudu pro Arcam AVR360, Arcam BDP300, ale také pro NAD C370 a Pioneer LX-71. Porovnávali jsme ho s dražším Xindak XF-2000B, který ale obsahuje oddělovací trafo a tak není srovnání úplně objektivní. Dalším zdrojem signálu byl KingRex UD384 s notebookem vybaveným foobar2000 a řadou FLAC a WAV souborů ve vysokém i Red Book rozlišením. Zvuk se linul z Harbeth Monitor 30, Cabasse MT31 Jersey a Xavian Virtuosa.
Nutno říci, že i když Sirius obsahuje filtraci a měl by tak pomáhat v kvalitě zvuku, jeho primárním úkolem je proudová ochrana proti nebezpečným špičkám a zlepšení zvuku je na hranici rozlišitelnosti, i když jsme přesvědčeni, že rozdíl slyšitelný byl – velký podíl na tom má ale také použitý kabel, s běžným „supermarketovým“ Siria „zabijete“, doporučili bychom jej spojit s některým z firemních modelů, ideálně pak Elite.
Ošidnost dostupných řešení pro zlepšení kvality napájení je často v tom, že zvukově v podstatě ničemu nepomohou a co hůř, často omezujíc dynamické schopnosti výkonnějších zesilovačů. IsoTek Sirius však nabízí takovou proudovou kapacitu a tak vysoký výkon, že jsme nenarazily v žádném okamžiku na podobné limity.
Nutno ale také říci, že ačkoliv reprodukci Sirius rozhodně nikdy nezabrzdí (i když možná, že dvojice „áčkových“ monobloků by jeho dech při špičkách možná i vyčerpala, ovšem takové jistě k podobnému zařízení zapojovat nebudeme), kvalitativní přínosy jsou slyšitelné, ale v řádu nuancí a skutečných drobností.
Třeba basová složka, reprezentovaná masivními bubny v závěru Mussorgského „Velké brány Kyjevské“ ze sampleru „Crystal Cable Arabesque“, působí pevnější a klidnější. Jako kdyby se sloupla vrstvička a ucho o něco přesněji a čistěji vnímalo jednotlivé údery a průběh tónu až k jeho zániku. Zvuk působí stejně čistě jako u Xindak XF-2000B, snad jen maličko živěji – snad proto, že v cestě „nestojí“ masivní oddělovací trafo.
Stejně tak hlasům nelze upřít větší naléhavost, ať už se jedná o vokál Richarda Müllera na albu „eště“ nebo o jemnou barovou „téměř-recitaci“ Patricie Barber na živém „A Fortnight In France“. Opět je to jako kdyby se zintenzivnil život, plynoucí z nahrávky a reprodukce se maličko uvolnila. Více informací se sice nedozvíte, ale jakou jaksi přehlednější a čitelnější, snad i díky klidnějšímu pozadí nahrávy.
Ve výškách jde vysledovat efekt obdobný, vše je o kousek prokreslenější a relaxovanější. Tím více vynikne vibrafon i činely na desce „Concorde“ od Modern Jazz Quartet, oproti připojení „napřímo“ tu sice opět není více detailů, ale drobnosti jsou jakoby blíže, snáze dostupné a samozřejměji se linou do vašich uší.
Ono slyšitelné, byť samozřejmě ne zázračné vyčištění zvukového pozadí vede také k dojmu vyšší dynamiky reprodukce. Všechno se tak nějak o kousek snáze poslouchá, působí přirozeněji a celý systém prostě zní lépe, jako kdyby ožil. Je to prostě jako změna kontrastu pozadí.
IsoTek Sirius není zázračný filtr a jako u každého podobného, i zde velmi záleží na tom, v jakou denní hodinu, v jak moc špatné elektrické síti a na jakých připojených komponentech posloucháte. Nekonečné variace a kombinace těchto proměnných také ústí v různé dojmy z používání Siria. Rádi se ale vsadíme, že v žádné z kombinací nezaznamenáte zhoršení zvukové charakteristicky svého systému – díky absolutnímu zamezení rušení mezi připojenými přístroji a díky parametrům, „nepřiškrcujícím“ jejich a běh, vydají ze sebe svůj nejlepší výkon. Přestože v námi zkoušeném prostředí šlo jasně identifikovat zlepšení zvuku v řádu nuancí, třeba v panelákovém prostředí v podvečer si dovedeme představit „hmatatelnější“ výsledky. Za danou cenu jde pak o solidní koupi, byť musíme (popravdě vlastně „musíme“, ale nezakoupit si některý z kabelů IsoTek je jako koupit si ke svému Ferrari „barumky“) počítat s investicí do některého z firemních napájecích drátů. Jako základní a funkční řešení kvality napájení si ale Sirius pozornost zaslouží a pro systémy v hodnotě několika desítek tisíc korun jde o ideálního partnera, který nejen stoprocentně ochrání, ale také zvukově pomůže, zvláště pak u odběrem méně náročných komponent.
Kč 11 990,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ velmi dobré zpracování
+ špičkové parametry na danou cenu
+ i přes jednoduché systémy filtrování zvukově pomůže, zvláště komponentům s menším odběrem
+ dostatek zásuvek pro každý běžný systém
ZÁPORY
- rozdíly v kvalitě zvuku jsou v běžném prostředí v řádu nuancí, jde tu spíše o zabezpečení – velký vliv má třeba použitý napájecí kabel
--- --- --- --- ---
VIZITKA PRODEJCE
Perfect Sound Group
www.perfectsoundgroup.cz – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
+420 272 658 390