2021 01 31 TST KEF KF92 1

Britský KEF je možná už půlstoletí jedním z nejvýznamnějším britských výrobců reprosoustav, v portfoliu nedávných let je ale – chce se říct samozřejmě – už i mnoho „doprovodných“ produktů. Nejzajímavější pak patrně budou subwoofery, které jsou snadným upgradem prakticky každého hi-fi systému. V nabídce Britů jich najdete slušné množství, ať už je to velký Reference 8b pro nejnáročnější nebo je to čerstvý maličký KC62 se zajímavými technologiemi. Konzervativní volbou v portfoliu KEF je pak středně velký KF92.

Subwoofer KF92 je v podstatě designem klasická „kostka“, ovšem nabízí z vizuálního hlediska přidanou hodnotu pěkného hlubokého černého laku a zakulacených hran a rohů, takže nevypadá na první pohled tak masivně, jaký doopravdy je. 20 kg hmotnosti stěsnal výrobce do půdorysu 33 x 36,5 cm (š x h) a přidal k tomu výšku 35,2 cm.

Subwoofer má vpředu jen čistou stěnu s firemním logem pro maximální nenápadnost, po obou bocích najdete typické firemní měniče, obkroužené krycím prvkem, který slouží zároveň jako mírný zvukovod. Celý subwoofer stojí na čtveřici měkounkých pryžových nožiček, které do podlahy mnoho vibrací nepropouští.

2021 01 31 TST KEF KF92 4

Na zadní stěně najdete poměrně výrazný chladič, po jehož okraji se našel prostor pro běžnou, i mírně neobvyklou konektivitu. Začneme-li shora, je tu připojovací prostor pro modul KW1, který umožní subwoofer propojit bezdrátově a hlavně bezstarostně. Při zkoušení rozdílu mezi kabelovým propojením a propojením bez drátu se nezdálo, že by tu byl v praxi nějaký zaznamenatelný rozdíl, za vcelku nízký příplatek tak můžete vynechat kabel i trápení s jeho tažením přes místnost.

O kousek níže najdete dvojici otočných ovladačů, jeden tradičně pro nastavení základní hlasitosti a druhý pro nastavení přechodové frekvence. O řádku níž jsou čtyři šoupátka, jimiž nastavíte buď LFE režim (obchází všechna nastavení) nebo manuální nastavení parametrů, automatickou ekvalizaci pro konkrétní pozici v prostoru (je mírně slyšet), můžete tu otočit fázi nebo použít plovoucí zem, pokud byste měli problém třeba se zemní smyčkou či jiným obdobným problémem.

2021 01 31 TST KEF KF92 15

Signál můžete do subwooferu přivést přes klasický pár cinchů, ale třeba i z reproduktorových terminálů přes vysokonapěťový vstup. Subwoofer pak má také cinchový signálový výstup s možností nastavení parametrů (konkrétně jde o možnost prohnat signál přes hornopropustný filtr a bas tak dále nepouštět) – to se může hodit pro prostorově složitější instalace nebo netypicky poskládané řetězce. Napájecí zásuvka je naprosto standardní, vybavená spínací kolébkou.

Zásadním prvkem u subwooferu jsou pochopitelně basové reproduktory – použity jsou dva 23 cm reproduktory s čistou miskou kónické membrány, usazené na obráceném, prakticky „neviditelném“ závěsu. Mohutné koše a magnety jsou pak opřené o sebe, takže obráceným směrem působící mechanické síly se vzájemně vyruší a subwoofer se díky tomu prakticky netřese. Membrány mají papírový základ spojený s vrstvou hliníku a pracují v uzavřené ozvučnici.

2021 01 31 TST KEF KF92 11

Energii měničům dodává zesilovač třídy D, který do každého reproduktoru dedikuje solidních 500 Wattů výkonu. Inteligentní řízení má na starosti DSP jednotka, kterou KEF sám vyvinul a nazval Music Integrity Engine. Funguje pro řízení hlasitosti, přechodové frekvence i úpravu odezvy v závislosti na zvolené pozici v místnosti.

KEF udává mimořádně působivý frekvenční rozsah 11 – 200 Hz s tolerancí pouhých -3 dB, ale také vysoký akustický maximální tlak 110 dB.

2021 01 31 TST KEF KF92 2

KEF KF92 jsme poslouchali v hlavní sestavě, tedy pro doplnění Xavian Quarta, řídícím zesilovačem byla Norma Revo IPA-140 a napájeno bylo přes GMG Power Harmonic Hammer 3000P. Poslouchalo se z Métronome DSC1 a to kompletně přes kabely Nordost Heimdall 2. Subwoofer jsme ale mohli použít také u KEF LS50 Wireless II, k nimž se hodí nejen vzhledem, ale upřímně řečeno i zvukovou charakteristikou. Více o sestavách se dozvíte v pravém sloupci -->.

Již od prvních tónů byl kontrabas v „Upojenie“ ze stejnojmenného alba dua Jopek – Metheny (2008 | Nonesuch | 7559-79909-8) za pomoci subwooferu zřetelně artikulovanější a přítomnější - a není to pocit okamžitě přidaného basového objemu, ale mnohem přesnější, barevnější reprodukce hlubokých tónů. Subwoofer také jemně, ale neinvazivně přidal na váze, kontrabasu dodal na pružnosti a pevnosti – právě pevností se může KF92 skutečně chlubit, tóny jsou jako vysochané z mramoru.

2021 01 31 TST KEF KF92 10

Přítomnost subwooferu také značně zlepšila „odpich“ u popové „So far so good“ od Caroly („Runaway“ | 1984 | Polydor | 829298-2) – hluboké tóny jsou lépe frázované, důraznější a tam, kde KF92 pracuje, je cítit napětí a energie. Není to ale splašená, hrnoucí se energie nebo přebujelé basování, naopak je kontrola skutečně výtečná.

I u starších nahrávek, jako je „Caravan“ Dukea Ellingtona („Money Jungle“ | 2002 | Blue Note | 7423 5 38227 2 9) je přítomnost dobře fungujícího subwooferu vyšší třídy jako balzám – na dnešní poměry až bojácný objem kontrabasu získá na přesnosti a váze, nástroje je zřetelně blíž a výrazněji tak udává rytmiku skladby, která je tím pádem okamžitě poutavější.

2021 01 31 TST KEF KF92 8

Bohatší, ráznější a údernější je pak i dynamická stránka skladeb a taková „Glem ikkje“ od Kari Bremnes („Detv i har“ | 2017 | Strange Ways | CD 15132-2), která stojí právě na basovém pumpování, je s KF92 prostě a jednoduše podstatně šťavnatější, hluboké tóny zařezávají, zároveň jsou ale plné, syté, hrají s gustem a celá reprodukce prostě získá dynamicky další úroveň a bude intenzivnější, aniž byste museli šponovat hlasitost.

Dobrý subwoofer a přesné podání basové složky ale pomáhá „tvarovat“ i zbytek frekvenční odpovědi, proto má dobře fungující a dobře nastavený subwoofer vliv i na čitelnost středního pásma – to bylo cítit v „Sabbath“ Brada Mehldaua („Largo“ | 2002 | Nonesuch | 9362-48114-2), kde nástroje jsou nejen lépe konturované a pocitově větší, ale zároveň máte v reprodukci také pocit lepší čistoty a lepší zřetelnosti celkově. Není to tím, že by se najednou objevilo více detailů nebo víc hudby (míněno ve vyšších basech a středním pásmu, nejhlubších oktáv je samozřejmě zřetelně více), ale co slyšíte, to slyšíte více v klidu.

2021 01 31 TST KEF KF92 7

KEF K92 je vynikající moderní subwoofer – možná není tak zvukově nenápadný a „splývající“ jako některé jiné drahé subwoofery, ale zato je na pohled skutečně krásný a jeho zvuk staví na průraznosti, dynamičnosti a tom, že oživí jakoukoliv kombinaci a jakoukoliv hudbu. Největší devizou basu je u KF92 skvělá pevnost, tuhá a napjatá pružnost a parádní definice hlubokých tónů – to samo o sobě výtečně „nakopne“ skoro jakoukoliv sestavu. Jako příjemný bonus je snadno a rychle fungující modul pro bezdrátový přenos signálu, který prakticky nemění kvality výsledku. Pokud tak přistoupíte na jeho charakter a (což platí u každého subwooferu) najdete mu správné místo a provozní parametry právě pro svůj poslechový prostor, nabízí KEF KF92 už skutečně „bas jak víno“.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose reproduktoru a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2021 01 31 TST KEF KF92 m1

Frekvenční odezva – 80 Hz (červená), minimální přechodová frekvence (zelená) a maximální (černá)

Přestože byl KF92 pro účely měření ve volném prostoru, což mohlo posunout jeho spodní rozsah směre vzhůru, ambiciózně deklarovaných 11 Hz je daleko od pravdy, v pásmu -3 dB dosáhne subwoofer na 20 Hz. To ale stále vůbec není špatné. Ani maximální deklarovaná hodnota 200 Hz nicméně nesedí – s plně „otevřenou“ frekvenční výhybkou subwoofer dosáhne na tuto metu v toleranci -20 dB. Na průběhu frekvenční odezvy je vidět mírná rezonance na 32 Hz, jinak se ale měniče chovají kultivovaně.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ ✓]

Kč 60 990,-

Kč 5 190,- - bezdrátový modul KW-1

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ bezztrátový bezdrátový provoz

+ vypadá opravdu skvěle

+ velmi pevný, velmi energický bas

+ poměrně slušné možnosti konfigurace

ZÁPORY

- automatická kalibrace by subwooferu slušela

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

Audio Video Show Praha - vstupenky

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista