Mladá čínská značka Zidoo roste tempem, které by jí mohl leckdo závidět a kopíruje tak obrovskou dynamiku růstu asijských trhů prakticky s čímkoliv. Během jednotek let se Zidoo posunulo z poloanonymního výrobce tuctových multimediálních center na producenta propracovaných a prakticky čemukoliv konkurenceschopných řešení v bezmála evropském duchu.
Dokazují to zejména nejnovější přírůstky do katalogu, jimž vévodí modely NEO – flexibilnější, modulárnější a dražší NEO X a novější, dostupnější a jednodušší NEO S, který má za úkol prakticky v též úrovni oslovit každého, kdo nevyužije tak široké možnosti, jako nabízí model X.
Ačkoliv NEO S připomíná svým stylem NEO X, je vidět, že i v rámci cenové šetrnosti se ubralo na luxusu, byť zpracování zůstává na solidní úrovni. Komponent má pěknou čelní stěnu s velikým barevným displejem, kolem kterého našel místo ovladač hlasitosti, dva výstupy na sluchátka (starosvětský velký jack a symetrická verze 4,4 mm), vešly se i dva USB porty pro datové paměti a samozřejmě spínací tlačítko. Víc netřeba, buď to zvládnete dálkovým ovladačem přes rychlé a komfortní rozhraní, přes aplikaci nebo prostě přes dotykový OLED displej.
Zbytek relativně kompaktního šasi je materiálově slušný, ale pocitově prostě jednoduchý, nic nač byste si ovšem ani v rámci cenové úrovně stěžovali. Zadní panel má také kompozici, v níž běžnému neexperimentujícímu uživateli nic nechybí – tři anténky zajistí komfortní stabilitu Wi-Fi i Bluetooth, případně máte ethernetový konektor. NEO S umí zpracovat digitální signály také z koaxiálního, optického a AES/EBU vstupu, o USB pro připojení počítače nemluvě. Ven naopak signál dostanete digitálně přes koax. Analogově pak přes symetrické XLR nebo nesymetrické cinche. I vzadu jsou k dispozici dva USB porty pro datové paměti. Protože jde o multimediální přehrávač, nesmí chybět HDMI výstup.
Poctivá výroba je vidět i uvnitř, kde jsou dokonce citlivé komponenty zapouzdřené a oddělené přepážkou, je tu malý toroid pro s poměrně velkými filtračními kondenzátory. Skvělé je oddělení napájecího zdroje pro analogovou a pro digitální část – pro tu první je poctivé lineární řešení, pro tu druhou je zdroj spínaný. Na rozdíl od vyššího modelu tady nemůžete experimentovat s vlastními úložišti, 256 GB SSD disk je ale uspokojivý jak co do rychlosti, tak co do prostoru.
Přestože celkově prošel přístroj oproti verzi X zjednodušením, audio část se zdá být stále pojatá poctivě – sází na dvojici čipů ES9068 s možností výběru výstupního filtru, díky nimž zvládá ve stereu až 32 bit / 768 kHz nebo DSD512 nebo plné hardwarové dekódování MQA. USB rozhraní využívá XMOS řešení s asynchronním přenosem. Přesnost zpracování zajišťují dvojité hodiny, nativně tikající pro obě základní frekvence (48 kHz a 44,1 kHz).
Analogové signálové obvody jsou navržené jako plně symetrické, podle specifikací by měly být bez zpětnovazebních obvodů. Signálové cesty jsou zlacené a používají komponenty značek Nichcon, WIMA nebo ELNA.
Sluchátkovému výstupu byla také věnována dostatečná pozornost – má vlastní modul se symetrickým návrhem a můžete si vybrat jeden ze dvou stupňů zisku pro přizpůsobení se právě vašim sluchátkům.
Softwarová část – zůstaneme-li u audio světa – nabízí krom všech běžných formátů od MP3 přes FLAC po APE či NRG také rozkódování SACD ISO souborů. Součástí rozhraní je také poměrně šikovná knihovna, která projde vaši hudební sbírku a doplní ji třeba o pěkné obrázky alb a podobně. Pokud nestačí lokální sbírka a DLNA protokol, spolehnout se můžete na streaming přes AirPlay či Spotify. Zajímavostí je to, že pokud připojíte přes USB port nějakou mechaniku, umí NEO S fungovat také jako rippovací zařízení a uloží vaše CD do interního disku.
Důležité ale je, že NEO S neakcentuje pouze zvuk, umí stejně dobře zpracovávat i video – jak se asi dá čekat od firmy specializované právě na to. Díky čipsetu Realtek RTD1619 DR a šestijádrovému 64bitovému procesoru A55 je tu dost výkonu pro jakýkoliv 4K obraz (až 3 840 x 2 160 px / 60 Hz), samozřejmostí je podpora HDR (HDR10+, Dolby Vision,…) nebo BT.2020 – seznam podporovaných standardů je vyčerpávající a dal by se shrnout jako „všechno, v čem je dnes video obsah k dispozici“ (samozřejmě vyjma 8K).
NEO S umí automaticky přepínat podle zdrojového souboru a zvládá i „kino“ vzorkovací frekvenci 23,976 snímků za sekundu, umí samozřejmě YUV4:4:4 a vlastně zvládá jakékoliv reálně dostupné barevné prostory.
U uložených obrazů Blu-ray disků zvládá NEO S rozklíčovat i menu, takže nebudete u svých poctivých kopií o nic ochuzeni.
NEO S jsme zkoušeli vedle NEO X a OPPO UDP-205 v poslechové místnosti dovozce, kde zařízením dělal společnost procesor Storm Audio s kalibrací Dirac (pro stereo i pro 7.1.4) a konečnou sílu mixu reprosoustav Emotiva dodávaly koncové stupně této americké značky.
V obrazové části je nejsnáze vidět, kam až se dostal pokrok v oblasti mikročipů – jakýkoliv UHD sampler i vlastně jakýkoliv moderní film, který jsme si pustili, byl ostrý a brilantní, už v továrním nastavení pak působil obraz pěkně barevně, bez efektních excesů a přesto sytý a také se nám líbila plynulost obrazu. Ještě před pár lety v zásadě referenční přístroj UDP-205 má najednou v přímém srovnání citelné rezervy. Výtečné je i podání materiálu s vysokým dynamickým rozsahem, i tady zůstává pěkný pocit sytosti a zaostřenosti bez technicistního podtónu umělosti. Obraz vysokého standardu se v reálu nijak neliší od výstupu NEO X.
V čem se ale „xko“ od „eska“ liší, to je dozajista zvuková stránka věci. NEO X přeci jen nabízí hutnější, hlubší a celkově vůbec takový učesanější a dospělejší zvukový projev, ovšem zcela v proporci k příplatku.
Vynikající je také podání prostorových formátů – sampler od Dolby se vzorem opravdu pěkných Atmos záznamů se ozýval (samozřejmě i díky kalibraci ve špičkovém procesoru Storm Audio) poctivě a snadno ze všech směrů, homogenní a bez lokalizování jednotlivých reprosoustav, takže jste opravdu „uvnitř“.
Na multimediální centrum (i když samozřejmě s prémiovou cenou) si umí NEO S poradit pěkně i se zvukem klasických stereofonních záznamů (jakkoliv opět nutno přiznat, že dvoukanálová kalibrace rozhodně nemá malý vliv – ale zase je dobré, že NEO S v praxi už „stíhá“ i multikanálovou elektroniku kategorie stovek tisíc). Plantova „Cary Fire“ ze stejnojmenné desky měla už pěkně sytý kopák, i když celkově zvuk působí lehounce měkčím, sametovějším dojmem, čistota na analogovém výstupu ovšem není vůbec špatná a splňuje hi-fi standardy.
Zidoo NEO S je všestranný přístroj, který výtečně poslouží jako zdroj signálu s jen mírným akcentem na video – rozhodně to není přehrávač filmů, který jako doplněk umí přehrát i nějaké ty zvukové soubory. Ba naopak, je to plnohodnotný hi-fi komponent, který snese srovnání se zařízeními dvacetitisícové třídy a přidává k tomu komfort skutečné multimediálnosti – co a odkud si budete přát, to Zidoo překouše a přehraje. A přehraje to ve víc než důstojném standardu, rychle a tak, abyste si svoje soubory či streamy užili. Možnosti nastavení a softwarová rozšiřitelnost jsou příjemný bonus. Zidoo NEO S nabízí velmi dobré výkony za férové peníze.
Kč 39 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/prehravace-pro-domaci-kino/3808-zidoo-neo-s#sigProIdef2093244c
--- --- --- --- ---
KLADY
+ v praxi skoro stejné výkony jako NEO X
+ ovládací rozhraní – rychlost i intuitivnost
+ rychlost reakcí obecně
+ možnosti nastavení
+ dotykový displej je pěkný i praktický
ZÁPORY
- v porovnání s NEO X omezená rozšiřitelnost, ale to je vlastně cílem
- pocitově trochu účelnější vzhled na danou třídu
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: WDQ | www.wdq.cz | www.avhifi.cz