Britští Q Acoustics se vždy zaměřovali spíše na „běžné domácnosti“ a s dobrý zvuk se snažili všemi silami nabídnout v esteticky moderním balení a za férové cenovky. Obdobné hodnoty, ale s ještě jedním krokem navíc, ještě vstřícnějším nové době a požadavkům moderních posluchačů, mají také nové Q Active 200 – reprosoustavy s typickými designovými rysy Q Acoustics v sobě sdružují kompletní audio systém. Stačí zajistit elektřinu, internetové připojení a pohodlné sezení – hned potom můžete hrát co srdce ráčí.
Oblé, hladké, střídmě velké ozvučnice Q Active 200 (váží přijatelných 7,5 kg při výšce 28,4 cm, šířce 17 cm a hloubce 29 cm) mají čisté křivky, esteticky velmi odvážné je pak pojetí čelní stěny. Jsou tu dva netypické reproduktory, usazené vertikálně pod sebou a ukryté za mřížkou – její obdélníček je pak nestandardně posazený poblíž jedné z bočních hran, což vytváří vizuální dojem, na který je třeba si chvíli zvykat.
Zadní strana ukazuje jen nevelký obdélníček bassreflexu v horní části a malou niku se základními ovládacími prvky – krom napájecí zásuvky je tu USB port pro flash disky s případnou aktualizací software (pokud byste náhodou nebyli v dosahu internetu) a dvě páčky. Jednou se volí role toho konkrétního kusu (Levý / Pravý kanál) a druhou pozice v prostoru – u zdi, v rohu nebo ve volném poli. Výsledné rozdíly jsou ale jen kosmetické.
Zadní stěna má pak ale také průduchy po stranách – nahlédnete-li jimi dovnitř, uvidíte další reproduktor, nad kterým se klene trn, rozptylující energii do stran. Je to chytrý způsob, jakým skrýt před zraky plochu membrán, které jsou oblíbené spíše u audiofilů.
Posledním prvkem, který najdete na zadní části je obdélníček s několika ovládacími tlačítky. Konkrét lze volit vstup a hlasitost, citlivost tlačítek by ale mohla rozhodně být lepší – ještě že je k dispozici slušný dálkový ovladač.
Za zmínku stojí ještě příslušenství – můžete si pořídit velmi originální stojan, zkonstruovaný na základě tenze kovových drátů, držících nožky. Vychází to z návrhu stojanu pro Concept 300 a krom estetiky mají takové stojany za úkol i minimalizaci rezonancí.
Druhým příslušenstvím je Control Hub – jde o kompaktní jednotku, v níž je ethernetový konektor, Wi-Fi, komunikační rozhraní (na frekvenci 5,8 GHz) pro spojení s reprosoustavami a pak nutná sada vstupů. Je tu HDMI, optický vstup a jeden pár cinchů, který lze pomocí páčky přepnout mezi klasickou linkovou podobou a funkcí phono předzesilovače pro MM přenosky. Control Hub má také subwooferový výstup.
Všechny signály, které do Control Hub přijdou, jsou převedeny do digitální formy s rozlišením 24 bit / 96 kHz (i když příchozí signál může mít rozlišení až 32 bit / 192 kHz) a v tomto pracovním rozlišení také posílány do levého a pravého kanálu. Control Hub se ale také umí zapojit přes protokoly Chromecast, AirPlay 2 nebo Amazon Multiroom Music do ozvučení vícero místností, Q Active 200 lze ovládat také přes Roon.
V každém kanálu jsou také tři moduly zesilovačů, pro každý reproduktor jeden. Souhrnný maximální výkon všech šesti modulů je 280 Wattů (trvalý ale jen 100 Wattů), řídí je pak digitální signálový procesor. Když jsme u reproduktorů – vpředu jsou dva ploché BMR o průměru 5,8 cm, které firma vybrala za účelem pokrytí širšího úhlu, než mají nabízet běžné reproduktory. Jde o celopásmové reproduktory (hrají od 150 Hz). Basy tvrdí klasický kónus o průměru 11,4 cm, jehož magnet je příčkou opřen o přední stěnu. Frekvenční rozsah Q Active 200 činí 46 – 20 000 Hz (-6 dB), jiný parametr vlastně u aktivního systému důležitý není.
Baskytara v „Ptáci jsou hloupí“ Ondřeje Soukupa („Válka barev“ | 1995 | Monitor Records | 660365-2331) nebyla ani velká, ani malá, v menší místnosti jí bylo právě tak akorát. Artikulace je slušná, i když je cítit, že Q Active 200 hrají spíše trochu s důrazem na pocit trochu sytějšího a hlavně příjemně houpavého basu. Konkrétnost není špatná, ale není ani audiofilsky „zařezávající“ – i to ale odpovídá tomu, jak své reprosoustavy Q Acoustics ladí. Dobré je, že bas se nesnaží upoutat na první dobrou nějakým obřím objemem nebo dramatičností.
Zpěv Tracy Chapman v „Subcity“ („Crossroads“ | 2008 | Warner Music | 8122-79908-9) byl výrazný, dominantní, ale ne takovým tím nuceně ukřičeným způsobem – zdá se, že střední pásmo má prostě lehce navrch. Přitom ale zůstává stále pěkně kulaté, trochu sladší a hladké, laděné do příjemného tónu, kterým si Q Acoustics získávají své posluchače. Není to tak úplně stoprocentně analytický přednes, ale otevřenost a detailnost jsou dobré – plně srovnatelné s jinými sestavami padesátitisícové třídy.
I výšek se zdá být dost, opět v duchu trochu „lifetyle ladění“, ale stále v přiměřené míře, v duchu toho klidu a milé jemnosti Q Acoustics. Cinkání činelů v „Silent Night“ od Yellowjackets („Peace Round“ | 2003 | Heads Up | HUCD 3090) mělo ale nejen objem, ale i solidní strukturu. Nečekejte úplně dokonalou plasticitu nebo ty nejjemnější dozvuky, ale je to pěkný standard hi-fi úrovně.
V čem má pak oproti velké části pasivních systémů této kategorie Q Active 200 výhodu, to je údernost a dynamičnost. Bicí v „Sea Nature“ (Steve Hillage | „Green“ | 1990 | Virgin | 0777 7 87279 2 7) zní živě, umí docela pěkně prásknout, ale samozřejmě nečekejte, že dostanete důraz, který ucítíte v hrudníku. Q Active 200 zůstávají věrné celkově maličko jemnějšímu a klidnějšímu stylu, který možná není úplně dravý, ale zase se velmi pohodově poslouchá.
Už jsme napsali, že Q Active 200 nejsou úplně primárně analyticky zaměřené, přesto udrží rozlišení a celkově i vrstevnatou skladbu pod férovou kontrolou – „Sly“ Herbie Hancocka („Head Hunters“ | 1997 | Columbia | CK 65123) měla dobrý pořádek a jednotlivé nástroje byly solidně zřetelné. Díky lehké dominanci středů se zdá, že právě „jazzové“ nástroje jsou dobře propracované – opět plus mínus v kategorii hi-fi sestav obdobné cenovky. Prim hraje spíše hezké, vřelé, organicky spojité ladění.
Hudební scéna „Ario“ Davea Hollanda („Overtime“ | 2005 | Dare2 | 982 714 2) opět splňovala požadované standardy, pravolevý směr je dobrý a jeho šířku lze ovlivnit tím, zda BMR reproduktory dát „dovnitř“ nebo „ven“. Hudba nemá výrazné středové těžiště, stejně jako na druhou stranu bedny nevybudují hologram. Fungují ale zcela uspokojivě a hlavně nenáročně – nejsou citlivé na natočení, nejsou citlivé na konkrétní rozestup, stereofonní zážitek tak docela snadno získáte v podmínkách běžných obýváků.
Nekonfliktní a hezké ladění zklidnilo hrany „Mind Reader“ od Silverchair („Young Modern“ | 2007 | eleven | elevencd63) – ostrá kytara a dravý zpěv zní příjemně i při vysoké hlasitosti, vlastně čím hlasitěji, tím působivěji Q Active 200 hrají. Zvuk drží pohromadě, důležitý střední rozsah je opravdu hezky zřetelný a lehký efekt na výškách pop-rockové hudbě obecně sluší.
Q Active 200 jsou zajímavým způsobem ozvučení pro ty, kteří mají (relativně) limitovaný rozpočet i limitované místo, nebo jednoduše nechtějí plnit svůj obývací prostor mnohou elektronikou a kabely. Pro takového posluchače je pak laděný i výsledný zvuk, který je naprosto nekonfliktní, ale přitom už má hi-fi kvality jako je dobrá čitelnost, férový detail nebo schopnost vykreslit stereofonní bázi na nějaké úrovni. Q Active 200 tak mají trochu specifický zvukový styl (ostatně jako všechno, co pochází od Q Acoustics), jsou ale hudebně hezké, velice příjemné, kultivované a nenáročné na soužití, plus umí zprostředkovat zvuk z širokého spektra vstupů včetně nezbytného streamingu. Jakožto lifestyle produkt s hi-fi ambicemi se tak jeví jako atraktivní řešení.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Na frekvenční odezvě se pravděpodobně podepisuje určité zpoždění přenosu signálu – měřící chirp začíná u basů, takže logicky zpoždění (konkrétně prodleva mezi příchodu signálu do hubu a chvilkou, než tento začne vysílat do reprosoustav) eliminuje možnost korektně zobrazit basovou odezvu. Jinými slovy, signál již běží, mikrofon měří, ale reprosoustavy nehrají. Pod 200 Hz tak skutečně nelze brát graf v potaz. Od touto úrovní už ale ano a je vidět, že výšky nad 10 kHz mají navrch, stejně tak lehce vystupují středy kolem 1 kHz, jinak jsou ale Q Active 200 vcelku kultivovaně vyladěné.
Frekvenční odezva – rozdíly v nastavení pozic na zadním panelu
d
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)
Zkreslení 2. (zlatá) a 3. (oranžová) harmonickou
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]
Kč 49 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-regalove/3133-q-acoustics-q-active-200#sigProId766de694f6
--- --- --- --- ---
KLADY
+ zajímavé pojetí
+ dobrá sada vstupů
+ mají ten příjemný firemní zvuk
+ nenáročnost nastavení / používání
ZÁPORY
- chybí nějaká forma ovládací aplikace
- chybí přehledná indikace hlasitosti
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: HIFI GUIDE | www.hifiguide.cz