Značka Esprit s kolibříkem ve znaku vyrábí široké spektrum kabeláže a to s velkým podílem ruční práce v maličké obci Confolens zhruba uprostřed trojúhelníku, tvořeném na západě Francie městy Nantes, Bordeaux a Limoges. Činí tak už od roku 1997 a v současné době nabízí 10 řad kabelů, napájecí lišty Volta a nejnověji také reprosoustavy.
Série Celesta je čtvrtou „odspodu“ (po Alpha, Beta, Kappa a před Eterna, Aura, Lumina, Eurêka, Gaïa a vrcholné L’esprit), čítá desítku modelů – RCA, XLR, reproduktorové, phono, koaxiální digitální, AES/EBU, napájecí, bi-wire propojky a pak i USB a RJ45.
Všechny kabely této řady se vyznačují tkaným černým opletem se zlatými detaily, jsou na nich osazeny feritové členy a konstrukce staví na nesymetrickém zkrutu vodičů. Na konci jsou vždy firemní konektory EH-100, jejichž kontakty jsou v několika vrstvách potažené 10 mikrony čisté mědi, střídané se stejně tlustou vrstvičkou čistého stříbra. Výjimkou jsou ty na reprokabelech, kde je na měděných konektorech 40 mikronů stříbra.
Celesta RCA
Cinchové kabely jsou složené z plných 720 vodičů o průřezu 0,08 mm2, mají symetricky rozložené vedení, ale naopak nesymetricky kroucenou izolaci – ta má tři vrstvy včetně vzduchových mezer.
Celesta XLR
Symetrická podoba signálových kabelů používá podstatně tlustší vlákna o průřezu 0,19 mm2 a stínění je pouze částečné, jinak však principy zůstávají stejné jako u RCA.
Celesta reproduktorové kabely
Taktéž reprokabely jsou variací na téma cinchů – 680 měděných vodičů po 0,08 mm2, symetrické vedení, asymetrické dielektrikum a sázka na vzduch.
Celesta koaxiální digitální kabel
Esprit u koaxiální kabelu neříká, zda jde o vlákna nebo plné jádro, materiálem je nicméně stále měď, izolace je z nemalé části vzduchová a stínění částečné. Impedance činí 75 ohm.
Celesta napájecí kabel
U napájecího kabelu vidíme stejné materiály, jen vedení kabelů je asymetrické, stejně jako stínění.
Celesta bi-wire propojky
Propojky vychází zjevně z konstrukce RCA modelu, protože mají 720 vláken po 0,08 mm2, banánky či vidličky jsou ale stejné jako u reprokabelu.
Celesta USB
USB kabel je také kompletně asymetricky kroucený, stínění je tu kompletní.
Celesta RJ45
A síťový kabel? Samozřejmě zase stejné materiály, tentokrát ovšem v plně symetrické konfiguraci vodičů i stínění (to je dokonce dvojité), konektory mají „telekomunikační standard“, ať už to znamená cokoliv.
VIDEO
Poslech jsme realizovali na hlavní redakční sestavě, kde jsme osadili kompletní sadu Celeste. Mezi Roon jádrem, switchem SOtM, streamerem Métronome DSC, zesilovačem Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160 MR a KEF Blade One Meta jsme nahrazovali mix KrautWire Super Symetric Gold, Nordost Valhalla 2 a Nordost Heimdall 2.
Šlapající basová linka v „Midnight Thunder“ jazz fusion kapely Spyro Gyra („Wrapped in a Dream“ | 2006 | HeadsUp | HUSA 9107) byla skrze kabeláž Celesta lehce subjektivně zdůrazněná, bohatší a výraznější, ne ale přebujelá, aby zvuk byl těžký. Kabely zformují nízkooktávový základ do barevné, tučné podoby, pumpuje v hrudníku a bublá takovým tím krásným způsobem, je to poslechově moc příjemné, ačkoliv tu Celesta do hudby vkládají svůj vlastní charakter. Není to už utažený audiofilský styl, nicméně definice jednotlivých hlubokých tónů je úplně ok a bezproblémová.
První část Rodrigova „Concierto de Aranjuez“ v hlavní roli s kytarou Pepe Romera (1994 | Philips | 438 016-2) neměla úplně zvonivé struny a „křupavou“ podobu kovových tónů, jemnost však kabeláž vyvážila pocitem tělesnosti, bytelnosti a robustnosti, navíc hezky akcentující vřelý dřevitý podtón těla akustické kytary. Hudba je hedvábně tekutá a ve své podstatě poklidně zpěvná, nesnaží se o analytickou projasněnost, ačkoliv čitelnost je dobrá. Jde o sytý a zábavný projev.
Cinkotu všemožných kovových perkusí v „Lazy Afternoon“ Jeffa Goldbluma („Plays Well with Others“ | 2023 | Decca | 0602448399649) rozhodně neznělo málo, ačkoliv ani tady bychom neřekli, že kabely zkouší objem nějak akcentovat. Dávají mu prostor, zůstávají však ve své poklidnosti, se sklonem k sametovějšímu, o to však bohatšímu a barevnějšímu projevu.
I z běžné popové „Revolution“ Robbie Williamse („Escapology“ | 2002 | Chrysalis | 724358057928) dokázal systém s kabely Celesta vytáhnout skutečně plnotučnou podobu, hutný a přesto čitelný zvukový zážitek, z nějž jsme měli pocit, že hudba má víc síly i váhy, než na jakou jsme zvyklí. Jistě, Esprit výsledek tvarují trochu „po svém“, formát je „větší než život“, ale je to rozhodně zábava. Zejména díky bohatému basu – mimochodem excelentně zábavnému nejen v této cenové úrovni – je to prostě pěkné, dynamika je odvážná a ochotná.
Pendereckého „Metamorphosis“ v podání Anne-Sophie Mutter a přímo autorem dirigovaného London Symphony Orchestra („Violin Concerto No. 2“ | 1998 | Deutsche Grammophon | 453 507-2) je nápaditá a vrstevnatá moderní klasika, Celesta ji prezentují mnohem spíše s akcentem na organickou komplexnost, než na nuance a jednotlivosti. Celek se zdá být méně expresivní a přesto tak nějak „francouzsky“ rozmáchlý, vášnivý a neomezující orientaci v nahrávce. Nejde o „kouli“, pokud to tak máme říct. Patrné je to například na pasáži s vybrnkávanými strunami, které se nezdají být holograficky zaostřené, díky tomu, že je však hudební obraz nadprůměrně velký a otevřený, není to ani nijak zastřené.
Ačkoliv ony zmíněné vlastnosti možná nebudou lákavé pro ty, kdo si cení mikroskopických rozborů, fungují výborně v pocitu prezentace hudební scény – „Sott'er Celo de Roma“ („The Very Best of“ | 2000 | nahráno 1959 | EMI | 74352777129) Deana Martina měla už i lehký náčrt hloubky, hlavně však pocit rozprostřenosti na pravolevé ose a velikých proporcí jednotlivých nástrojů i titulního hlasu samého. Opět je všechno jaksi větší a i když máte pocit jakési všeobjímající uvolněnosti a tak trochu i elegantní „zvukomalby“, konkrétní tóny jsou zasazené s jistotou a bezproblémovostí.
„J’Y Susis Jamais Alle“ Yana Tiersena („Amélie“ | 2001 | Virgin | 0724381079027) není zvukově žádná vycizelovaná perlička, ale naprosto běžná, ač hudebně zábavná nahrávka. Když máte k technicistnosti inklinující sestavu, může přes svou malebnost působit trochu nudně, ne tak ale s kabely Celesta. Mají silnou schopnost zdůraznit atmosféru, tekutou rytmičnost a to zejména díky basové bohatosti a sytým barvám. Úplně z toho čiší láskyplná a dýchající plynulost, organičnost a schopnost – jakkoliv trochu po svém – vás vtáhnout do poslechu.
Francouzské kabely Espirt Celesta patří do v zásadě „ne nezaplatitelného“ sortimentu (jakkoliv je to relativní, propojit střední sestavu vás jejich pomocí přijde klidně na 100 000,-), jsou nicméně velmi pěkně udělané a hlavně mají zajímavý charakter. Nejsou určitě neutrální, do výsledku vkládají svůj vlastní styl, stavící na bohatém basu, syté barevnosti, pocitu dynamičnosti a elegantní, vřelé vstřícnosti. Nejdůležitější ze všeho je ale to, že mix jejich vlastností akcentuje muzikálnost reprodukce a zábavnost poslechu. Hudba díky nim měla nadprůměrné proporce, organičnost, bohatost a sametovou hladkost. Celesta rozhodně dávají přednost zábavnosti a živosti před absolutním dodržením formy, dělají to však skutečně dobře a mají proto naše doporučení.
od Kč 17 750,- – signálové RCA
od Kč 17 500,- – signálové XLR
od Kč 24 000,- – reproduktorové
od Kč 10 250,- – napájecí
od Kč 10 250,- – digitální koaxiální
od Kč 10 500,- – USB
od Kč 10 250,- – ethernet
Kč 5 000,- – bi-wire jumper
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/kabely-reproduktorove/6133-esprit-celesta#sigProId33bbe3dbbf
--- --- --- --- ---
KLADY
+ férové cenovky
+ podporují líbeznost a bohatost
+ mají sice svůj charakter, ale zdálo se nám, že to jen podtrhuje muzikálnost
+ jsou pěkně udělané
ZÁPORY
- pro někoho může být nicméně přítomnost vlastního stylu nevhodná
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Thrill Audio | www.thrillaudio.eu