Řada MoFi SourcePoint z konstruktérského pera Andrew Jonese (KEF, TAD, Pioneer, ELAC,…) je vlastně další z řady variací na jeho charakteristické téma – dominantně koaxiální koncepce měničů, pečlivá stavba, vyrovnaná neutralita a v neposlední řadě nijak exotická cenovka. Podle stejné šablony jsou stavěné také sloupky SourcePoint 888, doposud nejvyšší model tohoto výrobce, navazující na SourcePoint 8 a SourcePoint 10.
Návaznost to není jen ideová a technologická, ale také vizuální. Reprosoustavy v sobě mají jemný retro feeling, snad hlavně kvůli své skoro pravoúhlé stavbě, klasicky vypadajícím dýhám a jisté celkové jednoduchosti. Přes první velmi čistý dojem je tu však dost detailů – čelní deska s třemi velikými měniči je bohatě lomená, stejně tak základna působí čistě a přesto adekvátně robustně a to včetně čtveřice nožiček.
Ani zadní strana nehýří ničím nečekaným – v horní a dolní části svou černou kulatou tlamu otevírá bassreflexový nátrubek, úplně vespod se směstnaly dva páry reproterminálů na elegantně jednoduché popisné destičce.
Druhý pohled nicméně rozkryje třeba to, že MDFkové panely nejsou krom čelní a zadní stěny rovnoběžné, ale lehce sbíhavé směrem dozadu, potažmo klesající zpředu dozadu u stěny horní. Pevnost dále samozřejmě zajišťuje relativně komplexní systém vnitřních vertikálních i horizontálních příček, přičemž koaxiál má svou vlastní uzavřenou pracovní komoru.
Z Jonesovy hlavy pochází také všechny tři (vlastně čtyři) měniče. Jak hlavní koncentrický středo-výškový s osmipalcovým papírovým kónusem, v jehož středu najdete 1,25“ tkanou kopulku s velkým závěsem, tak dvojice nově odvozených osmipalcových wooferů, které mají taktéž nízký zdvojený závěs a papírovou membránu.
Frekvenční výhybka je dělí na úrovních 130 a 1 600 Hz, SourcePoint 888 pracují v celkovém frekvenčním rozsahu 32 – 30 000 Hz. Nominální šestiohmová impedance přiznává pokles na 4,5 ohmu. Citlivost dosahuje k 87 dB / 2,83 V / m.
Fyzicky jde o ne již úplně malé skříně – mají výšku 107 cm, hloubku 41 cm a šíři 32 centimetrů, každý kus váží solidních 43 kg.
Poslouchalo se v ostravském showroomu dovozce mimo jiné proti Estelon X Diamond a to na sestavě z EMM Labs DA2i / PRE / MTRS s tím, že jsme zkoušeli také Meitner MA3. Kabely a filtrace pocházely od Shunyata Research – zmiňme třeba modely Everest a Omega.
Ačkoliv ani menší regálové SourcePoint 8 a SourcePoint 10 nelze obvinit z nedostatku basu, je tam přiměřený jejich ne malé, ale ne obří velikosti. U SourcePoint 888 jsme u tučných beatů, posouvajících rymiku „Teardrop“ (Massive Attack | „Mezzanine“ | 1998 | Circa | 00724384559953) neměli pocit, že by jim něco chybělo – není však zdůrazněný, skvěle navazuje na práci středo-výšek a hlavně je báječně kultivovaný, klidný a poddajně se pohupuje, aniž by tím byla obětována čitelnost. Hloubky se vyznačují bohatostí a vřelostí, nesoucí neklamný podpis autora. Je zvláštní, jak dokážete právě „Jonesův zvuk“ odhalit bez ohledu na konkrétní technickou podobu reprosoustav…
Při poslechu norského katedrálního sboru Nidaros domkor v „Mariavise“ („MOR“ | 2024 | 2L | 2L-176-SABD) jsme zjistili, že SourcePoint 888 hlasy skutečně umí. Ačkoliv projev je ve své podstatě decentní, jemnější, je zároveň prostý zabarvení a naopak nabízí skutečně krásnou otevřenost. Prezentace je velice organická, množství hlasů volně teče a zaznívá bez nějakých příkras, je tu vzduch a vykreslení probíhá s – minimálně na danou kategorii – nebývalou lehkostí. Neupřednostňuje nuance a jemnůstky, ale přirozeně působící obraz celku, ač provázený skvěle snadnou čitelností.
Nejvyšší část nahrávky „Hey, No Pressure“ (Ray LaMontagne | „Ouroboros“ | 2016 | SONY | 886445381665) může být na leckterém systému lehce na hraně, divočejší energii SourcePoint 888 zanechávají čistou a jasnou, přesto krotkou a konkrétní. Výšky opět nepronikají do až zdůrazněných nuancí, jsou však zřetelné a živé, prostě naprosto nepřehnaně „normální“. Reprodukce je ukázněná, prokreslená a za 150 tisíc exemplárně přesná.
Neohromující, ale o to dospělejší a samozřejmější je též dynamika. V hezké nahrávce japonského jazzu 70. let „Breeze“ (Jiro Inagaki / Soul Media | „WaJazz: Japanese Jazz Spectacle Vol. 1“ | 2022 | Nippon Columbia | 180GHMVLP01) SourcePoint nechtějí pulsovat nějakou masivností nebo roztřásat podlahy a okna, přesto cítíte, jak jsou měniče svižné a poddajné, artikulují s jistotou bas v dobré míře, akustické nástroje jsou pevné, sebejisté, ne v obřím objemu, zato realistické a muzikální. Reprodukce se vyznačuje nenápadnou věrohodností, plyne a přelévá se s ukotvená a kontrolovaná, se zhoupnutími a silou tam, kde mají být a přesto klidná a uvolněná.
Přes svou jistou základní hladkost a poklid umí SourcePoint 888 zobrazit poctivé množství detailů, hlavně je však čitelnost naprosto nenásilná, hudba je otevřená a pečlivě rozřazená, přesto výsostně netechnická. Nástroje ve „Smyčcovém kvartetu č. 1 – Métamorphoses nocturnes“ (Quatuor Diotima | „Metamorphosis Ligeti“ | 2023 | Pentatone | 5187061) jsou plastické, kultivované, mají věrnou tonalitu i zdravý pocit nezkreslené a neumělé přítomnosti. SourcePoint 888 jsou zcela prosté jakékoliv okatosti, snahy někam tlačit nebo vkládat do výsledku svůj vlastní charakter – puristické, přitom ale nemechanické pojetí.
Koaxiální koncept z pera Andrew Jonese má skvělé vlastnosti, co se týká podání prostoru nahrávek. Obraz „Faith“ Alfa Carlssona a Jiří Kotača Quartet („Our Stories“ | 2024 | Animal Music | ANI123-2) nebyl obrovský, přesto má proporce velké a hlavně pevně ukotvené, nenásilně definované a přirozeně konkrétní. Nahrávka zní nezastřeně, propojeně, naprosto stabilně. Všechno prostě funguje a SourcePoint 888 na sebe v ničem neupozorňují, umí naopak z prostoru snadno zmizet a udržet jak šířku, tak hloubku scény před vámi tak samozřejmě, že se vpíjíte jen do hudby samotné, ne do jejích technických vlastností.
Zvukovou charakteristiku MoFi sloupků bychom označili jako velmi zralou. „Cambridge 1963“ z díla Jóhanna Jóhannssona v čele s houslemi Mari Samuelsen („LIFE“ | 2024 | Deutsche Grammophon | 00028948657735) byla poklidně muzikální, urovnaná, zářila jen svou vlastní pozitivní energií a byla radost ji poslouchat. Je to takový ten typ reprodukce, při níž zapomínáte snadno na systém a věnujete se právě jen muzice – není tu vůbec nic ošklivého, žádný zádrhel, stejně tak je to prosté exhibice. Výsledek je elegantně zábavný, uvolněný a zároveň velmi konkrétní a jednoduše vstřebatelný. Nahrávka ukazuje svět v jakýchsi pastelových barvách a největší kvalitou SourcePoint 888 je to, jak snadno tomu „nebrání“, nechávají to vyznít.
MoFi SourcePoint 888 jsou středně velké, středně drahé sloupky s relativně účelnou podobou, ale zdá se, že právě v takovém světě našel Andrew Jones svůj recept na úspěch. Za 150 tisíc korun dostanete velmi široký frekvenční rozsah, nádherný prostor a reprodukci prodchnutou klidem a nadhledem. Hudba skrze ně zní bez efektů, vyrovnaná, otevřená, nezkreslená a velice organická. Líbilo se nám, jak se reprosoustavy nijak neprosazují, naopak zůstávají jen nenápadnými prostředníky pro krásný poslech, kterému – a asi nejen v kontextu cenové kategorie – těžko co vytýkat.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 30 metrů čtverečních a nadstandardním zatlumením pomocí závěsů, koberců a hlavně různorodých panelů a basových pastí od Artnovion.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
SourcePoint 888 skutečně reálně začínají hrát kousek nad slibovanou hranicí 30 Hz, lehoučký akcent na basech může být způsoben nedalekým rohem. Celkově je frekvenční odezva bez artefaktů (nepočítáme-li to, co lze jistě přiřadit odrazům v prostoru), vidět je také docela rozdílný projev na nejvyšším konci spektra podle toho, zda výškáč míří přímo na posluchače či bude hrát z pozice s ozvučnicemi paralelně se zadní stěnou.
Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Tady je vidět, nakolik předchozí naměřené křivky ovlivňuje daný prostor, střední rozsah je totiž zblízka prakticky perfektně rovný a čistý.
Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)
Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Průběh impedance naznačuje ladící kmitočet systému v oblasti nějakých 28 Hz, reálně se drží nad 5 ohmy a výš, průběh je kompenzovaný a nemá žádné náročné pasáže. Ba naopak, SourcePoint 888 jsou nesmírně jednoduché na řízení. Na 55 Hz je vidět droboučký záchvěv, naznačující rezonanci. Ta se však neprojevuje v naměřených frekvenčních křivkách.
CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V
Porovnání výstupu z akcelerometru a klidového stavu ozvučnice
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ +/- ]
Kč 149 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/6127-mofi-sourcepoint-888#sigProId4ed072d1f7
--- --- --- --- ---
KLADY
+ zajímavá cena
+ velmi pěkná prostorovost
+ typický „jonesovský“ zvuk s klidem, vyrovnaností a plynulostí
+ nabízí velmi snadný celkový poslech s pocitem vyrovnanosti a propojenosti
ZÁPORY
- daná cenová relace nenechává prostor pro jakoukoliv kritiku
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Tykon | www.tykon.cz