Aktivní bezdrátový reproduktor Zeppelin v ikonickém tvaru dávné vzducholodi je jedním z tahounů pověsti Bowers&Wilkins v segmentu malé elektroniky a proto jméno téhle britské firmy proniklo i do domácností, v nichž o hi-fi, natož o high-endu nikdy nikdo neslyšel. Model Zeppelin s přídomkem Wireless je vlastně už čtvrtou generací od uvedení v roce 2007, tentokrát už sázející na plně bezdrátovou konektivitu.
Co se za nějakých devět let existence změnilo jen minimálně, to jsou základní křivky přístroje. Tentokrát stojí tělo "vzducholodi" na relativně mohutném podstavci, čistotu černé průzvučné látky, pokrývající celou přední a horní stranu reproduktoru, narušuje pouze vzhůru vyklopená "kostička" s logem výrobce a elegantně zapracovanými stavovými svítícími ikonami.
Při pohledu shora odhalíte, že zadní třetina přechází z průzvučné látky na černý, jemný plast, z nějž plasticky vystupují pouze ty nejzákladnější ovládací prvky - ztišení a zesílení a mezi nimi tlačítko pro pauzu a opětovné spuštění přehrávání. Vše ostatní se řeší za pomoci ovládací aplikace v mobilním zařízení.
V zadní straně podstavce se pak nachází všechny konektory - jednak ten napájecí, jednak LAN konektor, pokud není možné využít vestavěné Wi-Fi, jednak analogový 3,5 mm jack pro externí zařízení. USB port pro aktualizaci softwarového vybavení (ač i to probíhá online přes aplikaci) doplňuje resetovací tlačítko.
Design Zepplin Wireless je až udivujícím způsobem funkční, přesvědčivý a nadčasový, snad právě svou celkovou jednoduchostí. Budete si však muset pro téměř sedmikilový přístroj připravit dost prostoru - s šířkou 66, výškou 18,8 a hloubkou 18,3 cm si nějaký ten prostor žádá.
Pod černou látkou najdete pětici reproduktorů. Přímo ve středu je velký woofer s mohutným závěsem a průměrem membrány 16,5 cm, společný pro oba kanály. Středy a výšky jsou pak symetricky rozhozeny doprava a doleva od basáku. Výšky jsou úplně na krajích a stará se o ně kovová kopulka s dvouvrstvou membránou o průměru 2,5 cm, středy jsou pak vytvářeny FSTTM konickou membránou o průměru 9 cm - všechny reproduktory, směřující mírně vzhůru, i elektronika pochází vývojově i výrobně od Bowers&Wilkins, stejně jako vybavení softwarové, tudíž by spolu všechny prvky měly bez problémů souznít.
Každé pásmo má své vlastní zesilovače, pracující ve třídě D; pro výšky je to 25 Wattů na kanál, pro středy též a pro basy přesně dvakrát tolik. Aby měniče nebyly přetěžované, to hlídá digitální signálový procesor. I díky tomu relativně kompaktní a štíhlé tělo Zeppelin Wireless zvládne vyzářit kmitočty mezi hranicemi 44 a 28 000 Hz.
Jak už název napovídá, klade tato generace B&W Zeppelin důraz na bezdrátový svět, respektive obecně na svět mimo bezprostřední okolí. Podporuje proto jak AirPlay technologii, tak připojení přes Bluetooth 4.1 s aptX kodekem. Ovládací aplikace je pak k dispozici pro Apple produkty.
Na to, že Zeppelin Wireless vlastně není zase tak velkým reproduktorem, umí se celkem odvážně pustit i do spodních oktáv, byť třeba nejspodnější tóny kontrabasu v Hobgoodově "First Song" už byly spíše naznačené. Na druhou stranu ani při vyšší hlasitosti se Zeppelin neklepe a nesklouzává k nezřetelnosti. Navíc je bas pěkně šťavnatý a zůstává audiofilsky klidný, nehraje na efektní objem či důraz, zastiňující zbytek pásem.
Nejpěknější, nejotevřenější a nejjistěji podané jsou ale přesto střední frekvence. Dokonce i sboristé v Händelově "Aleluja" z "Mesiáše" byli velmi pěkně zreprodukovaní, samozřejmě s ohledem na kategorii a styl reproduktoru. Hlasy byly jemné a měkké, jakkoliv stále spojené do jednoho velkého celku, ne jako skupina individualit. Ale mezi konkurencí patří Zeppelin Wireless stále na zvukovou špičku a poslouchá se příjemně, neúnavně a vokály jsou lehké a jemné.
Ani nejvyšší pásmo ale v podání Zeppelin Wireless není špatné - exploze tenoučkých zvuků kovových perkusí v úvodu "Wichita Lineman" od Barb Jungr byla vlastně dobře zvládnutá, kov měl jiskrný, znělý charakter, objemově bylo nejvyšších tónů právě akorát a bylo znát, že to není jeden souvislý zvuk, ale spousta jednotlivých, vzájemně navazujících a překrývajících se a přesto už poměrně čitelných zvuků. Za dobrou kontrolu a rozlišení bezesporu může i digitální zpracování signálu, udržující zatížení reproduktorů na optimálních mezích, takže ač vás možná Zeppelin Wireless (stejně jako ostatní) maličko šidí, dělá to klidně, dobře a muzikálně.
Ona digitální úprava signálu zvládá také udržet pod kontrolou dynamické špičky a vlastně pomáhá i Zeppelin Wireless zůstat ve srozumitelných sférách i při hlasité reprodukci složité hudby, jakkoliv takhle poblíž rozumných limitů už cítíte, že tu vládne pevnou rukou něco umělého, že velký zvuk a energii nemá Zeppelin díky rezervám, ale díky tomu, že nenechá zatížení dojít ke svým limitům tím, že ho upraví. Ale jak bylo řečeno, dělá to tak každý a u B&W to díky dlouholetým zkušenostem umí udělat špičkově. I orchestr a sbor v Mozartově skladbě "Lacrimose" z "Requiem v D moll, K 626" tak zní dynamicky živě, sytě a energicky a to víc, než by logicky odpovídalo kompaktním rozměrům přístroje. Snad jen absence fyzického tlaku tu napovídá, že měniče i ozvučnice jsou přeci jen takové jaké vnímá oko.
Kontrolovaný, klidný a jemný přednes působí také detailně, zpěv Rebecy Pidgeon ve "Spanish Harlem" byl velmi pěkný, až když uslyšíte i různá drobná vrznutí v pozadí si vlastně uvědomíte, že Zeppelin Wireless tak trošku zdůrazňuje a že efekt výborného rozlišení dosahuje právě i vytažením detailů, které možná i mají zůstat v pozadí. Nicméně činí tak elegantně, nenásilně a neunavuje, není agresivní, jen také nemá takový nadhled a uvolněnost, jako klasické hi-fi systémy. Ale to nevadí, protože zejména celková čistota a uspořádanost se prostě snadno poslouchají.
Zeppelin Wireless klade důraz hlavně na to, aby zvukem zaplnil i větší místnost a to i poměrně hodně mimo poslechovou osu. Pokud ale budete právě v ní, pak kupodivu nabídne i jakýs takýs stereo prostor, což u podobně koncipovaných produktů rozhodně není obvyklé. Nicméně kytara a zpěv v "Diamonds" od Aanonymous Band jsou přesně zprostřed, zatímco doprovodná kytara je maličko vpravo - skoro tak čitelně, jako kdybyste měli pár malých regálovek.
Když přijde na razantní muziku a nutnost si dupnout, Zeppelin Wireless funguje dobře i tady - opět necítíte ani při vyšší hlasitosti, že by se zadýchával nebo zahlcoval, naopak se objeví důraz a i když opravdu nahlas maličko ztvrdne, není agresivní a požene na vás zvuk tak, že si ho užijete. Je ale fakt, že třeba zvukově "zmuchlanou" nahrávku typu "Still Hurts" od Therapy? nechává tak trošku nerozpletenou - nicméně taková by byla, i kdybyste si ji pouštěli přes dělený hi-fi systém této cenové kategorie, tak nač si stěžovat?
Bowers&Wilkins Zeppelin Wireless navazuje na dlouhou tradici prémiových produktů, které pomáhaly určovat standardy v dnes již hojně prodávané kategorii bezdrátových all-in-one reproduktorů pro ty, kteří chtějí styl, kompaktnost a pokud možno slušný zvuk za pomoci svého mobilního telefonu nebo tabletu. Ale díky své až audiofilské vyváženosti, neefektnosti a poklidné reprodukci neurazí ani náročnější posluchače a stále existují prostor, kde je fajn mít hudbu a nemuset organizovat velkou sestavu. Za ještě přijatelné peníze je Zeppelin Wireless nejstylovějším současným reproduktorem podobného typu a i když třeba Naim Mu-So hraje lépe (však také stojí zhruba 2x tolik), pro běžné poslouchání je "vzducholoď" od B&W jednoduše super.
Kč 18 990,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ styl
+ slušný, plný a místnost zaplňující zvuk
+ pohodlná aplikace
+ nepřehnaný, až lehce audiofilský zvuk s vyrovnanými frekvencemi
ZÁPORY
- je škoda, že chybí třeba i vysouvací či jinak skrytý dok pro dobíjení
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz