Značku RIVA založil Angličan Thomas Farr - pokud vám to jméno nic neříká, zkuste místo Thomas jeho přezdívku Rikki. Pořád nic? No dobrá - tento muž po krátké epizodce divadelního herce zakotvil v hudební branži a to jako pořadatel koncertů pro Johna Lennona a jeho tehdejší Silver Beatles. Po rozjezdu Beatles Farr přesedlal do role majitele a ředitele několika prestižních anglických klubů, kde svou kariéru rozjížděli mimo jiné i Rolling Stones nebo The Who na svých prvních turné. 70. léta strávil řízením celosvětových šňůr (chlubí se více než 4 700 koncerty) mimo jiné pro Pink Floyd, Hendrixe nebo Led Zeppelin.
Životopis zakladatele RIVA je tedy velmi působivý, před nějakým časem se přesunul do kalifornské oblasti Orange County a plně se s týmem návrhářů a designérů věnuje značce, která má kombinovat lifestyle funkce a solidní zvuk v rozumných cenových hladinách. Jinými slovy, vytvořit konkurenty pro populární systémy typu SONOS, HEOS nebo Bluesound, ale přitom dbát na méně efektní a tedy přirozenější zvukové podání.
Aktuální nabídky firmy sestává z dvou "samohrajek" - aktivních reproduktorů s primárně bezdrátovou konektivitou.
RIVA Festival
Model Festival je větším z obou dostupných modelů. Jde o pravidelný kvádrovitě tvarovaný box se zaoblenými hranami, horní deska je lesklá, boky téměř kolem dokola zakryté průzvučnou mřížkou. Estetika je decentní a provedení solidní. Vzadu je mřížka rozdělena jen žebry chladiče a dole panelem s konektivitou - napájecí zásuvka, 3,5 mm analogový jack, USB a optika.
Ozvučnice je vyrobena z dřevovláknitého materiálu, ze tří stran téměř dokonale zaplněná reproduktory. Na obou bocích je kombinace vysokotónového a středotónového, vepředu k této vertikálně uspořádané dvojici najdete ještě dva pasivní basové zářiče; další dva zářiče jsou i vzadu. Všechny reproduktory pochází přímo od RIVA.
Toto nebývalé "zahuštění" měniči patří do technologie Trillium, které simuluje stereo reprodukci z jediného bodu.
Když Festival připojíte ke své Wi-Fi, signál je stabilní a reprodukce funguje po AirPlay, DLNA nebo Bluetooth, jak chcete. Díky vestavěné Chromecast podpoře jsou možnosti přehrávání ještě širší. 200 Wattů energie dodává šestikanálový modul zesilovače, pochopitelně digitálního a vybaveného DSP.
Festival při šířce 36,5 cm, výšce 18 cm a hloubce 20 cm váží zhruba 6,5 kg.
RIVA Arena
Kompaktní model Arena je koncepcí i designem velmi podobný svému většímu sourozenci - rozdíl je pochopitelně ve velikosti (1,3 kg při výšce 18 cm a šířce i hloubce cca 12,5 cm) rozdíl je, že vzadu najdete závit třeba pro přimontování na zeď a rozdíl je třeba i v tom, že chybí optický vstup.
Osazení reproduktory má pak pochopitelně jiné složení - na každé ze tří stran krom zadní jsou dva reproduktory, nahoře širokopásmový aktivní a pod ním pasivní woofer. Tříkanálový modul zesilovače je o něco slabší, dává souhrnný výkon 50 Wattů.
K RIVA Arena lze přikoupit bateriový modul, který se zacvakne zespodu a dává až 20 hodin hudby v pohybu. Reproduktor v tu chvíli ztěžkne o pár deka, ale při pohledu ani nepoznáte, že podstava s baterií k reproduktoru nepatří.
Oba modely jsme - dle doporučení výrobce - přimkli ke stěně a pokud možno i do rohu. Výrobce doporučuje cca 10 cm a využít odrazivé povrchy (takže knihovna možná není úplně optimální).
Nastavení reproduktorů proběhlo bez zádrhelů a nejlepší je se k němu postavit pomocí aplikace Google Home - ta možná není tak samozřejmá a tak intuitivní jako třeba řešení od Bluesound, SONOS nebo HEOS, ale funguje dobře, jakmile jednou objevíte kudy kam. Ovládací aplikace RIVA Wand je pak v pohodě - neobjevuje Ameriku, ani nijak nehází klacky pod nohy. Pro každodenní použití je dostatečně přehledná a komfortní, navíc se každým okamžikem dočkáte češtiny. A co víc, přehrávání vysokého rozlišení až do 24 / 192 je bez potíží.
Basovou linku ve "Spiritual" Charlieho Hadena ("Beyond the Missouri Sky" | 1997 | Verve | 537 130-2) zvládl dobře zejména větší model Festival, který nabízí oproti Areně hromadu objemu navíc, ale také je to trochu rozmáchlý přednes, velký a se snahou o hutnost - byť stále oproti konkurenci zachovává Festival až lehce audiofilský nádech zvuku se snahou u kulatost a klid spíše než efekt. Menší Arena pak sice kontrabas jen naznačí, protože z výše zmíněných důvodů do hlubokého basu prostě netlačí, ale zato tam kde jsou tóny cítit, tam je kontrola pěkná a dokonce je cítit soustředění a snaha o kontury, spíše než efekt.
Totéž se dá určitě říct i o středním pásmu - v podání hlasu Madeleine Peyroux v "Dance me to the end of love" byly oba reproduktory poměrně podobné, opět hlavně poklidné, hladké a hebké, s celkem slušným citem pro barvu. Zvuk nikam nespěchal, menší Arena má limity v hlasitosti; neměli byste hrát úplně nahlas, neb tam se celkem začíná ztrácet delikátnost a jemnost, u většího modelu to nehrozí. Čitelnost obou je slušná, snaží se nabídnout proporčně velké zastoupení středů, aby třeba právě vokál vystoupil do popředí - a vlastně to funguje a je to hezké, je to dostatečně šťavnaté a vůbec to netahá za uši; na kategorii "samohrajek" je to vlastně opravdu pěkné.
Jako přes kopírák se pak chovaly i tóny nejvyšší v "Ralph´s New Blues" od The Modern Jazz Quartet ("Concorde" | 2008 | 0888072306530). Jejich poměrně solidní kultivovanost s přiměřeným objemem vám dovolí hrát i hlasitěji beze strachu z nepříjemné útočnosti, znělejší a jasnější podání kovu pak působí na poslech zajímavě a reprodukci to oživuje.
Menší RIVA Arena pochopitelně má limity v dynamičnosti - třeba "Thieves and Poets" od Johna McLaughlina (2003 | Glenray | 0602498010754) byla spíše poklidná, plynulá a tam, kde drtivá většina konkurentů sází na napruženou nadupanost RIVA sahá právě po kultiovanosti. Areny se hodí spíše na blízký poslech při nižší hlasitosti, kde je vše v pohodě, hodně nahlas se necítí úplně komfortně. Velký model Festival do toho nicméně šlápnout umí a ač přidá trochu pompéznosti, ani zde nedominuje nějaký efekt a tlak, hudba se spíš v klidu vylévá do prostoru.
Hodně zajímavá je schopnost obou modelů hrát "odkudkoliv", tedy vlastně jen malá směrovost - Stingova "Roxanne" ("Symphonicities" | 2010 | Deutsche Grammophon | 274 257) se rozlila do prostoru i za malých Arena celkem v klidu a i když samozřejmě vnímáte, že jde o jeden zdroj zvuku a ne o klasickou stereo bázi, můžete chodit téměř kolem dokola a zvuk zůstává slušně přehledný a čitelný. Velký Festival pak je směrovější, ale zase umí zaplnit i velký pokoj - přímo tak svádí k tomu postavit ho někam do rohu a nechat se jeho zvukem zaplavit; jeho funkční pokrytí je spíše z přední strany a relativně dost do boků, takže rohová pozice s "výhledem" na celý prostor je ideální. A opět - zvuk má schopnost zalít celou plochu bez potíží a působí dobře.
RIVA pak férově, v kontextu svého určení pak velmi dobře, zvládla i Lisztova "Mefistofela" z "Faustovské symfonie" v podání RSO Berlin pod taktovkou Eliahu Inbala (1995 | Denon | CO-78826). Ač orchestrální hudba není takovýmto reproduktorům moc vlastní, ani malý model Arena nezklamal - zvuk byl slušný, snad právě díky absenci efektnosti netahal za uši a i když samozřejmě postrádal kýženou dynamiku a hutnost odspodu, pro kulisové poslouchání to bylo vlastně moc příjemné. Velký model pak sice zase nejde poslouchat zblízka, ale dodá to chybějící - hlubší tóny a jakýsi přídech razance.
Značka RIVA je možná jednou velkou neznámou, jisté však po poslechu je, že je jiná a její produkty jsou jiné, než byste od kompaktních solitérních lifestyle reproduktorů čekali. Desingové pojetí ať si každý zhodnotí sám, provedení je solidní, komfort ovládání (až na maličko neintuitivní fázi prvotního nastavení) je v pohodě a zvuk? Zvuk nabízí "velmi hi-fi" pojetí - netlačí na pilu tam, kde by to musel přespříliš dohánět korekcemi, je umírněný, kultivovaný a vlastně pěkný, snadno poslouchatelný a zjevně cílený nikoliv na pubescentní až čerstvě dospělé publikum, které chce basů a výšek v porcích z nichž by se měl repráček z pohledu fyzicky prostě roztrhnout, ale cílem zvuku RIVA jsou posluchači, kteří již něco slyšeli a váží si hudby tak, jak opravdu zní. Je to přístup atypický, ale rozhodně hodný podporování - kdyby děti a mládež znali svou hudbu v takovémto pojetí, jejich další krok směrem do dospělého hi-fi by byl mnohem pravděpodobnější.
Kč 13 999,- - RIVA Festival
Kč 6 999,- - RIVA Arena
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/bezdratove-reproduktory/1526-riva-festival-riva-arena#sigProId4ccce36f80
--- --- --- --- ---
KLADY
+ pěkný vzhled
+ snadné ovládání, splňuje vše, co v každodenní provozu chcete
+ až audiofilský nádech reprodukce na rozdíl od konkurentů
ZÁPORY
- vlastně nic
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: iWant | www.iwant.cz/kontakt
PRODÁVÁ: Ertea Store | www.ertea.cz