Modely jménem Edelstein byly a jsou přítomny v katalogu německých Magnat už po mnoho let. Momentálně v duchu „přerovnávání“ nabídky pod hlavičku Signature toto označení dostaly i ony – nyní se zvou Signature Edelstein 2.0. Koncept však zůstává stejný – velmi kompaktní, přitom pěkně udělané reprosoustavy s rozumnou cenovkou.
Ozvučnice jsou velmi štíhlé, nijak moc vysoké, ale zato relativně hlubší. Vpředu na vás hledí pěkná deska z broušeného hliníku, do níž zezadu čistě doléhají oba měniče, samotná ozvučnice je z MDF profilů a celé to ještě sedí na vrstvě akrylového skla a následně úplně spodní kovové desce s měkkými nožičkami. Spodní řešení funguje jednak jako estetický prvek, jednak i z funkčního hlediska.
Zadní strana je pojatá prakticky, je tu v poměru k rozměrům docela velký bassreflexový nátrubek a pod ním maličká destička s dvěma reproterminály.
Pro výšky byla zvolena textilní kopulka ze směsi dvou materiálů o průměru 2,5 cm s poměrně velkým závěsem, zasazená ve zvukovodu vyfrézovaném v čelní desce. Sílu reproduktoru dodávají neodymové magnety.
Také středobas je zanořen do hloubky za malý zvukovod. Kónus o průměru čtyř a půl palců je ze směsi hliníku, hořčíku a keramiky. Na povrchu je ještě jedna keramická vrstvička. V magnetickém systému se nachází zkratovací kroužek a v kmitacím systému se používá kapton.
Dvoupásmový systém výhybka dělí na 2 400 Hz, celkově pracuje od 45 do 38 000 Hz (-6 dB), citlivost je na papíře vysokých 90 dB a impedance „mezi 4 a 8 ohmy“, jak se na Němce sluší a patří.
Rozměry ozvučnic včetně základen dosahují šířky 13,5 cm, hloubky 24,6 cm a výšky 23,2 cm. Váží ke svým rozměrům nadstandardních 5 kg.
Poslouchali jsme ve studiu HIFI CZ, kde malým bedničkám dělal společnost referenční systém mbl C31 / mbl C51, kdy jako zdroj alternoval Bluesound NODE X. Propojeno bylo kabeláží Oehlbach a ke srovnání byly třeba Heco InVita 3, InVita 9 nebo řádka reprosoustav Magnat.
Subbasové elektronické efekty v „I Am No One“ (Gemini Killer | „The Worst of Gemini Killer Vol. 8“ | 2012 | Army of Darkness) i tamní tak jako tak výraznou basovou linku mají často problém zreprodukovat i velké sloupky. Dáte-li však Signature Edelstein 2.0 blízko zdi, basový objem předčí očekávání, jakkoliv pod úrovní takových 80 Hz toho prostě moc není. Ale tam, kam se dostanou, tam mají překvapivě solidní strukturovanost a působí celkově docela naplněně. Navíc je jejich projev velice příjemný, bez náznaku tvrdosti nebo nějaké přehnané snaživosti – hrají to, co hrají a dělají to vůči ceně nad očekávání hezky.
Největším tahákem Signature Edelstein 2.0 jsou ale bezesporu středy, za tu cenu úžasně kouzelné, dominantní a podpořené do plnosti vyšším basem (respektive zdůrazněné absencí těch nejnižších úrovní). Instrumentálně jednoduchá „Pigeon“ od Cloth („Secret Measures“ | 2023 | Rock Action Records) měla hladký, dobře čitelný charakter. Mírně do bohatosti a lehké vřelosti vyvážený, ale bez jakékoliv efektní rozjívenosti nebo divokosti. Je to zvuk ukázněný, hlavně ale úžasně propojený. V tomto jednom ohledu mohou reprosoustavy konkurovat mnohému o dost dražšímu. Homogennost a organičnost středo-výškového rozsahu, dotek sladkosti a dobrá zdravá šťavnatost dělají z poslechu radost. Svým způsobem mají kouzlo minimonitorů ve smyslu jednotnosti reprodukce, ale lehký akcent na sytost z toho dělá milý, spíše než suše analytický zážitek. Ostatně rozlišení samo o sobě je dobré, než dechberoucí.
Kovové tepání výšek v „The Look of Love“ Ronalda Isleyho a Burta Bacharacha („Here I Am“ | 2003 | SKG Music | 00600445050075) bylo fajn, zcela přiměřené dané kategorii. Signature Edelstein 2.0 nenechávají výšky nějak vyčnívat, ani je nějak netlumí. Znějí čistě, aniž by se ovšem pouštěly do mimořádných mikrodetailů – je to spořádaný zvuk, který v této cenové relaci potěší. Zejména ale tím, jak tvoří integrální celek se středy a jak hezky v klidu to vše zaznívá. Znělost by možná mohla být o kousek výraznější, nicméně díky tomuto vyvážení nejsou reprosoustavy agresivní nebo příliš intenzivní ani při vyšší hlasitosti.
Kompaktní koncept s sebou nutně nese krom basového limitu i omezení dynamičnosti – minimálně v tak dostupné třídě. Ale přesto rázná „Lamp Lady“ (Sevdaliza | „Shabrang“ | 2010) nebyla „prázdná“. Naopak, malé Signature Edelstein 2.0 udrží velmi slušně pocit napětí, intenzivní špičky reproduktory nepřetíží, ačkoliv musíte přeci jen zůstat u smysluplných hlasitostí. Koncertní úroveň tu nedostanete, jsou laděné na každodenní poslech v menších prostorách a to dělají naprosto adekvátně. Možná pro hutnější skladby bude trochu chybět dramatický spodek, ale dejte jim dobrý zesilovač (tj. po vzoru minimonitorů nešetřete a předimenzujte ho) a udrží pořádek i pohodový rytmus.
Výtečně propojená pásma vytváří snadno srozumitelný celek, kompaktní, zřetelný, ale přesto ne intenzivně analytický. „Hello“ Hanii Rani („Ghosts“ | 2023) zněla čistě, byť pořád v reprodukci cítíte svébytný charakter Signature Edelstein 2.0 s trochu jemnějším přístupem. Bavíte-li se rozkrýváním těch nejjemnějších detailů, tak k tomu tyto Magnat tak úplně nejsou. Ceníte-li si však pohodového charakteru, který je víc než jen formální reprodukcí, tak to zase ano, příjemné poslechové kouzlo Signature Edelstein 2.0 nabídnout umí.
Velmi dobře tento typ reprosoustav funguje i z pohledu reprodukce prostorové scény. Orchestrální „Solkverv: I. Skrida“ Henninga Sommerra („BORDERS!“ | 2023 | nahráno 2021 | 2L | 2L-173-SABD) byla větší, než byste se kvůli velikosti ozvučnic nadáli, s lokalizací též překvapivě dobrou díky skutečně pěkným středům. Nástroje jsou rozdělené, ale ne tvrdě ohraničené nebo holograficky zaostřené. Je to přirozená definice malého dvoupásmového systému s reproduktory poblíž sebe. Co nás ale zaskočilo, to byl i pocit přítomné hloubky scény – ne, že by šlo o obrovskou hloubku, ale byla tady, což značí skutečně hezkou prostorovost. V menší místnosti a konfiguraci, kdy nebudou zase tak daleko od vás to má zajímavý potenciál.
Rockovou „Number 149“ Rosalie Cunningham („Two Pieces Puzzle“ | 2022 | Esoteric Antenna) zvládly Signature Edelstein 2.0 se ctí – ne snad, že by šlo o nějaký vrcholně energický nářez, ale pocit plynulosti a kupodivu i rytmičnosti tu je dobrý, možná díky tomu, že kolem právě „rytmizujícího“ basu v úrovni 80 Hz se umí reprosoustavy projevit. Je to prostě poslechově příjemné, kultivované a nekonfliktní z jakéhokoliv úhlu pohledu.
Kompaktní Magnat Signature Edelstein 2.0 jsou evolucí osvědčeného konceptu, aktuální podoba z velmi malých, ale hezky provedených ozvučnic nabízí zvuk omezený v hloubce, zato famózně integrovaný, s krásnými středy a hezoučkým prostorem. Zavřete je do menších místností, postavte je ne moc daleko od zadní zdi a předřaďte jim zesilovač s dostatečnou silou a autoritou (tj. naddimenzujte jej) a Signature Edelstein 2.0 ukážou moc pěkné věci. Umí hrát hlavně „v pohodě“, pokud po nich nebudete chtít velké orchestry nebo taneční elektroniku, budou příjemnými partnery, kteří krom fajn zvuku ještě navíc nezruinují vaši peněženku.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 60 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, hodně polic s komponenty a několik akustických panelů) byť bez rozsáhlých akustických úprav.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Maličké ozvučnice zjevně umí až někam k 60 Hz, to je lepší, než bychom čekali. Je vidět trochu důraznější výškové pásmo, pomineme-li však vliv akustických parametrů místa, zdají se být Signature Edelstein 2.0 laděné spíše „do roviny“. Kolem 2-3 kHz je též malá vanička, která může zjemňovat příliš agresivní sykavky a podobné artefakty. Také jen malý vliv směrovosti je dobrý. Ačkoliv nejde o referenční monitory, vzhledem k ceně a velikosti si vedou solidně.
Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)
Frekvenční odezva – s mřížkou (červená) a bez mřížky (zelená)
Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli
Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) – celý pár
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)
Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Ačkoliv impedance by měla být jednoznačně deklarovaná jako čtyřohmová, propadá se křivka klidně i kousek pod tuto hodnotu. Není to ale zase takový problém, moderní zesilovače by to měly zvládnout – přesto rada o předimenzování zůstává platná, z tohoto pohledu 2x tolik. Ladící kmitočet bassreflexového systému je kousek nad úrovní 60 Hz – to je vzhledem k rozměrům solidní hodnota. Nejsou tu pak stopy po nějakých prudkých přechodech nebo artefaktech, naznačujících rezonance a to je dobré. Snad jen oblast nad 100 Hz spolu s prudkým výkyvem elektrické fáze může být náročná – i proto – již potřetí – skutečně radíme zvolit co nejlepší možný zesilovač.
CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V
Porovnání výstupu z akcelerometru a klidového stavu ozvučnice
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ × ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]
Kč 22 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-regalove/5561-magnat-signature-edelstein-2-0#sigProId1dcd9bf6ee
--- --- --- --- ---
KLADY
+ maličký půdorys, zdaleka ne tak maličký zvuk
+ kouzelná homogennost
+ celkově příjemný, tolerantní tón
ZÁPORY
- jistý limit basů a dynamiky (přiměřený velikosti a ceně)
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: HIFI GUIDE | www.hifiguide.cz
PRODÁVÁ: HIFI CZ | www.hificz.cz