Skotský Tannoy patří mezi velmi oblíbené značky a jejich produkty si prostě nespletete - ani díky výraznému vizuálnímu pojetí, točícímu se víceméně kolem koncetrického měniče, ani díky zvuku, který více či méně díky této koncepci nese svůj charakter. Chvíli nebylo o této firmě pořádně slyšet, aktuálně se ale vytasila s reinkarnací střední řady Revolution s přídomkem XT. My jsme měli možnost jako první ochutnat regálový model 6.
Tannoy Revolution XT 6 patří spíše k větším, robustnějším stojanovkám, tomu pocitu přidávají i čisté, pravoúhlé hrany a mírně se vzad zužující ozvučnice. Stejně tak masivní podstavec s nožkami, oddělujícími samotnou skříň, dodává vizuální masu. A v neposlední řadě je to i dominantní, přiznanými šrouby okrášlená obruba měniče, alespoň našim očím evokující charakteristický ostnatý obojek anglického buldoka. Tak či tak, nové Tannoy se snaží působit masivně a dávat na obdiv sílu.
Oproti minulé generaci je nejvýraznějším novým prvkem podstavec, kopírující trapezoidní tvar ozvučnice. Do něj míří vzduch z bassreflexu, umístěného na spodní hraně reprosoustavy a díky dostatku místa se tlak rozkládá rovnoměrně všemi směry. Dech do bassreflexu vzniká ve vnitřní komoře reprosoustav o celkovém objemu 10,8 litru, který je definován skříní s rozměry 40,5 x 22,1 x 30,2 cm (v x š x h). Ta je pak tradičně vyrobena z MDF desek, ozdobených dřevěnou dýhou s pěkným zpracováním.
Jednoduchost ozvučnice vpředu narušuje jen světlá membrána s plastikovým rámečkem a poměrně velkým závěsem, vzadu pak jsou jen dva páry reproduktorových terminálů, odpovídajících stylem i provedením tomu lepšímu v cenové kategorii.
Důležitá je ale samozřejmě použitá technologie - Revolution XT 6 jsou klasické dvoupásmové stojanovky Tannoy, tedy vybavené koncentrickým měničem aktuální generace. Dominantní je 15 cm papírová membrána s příměsí dalších druhů vláken, v pohonném ústrojí je pak nadprůměrná 4,4 cm velká cívka. V otvoru přímo v srdci této membrány se ukrývá výškový měnič s průměrem membrány 2,5 cm. Ta je vyrobena z materiálu PEI (polyetherimidová vlákna) a poháněna vícero magnety. Výškový reproduktor se skrývá v kratším zvukovodu s výraznějším fázovým čepem, což by mělo umožnit rychlejší expanzi nejvyšších kmitočtů.
Přechod mezi pásmy výrobce nastavil na úroveň 1,8 kHz a řeší ho pasivní kmitočtová výhybka druhého řádu u dolní propusti a prvního řádu u horní propusti. Výrobce stanovil citlivost na slušných 89 dB / m / 2,83V, nominální impedance je pak 8 Ohm. V tolerančním pásmu -6 dB by měly reprosoustavy být schopny zahrát od solidních 46 Hz až po 32 000 Hz.
Tannoy Revolution XT 6 jsme poslouchali jak na tradiční sestavě Naim Nait XS / Naim CD5si, tak na Musical Fidelity M6si, dvojici NADů C510 / C275BEE a sestavě Onkyo Reference P-3000R / M-5000R s přehrávačem C-N7050. Porovnávali jsem s Fischer & Fischer SN/SL 70, Wilson Benesch Square Two, PMC Twenty 26, Xavian Bonbonus a samozřejmě Harbeth Monitor 30. Propojeno bylo výhradně kabeláží TelluriumQ řady Silver.
Rozjásaný, houpavý a výrazný brukot baskytary v Evil Eye od Franz Ferdinand z "Right Thoughts, Right Words, Right Action" (FLAC | CD rip | 16 - 44,1) pěkně pumpuje a relativně kompaktním Tannoy uvěříte i deklarovaných 46 Hz - jdou hluboko nebojácně, ale pro pevnost a kontrolu potřebují také autoritativní zesilovač. Určitě se nebojte k nim připojit nějaký z kategorie 20 - 30 tisíc, bohatě se vám odmění. Líbilo se nám také tempo, jaké XT 6 dokázaly udržet.
U "Falling Leaves" Glenna Millera ("The Complete Glenn Miller" | 1991 | Blue Bird | 61015-2) bylo znát typický charakter Tannoy. Střední pásmo a akustické nástroje hrají otevřeně a čistě, středy jsou pocitově dominantní částí reprodukce. Nahrávka je atmosferická, až "hezká". Prokreslení je vcelku poplatné cenové kategorii, zvuk je poměrně velký a je ho poměrně dost. Dechy jsou docela expresivní, zejména v kombinaci s elektornikou Naim a NAD ale balancovaly na té správné hraně.
Oproti minulým modelům základních řad Tannoy se dle nás nejvíce posunulo kupředu podání výšek. Jemňoučké kovové perkuse a cinkátka v úvodu singlu "Wichita Lineman" od Barb Jungr (FLAC | Naim | 24 - 192) mají spíše kratší dozvuk a působí věcněji, nejsou tak éterické a lehké, zato se ovšem mohou pochlubit přesností a svižností. Dobrá je také integrace středobasové a výškové části, cinkot nepůsobí odtrženě, ale prolíná se se zbytkem zvuků.
Dynamicky jsou na tom nové Revolution XT 6 obstojně - zdá se, že jdou s hudbou lehce a dobře se kontrolují, byť třeba "Nu Nu" Avishai Cohena ("Contiunuo" | Chesky Records | JD184) měla drobné rezervy v podání dynamiky jednotlivých nástrojů, zejména pak při velmi tichých a vyšších poslechových úrovních. Například piano by si zasloužilo trochu živější projev, ale v kontextu dané třídy není mnoho co řešit. Nedočkáte se sice dýchajícího přednesu, ale makrodynamika je velmi slušná.
Přednes Tannoy Revolution XT 6 hudbu mírně zdůrazňuje, díky tomu ale poměrně přesvědčivě servíruje detaily a patří v kontextu třídy kolem 25 000,- k těm reprosoustavám, které působí velmi detailně a suverénně. "Still I Adore You" z desky "Unauthorized" od Dave´s True Story zazněla poměrně expresivně, s jasně dominujícími středy. Nástroje mají slušné kontury, reprodukce ale hodně reflektuje charakter elektroniky. S ostřejší elektronikou by mohl být projev až příliš intenzivní a dlouhodobě ne úplně příjemný, s poklidnějším zesilovačem je to ovšem příjemněživější.
V čem tyto Tannoy excelují, to je podání prostoru. Sabinu Scibubba a Antonia Forcioneho v "Could you believe" ("Meet Me in London" | 2011 | Naim | FLAC 24 - 192) dokázaly reprosoustavy téměř posadit do místnosti k nám, jak jen si to lze v této třídě představit. Výborná lokalizace a scéna konkrétní, přehledná a suverénně vykreslená do šíře i do hloubky. Zejména ona hloubka je velice nadstandardní a snad právě proto působí scéna živěji a přirozeněji, než to umí většina pětadvacetitisícových (a dost možná i dražších) reprosoustav. Pokud XT 6 umístíte rozumně daleko od zadní zdi, lehce je natočíte a dáte jim tak prostor k vyniknutí, umí téměř zmizet z poslechového prostoru.
Nejlepší je příliš neřešit jednotlivosti, uvolnit se a poslouchat hudbu jako celek. Pak třeba skvěle vynikne "Get a Grip" od Aerosmith, kdy nás nadchl rytmus - muzika šlapala a byla víc než plná energie. Přednes XT 6 umí být pěkně šťavnatý, tlačící se kupředu. Charakter Tannoy dodává svou výrazností hudbě příchuť syrovosti, zejména díky výraznější středo-výškové části, ale není ani při vyšších úrovních otravný a únavný.
Nová generace Tannoy Revolution XT 6 se posunula směrem k výraznějšímu, aktivnějšímu přednesu, co je ale jejich zdaleka největší silou, to je krásné, jisté a přirozené podání prostoru. Umí také jít poměrně hluboko (alespoň vzhledem ke své velikosti) a dát do přednesu energii. Vyžadují za to ale precizní umístění a hlavně spárování s vhodnou elektronikou - ne každý systém udělá s těmito regálovkami parádu; ať už proto, že bude zvuk málo pod kontrolou, nebo proto, že nebude dostatečně klidný a příjemný na poslech. Nám (ale to je individuální) se ani příliš nepozdává výrazný rámeček kolem měničů, samotný podstavec také přesouvá vyznění designu od elegance spíše k masivnosti. Celkově ale nejsou Tannoy Revolution XT 6 špatné, byť určitě nejsou pro každého...
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor není akusticky speciálně upraven, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu, vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.
Ač v plné energii nastupují kolem 100 Hz, lze pozorovat přítomnost basových frekvencí už kousek pod hranicí 50 Hz. Zjevně energičtější pak je i pásmo nad hranicí 2 000 Hz, byť okolo 15 kHz opět vcelku strmě padá. Ani to ale nebrání pocitu energických výšek.
Impedance vrcholí v oblasti 4 000 Hz poměrně masivním peakem, který by nemusel být dobře "stravitelný" pro některé zesilovače. Na druhou stranu křivka v podstatě nepadá pod rozumně bezpečnou hranici 5 Ohm, což by bylo určitě mnohem kritičtější.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]
Kč 23 580,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ jdou na regálovky příjemně hluboko
+ mají nadprůměrně výborné podání prostoru
+ propojený, plný přednes
ZÁPORY
- výrazné obruby měničů s přiznanými šrouby nemusí na každého působit hodnotně
- je poměrně vhodné spojit je se silným, dobře kontrolujícím zesilovačem (zejména kvůli basu)
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz