Malosériový high-endový specialista z Německa - značka Lindemann - je na trhu už od roku 1993, pyšní se tím, že základem firemní filozofie jsou sofistikované měřící metody a pokročilé technologie a nástroje, aplikované ovšem dle einsteinovského hesla "Vše by mělo být uděláno tak jednoduše, jak jen je to možné, ale nikoliv jednodušeji".
Platí to beze zbytku také pro sérii MUSICBOOK, která u komponentů ve formátu průměrně velké knihy přináší nekomplikovaně a přitom univerzálně pojaté komponenty - jeden univerzální zdrojový přístroj a dva různě výkonné, ale jinak identické zesilovače.
Všechny tři komponenty sdílí identické šasi z luxusního hliníku s důrazem na zaoblené hrany a rohy, kde přední stěnu tvoří černá plocha - u zdrojového MUSICBOOK:SOURCE samozřejmě s displejem, u koncových stupňů pouze s indikačními diodami. Mimochodem, šasi začíná svůj život jako velký masivní blok hliníku.
Lindemann MUSICBOOK:SOURCE
Na MUSICBOOK:SOURCE je dále do horní hrany vetknutý otočný prvek, sloužící primárně pro úpravu hlasitosti, ale také umí změnit vstupy a podobně. Na zadní stranu se přes malý prostor podařilo vtěsnat analogové (včetně možnosti volby MM gramofonového vstupu) i digitální vstupy, stejně jako Wi-Fi a ethernetovou zásuvku pro možnost streamování. Analogové výstupy v XLR i RCA variantě umožňují praktické škálování sestavy, komfort pro každodenní poslech zajistí bluetooth rozhraní.
Tento řídící komponent tedy poslouží jako předzesilovač, sluchátkový zesilovač, D/A převodník a streamer. Zvládá díky čipu AKM AK4493 v mono zapojení bez potíží PCM (až 32 bit / 384 kHz) i DSD (až DSD256) signály, zvládá streaming z lokálních zdrojů i služeb typu TIDAL, Qobuz nebo Spotify a firemní platforma Streaming 4.0 s mimořádně rychlou a stabilní aplikací podtrhuje uživatelský komfort. Za zmínku stojí i kompatibilita s platformou Roon.
MUSICBOOK:SOURCE lze přes USB port rozšířit o externí mechaniku pro čtení kompaktních disků, pak přijde ke slovu promyšlený systém převzorkování a ultra přesné femto hodiny MEMS (díky technologickému řešení mimochodem necitlivé k vibracím), které se chlubí nulovým jitterem. Re-sampling má na starosti řešení sice staré koncepčně bezmála 20 let, ale stále technologicky vynikající díky 32 bitové pracovní hloubce nebo dynamice 180 dB, které poskytuje aktuální čip AK4137. Výsledkem je precizní jednobitový DSD stream, který má úroveň jitteru po resamplingu o minimálně 60 dB nižší, než signál výchozí.
Pečlivě byl navržen i modul sluchátkového výstupu, který používá výkonné komponenty a je koncipován i pro "hladová" a málo citlivá magnetoplanární sluchátka. V ovládací aplikaci si můžete jeho výstupní parametry navíc doladit - tak jako řadu dalších.
Lindemann MUSICBOOK:POWER
Oba koncové stupně MUSICBOOK:POWER 500 a MUSICBOOK:POWER 1000 jsou v základnu stereofonní, dají se ale šoupátkem mezi otvory pro 4 mm banánky přepnout do režimu vertikálního bi-ampingu. Signál umí zpracovat jen z XLR vstupů a potenciometr umí upravit hlasitost basů v deseti krocích s jemností 1 dB.
Svůj výkon dodávají díky modulů NCore ve třídě D, s vysokou rychlostí a stabilně až do zátěže pod 3 ohmy. Dva dostupné koncové stupně se pak liší výhradně dosažitelným výstupním výkonem - menší model nabízí 250 Wattů na kanál do 4 ohm, zatímco vyšší model 500 Wattů za stejných podmínek.
Jak už bylo řečeno, oba komponenty (tedy správně všechny tři) jsou vsazeny do stejných šasi - hliníková těla mají šířku 28 cm, výšku 6,3 cm a hloubku 22 cm, přičemž slabší koncový stupeň váží 2,9 kg, silnější 3,4 kg a zdrojový komponent 2,6 kg.
Sestavu MUSICBOOK komponentů jsme poslouchali v demonstrační místnosti dovozce, kde se oba střídaly oba koncové stupně a ke srovnání byl též Arcam C49 a P49, doplněné o Arcam CDS50. Napájeno bylo vždy přes AudioQuest Niagara 7000 a propojeno kabeláží AudioQuest vyšších řad Elements u signálových, Mythical Creatures u reproduktorových a Storm u napájecích. Použité reprosoustavy pocházely od AQ – šlo o velké Passion, menší Passion Teen i nové Passion Fever.
Kontrabas Charlie Hadena vyzněl ve skladbě „Anna“ („Naim Sampler 6“ | 2006 | Naim Label | naimcd106) pěkně autoritativně, Lindemann má požehnaně energie a velký nástroj podal s napjatostí a pěkně brnkajícími, razantními strunami. Ani kontrola nejhlubších broukajících poloh není nikterak ostýchavá, bas je přesný, pevný a konkrétní, spíše utažený a pěkně soustředěný, takže si užijete takový ten pocit fyzického důrazu a impulsu, elektronika má signál pod kontrolou. Tisícovkový koncák přidá ještě další úroveň suverenity a konkrétnosti, jakoby zvětší objem nástroje i jeho schopnost rozhoupat podlahu. Přes zvětšení v proporcích se ještě zpřesní kontury a tam kde POWER 500 hraje jako opravdu dobré hi-fi, tam je POWER 1000 už v high-endových sférách.
Ve středním pásmu bylo znát na vokálu Julie London v „People who are born in May“ („Diamond Voices of the Fifties“ | 2015 | STS Digital | STS-6111140), že Lindemann nemá ambice hrát „na krásu“, ale i ostřejší hrany a artefakty staré nahrávky, které ani luxusní remaster neodstranil, byly přímočaře zřetelné. Elektronika tak ale činí bez zbytečného hnidopišství, není to studeně analytická prezentace, je přesná a čistá, lehce utaženější, ale výtečně transparentní, s velmi dobrou zřetelností. Přepnutí na model POWER 1000 vnese do reprodukce výraznější pocit tělesnosti, jaksi „více masa“ a obecně je zvuk větší ve svých proporcích, takže samozřejmě i zpěv sám lépe vynikne, byť základní upřímně-neutrální charakteristika zůstává zachována.
Na nejdelikátnějších dozvucích a jemnůstkách nejvyšších frekvencí v „No Matter What“ od Xu Ganga („Be There“ | 2004 | Usher) bylo cítit, že MusicBook jako sestava má velmi rychlý zvuk, čistý a soustředěný, přesto oproti střednímu a nejhlubšímu pásmu dělá krok směrem ke spíše jemnější, hladší prezentaci, takže výšky nejsou nijak svítivé a cinkavé. Rozlišení je však díky rychlosti a stále velmi solidní transparentnosti na úrovni hodné vysoké cenovky. Když do sestavy vstoupil POWER 1000, dokázal zvuk slyšitelně „rozsvítit“ a reprodukce i v nejvyšším pásmu byla výraznější, snad i přesnější, protože ony nuance prostě vystoupily výrazně zřetelněji do popředí.
V „Lay Down Sally“ Erica Claptona („Ultradisc II“ | 1994 | MFSL | SPCD 016) bylo jasně cítit, že Lindemann hraje s vervou a dynamickou odvážností, že má pevnou a sebevědomou kontrolu, ač přímo netlačí na pilu. Hudba jako celek šlapala a pulsovala, ale i jednotlivé nástroje jsou podané s pěkně zvládnutými, kontrolovanýni mikrodynamickými kontrasty a zvuk je úderný a energický, aniž by byl nějak zběsilý. POWER 1000 i tady dává jasně najevo, že v sobě má větší rezervu a ta je slyšet a to dokonce o poměrně velký kus, dynamika je suverénnější jak při vysoké hlasitosti, tak zejména při běžné a nižší poslechové úrovni, kdy zvuk lépe dýchá.
Mnohotvará a vrstevnatá „Clouds“ od Steve Coleman and Five Elements („Harvesting Semblances and Affinities“ | 2008 | Pi Recordings | PI33) byl v podání Lindemann slušně prokreslená a organizovaná, ačkoliv nejdivočejší chaotické pasáže jsou už trošku oříškem. Zvuk zůstává čistý a zejména basové linky jsou dobře definované, nicméně spíše než audiofilsky precizní prokreslení tu je velká hudební plocha – ne, že by působila problematicky srozumitelná, ale je to stále spíše celek. Zapojení POWER 1000 jako kdyby pak scénu ale řádně vyčistilo, nástrojové i vokální linky zpacifikovalo a celý zvuk se zřetelně otevřel, hudba jako kdyby se celá přiblížila – kontrola i rozlišení jsou tu zřetelně dospělejší a ani složitá nahrávka už tu není limitována.
Stereofonní prostor nahrávky „Wolkenmeer“ Beo Brockhausena („Closer to the Music Vol. 3“ | 2009 | Stockfish | SFR 357.4009.2) udržel i přes opravdu velkou poslechovou vzdálenost a opravdu velký „rozpal“ reprosoustav i menší z koncových stupňů, pravolevý prostor byl koherentní a jednotlivé zvuky byly plasticky rozložené také v předozadní ose. Velmi solidní transparentnost a celková pevnost reprodukce fungují v tomto ohledu velmi dobře. Vyšší model koncového stupně nabídl o něco intenzivnější pocit vzduchu v nahrávce, o něco lépe definované okraje a obecně lepší zasazení jednotlivých zvuků v třídimenzionálním prostoru, stejně jako větší pocit vystoupení reprodukce z ozvučnic, je to spojitější a plastičtější projev, byť nejde o rozdíl dramatický.
„I love the life I have“ Buddy Guye („Extended Dynamic Experience 4“ | 2015 | STS Digital | STS-6111145) byla poddajně rytmická, řízná na strunách, vřelá u vokálu a úderná na basových tónech, prostě příjemně šlapající a nekomplikovaně poslouchatelná. Lindemann nechá vyniknout vysokou úroveň nahrávky. Když ale připojíte POWER 1000, je to jako podřadit a šlápnout na plyn. Rytmus je ještě odhodlanější, tvrdá kovovost strun jadrnější, vokál je bohatší, větší a vnímáte tu váhu vzduchu, vycházejícího z hrudníku, basové tóny jsou strukturovanější a jednoduše přítomnější, stejně jako vlastně celý hudební zážitek. POWER 1000 hraje intenzivněji a nadšeněji, aniž by ztrácel vyrovnanost a čistotu menšího příbuzého.
Elektronika Lindemann MusicBook i v nové generaci zůstává elegantním řešením, které v mimořádně pěkném obalu a na překvapivě malé ploše přináší zvuk pro náročné. Model SOURCE je výtečně komfortním všeumělem a snad s výjimkou přímého připojení počítače dokáže všechno, co si moderní posluchač může přát. Zvláště vypíchnout stojí za to povedenou regulaci hlasitosti s příjemnou jemností, stejně jako nebývale svižnou aplikaci pro ovládání (aby nebyla, když si klasické dálkové ovládání musíte připlatit). Menší z koncových stupňů obstojí dobře v menších místnostech s citlivějšími reprosoustavami, ale pokud to váš rozpočet dovoluje, POWER 1000 je pro SOURCE ideálním partnerem a jeho schopnost udržet ve zvuku čistotu i energii zároveň stojí za to. Jak vidno, high-end nemusí nutně znamenat rozměrné vybavení, ale lze si užít i v mnohem estetičtějším a praktičtějším balení. Přestože MusicBook komponenty nejsou striktně audiofilsky laděnými přístroji, zkoumat s nimi hudební kouzlo libovolné nahrávky je rozhodně příjemný zážitek na vysoké úrovni.
Kč 85 990,- - MusicBook SOURCE
Kč 64 990,- - MusicBook POWER 500
Kč 85 990,- - MusicBook POWER 1000
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-vykonove/2585-lindemann-musicbook#sigProId36901710c5
FOTOGALERIE - APLIKACE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-vykonove/2585-lindemann-musicbook#sigProIdb0704677f2
--- --- --- --- ---
KLADY
+ velmi pohledný design
+ mimořádně rychlá aplikace
+ komplexní konektivita
+ krásně plynulá a jemná hlasitost
ZÁPORY
- chybí USB typu B
- klasické dálkové ovládání by nemuselo být za příplatek
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: AQ | www.aq.cz