Hi-Fi, to nejsou jen velké firmy, velká jména a velké projekty, velká marketingová oddělení. Dokonce to nejsou ani jen takové ty butikové firmičky a luxusní produkty. Jsou to také projekty nadšenců pro nadšence, kusová malosériová výroba někoho, kdo si našel svou vlastní cestu k reprodukci zvuku a chce ji sdílet s dalšími okolo sebe. Právě takový je i příběh slovenské značky FSL Acoustics a jejího projektu Alfa-8.
Firmu založil v roce 2019 Ladislav Machyna, technik s více než 20 lety praxe z profi světa ozvučení a osvětlení koncertů a akcí. I díky tomu – přestože své výrobky navrhuje, vyvíjí a vyrábí sám – disponuje třeba i CNC stroji, které kombinuje s klasickými manufakturními postupy.
Alfa-8 jsou vrcholným modelem značky, pod nímž jsou ještě mešní Beta-6 a miniaturní Gama-5. Značka pak staví na dvou základních principech – ozvučnici na principu zadní horny a osazení širokopásmovým reproduktorem.
45kilogramové reprosoustavy (s výškou 106 cm, šířkou 33 cm a hloubkou 57 cm) mají tvar definovaný svým principem, konstrukce je z tvarovaných překližkových panelů. Přestože provedení je kvalitativně dobré, design je účelný a podřizuje se akustickým principům, proto buď přijmete, jak reprosoustavy vypadají, nebo ne. Skříně stojí na gumových, bezmála plovoucích nožkách Soundcare SuperSpike, jejich tvar se klene v organických vlnovkách a dominantní je obrovská „tlama“ horny vpředu.
Tam se také nachází osazený reproduktor, pěkné reproduktorové terminály na kovové destičce jsou lehce neprakticky vysoko, logicky to ale znamená, že signál z nich jde k reproduktoru velmi krátkou cestou.
To je rozhodně dobře, protože mezi zesilovačem a 8“ reproduktorem s výrazným fázovým nástavcem, drženým na místě přes magnet, není nic – žádná výhybka, žádná impedanční korekce, prostě nic.
Výrobce udává ambiciózní frekvenční odezvu 30 – 20 000 Hz (FSL Acoustics neudává toleranci, podle grafu na webových stránkách je to ale +/- 15 dB), jmenovitou impedanci 8 ohm a to nejlepší, co takovýto koncept může nabídnout – extrémně vysokou citlivost 97 dB / W / m. Naopak nevýhodou takového řešení je zatížitelnost – výrobce říká, že výkon 30 Wattů je až až, 90 Wattů je pak absolutní maximum.
FSL Acoustics mají na webu také různá doporučení, z nichž plyne, že Alfa-8 prý nejlépe zní s binaurálními nahrávkami akustických nástrojů a hlasů od Chesky Records a také s elektronkovými zesilovači. Je pravda, že Alfa-8 jsou výjimečně citlivé na to, co k nim připojíte a příjemná charakteristika zesilovače je velkým benefitem – z redakční sbírky byl nakonec jediným „použitelným“ zesilovačem Grandinote Shinai, vše ostatní znělo velmi tvrdě, ostře až křiklavě a celkově nepříjemně, případně prázdně a nezáživně.
FSL Acoustics Alfa-8 jsme poslouchali zejména na hlavní sestavě OPPO UDP-205 / Métronome DSc1 / Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160 MR s kabeláží Nordost Heimdall 2 a napájecím filtrem GMG Power Harmonic Hammer 3000P. Porovnávalo se tu s Xavian Quarta Evoluzione. Zesilovač jsme v této sestavě ale nakonec vyměnili za Grandinote Shinai, což přineslo mnohem lepší výsledky.
Přestože výrobce udává poměrně hluboko posazený nástup reprodukce, basová linka v „Say That You Will“ George Dukea („Follow the Rainbow“ | 2010 | epic | 88697779882) nebyla tak výrazná, jak byste si možná na první dobrou mohli spojit s takhle velkými reprosoustavami, pocitem hloubky a hutnosti připomínají Alfa-8 spíše větší regálovky. Silnější stránkou je ale rychlost a artikulace hlubokých tónů, vykreslení rozdílů jednotlivých poloh je dobré, stejně jako ohraničení jednotlivých not. Není to nicméně bas fyzicky kontaktní.
Zpěv Loreeny McKennit v „All Souls Night“ („The Visit“ | 2006 | Quinlan Records | 0774213510426) byl naproti tom mimořádně expresivní, vokál je živý, lehký a vůbec profituje ze všech charakteristik, které si můžete spojit s vysokou citlivostí. Přitom ale zároveň hlas nezní nějak přehnaně dominantně, má opravu pěkné prokreslení. Detaily vynikají s lehkostí a živostí, byť třeba u horších nahrávek nebo tvrdšího zvuku sestavy (jako má třeba Norma) reprodukce velmi snadno a velmi rychle sklouzne k tvrdosti a ostrosti. Obecně jsou Alfa-8 velmi citlivé na to, s čím je provozujete a výsledke se zdá být až trochu nepředvídatelný.
Činel a další vysoké tóny v Claptonově „Next Time Your See Her“ („Slowhand“ | 2012 | Polydor | 5340724) zněl velmi jasně a také hodně srdnatě, byl až lehce dominantní, jeho říznost a křiklavost ale velmi závisela na připojené sestavě. I tady jsou tóny velmi svižné, živé, dokonce i díky jisté přímosti na nejvyšších kmitočtech skvěle prokreslené. Objem je velmi výrazný, přitom ale nejsou výšky vysloveně vulgární, zejména v kombinaci s Grandinote. Celkově ale na celém rozsahu cítíte, že doporučení výrobce směrem k lampovému „hladkému“ a vřelému zvuku má svoje opodstatnění.
Dynamika je pak excelentní a vychází z vysoké citlivosti – je nutno říct, že bicí souprava Billa Bruforda v „Some Other Time“ („If Summer Had Its Ghosts“ | 1997 | Discipline | 633367970527) byl živá, důrazná, byť s celkem malým pocitem fyzické hmotnosti. Alfa-8 jsou nicméně neuvěřitelně ochotné šponovat hlasitost (při koncertní úrovni už má zvuk i docela patrné tělo), stejně tak dávají už takový ten živý pocit při velmi nízkých hlasitostech. Kupodivu ale i když zatlačíte na vysokou hlasitost, zvuk se „neláme“, zůstává stejný jako při normálních poslechových úrovních a ani samojediný měnič nepůsobí přetíženě.
Jak bylo řečeno, citlivost s sebou nese výhodu prezentace jemnějších detailů s lehkostí a ochotou – to potvrdila „Bensusan“ Michaela Hedgese („Aerial Boundaries“ | 1984 | Windham Hill Records | 01934110322). Jadrná kytara zněla dosti bezprostředně a hodně jadrně, v sestavě s Normou až příliš řízně, s Grandinote byla ale expresivita snesitelná. Alfa-8 nabízí rozlišení na úrovni dobrého hi-fi, přes vší živost ale nejsou úplně hyper-analytické, není to monitor, ale spíše koncertní zážitek s důrazem na intenzitu a takovou tu bezprostřední předávku energie.
Podání prostoru v „Messy Bessie“ Jimmyho Smithe („Back at the Chicken Shack“ | 2007 | Blue Note | 0946 3 92777 2 8) bylo excelentní, koneckonců Alfa-8 jsou prakticky dokonalým bodovým zdrojem zvuku. Když ozvučnice trochu roztáhnete, scéna zůstává koherentní a je to celé vysloveně trojdimenzionální, s parádní lokalizací a docela velkými proporcemi. I to podtrhuje ten živý, prakticky koncertní dojem.
Dravou a kvalitativně limitovanou Ozzyho „I Just Want You“ („Ozzmosis“ | 2014 | Qobuz | 24 / 96) Alfa-8 ukázaly v poměrně nevybíravě upřímném světle, zvuk byl tvrdý, ostrý, byl by potřeboval více basu, možná i více těla a vůbec tu pozornost více sklouzává právě k oněm nedokonalostem. Tady ani kombinace s Grandinote nepřinesla tu ideální míru „hezkosti“, s níž by tvrdý rock vyzněl nějak muzikálně.
FSL Acoustics Alfa-8 jsou odvážným projektem, jsou zhmotněním přesvědčení jednoho člověka a snad i proto mají také poměrně úzké zaměření, v němž ona vize funguje – protože vyhovuje podmínkám a nárokům právě svého konstruktéra. Alfa-8 mají nezpochybnitelné výhody – jediný reproduktor hraje velmi soustředěně, jasně, hraje s bezprostředností a lehkostí nevymyšlené vysoké citlivosti a s pěkným detailem. Mají poměrně účelně pojatý exteriér, nicméně v této koncepci prostě účel světí prostředky. Pokud se nicméně vaše vize poslechu sejde s tím, kde Alfa-8 hrají nejlépe, tj. v systémech zejména s hladce a příjemně hrajícími zesilovači (předbízí se samozřejmě elektronky) a při poslechu akustických, dobře provedených nahrávek, pak mohou poskytnout odlišný, svébytný, ale velmi zajímavý a bezprostřední zážitek.
MĚŘENÍ
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)
Základní tvar frekvenční odezvy v praxi odpovídá tomu, co výrobce prezentuje na svých stránkách (byť tam v podstatně méně „pitvajícím“ měřítku) a odpovídá to i poslechovým dojmům. V reálu se dočkáte spíše 50 Hz, je tu výrazný peak na 110 Hz, měnič bez kompenzace výhybkou logicky nemůže být vyrovnaný – a také není. Je také vidět, že výrazně lepší odezvu mají Alfa-8 mimo přímou vyzařovací osu, jinak je tu totiž na 10 kHz velmi výrazný peak. Při zarovnání ozvučnic kolmo k zadní stěně ale rázem peak tak dramatický není. Alfa-8 jsou nicméně mají velmi výrazný vlastní charakter.
Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)
Frekvenční odezva – měnič a zvukovod v blízkém poli
Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)
Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)
Pod hranicí 300 Hz zkreslení stoupá až na 3%, na 50 Hz je to bezmála 10%, i to dozajista přispívá k vlastnímu charakteristickému zvuku Alfa-8.
Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou
Na tomto grafu je vidět, že dominující je zkreslení 2. harmonickou, která je často označována za „tu příjemnou“.
Waterfall
Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru
Step response @ 1 m v ose tweeteru
Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)
Impedanční průběh měniče je poměrně dost netypický, kombinuje tři extrémně vysoké peaky a dále je vidět, že vnitřek ozvučnice není vůbec tlumený – proto je tu spousta a spousta viditelných rezonancí. Celkově se nicméně impedance drží nad hodnotou 10 ohm, Alfa-8 jsou tak skutečně ideální k elektronkovým zesilovačům.
CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V
Kabinety jsou pevné, nerezonují a pokud je patrná nějaká rezonance, prakticky okamžitě energie mizí a ozvučnice tak nebudou přidávat další zkreslení k tomu, které je vlastní reproduktoru.
VHODNÁ MÍSTNOST
MALÁ [<-- 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ ✓] | VELKÁ [--> 40m2] [ ✓]
cca Kč 175 000,-
EUR 6 890,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/reprosoustavy-podlahove/3487-fsl-acoustics-alfa-8#sigProId558394edbd
--- --- --- --- ---
KLADY
+ originální koncept
+ pro akustickou hudbu lze najít velmi příjemně znějící kombinace
+ velmi transparentní
+ extrémní citlivost / živost
+ prostor
ZÁPORY
- cena je poněkud vysoká
- povrchové zpracování v kontextu ceny postrádá luxus
- objem a síla basů jsou limitované
--- --- --- --- ---
VÝROBCE: FSL Acoustics | www.fslacoustics.com